İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2018 Kasım Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamını açıkladı. Kasım ayında oluşan 1.44’lük düşüş yıllık enflasyon rakamlarını da 21.62 seviyesine çekti. 2017 yılının haziran ayından beri ilk defa aylık enflasyon rakamlarında düşüş yaşanırken, 2018 Kasım’ın enflasyon lideri ise soğan oldu. Tüketicileri de yakından ilgilediren bu rakamlar sonunda en düşük ve en yüksek artışın gerçekleştiği tüketim malzemelerine dair veriler de ortaya çıktı.

Ekim Ayına Göre Düşüş Var

2018 Ekimde’de yıllık enflasyon %25,24 oranına ulaşınca geçtiğimiz 15 yılın en yüksek değeri ortaya çıkmıştı. Kasım ayında ise 1,44’lük düşüş yaşandı. Açıklanan enflasyon rakamları içerisinde ay şampiyonları ve düşüşe uğrayan tüketim kalemleri de var.

Ayın Şampiyonu Soğan

Son aylarda adından oldukça fazla söz ettiren soğan, Kasım ayı enflasyon rakamları içerisinde de ilk sırada. Enflasyon endeksinde yer alan 407 maddeden Kasım ayı içerisinde 36 maddenin ortalama fiyatında bir değişiklik gözlenmedi. Buna rağmen 361 maddenin fiyatında artış, 108 maddenin fiyatında ise düşüş yaşandı. Soğan ise bu ay şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Uğradığı %50,58’lik artış ile kasım ayının şampiyonu soğan ilan edildi. Giyimde ise rekor %18’lik artış ile kadın kabanında. Patates %14, kuru fasulye ile kabak ise %13 oranında fiyat farkı ile tüketicilerin karşısına çıktı.

Artan ve Düşen Ana Harcama Grupları

2018 Kasım ayı endeksinde yer alan ana harcama gruplarında sağlıkta %0,57, konutta %0,47, lokanta ve otellerde %0,41 ve alkollü içecekler ve tütünde %0,17 artış oranının yaşandığı belirtildi. Bunlara oranla ev eşyasında %2,85, kültür ve eğlencede %2,08, çeşitli mal ve hizmetlerde %0,96, alkolsüz içeceklerde ve gıdada %0,74 düşüş yaşandı.

Yılın En Yüksek Artışı Ev Eşyasında

TÜFE’ye göre ise bir önceki yılın aynı ayına göre oluşan artış rakamları da belirlendi. Buna göre çeşitli mal ve hizmetler kalemlerinde %27,87, alkolsüz içeceklerde ve gıdada %25,66, konut sektöründe %24,76 ve kültür ve eğlencede %21,18 artış yaşandı. Bu rakamlar artışın en yüksek olduğu kalemlerin rakamları. Ev eşyaları yaşadıkları fiyat değişimi ile lider durumdalar. TÜİK verilerine göre ise tüketici enflasyonu tarafında aylık olarak düşüş oranı en çok %6,46 ile ulaştırmada görüldü.

İller Bazında Artış

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 2. düzey’de bulunan 26 bölge içinde, bir önceki yılın Aralık ayına göre en yüksek artış %23,59 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış %25,06 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) bölgesinde gerçekleşti. 12 aylık ortalamalar alındığında ise %17,50 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) en yüksek artışın görüldüğü bölge.

Açıklama Maliye Bakanından

Berat Albayrak, Twitter üzerinden açıklama yaparak Enflasyonla Topyekün Mücadele programına bağlı olduğunu ifade etti. Düşüş eğiliminin süreceğini belirten Albayrak’ın paylaştığı ifade şu şekilde:

“Dengelenme süreci kur ve faizlerden sonra enflasyon rakamlarında da etkisini göstermeye başladı. Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikalarımızdaki güçlü duruş ile desteklemeye devam ediyoruz.”

31 Ekim’den beri süren ve enflasyon ile mücadele etmek için oluşturulan yeni plan ile 31 Ekim’de 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimine gidilmişti. Beyaz eşya sektöründe ÖTV oranları yıl sonuna kadar sıfırlanmış, 1600 cc ve altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirim yapılmıştı. Ticari araçlarda ise  KDV oranı %18’den %1’e indirilmişti. Yine bir başka KDV indirimi ise mobilya sektöründe yaşanmıştı, KDV %18’den 8’e inmişti. Konut alanında yapılan KDV indirimine ek olarak tapu harçlarında da indirim uygulaması da yıl sonuna kadar uzatılmıştı.  Ekim ayında Enflasyonla Topyekün Mücadele çalışmasına rağmen enflasyon %2,67 oranında artış göstermişti. Bu artış ile birlikte 9 Ekim’de yıl sonuna kadar pek çok ürün ve hizmette en az %10 indirim yapılmasını içeren kampanya başlatılmıştı. Kampanya kapsamında ise doğal gaz ve elektrik zamları yıl sonuna kadar ertelenmişti.

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar [EN YÜKSEK] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.