İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Almanya İşçi Alımı Kesinleşti mi? Başvuru Nasıl Yapılır?

2018 yılının son aylarında OBM şirketinin aylık 3.000 Euro maaşla işçi alacağını duyurmasının ardından 1970’li yıllarda olduğu gibi Almanya’ya işçi göçü yeniden gündeme gelmişti. Ülkenin ekonomik gidişatından endişe duyan veya yüksek işsizlik oranı sebebiyle iş bulmakta zorlanan pek çok vatandaş bu fırsattan yararlanmak için ne yapılması gerektiğini araştırmaya başlamıştı. 2019 yılının ortalarına gelirken Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşlar başvuru sonuçlarıyla ilgili bir duyuru yapılmasını bekliyor.

3000 Euro Maaşla 10.000 İşçi Alınacak

Geçtiğimiz yılın son aylarında OBM Şirketler Grubu, çeşitle alanlarda çalıştırmak üzere Türkiye’den 10.000 işçi alınacağını duyurmuş ve bununla ilgili başvuruların hem kendi siteleri hem de İŞKUR üzerinden yapılabileceğini açıklamıştı. Ancak sonradan büyükelçilik ve İŞKUR’dan bu konuyla ilgili kendilerine bir bilgi gelmediğine dair açıklama yapılmıştı. Bu durumun ardından pek çok spekülasyon ortaya atılmış, şirketi dolandırıcılıkla suçlayanlar olmuştu.

Almanya’da Asgari Ücret: Almanya’da İşçi Maaşları ve Asgari Ücret Ne Kadar?

Özellikle bu durumu fırsat bilen bazı grupların, OBM’ye başvuru adı altında vatandaşlardan para topladığının anlaşılması üzerine şirket zor durumda kalmış ve konu netlik kazanana kadar başvuruları durdurmuştu. Ocak 2019’da yeniden açılan başvuruların ardından OBM yetkilileri, başvuruların tamamen ücretsiz olduğunu ve bu konuda kendilerinden para talebinde bulunanlara itibar edilmemesi gerektiğini açıklamışlardı.

2019 yılının ortalarına gelirken şirkete yapılan başvuruların sonuçları halen açıklanmış değil. Başvuruların yüz binleri bulması sebebiyle şirketin web sitesinde, başvuruların şu an için durdurulduğu ve e-mail ya da posta aracılığıyla herhangi bir başvurunun kabul edilmeyeceği bilgisi yer alıyor. Ayrıca şirket, Almanya işçi alımı başvuru formunu da siteden kaldırmış. Başvuru sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair ise herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Türkler İçin Birçok Avantaj Barındıran Ülke: İngiltere’de Çalışmak ve Yaşam Şartları!

Pilot Bölge Baden-Wuerttemberg

OBM şirketinin 10.000 kişilik işçi alımıyla ilgili ilanı haricinde, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliği kapsamında 1970’lerde yapılana benzer bir uygulama yeniden yapılmak üzere. Ülkenin güney batısında yer alan Baden-Wuerttemberg adlı bölgede uygulamaya konulacak olan bu pilot projede vasıflı veya vasıfsız göçmenlerin çalıştırılması hedefleniyor. Ancak Almanya işçi alımı konusunda bu kez daha titiz davranıyor ve yüksek rakamlarda göçmen kabul etmemeye özen gösteriyor. Bunun nedeninin özellikle Orta Doğu’da artan terör olaylarının Avrupa ülkelerine sirayet etmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Pilot bölgedeki bu uygulama Eylül 2019’a kadar devam edecek ve yalnızca 1000 kişi Almanya’da çalışma hakkı kazanacak. Eğer projenin başarılı olduğu gözlemlenirse 1000 kişiyi aşmamak kaydıyla işçi alımları her yıl tekrarlanacak.

Refahın En Yüksek Seviyesi: Dubai’de Çalışma Şartları ve İmkanları Neler?

Projeye başvuru yapabilmek için temel kriter, başvuru yapan kişinin A1 veya B1 seviyelerinde Almanca biliyor olması. Ancak Almanya’da yaşayan bir akrabanın yanında ikamet edileceğini bildirilmesi veya İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde yeterliliğini ispat edilmesi halinde Almanca bilme kriterinde yumuşatma yapılabiliyor.

Baden-Wuerttemberg’de gerçekleştirilen bu pilot proje kapsamında, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları Almanca dil yeterliliklerini göstermeleri halinde mesleki yeterlilik belgelerine (diploma veya Almanya’da geçerli mesleki sertifika) uygun bir işe yerleştirilme imkanına sahip oluyorlar.

Baden-Wuerttemberg’de En Çok Aranan Meslek Grupları

Proje kapsamında bölgede yer alan işverenlerin en çok aradığı meslek grupları;

 • Kuaför,
 • Berber,
 • Mozaikçi,
 • Marangoz,
 • Çatı ustası,
 • Beton işçisi,
 • Duvar işçisi,
 • Sıvacı,
 • Alçı ustası,
 • Badanacı,
 • Fırıncı,
 • Kasap,
 • Bahçıvan,
 • Ressam,
 • Şoför,
 • Lokantacı olarak listelenmiş.

Bu listede yer alanlar haricinde;

 • Elektrik mühendisliği,
 • Endüstriyel ve teknik tasarım,
 • Metal işleme,
 • Otelcilik,
 • Catering,
 • Depolama,
 • Lojistik sektörlerinde de yoğun olarak vasıflı işçi talebi bulunuyor.

Kreş öğretmenliği de vasıflı eleman ihtiyacının yoğun olduğu branşlardan, bu sektörde çalışmak isteyenlerden B2 seviyesinde dil bilgisi isteniyor.

Almanya’ya İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

Almanya’da çalışmak isteyen bir kişi eğer Avrupa Birliği üye ülkelerden birinin vatandaşı değilse iki farklı seçeneğe sahip. Bunlardan ilki Beyaz Liste’de yer alan bir işte çalışmak ve bu meslekte Almanya’da kabul gören bir yeterlilik belgesine sahip olmaktır. Diğeri ise Almanya’da kabul edilen bir yüksek lisans derecesine sahip işçiler için Mavi Kart almaktır.

Genellikle Almanya’daki Türkler tarafından kurulan firmalar bazen İŞKUR ile ortak işe alım süreci yürütüyor. Burada ülkemizden gerçekleştirilen başvurular İŞKUR üzerinden yönetilir. Bu noktada İŞKUR, Almanya işçi alımı sürecinde önemli bir rol oynar. Ayrıca İŞKUR üzerinden yapılan işçi başvurularında çalışma izni alınma ihtimali de artar.

Nereden başvurulursa başvurulsun Almanya’ya işçi olarak gitmek isteyen herkes öncelikle çalışma izni almalıdır. Bu izin mesleki eğitime, dil bilgisine, başvurulan işin niteliğine göre “Almanya Çalışma Vizesi” veya “Sözleşmeli İşçi Vizesi”dir. Hangisini almanız gerektiği size başvurduğunuz firma tarafından belirtilir ve konsolosluktaki işlemleriniz buna göre yapılır. Ayrıca daha detaylı bilgi almak için bu konuda hizmet veren vize bürolarına da danışmak gerekebilir. Çünkü vize alımı hassas bir konudur ve vize almayı başaramamanız halinde bütün emekleriniz çöpe gidebilir.

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya’da 2019 yılı itibarıyla asgari ücret 1500 Euro civarına denk geliyor. Ancak ülkede asgari ücretin hesaplanması Türkiye’deki sistemden biraz farklı çalışıyor. Burada işçinin kazancı aylık toplam olarak değil, saatlik olarak hesaplanıyor. Bu nedenle asgari ücretler açıklanırken aylık toplam kazanç değil saatlik asgari ücret şeklinde açıklanıyor.

2019 yılında Almanya saatlik asgari ücreti önceki yıla göre %4 zamlanmış ve 9,19 Euro olarak belirlenmiş. Ayrıca ülkede 2020 yılında uygulanacak olan asgari ücret miktarı da içinde bulunduğumuz yılda belirlenmiş durumda. Buna göre Almanya asgari ücreti 2020 yılında saatlik 9,35 Euro olacak.

Almanya’da Mesleklere Göre Maaşlar

Ülkemizde aylık kazanç şeklinde dile getirilen maaşlar, Almanya’da senelik olarak hesaplanıyor. Yani kişi bir işe başvurduğunda ona aylık değil senede toplam ne kadar kazanacağı belirtiliyor. Almanya’da işçi maaşları, çalışılan sektöre, kişinin evli ve çocuk sahibi olmasına, eşinin çalışıp çalışmamasına göre farklılık gösteriyor. Çünkü çalışanın maaşına uygulanan vergi bu kriterlere göre hesaplanıyor. Herkese aynı vergi skalasından muamele uygulanmıyor.

Almanya’da üst seviye gelir grubunun başını tıp doktorları çekiyor. Doktorlar Almanya’da yıllık 83.000 Euro kazanırken onları senede 71.000 Euro’yla bankacılık sektöründe çalışanlar takip ediyor. Üst seviye gelir grubunun en az kazananı ise ironik biçimde finans sektörü. Finans sektöründe çalışanlar yıllık 61.000 Euro kazanıyor.

Ülkede, bir kişi veya ailenin ortalamanın üzerinde bir yaşam sürebilmesi için hane gelirinin yıllık 60.000 Euro civarında olması gerektiği belirtiliyor. Bu bağlamda bireysel yıllık kazancı 60.000 Euro’nun altında olanlar orta seviye gelir grubu olarak kabul ediliyor. Orta seviye gelir grubunda satış ve pazarlama sektörü yıllık ortalama 59.000 Euro’yla başı çekiyor. Satış ve pazarlama sektörünü 57.00 Euro’yla insan kaynakları takip ediyor. Orta seviye gelir grubunun en altında ise teknisyenler yer alıyor ve yıllık 51.000 Euro kazanıyorlar.

Almanya’da 50.000 Euro’nun altında kazanan meslek grupları ise düşük seviye gelir grubu olarak kabul ediyor. Verilere göre bu grup kredi borçlarını ödemekte zorlanıyor ve senede bir kez olsun tatile çıkamıyor. Tasarım ve mimari sektörü yıllık 47.000 Euro’yla düşük seviye gelir grubunda yer alıyor. 44.000 Euro’luk yıllık kazancıyla sosyal bilimler öğretmenleri ve akademisyenleri ikinci sırada yer alırken resepsiyon çalışanları 41.000 Euro, tadilat ve bakım sektörü 39.000 Euro kazanıyor. Bu grubun en az kazanan sektörü ise senede 38.500 Euro ile hasta bakıcılar.

Ancak bu yıllık kazançların brüt kazançlar olduğunu ve ortalama olarak hesaplandığını hatırlatmakta yarar var. Kişinin yıllık kazancı, kesilen vergi oranına, işteki tecrübesine ve kıdemine göre farklılık gösteriyor.

Almanya’da Çalışma Şartları

Almanya; 2018 verilerine göre, haftalık ortalama 35 saatlik çalışma süresiyle Avrupa’nın en az çalışma saatine sahip ülkesi. Türkiye’de bu süre 45 saat ve bu süre içerisinde ödenmeyen fazla mesailer yer almıyor.

Almanya’da bir çalışanın haftada 40 saatten fazla çalıştırılması ek mesaiye giriyor ve çalışana ek mesai ücreti ödenmesi gerekiyor. Ayrıca gece vardiyası çalışanlarının aldığı saatlik maaş da normal saatlerde çalışanlara göre üç kat fazla oluyor.

İşçi, 40 saatlik çalışma hakkını tek bir iş yerinde kullanabileceği gibi, toplam çalışma saati 40’ı geçmemek kaydıyla iki farklı işte part-time çalışma hakkına da sahip.

Almanya’da Yaşam

Ülkede genel olarak yaşam pahalılığından söz etmek mümkün değil. Ancak dünyanın dördüncü büyük ekonomisini diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslamak ne kadar doğru olur, bilemiyoruz.

Yurt dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalısınız: Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

Fakat ülkede özellikle şehir merkezlerinde konut sıkıntısı yaşanıyor. Yüz bine yakın konut açığının bulunduğunu belirten yetkililer, büyük şehirlerdeki, merkezlerdeki yüksek kira fiyatlarını buna bağlıyor. Öyle ki şehir merkezinde tek odalı bir stüdyo dairenin kirası 400-450 Euro arasında. Oda sayısı ve evin kalitesi arttıkça bu kira ücreti 2000 Euro’yu bulabiliyor.

Ancak kira giderleri haricinde ülkede genel bir pahalılığı yok. Hemen herkesin ilgi alanı olduğu için örneğimizi popüler bir akıllı telefon markası üzerinden verelim. Almanya’da dünyanın en popüler akıllı telefon üreticilerinden birinin son model cihazını 700 Euro civarına almak mümkün. Aynı cihaz ise ülkemizde 6.500 TL’den satılıyor. Bu verilere göre Almanya’da bir asgari ücretli çalışan, bu cihazı bir aylık maaşının yarısına alabilirken ülkemizdeki asgari ücretli çalışan bu cihazı ancak 3 aylık maaşıyla alabiliyor.

Benzin fiyatlarından da kısaca bahsetmek gerekirse Almanya’da benzinin litresi 1,43 Euro iken 20 Nisan itibarıyla ülkemizdeki benzin fiyatı 7,06 TL. Türkiye’deki asgari ücretli maaşının tamamıyla 283 litre benzin alabilirken Almanya’daki bir asgari ücretli için bu rakam 1048 litre oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kuveyt'te Çalışmak - Kuveyt İş İlanları ve İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.