İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kripto Paralar Nereden, Nasıl Alınır? Nasıl Saklanır?

18.02.2019

Kripto paralar; günümüz teknolojisinin ekonomiye yansıyan çıktılarından sadece bir tanesi. Günümüzde kripto paralar, çoğu insan tarafından bilinen bir meta haline gelmiştir. Her yerde Bitcoin, Etherium, Blockchain gibi kavramları duyabiliyoruz. Oldukça karmaşık bir çalışma yapısına sahip olan kripto para teknolojisi, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıya hizmet ediyor. Hatta bazı ülkelerde kripto paralar ile nakit takası yapılabilen ATM’ler bile bulunuyor. Kripto paralar, parayla para kazanma yollarından birisidir. Herhangi bir ülkeye veya merkez bankasına ait olmayan para birimi, hiçbir şekilde takip edilemiyor. Kripto paraların kullanıldığı transfer işlemleri özel algoritmalar kullanılarak geri çözülemeyecek şekilde şifreleniyor. Ayrıca yapılan bir transfer işleminin Blockchain sistemine entegre olmasından itibaren geri alınamadığını da belirtmek gerekiyor. Bu durumlardan dolayı bazı ülkeler ise kripto paraların yasal olmadığını savunarak kripto para madenciliğini yasakladı.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Bu konu hakkında bilgi verebilmek için kripto paraların çalışma mantığını incelemek gerekiyor. Kripto paralar ve bu para birimleri ile ilgili işlemler Blockchain adı verilen veri zincirleri üzerinde tutuluyor. Oldukça büyük ve karmaşık yapıda olan bu veri zincirleri üzerinde işlem yapabilmek için özel yazılımlar ve cihazlar kullanılıyor. Bu büyük veri zincirleri üzerinde yer alan bilgilerin açığa çıkarılması “mining“ yani madencilik olarak adlandırılıyor. Bu veriler üzerinde işlem yapan ve kripto para biriminin varlığını sürdürebilmesini sağlayan mining işlemi karşılığında kullanıcılara kripto para veriliyor. Ancak madencilik işleminden kazanılan paranın gün geçtikçe zorlaştığını belirtmek gerekiyor.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Mining işlemi yapmadan kripto para birimlerinden birini satın olmak isteyen kullanıcılar olabilir. Dijital para birimlerini satın alabilmek için yerli ve yabancı birçok alternatif platform mevcut. Bu platformlardan birine üye olup kripto paranızı satın alabilirsiniz. Bu tür platformlarda kredi kartı, havale gibi farklı ödeme yöntemleri geçerli olabiliyor. Satın aldığınız kripto paralar Blockchain sistemine entegre edilerek kişisel cüzdan hesabınıza ekleniyor. Daha sonra ise kripto paralarınızı istediğiniz herhangi bir mecrada kullanabiliyorsunuz veya başka birinin hesabına aktarabiliyorsunuz. Kripto para satın almak istediğinizde karşınıza çıkan platformların güvenilirliğini mutlaka araştırmanız gerekiyor. Çünkü bazı platformlar taahhüt ettikleri miktarda kripto parayı adınıza aktarmayabiliyor.

Kripto Para Nereden Alınır?

Kripto para satın almak için başvurulabilecek birçok platform mevcut. Yerli ve yabancı dijital para borsaları, cüzdan hesabınıza ekleme yapmanızı kolayca sağlayabiliyor. Ayrıca kripto para elde etmek için kredi kartı ile ödeme yapmak dışında başka yollar da var. Günümüzde birçok ülkede kripto para kullanarak hizmet alımı, satış, ücretli içerik üretimi yapmayı sağlayan sistemler var. Bu sistemler üzerinden hizmet satmak, ürün satışı yapmak veya verilen bazı görevleri yerine getirmek de kripto para elde etmenin farklı yolları arasında yer alıyor. Örneğin Bitgigs adlı web sitesi kullanıcılara belirli işler vererek karşılığında kripto para ödemesi yapıyor. Özellikle online olarak yazılım geliştirme yapan kişiler sıkça bu tür sistemler üzerinden kripto para kazanabiliyor. Büyük bir işlem hacmine sahip olan sistem, yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Bu sistem üzerinde yatırım yaparak da kripto para kazanılabilir. Enflasyon riskinin olmadığı dijital yapısı sayesinde birçok kişi kripto para teknolojisini güvenilir bir yatırım aracı olarak görüyor.

Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto para kullanmak isteyen kullanıcıların sistemin tüm ayrıntılarını bilmesinde fayda var. Kripto paranın en önemli özelliği, herhangi bir devlete ait merkez bankası üzerinde hiçbir şekilde işlem görmüyor olması. Bu sebeple kripto paralar herhangi bir millete ait değil. Fiziksel olarak hiçbir karşılığı olmayan kripto paralar, büyük veri zincirleri arasında özel algoritmalar kullanılarak şifreli şekilde tutuluyor. Ayrıca dijital para birimlerinin nasıl saklandığını veya nasıl transfer edildiğini daha iyi anlayabilmek için Blockchain konusuna değinmek gerekiyor. Sahip olduğunuz kripto paralar, özel bir ağ altyapısı altında milyarlarca satır kodun içerisinde tutuluyor. Böylece sadece özel bir anahtar ile erişilebilir hale geliyor.

Tam da bu noktada karşımıza “cüzdan“ kavramı çıkıyor. Kripto para kullanan kullanıcılar iki adet anahtar şifreye sahip oluyor. Bu anahtarlardan birisi public, yani açık anahtar olarak adlandırılıyor. Diğeri ise private, yani özel anahtar. Açık anahtar için bir benzetme yapmak gerekirse, günlük hayatta sıkça kullanılan IBAN numarası ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Açık anahtar sayesinde kripto para transfer işlemleri kolayca yapılabiliyor. Özel anahtar ise sadece kripto para hesabından transfer yapılacağı zaman kullanılıyor. İşte cüzdan dediğimiz “yazılım“ bu özel anahtara ait verilerin tutulmasını sağlıyor. Özetlemek gerekirse, kripto para sahibi olan kullanıcıların tüm verileri dağıtık bilgisayar sistemlerinde, karmaşık veri blokları içerisinde tutuluyor. Bu karmaşık ve anlamsız veri bloklarına erişim ise sadece cüzdan ve özel anahtar ile sağlanabiliyor. Kripto para alım satımı dışında, kolay yollarla para kazanmanın yöntemlerinden birisi de kripto para madenciliği yapmaktır.

Kripto Para Nasıl Satılır?

Yazıda bahsedilen mining veya belirli bir satış işleminden, hizmet alım satımından elde edilen kripto paralar, nakit olarak dönüşüme destek veriyor. Dünyada günlük işlem hacmi 1.000 Dolar üzerinde olan 400’e yakın kripto para borsası yer alıyor. Bu borsalar, kripto paraların dağılımına göre anlık dolar karşılığını belirliyor. Yabancı borsaların yanında ülkemizde faaliyet gösteren yerli kripto para borsaları da hızlıca satış işlemi yapabilmeye olanak veriyor. Cüzdan hesabında bulunan kripto paralar, bu borsa sistemleri üzerinden kolayca satılabiliyor. Satılan kripto paraların fiziksel para karşılığı ise belirtilen banka hesabına aktarılıyor. Tüm bu işlemler yapılırken, borsa sistemlerinin veya kripto para alım satım platformlarının belirli komisyonlar aldığını belirtmek gerekiyor.

Elde edilen kripto paranın satılabilmesinin diğer bir yolu ise yatırımcı bulmaktır. Birçok kripto para alım satım forumu mevcut. Bu forumlar üzerinden kullanıcılar karşılıklı olarak kripto para takası veya alım satımı yapabiliyor. Nakit çevrimi dışında aynı zamanda sahip olunan kripto paralar ile ürün veya hizmet alımı da bu forumlar sayesinde mümkün oluyor. Kripto paraların takibinin yapılamadığını ve transfer işlemlerinin geri alınamaz olduğunu belirtmiştik. Bu bağlamda da kullanıcıya dikkatli olma zorunluluğu doğuyor. İnternet üzerinde kripto para kullanarak yapacağınız tüm transfer ve takas işlemlerinde dikkatli olmanız şart.

Bir önceki yazımız olan KOBİ Değer Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartlar Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.