İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çanta Dükkanı Açmak Sizi Zengin Edebilir

23.07.2020

Çantalar kombinlerin olmazsa olmazı. Ve birçok kadın bir çantayı beğendiği zaman fiyatına çok da bakmadan satın alıyor. Çünkü özellikle deri gibi kaliteli malzemelerden üretilmiş ve sağlam dikişli çantalar uzun yıllar kullanılabiliyor. Hal böyle olunca da çantaya verilen paranın değeri zaman içerisinde çıkıyor. İşte kadınların çantaya bu zaaflarını gören girişimciler de çanta dükkanı açmak için kolları sıvıyor. Hem karlı hem de keyifli bir iş olarak tanımlanabilecek bu çantacılık işini sizler de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi yazılarımızda sizlere farklı iş fikirleri sunmaya çalışıyoruz. Sermayesi olan fakat işe girmek konusunda kararsız kalanlar ve hangi sektöre gireceğine karar vermeyenler için detaylı rehberler hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu yazımızda da çantacı dükkanı açmak isteyenlere yol gösterecek bilgilere yer veriyoruz. Siz de dükkandan veya internetten çanta satmak istiyorum diyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Çantacı Açmak İçin Ne Yapmalıyım? Çanta İşine Girmek Kolay mı?

Çantacı açmak aslında zannedildiği kadar zor bir iş değil. Çünkü ürünleri sergileyecek küçük bir dükkan bu işi yapmanız için yeterli. Kalan ürünleri bir depoda tutabilirsiniz. Ayrıca ürünlerinizi internetten de satışa sunabilirsiniz. Şimdi gelin çanta satışı nasıl yapılır, dükkan açmak için nelere dikkat etmek gerekir o noktalara değinelim.

Konum Önemli: AVM mi Yoksa Cadde Üzeri mi?

Konum neden bu kadar önemli derseniz sizlere şöyle söyleyelim. Yaz kış alışveriş merkezlerinde insanlar rahat bir şekilde alışveriş yapabilir. Ancak yağmurlu havalarda ya da çok sıcak günlerde dışarıda gezmeyi ve alışveriş yapmayı pek sevmiyor. Bundan yola çıkacak olursak çanta dükkanları için en doğru yer AVM diyebiliriz. Maliyeti caddelere göre biraz daha yüksek olabilir. Yani kirası olsun vergisi olsun bu açılardan AVM’de dükkan açmak daha pahalıya mal olabilir. Ancak kazancınız da ona göre daha çok olacaktır.

Peki, çantacı dükkanı cadde üzerinde açılmaz mı? Elbette açabilirsiniz hatta iyi paralar da kazanabilirsiniz. Özellikle de  bayramlarda bu mağazalar aşırı derecede ilgi görmektedir. Özel günlerde erkeklerin eşlerine alacağı çantaları seçmek için uğradıklarını da göz ardı edemeyiz. Sonuç olarak her türlü kazanırsınız. Tabii dükkanı açacağınız cadde işlek bir yerdeyse. 

Çanta Dükkanı Dizaynı ve Dekorasyonu Dikkat Çekici Olmalı

Nerede açarsanız açın, dükkanın müşteri çekmesi için hoş bir dekorasyon oluşturmanız gerekiyor. Dükkanın içi küçük de olsa müşterilerin hoşuna gidecek bir dizayn yapmalısınız. Bunu satacağınız çantaların tipine ve müşteri profilinize göre belirleyebilirsiniz. Özellikle yurt dışındaki çantacı dükkanlarını inceleyerek fikir edinebilirsiniz. Tabii bu arada çanta dükkanı isimleri hakkında araştırma yapmayı da unutmayın. Çünkü isim de oldukça önemli.

En Modern İş Yeri ve Dükkan İsimleri

Fiyat da Çok Mühim: Ne Pahalı Ne Çok Ucuz

Satacağınız çantaların kalitesine göre ürünlere fiyat belirlemeniz gerekecektir. Yani ne çok pahalı ürünler satın ne de çok ucuz. 10 Liraya çanta satarsanız kaliteye önem veren insanlar gelmez fakat 50 TL den başlayan fiyatlardan çanta satarsanız hem düşük bütçeli fakat “Olmuşken iyisi olsun her zaman almıyorum.” diyen insanları da kazanırsınız. Yani biraz girişimcilik yönünüzü geliştirmelisiniz. Ticareti iyi bilmeli ve fiyatlandırmayı ona göre yapmalısınız.

Tabii bu aşamada toptan ucuz çanta nereden alınır, çanta toptancıları nerededir gibi sorular kafanızı kurcalayabilir. Yaşadığınız yerin tekstil ve çanta toptancılarının olduğu bölgeleri ziyaret ederek kendinize tedarikçi bulabilirsiniz. Ucuz ürünler içinse yurt dışını tercih edebilirsiniz. Ürünleri eğer yurt dışından ucuza getirebilirseniz ülkemizde satarken üzerine kar koyup satabilir daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Hem yurt dışında bazen çok değişik ve farklı modeller de oluyor. Türkiye’ye bir çanta modelini getiren siz olursanız müşteri kitleniz hızla büyür ve kazancınız katlanır. 

Kampanya Yapmayı Unutmayın

Ürünleriniz için aylık ya da haftalık olarak indirim günleri yapabilirsiniz. Bu sayede sizin hem adınız duyulur hem de eldeki ürünlerinizi satabilmeniz için kendinize bir fırsat yaratmış olursunuz. Bayramlarda ya da özel günlerde fiyat yükselmekten kaçının. Çünkü böyle durumda kaybeden siz olabilirsiniz. 

Deneyimli ve  İşi Bilen Personel Çalıştırın

Mağaza ya da dükkan açacaksanız en az 2-3 tane deneyimli elemana ihtiyacınız var. Çünkü dükkan sahibi olarak sizin her işe yetişmeniz zor olabilir. Özellikle de yukarıda bahsettiğimiz özel günlerde. Deneyimli ve daha önce perakende sektöründe çalışmış elemanları dükkanınızda çalışması için işe alabilirsiniz. Hem ürün satışları daha kolay olur hem siz yorulmazsınız.

İnterneti Mutlaka Kullanın

Okuyucularımız arasında internetten çanta satışı yapmak istiyorum diyenler vardır. Onlar zaten ilk olarak Instagram, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya mecralarında yer almaları gerektiğini bilir. Fakat siz dükkandan satış yapacaksanız da mutlaka internet üzerinden ürünlerinizi tanıtın. İşletmenize bir internet adresi alın ve online satış yapabileceğiniz bir e-ticaret sistemi oluşturun. Artık insanlar internetten alışverişi tercih ediyor. Çanta da denenmesi gereken bir ürün olmadığı için birçok kadın online alışverişe yöneliyor. Pastanın bu önemli payını kaçırmamak için sizin de bu konuya ağırlık vermeniz gerekiyor.

Çanta Dükkanı Açma Maliyeti ve Sermaye

Çantacı açmak için ihtiyacınız olan sermaye açacağınız dükkanın boyutuna, konumuna ve içerisinde satılacak ürünlerin kalitesin göre değişir. Ortalama olarak söylemek gerekirse bu iş size 50.000 – 150.000 TL arasında bir masraf çıkarır diyebiliriz. Tabii bu aşamada dükkan açmak için kredi veren bankalarla görüşebilirsiniz.

Sermaye konusunda değinmek istediğimiz bir husus daha var. Bütün paranızı bir anda bağlamak yerine yavaş yavaş ilerlemek size her zaman olumlu şekilde geri döner. Yani 30.000 TL ile ürünleri satın aldınız ve mağazaya koydunuz. Ancak geride biraz paranız olması gerekmektedir. Arkada her zaman biraz güveneceğiniz sermayenizin kalması size güven verir.

İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Telefon Aksesuar Dükkanı Açmak

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.