İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yeni Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler? Randevu Nasıl Alınır?

Ehliyet, motorlu araç kullanıcılarının seyir halindeyken yanlarında taşıması zorunlu olan bir evraktır. Bir süre önce yeni tip ehliyetlere geçilmesiyle beraber eski tip sürücü belgelerinin yenilenmesiyle ilgili süreç başlatıldı ve ehliyet sahipleri belirlenen zaman içerisinde ehliyetlerini yenilemeleri yönünde ilgili kurumlar tarafından uyarıldı. Dolayısıyla bu kapsamda sürücü belgelerini yenilemeye yönelik işlemlere rağbette de artış meydana geldi. Buna ek olarak çalıntı, kayıp, yıpranma kaynaklı durumlara ilişkin de ehliyet yenileme işlemleri yapılabiliyor. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için vatandaşların nüfus müdürlüklerinden randevu almaları, ehliyet ücretlerini yatırmaları ve gerekli belgelerle birlikte randevu vakti geldiği zaman kurumda olmaları gerekiyor.

Yeni Ehliyetler İçin Son Tarih Nedir?

Yeni ehliyetlere geçilmesinin zorunlu tutulmasıyla birlikte vatandaşların en merak ettiği konulardan birisi de yeni ehliyet süresi oldu. İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre bu süre belirlendi. Sürücü belgesi sahiplerinin 31.12.2020’ye kadar eski tip sürücü belgelerini yenilemesi gerekiyor. Bu tarihten önce yenilenmeyen sürücü belgeleri resmi işlemlerde kullanılamayacak.

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni ehliyet sisteminde ilk kez sürücü belgesi almak ya da var olan sürücü belgesini yeniletmek için birtakım belgelerin randevu vaktinde kuruma verilmesi gerekiyor.

Ehliyet değiştirirken ya da alırken istenen belgeler şunlardır:

 • Bir adet biyometrik fotoğraf
 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı veya bunların yerine geçerliliği resmi kurumlarca kabul edilen başka bir belge
 • Sürücü sağlık raporu
 • Sürücü belgesi için istenen ücretin ödendiğini gösterir nitelikte dekont
 • Kan grubunu belirten bir belge veya yazılı beyan
 • Adli sicil belgesi (Elektronik ortamdan kontrol edilir.)
 • Öğrenim belgesi (yurt dışı diplomaları için noterden tasdiklenmiş tercümesiyle beraber)
 • Sürücü sertifikası (Elektronik ortamdan kontrol edilir.)

Yeni Ehliyet Ücreti Ne Kadar?

Ehliyetlerin yenilenmesine ilişkin kurum tarafından talep edilen bedeller, duruma göre farklılık gösterebilir. 2019 senesinde uygulanan ehliyet ücret tarifesi şu şekildedir:

 • Eski tip sürücü belgesinin yenilenmesinde talep edilen ücret: 15 Türk Lirası (değerli kağıt bedeli olarak 13 Türk Lirası, Polis Vakfı bedeli olarak 2 Türk Lirası)
 • Eski tip sürücü belgesini çaldıran ya da kaybeden vatandaştan talep edilen ücret: 15 Türk Lirası (değerli kağıt bedeli olarak 13 Türk Lirası, Polis Vakfı bedeli olarak 2 Türk Lirası)
 • Yeni tip sürücü belgesinin yenilenmesi, kaybedilmesi ya da çaldırılması halinde talep edilen ücret: 196 Türk Lirası (değerli kağıt bedeli olarak 166 Türk Lirası, Polis Vakfı ücreti olarak 30 Türk Lirası)

Yeni Kimlik Ehliyet Yerine Geçecek mi?

Bu yönde birtakım çalışmalar yapılsa da şu an resmi bir açıklamanın bulunduğunu söylemek mümkün değil. Fakat çalışmaların sonuç vermesi halinde bir süre sonra yeni kimliklerin ehliyet veya pasaport yerine de kullanılabileceği söylenebilir.

Yeni Ehliyet Kaç Günde Gelir?

Sürücü belgesi için yapılan başvurunun sisteme düşmesinden sonra vatandaşlara geçici bir belge verilir. En geç 15 iş günü içerisinde ise asıl sürücü belgesinin vatandaşlara teslim edilmesi beklenir.

Yeni Ehliyet Üzerindeki Bilgiler Nelerdir?

Polikarbon üzerine lazer baskı ile basılan yeni tip sürücü belgeleri, eski tip ehliyetlere kıyasla daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Ayrıca bu yeni sürücü belgelerinin üzerinde isim, soyisim bilgilerine ek olarak doğum yeri ve tarihi, ehliyet sınıfına ilişkin bilgiler, imza, kan grubu, yenileme tarihi gibi bilgiler yer alır.

Yeni Ehliyet Sınıfları Hangileridir?

Yeni sürücü belgelerinde yer alan sınıflar şu şekildedir: A1, A2, A, B1, B, BE, C1E, C1, CE, C, D1, DE, D1E, F, M, G, K.

Ayrıca A1, A, A2, B, B1, BE, G, F sınıfı ehliyetler için 10 sene geçerlilik süresi varken C, C1E, C1, D1, D, D1E ve D sınıfları için ise geçerlilik süresi 5 yıldır.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet başvurusu için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce kurumdan randevu almak gerekir. Yeni ehliyet randevusu için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çağrı merkezi olan ALO 199 hattını arayabilir ve çağrı merkeziyle iletişime geçtikten sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak kurumun resmi internet sitesi üzerinden de kolay ve hızlı bir şekilde randevu almak mümkündür.

İnternetten Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

 • İnternetten randevu almak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en altında paylaştığımız linke tıklayıp Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesindeki randevu sisteminin yer aldığı sayfayı açın.

 • Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfadaki menüde ikinci sırada bulunan “sürücü belgesi için randevu al” yazısına tıklayın.

 • Bu noktadan sonra önünüze bir bilgi ekranı gelecek. Bu ekranda randevuyu iptal etmek istemeniz halinde en geç randevudan iki gün önce iptal işlemini gerçekleştirmeniz gerektiği, aksi halde iki ay boyunca yeni randevu alamayacağınıza ilişkin bilgiler verilir. İşlemlere devam etmek için bu bilgileri okuyup kabul ettiğinizi bildiren “kabul ediyorum” yazısına tıklamanız gerekiyor.

 • Bu bölümde uygun boşluklara isim, soyisim, T.C. kimlik no, cep telefonu numarası, e-posta adresi gibi bilgileri doğru bir şekilde girin ve en sonda yer alan güvenlik kodunu da yazıp sol alt taraftaki “devam et” yazısına tıklayın.

 • Randevu işlemine devam ettiğiniz bu bölümde ise sürücü belgesi için hangi ilden ve ilçeden randevu almak istediğinize yönelik tercihi yapmanız gerekiyor. Öncelikle sol taraftaki bölüme geçip buradan randevu almak istediğiniz ili seçin. Daha sonra sağ tarafta açılacak bölümden ise ilçe tercihinizi yapın.
 • Eğer tarih konusunda bir aceleniz varsa her ilçenin altında “en erken randevu tarihi” bilgisi yer alıyor. Bu bilgilerden hareketle tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • İl ve ilçeye yönelik tercihleri yaptıktan sonra sağ alt tarafta yer alan “ileri” yazısına tıklayın.

 • Bu bölümde ise kim için sürücü belgesi randevusu almak istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Bu sistem sayesinde sadece kendiniz için değil, aynı zamanda anneniz, babanız, çocuklarınız ve eşiniz için de randevu alabiliyorsunuz. Her bir kişinin yanındaki “ekle” butonuna tıklayıp hakkında randevu işlemi gerçekleştirmek istediğiniz kişileri seçtikten sonra sağ alt bölümde bulunan “ileri” yazısına tıklayın.

 • Bu bölümde de karşınıza gelen ekranın sol bölümünde randevu işlemini gerçekleştireceğiniz kişiyi seçip sağ taraftan randevunun günü ve saatine ilişkin tercihi yapmanız gerekiyor. Bu tercihleri gerçekleştirdikten sonra yine sağ alt bölümde bulunan “ileri” butonuna tıklayıp son aşamaya geçebilirsiniz.
 • Son aşamada ise talimatları takip edip randevu alma işleminizi tamamlamanız mümkündür. Randevu vaktinden önce kurumun talep ettiği sürücü belgesi ücretlerini yatırmanız gerekir. Ücreti yatırdıktan sonra da aldığınız dekontu saklayıp randevuya giderken yanınızda götürmelisiniz.

İnternet üzerinden sürücü belgesi randevusu almak için TIKLAYINIZ

Ehliyet Yenileme Ücreti Nasıl Yatırılır?

Ehliyet ücretlerini yatırmak için iki alternatif yöntem bulunuyor. Vatandaşlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce duyurulan anlaşmalı bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla ödeme yapabilirler. Bununla birlikte isteyenlerin internet üzerinden de hızlı bir şekilde ödeme yapma olanağı bulunuyor. İnternet üzerinden ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki İnternet Vergi Dairesinden yapılıyor.

 • Eğer internet üzerinden sürücü belgesine ilişkin ücret ödemesi yapmak istiyorsanız ilk olarak yazının devamında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Önünüze çıkan sayfada sol alt bölümde bulunan kırmızı renkli butonun içerisindeki “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” yazısına tıklayın.

 • Açılan ödeme tercihi sayfasında sol tarafta üçüncü sırada bulunan “sürücü belgesi harcı ödeme” yazısını seçip işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

 • Bu aşamada karşınıza gelen değerli kağıt bedeli ödeme sayfasında ise boşlukları doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Formdaki ilk boşluğa T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra diğer boşluklara ad, soyad, il ve paranın yatırılacağı mal müdürlüğü ya da vergi dairesini girmelisiniz. Son olarak alt tarafta bulunan “sürücü belgesi” bölümüne geçip ehliyetin türünü seçmelisiniz.
 • Bu seçimin ardından sağ alt tarafta yer alan harç bedeli bölümünde ödemeniz gereken tutar gösterilecektir. Bu tutarı ödemeyi kabul ediyorsanız en alttaki “öde” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelecek ödeme ekranından sanal kart, banka kartı veya kredi kartı aracılığıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ödeme işleminden sonra dekontu saklamayı ve randevu vaktinde kuruma giderken yanınızda götürmeyi unutmayın.

İnternet üzerinden ehliyet ücretini ödemek için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan CİMER Şikayet Hattı Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Başvuru Sonucu Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.