İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Giriş Yapılır?

Merhaba Sayın Okurlarımız. ÖSYM işlemleri için kısa adıyla AİS oalrak bilinen Aday İşlemleri Sistemi adlı platforma giriş yapmanız gerekmektedir. Aday işlemleri sistemi girişi için ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da YU numaranız ile birlikte şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Girişi

YU Numarası Nedir?

YU Numarası; T.C. Kimlik Numarası olmayan adayların ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurabilmeleri için sahip olmaları gereken üyelik numarasıdır. Ayrıca 9 ile ve 0 ile başlayan YU numaraları da mevcuttur.

  • 9 ile başlayan YU numarası: Yabancı Kimlik No, 11 haneden oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerekli şartları sağlayan yabancılara verilmiş tekil bir sayıdır.
  • 0 ile başlayan YU numarası: T.C. Kimlik Numarası veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş 9 ile başlayan YU numarası olmayan adaylara sadece ÖSYM ile ilgili işlemlerde kullanılmak üzere ÖSYM tarafından verilen 11 haneli tekil üyelik numarasıdır.

Eğer şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum ekranından; TC kimlik numaranızı, kimliğinizin seri ve no kısmını girerek şifre sıfırlama ekranına gelebilirsiniz. AİS şifresini unutanların en son geldiği aşama ise güvenlik sorusudur. Daha önce ÖSYM aday işlemleri sistemi hesabınızı açarken girdiğiniz güvenlik sorusunun yanıtını yazarak şifrenizi sıfırlama ve değiştirme imkanı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra AİS ekranında eğer şifre sıfırlamak için gerekli güvenlik sorunuzun yanıtını hatırlamıyor iseniz e-devlet aracılığı ile de AİS sistemine giriş yapma imkanınız bulunmaktadır.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın olan PTT birimlerine kimliğiniz ya da TC kimlik numaranızın bulunduğu ehliyet, pasaport vb. gibi kimlik ile giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizin bulunduğu zarfı alabilirsiniz. Ayrıca eğer daha önce e-devlet şifreniz vardı ve şifresini unuttuysanız 4 TL karşılığında yeni şifre satın alabilirsiniz. Bunun ile birlikte şifrenizi unutmadan önce e-devlet sistemine daha önce telefon numaranızı tanımlamış iseniz şifre sıfırlama yöntemiyle de şifrenize ulaşmanız mümkündür.

ÖSYM Aday işlemleri sayfasına giriş yaptıktan sonra gerekli ÖSYM sınav ya da tercih başvuruları yapabilirsiniz. ÖSYM tarafından açıklanan sınav takvimine göre başvuru tarihleri aralığında gerekli sınavlara ya da tercihlere başvurabilirsiniz. Bunun ile birlikte başvurularım / tercihlerim sekmesinden de daha önce yapmış olduğu başvuruları ve tercihleri görmeniz mümkündür. Tüm bunlara ek olarak ise ÖSYM ile ilgili işlemlerde kullanılacak evrak numaranızı da AİS üzerinden alabilirsiniz.

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Girişi: https://ais.osym.gov.tr/

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nazlı dedi ki:

    Elimden her işgelir