İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kıdem Tazminatı Fonu Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Kıdem Tazminatında Son Durum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 yılında yürürlüğe girecek olan yeni kıdem tazminatı uygulamasının kapsamını ve şartlarını açıkladı. Yeni düzenlenmeyle birlikte, çalışanların ve işverenlerin kafasında kıdem tazminatına dair büyük soru işaretleri doğdu. Peki 2019 yılında kimler kıdem tazminatı alabilecek ya da kıdem tazminatı alma şartları nelerdir?

2019 yılında kıdem tazminatı düzenlenmesinde yapılan en büyük adım; bireysel emeklilik sistemi ile bağlantılı kıdem tazminatı fonun oluşturulması. İşverenler için bu fona yapılacak ödemeler ve ödeme şekilleri büyük önem taşır

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı; aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışmak şartıyla emeklilik, vefat ya da işveren tarafından işten çıkartılma durumlarında verilir. Ayrıca işçi, işe başladığında yaptığı sözleşmeyi haklı bir şekilde feshetmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Kıdem tazminatı konusunda en çok karıştırılan noktalardan biri ise; erkek-kadın çalışanlar için bazı durumlarda özel kıdem tazminatı uygulamasının yapılması. Bu bağlamda erkek çalışanlar askere gitme; kadın çalışanlar ise doğum sürecini kapsayan 1 yıl içerisinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip. Yeni gelen düzenlemede çalışanların herhangi bir mağduriyet yaşaması açısından bu şartlarda bir hak kaybı olması söz konusu gündemde değil.

Fona Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Yürürlükte olan kıdem tazminatı uygulamasına göre, bir yıllık çalışma için işçilere 30 günlük ücret tutarında hesaplama yapılarak ödenek veriliyor. Yeni gelecek düzenlemede çalışan ve işverenlerin anlaşamadığı konular arasında; bu günlük ödemelerin prim miktarı yer alıyor. İşçi sendikaları 30 günlük ücret tutarına ulaşabilmek adına, %8.3 oranında prim ödenmesi gerektiğini savunuyor. İşverenler ise; ödemelerin daha düşük primler üzerinden yapılmasının iş yeri ekonomileri için daha uygun olduğunu söylüyor. Fona yapılacak ödemelere dair ilgili bakanlıktan kesinleşmiş rakamlar verilmiş deği.

Kıdem Tazminatı Fonu Mevcut Çalışanları Etkiler mi?

Kamuoyuna sunulan yasa taslakları içeriğinde; kıdem tazminatı fonunun aşamalı olarak uygulamaya konulacağı görülüyor. Halihazırda bir şirkette sigortalı olarak çalışanların, kıdem tazminatı hesaplamasının mevcut sistem üzerinden yapılması düşünülüyor. Ancak bu kişilerin işlerinden ayrılıp yeni işe girmeleri durumunda yeni fon sistemine tabi tutulmaları söz konusu.

Kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girdikten sonra, çalışmaya hayatına başlayanların yeni sistem üzerinden ödemeleri yapılacak.

İşveren Primlerini Zamanında Yatırmazsa Ne Olur?

Kıdem tazminatı fonunun uzlaşılamayan en büyük problemi; işverenlerin fona ödemelerini düzenli ya da hiç yapmama riskinin bulunması. İşçi sendikaları, çalışanların haklarını korumak adına yürürlüğe girecek olan fon sisteminin devlet güvencesi altında olması gerektiğini vurguluyor. Ancak yapılan açıklamalar sonucunda devlet tarafından bu türden bir teminat verildiği söylenemez.

Kıdem Tazminat Fonu Ne Türden Yenilikler Getirecek?

Mevcut sistemde çalışanlar, kıdem tazminatlarını uzun süreler geçmesine rağmen alamıyor ya da yapılan ödemelerde büyük kesintiler meydana gelebiliyor. Çalışanlar ne kadar tazminat alabileceklerini kesin olarak bilemiyor. Ancak kendilerinin yaptığı hesaplamalar sonucunda yaklaşık bir değeri öğrenebiliyorlar. Bu da çalışanların beklediğinden daha düşük ücretler alabilme sorununu doğuruyor. Bu sorunların çözümü için çalışanlar mahkemeye başvurabiliyorlar. Bu da sürecin çalışanlar içi daha zor ve sancılı geçmesine neden olabiliyor. 2019 yılı kıdem tazminatı düzenlemesi, çalışanların sıkıntıları baz alınarak çözüm üretmek adına yapılan bir uygulamadır.

Kıdem tazminatı fonun getirdiği yenilikler arasında;

  • Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için belirli bir süre aynı iş yerinde çalışması gerekmiyor. Belirlenen şartlara uygunluk gösteren her çalışanın kıdem tazminatı güvence altındadır. İş yerinde 1 gün dahi sigortalı çalışan bir kişi, işten ayrılma durumunda tazminat alabilecek.
  • İşveren kıdem tazminatı için her ay belirlenen miktarda, çalışanın kendi hesabına ödeme yapacak.
  • Her çalışan kıdem tazminatı ödemesi yapılan hesabını görebilecek ve kontrollerini sağlayabilecek.
  • İş değiştirme durumunda çalışan tazminat hesabını yeni şirketine de taşıyabilecek.
  • İşveren-işçi arasında tazminat sorunu minimuma indirilerek, yasalarla güvence altına alınacak. İki tarafında herhangi bir mağduriyet yaşamasının önü kesilecek ve işveren kendi çıkarları doğrultusunda kıdem tazminatı uygulaması yapamayacak.
  • Kıdem tazminatının tavan tutarını aşaması durumu ortadan kaldırılacak.

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar [EN YÜKSEK] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.