İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Aynı Anda Hem Örgün Hem Açıköğretim Okunur mu? Şartlar Neler?

Bildiğiniz üzere ülkemizde lisans eğitimi üç farklı formatta veriliyor. Bunlardan biri, en yaygın olan ve herkesçe bilinen, örgün öğretim. Bu öğretim tipinde öğrenciler kayıt oldukları okula düzenli olarak devam ederler ve değerlendirmeler yüz yüze yapılır. İkinci sistem açıköğretim. Üniversiteye erişim imkanı olmayan öğrenciler için geliştirilen bu sistem zaman içerisinde çok sevildi ve büyüdü. Açıköğretim öğrencileri her dönem için belirlenen tarihlerde toplu olarak sınava tabii tutulurlar. Onun dışında okula gitmek gibi bir zorunlulukları yoktur. Açıköğretim bürolarından aldıkları kitaplar ve online kaynaklar üzerinden eğitim görürler. En son sistem ise uzaktan eğitim. Henüz tamamen yaygınlaşmamış olsa da uzaktan eğitim de öğrencilerin kayıt oldukları okula gitmeden online eğitim gördüğü sisteme deniyor.

Biz bu yazıda hem açıktan hem örgün okumak konusu üzerinde duracağız. Çünkü üniversite sınavına girecek birçok öğrenci açıktan üniversite okumak ve örgün okurken aöf okumak gibi konuların detaylarını öğrenmek istiyorlar. Hali hazırda bir üniversitede eğitim gören birçok kişi de “Normal üniversite okurken açıköğretim okunur mu?” veya “Açıktan okurken üniversite kazanmak mümkün mü?” sorularının cevabını arıyor. 

Hem Örgün Hem Açıköğretim Okunabilir mi?

Aynı anda hem örgün hem açıköğretim okunur mu diye düşünüyorsanız, merak etmenize gerek yok. Çünkü aynı anda iki üniversite okumak mümkün. Ama iki üniversite derken hem açıktan hem de örgün okumaktan bahsediyoruz.

Aynı anda iki örgün öğretim kurumuna kayıt olmaya izin verilmiyor. Ama öğrenciler aynı anda hem örgün öğretim kurumlarından birine hem de seçtikleri bir açıköğretim bölümüne kayıt olabiliyorlar. Kısacası “Örgün öğretim okurken açıköğretim okunabilir mi?” sorusunun cevabı; evettir diyebiliriz. 

Zaten üniversitelerin sınav, eğitim ve kayıt yönetmeliklerindeki maddelerde “Açıköğretim hariç başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olmamak”  hükmü yer alıyor. Bu demek oluyor ki: Bir açıköğretim öğrencisi, eğer sınavı kazanır ve tercih yaparsa, örgün öğretimde okuması için herhangi bir engel yoktur. Yani gerekli şartlar sağlandığınde hem açıktan hem de örgün okumak gayet kolay. Tabii siz yeteri kadar çalıştığınız ve dersleri geçtiğiniz sürece.

Kimler Hem Örgün Hem de Açıköğretimi Tercih Ediyor?

Aslında bir üniversite okumak zaten zor ikincisine ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Belki de bir noktada haklısınız. Ama aslında bu sistem birçok kişi tarafından tercih ediliyor ve her yıl binlerce öğrenci “Açıköğretim okurken örgün öğretim okunabilir mi?” veya tam tersi “Normal üniversite okurken açıköğretim okunur mu?” sorularının cevaplarını arıyor.

Üniversite sınavında istediği puanı alamadığı için bir sene daha beklemek zorunda kalan birçok öğrenci açıköğretime kayıt yaptırıyor. Bunu bir sonraki sene için garanti olarak gören öğrenciler sınavda istedikleri puanı yaptıkları takdirde açıköğretimden örgün öğretime geçiş yapıyor ve diledikleri bölümü okuyorlar.

Üniversite okurken üniversite kazanmak hali hazırda bir örgün eğitim kurumuna kayıtlı öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. Birçok öğrenci okuduğu alana veya mesleğe katkısı olacağını düşündüğü bölümü açıköğretim sistemi üzerinden alıyor. 

Dışardan üniversite okumak oldukça kolay. Açıktan okumak için yapmanız gereken başvuracağınız bölümün şartlarını sağlamanız. Ondan sonrası sizin çalışkanlığınıza kalıyor.

Peki, 4 ve 2 Yıllık Üniversite Aynı Anda Okunabilecek mi?

Bazı öğrenciler 2 yıllık bir üniversite okuduktan sonra dikey geçiş ile açııköğretime geçerek eğitimlerini 4 yıllığa tamamlamak istiyorlar. Bu durumun tam tersi olarak lisans okurken önlisans okumak isteyen öğrenciler de oluyor.  Bu konu da birçok öğrenci tarafından araştırıldığı için AÖF’ün bu hususta koymuş olduğu kurallara da değineceğiz.

Baştan şunu belitelim: Açıköğretim de kayıtlı olan bir öğrencinin bunun dışında herhangi bir örgün yükseköğretim programı okumasına engel olan bir durum yoktur. 

Daha iyi anlaşılması açısından konuyla ilgili bir de örnek paylaşacağız. Böylece aklınızdaki bütün sorulara uygulamalı olarak cevap bulabilirsiniz.

Örnek: Örgün olarak 2 yıllık işletme okuyan bir öğrenci AÖF Dikey Geçiş sistemini kullanarak 3. sınıftan Kamu Yönetimi Bölümü okumaya başlasın. Şu an 3. sınıfta olan bir öğrenci eğer sınava girip yeterli puanı alırsa herhangi bir 2 yıllık yüksekokulda okuma hakkına sahip oluyor. Yasalar gereği bunun herhangi bir kısıtlaması yok.

Örnekte de belirttiğimiz üzere, açıköğretim programları haricindeki, örgün bir yükseköğretim programında okuyan öğrenci, sadece kayıtlı olduğu sisteme devam edebilir. Ancak bu öğrenci kaydını açıköğretime aldıktan sonra herhangi bir örgün öğretim programına kaydolabilir. Bu sadece AÖF’de kayıtlı öğrenciler için geçerli. Yani örgün olarak 2 yıllık bir okul okuyan öğrenci 2. bir örgün öğretim programında öğrenim göremez.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Okul Birinciliği Kontenjanı Olan Üniversiteler

Bir önceki yazımız olan Sivil Havacılık Nedir? Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ne İş Yapar? başlıklı makalemizde 2 ve 4 Yıllık Sivil Havacılık Bölümleri, 2015 Yılı Havacılık Bölümleri Oldukça Popüler ve Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Sedef dedi ki:

  Merhaba hem örgün öğretimde okuyup hem de acikogretim fakültesinde kaydim var ancak pasif durumda. Bu dönem benim örgün öğretimde ders seçebilmem için benden katkı payı istiyorlar acikogretim de kaydim olduğu için. Böyle birsey var mi ?ikisi bağımsız değil mi ve geçen yıllarda böyle biseyle karşılaşmadım neden bu dönem, ilgilenirseniz sevinirim teskkürer ..

 2. Abdurrahman koyuncu dedi ki:

  Ben buro yönetimi 2. Sınıfa geçtim bu sene ygs lys de girdim acik ogretimden 2 yıllık yazsam ikisini ayni anda okuyabiliyor muyum

 3. fatma dedi ki:

  Bu sene aöfden kamu okumayı düşünüyorum seneyede lisans örgün yazabiliyormuyum.

 4. fatma dedi ki:

  Bn bu sene açıköğretim kamu yazcam seneye örgün lisans okuyabiliyormuyum

 5. Emel dedi ki:

  Açık öğretim lisesinde okuyorum bu sene bitmezse nomral üniversiteye gidebilir miyim??

 6. özge dedi ki:

  açık öğretim 3. sınıfta okuyan birisi örgün herhangi bir 2 yıllık bölüme gidebilir yazmışsınız. 4 yıllık bölümü kazanıp gitme şansı yok mu örgünden açıklama getirir misiniz?

 7. Duygu dedi ki:

  Ben AÖF sosyal hizmet 2.sınıf öğrencisiyim bu yıl puanımız iyi geldi örtün öğretimde okursam aynı zamanda kaydımı sildirmeden açık öğretimde de okuyabilir miyim ?

 8. Pinar dedi ki:

  Aynı yıl hem acikogretim hemde orgun öğretim tercihi yapıp okuyabilir miyiz mesela ben 2 yıllık afet yönetimi orgun eğitim ve 2 yıllık çağrı merkezi açıköğretim tercih yapıp aynı anda okumak istiyorum bu mümkün mudur acaba ?

  1. mahmut dedi ki:

   bende örgün olarak tarih açıköğretim olarak coğrafya tercih edicem oluyosa