İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İTO Firma, Şirket, Unvan ve Sicil Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

İstanbul Ticaret Odası (İTO), firma, şirket, unvan ya da sicil bilgilerine erişmek isteyenler için online hizmet sayfasını yürürlüğe soktu. Üyeler, İTO online hizmetleri aracılığıyla birçok işlemi şubelere gitmeden gerçekleştirebiliyor. İstanbul Ticaret Odasına ait resmi web sitesi üzerinden yapılan sorgulamalar neticesinde üyelerin, işlemlerini daha kısa süre içerisinde, daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesi mümkün hale geldi.

İTO Online Hizmetler Kapsamında Yapılabilen Sorgulamalar Nelerdir?

İTO’ya kayıtlı işletme sahipleri, İstanbul Ticaret Odası kurumsal web sitesi üzerinden firma sorgulama işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilir. Firma bilgilerine erişmek isteyenler, İTO ambleminin hemen altında yer alan “Bilgi Bankası” sekmesine tıklayarak işleme devam edebilirler. Bu sekme altında, firma bilgilerine bağlı olarak işletmelerin sicil kayıtları bulunur.

İTO aracılığıyla yapılabilecek online sorgulamalar için;

 • Ticaret sicil numarası ile arama
 • Oda sicil numarası ile arama
 • NACE koduna göre arama
 • Ticaret unvanına göre arama
 • Meslek grubu, firma türü, semt, sermaye aralığı ve tescil tarihine göre arama
 • Ortak, yönetim kurulu üyesi, gerçek kişi arama seçenekleri yer alır.

Aynı zamanda işletmeler için düzenlenen İTO online hizmetleri kapsamında firma bilgilerinin elde edilmesinin yanı sıra ticaret sicil- MERSİS kuruluş randevusu, oda üyelik ve belge-tasdik bilgilerine ilişkin sorgulama işlemleri de gerçekleştirilebiliyor. Diğer sorgulama işlemleri için;

 • İTO tescil başvuru sorgulaması,
 • Gerçek kişi oda kayıt beyannamesi sorgulaması,
 • Tüzel kişi oda kayıt beyannamesi sorgulaması,
 • Burs sorgulama,
 • İTO vize sorgulama,
 • İşletme faaliyet belgesi sorgulama,
 • Islak imzalı faaliyet belgesi sorgulama,
 • Ticaret sicil gazetesi sorgulama,
 • Dış ticaret belgesi sorgulama,
 • Borç sorgulaması gibi hizmetler listelenebilir.

İTO Sicil Kayıtları Nelerdir?

İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul’da fiilen faaliyet gösteren ticari kurum ya da kişilerin, finansal ve ticari ilişkilerini yasal çerçevede düzenleyen bir kurumdur. Özel, kamu, karma ya da yabancı sermayeli işletmelerin kayıt altına alınmasını ve bu türden işletmelere ait sicillerin bir arada tutulmasını amaçlar. Bu bağlamda, İTO sicil kayıtlarına MERSİS sistemi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde oluşturulmuş bir merkezi veri tabanıdır.  MERSİS’in ticaret üzerinde kullanım amacı; şirket ile ticari işletmeler ve şubelerin kayıt, değişiklik ve güncelleme işlemlerinin elektronik ortamda biriktirilerek tek bir noktadan bilgi akışının yapılmasını sağlayabilmektedir.

İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne bağlı her türlü ticari şirket, şube ve işletmelere dair yapılacak tüm kayıt işlemlerinde öncelikle MERSİS üzerinden başvuru yapılması gerekir. Başvuru sonrasında MERSİS tarafından işletmeye özel verilen başvuru numarası ile işletme sahibinin bizzat müracaat etme şartı bulunur. Müracaat aşamasında kişi, başvuru numarası ile tescile ilişkin belgeleri İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne elden sunmalıdır.

İTO Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

İTO sicil no sorgulama işlemi; İTO resmi web sitesi ya da Ticaret Sicil Gazetesi üzerinden yapılabilir.

1. İTO web Sitesi üzerinden sorgulama

İTO’ya kayıtlı işletmeler için resmi web sitesi üzerinden sunulan online hizmetler mevcuttur. İstanbul Ticaret Odasına bağlı bir işletmenin sicil numarası sorgulamak adına yapması gereken ilk işlem, firma unvanına göre arama yapmaktır. Bu aşamada sorgulama işlemini yapmak için İstanbul Ticaret Odasının resmi web sitesine giriş yapılması gerekir.

Giriş yapılmasının ardından İTO firma bilgileri sekmesine tıklanmalıdır. Ardından sicil kayıtları sekmesine tıklayarak ticaret unvanına göre arama adımları takip edilebilir.

 • Sicil numarası sorgulama işlemi için işletme sahiplerine 3 farklı giriş opsiyonu sunulur. Bu opsiyonlar arasında; ticaret unvanına göre, eski unvana göre ve işletme adına göre giriş yapılabilir. Çıkan sayfanın ilgili boşlukları doldurulduktan sonra “ara” sekmesine tıklanmalıdır. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra şirketin ticaret sicil numarası öğrenilebilir.

İTO unvan sorgulama işlemi üzerinden ilgili işletmenizin sicil numarasını öğrenmek için TIKLAYINIZ!

2. Ticaret sicil gazetesi üzerinden sorgulama

İTO sicil sorgulama hizmetinden yararlanmak için ticaret sicil gazetesinin internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı ticaret sicil gazetesinin resmi web sitesi üzerinden sorgulama sekmesine tıklanmalıdır. Sorgulama sekmesinin alt başlıkları arasında unvan sorgulama, gazete görüntüleri ve indeks bilgileri sorgulama seçenekleri yer alır.

 • Yalnızca ismi bilinen bir şirket için ticaret sicil numarası sorgulama işlemini yapmak adına, açılan sayfada ilgili yerlerin doldurularak doğrulama yapılması gereklidir. İlgili boşlukların doldurulmasının ardından sorgulama bağlantısına tıklanmalıdır.
 • Sorgulama işleminin tamamlanmasıyla birlikte çıkan sayfada; tablo unvan, sicil numarası ve işletmenin bağlı bulunduğu müdürlük olmak üzere üç sütun yer alır.

Ticaret sicil gazetesi aracılığıyla şifresiz ticaret sicil numarası sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!.

İTO Firma Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İşletmeye ait sicil numarasının bulunmasının ardından, şirketin bağlı olduğu müdürlüğün ticaret odasının resmi web sitesine giriş yapılarak firma bilgilerine erişilebilir. Örneğin; İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı bir şirketi bulunan işletme sahibi İTO resmi web sitesindeki online hizmetler menüsünden yararlanmak mümkündür.

İTO firma bilgileri sekmesinin alt başlıklarında sicil kayıtları sekmesi yer alır. Sicil kaydı seçeneği ile işletme sahibinin şirket sicil numarasını kullanarak birbirinden farklı arama yapabilme imkanı mevcuttur.

İlgili işletmenin İTO şirket sorgulama işlemini yapmak için, bağlı olunan ticaret odasının sitesinden online hizmetler menüsüne tıklanmalıdır. İstanbul Ticaret Odası kurumsal web sitesi üzerinden sorgulama işlemi yapmak için ana sayfanın sol üst köşesinde yer alan bilgi bankası bölümünden firma bilgileri sekmesi seçilmeli ve sayfanın sol tarafında yer alan ticaret sicil no ile arama sekmesine tıklanmalıdır.

 • Açılan sayfada işletme bilgilerine ulaşmak için ticaret sicil no ve resim doğrulama boşluklarının doldurulması beklenir.
 • Gerekli boşluklar doldurulduktan sonra işletme sahibinin ara sekmesine tıklanmalıdır.
 • Bütün bu işlemleri doğru bir şekilde tamamlayan işletme sahibi, şirketine ait bilgilerini görüntüleyebilir.

İTO firma sorgulama hizmetinden yararlanmak için TIKLAYINIZ!

İTO Ortak, Yönetim Kurulu Üyesi ve Gerçek Kişi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İTO ortak sorgulama, İTO gerçek kişi sorgulama ve İTO üye sorgulama işlemleri aynı sekme üzerinden yapılır. Sorgulama sayfasına erişmek için ilk olarak İTO resmi sitesine giriş yapılması gerekir. Açılan ana sayfada yer alan bilgi bankası sekmesi üzerinden firmaya ait bilgiler elde edilebilir.

Bilgi bankası sekmesinin alt başlıklarında bulunan firma bilgileri seçeneğine girilmesiyle birlikte sicil kayıtları bölümü ile karşılaşılır. Sicil kaydı bölümünün altında yer alan ortak, yönetim kurulu üyesi ve gerçek kişi arama sekmesi ile sorgulama yapılır.

Açılan sayfa üzerinden sorgulama yapmak isteyen işletme sahiplerine; ad ve soyada göre arama ya da T.C kimlik numarasına göre arama olmak üzere iki seçenek sunulur.

 • Ad ve soyada göre arama yapacaklar; ad-soyad, anne adı, baba adı ve resim doğrulama boşluklarını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Bilgilerin doğru olarak girilmesinin ardından ara sekmesine tıklanır.
 • Sorgulama sayfasında, soyadı girmenin zorunluluğu ve ad alanına da en az bir karakterin bulunması gerekliliği vurgulanır.
 • Son olarak aynı sayfa üzerinde işletme sahiplerini bir de yasal uyarı kısmı karşılar. Yasal uyarıda; Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği sermaye şirketlerinde ortak değişikliği tescil ve ilana tabi olmadığından şirketlerin ortaklarına dair ulaşılan bilgilerin, halihazırdaki işletmenin ortaklık durumunu göstermeyebileceğini ifade eden bir uyarı bulunur. Ayrıca bu uyarıda, şirket ortaklarının bilgisayar ortamında kimlik bilgileri bulunmadığından aynı isim ve soyadı taşıyan birden fazla kişi olabileceği hususu dikkate alınarak kimlik tespiti için sicil dosyalarının incelenmesi gerektiği önemle hatırlatılır.

 • T.C kimlik numarasına göre arama yapacakları ise; T.C kimlik numarasının ve resim doğrulama seçeneklerini içeren boş kutular bekler.
 • Bu arama yönteminde de diğer arama gibi yasal uyarılar işletme sahiplerinin karşısına çıkar.
 • İstenen bilgiler tam ve doğru bir şekilde girildikten sonra ara sekmesine basılır.

Her iki sorgulama işleminin sonrasında, aramayı gerçekleştiren kişinin karşısına bir tablo çıkar. Bu tablo; sicil numarası, ad, soyad, görev, unvan, semt ve durum olmak üzere toplam 7 sütundan oluşur. Sorgulama sonucunda karşılaşılan tablo sayesinde, sorgulanan kişi ya da şirketin ortaklık durumu ile yapısını görüntülemek mümkündür.

İTO ortak, yönetim kurulu üyesi ve gerçek kişi sorgulaması hizmetinden yararlanmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bu Numara Kimin? Beni Kim Aramış? [ÜCRETSİZ] başlıklı makalemizde Beni Arayan Numara Kim, Bilinmeyen Numara Kime Ait ve Bilinmeyen Telefon Numarası Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.