Ambar Memuru Nedir, Nasıl Olunur? Ambar Memuru Maaşı 2020

Kamu kurumlarında birçok personele ihtiyaç duyulmaktadır. Kurumlarda farklı farklı işler yapılması, kurumun düzenini sağlamak, işlerin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlayabilmek amacıyla atanan kişilere de farklı görevler verilmektedir. Ambar memurları da kurum düzeninde önemli rol oynayan çalışanlardan biridir. 

Hem ambar memuru olmak isteyen kişilere yol göstermek hem de bu az bilinen mesleği biraz tanıtmak amacıyla hazırladığımız bu yazı dizisinde sizlere “Ambar depo görevlisi ne iş yapar? Meslek tanımı nedir?” gibi merak edilen sorulan yanıtlarını vereceğiz. Ambar memuru olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özelliklerden, çalışma şartları ve ortamlarından ve en çok merak edilen konulardan birisi olan ambar memuru maaşlarından söz edeceğiz.

Ambar Memuru Nedir? 

Ambar memurları, kamu kurumu içerisinde, kurumun mal düzenin sağlamakla görevli memurlarlardır. Ambar depo görevlisi olarak çalışan memurlar söz konusu kurumun ihtiyacı olan tüm ekipmanların düzenini, satış işlemlerini ve satın alımlarını sağlayarak kuruma büyük katkılar sağlamaktadırlar.

Ambar Memuru Ne İş Yapar?

Ambar memurları, kamu kurumuna giren veya çıkan her türlü mal ve eşyadan sorumlu olan kişilerdir. Ambar memuru görevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İhtiyaç duyulan tüm makine, malzeme, madde, araç veya benzeri şeyleri kayıt altına almak.
  • Tüm bu malzemelerin uygun koşullarda saklanmasını sağlamak.
  • Söz konusu ekipmanların bütün olası zararlardan korunması için gerekli işlemleri yapmak ve önlemleri almak.
  • Kendi bilgisi ve yetkisi dahilinde korunması mümkün olmayan makine, malzeme, madde ve gereçleri gerekli birimlere yazılı olarak bildirirek korunmasını sağlamak.

Ambar Memurunda Aranan Özellikler Nelerdir?

Kamuya giren tüm malzemelerin dikkatlice alınması ve saklanması gerektiğinden, ambar memurunun sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisi dikkattir. Dikkatsizce yapılan hatalar, maddi veya manevi olarak kayıplara neden olabilecektir. Ayrıca, ambar memurlarının raporlama yetenekleri yüksek, sorun çözme kabiliyetleri gelişmiş ve depolama konusunda bilgi sahibi kimseler olmaları mesleklerinde onları daha ileriye taşıyacaktır.

Ambar Memuru Nasıl Olunur?

Ambar memuru şartları arasında sağlanması gereken ilk koşul eğitim durumudur. Ambar memuru olabilmek için en az lise mezunu olunması gerekmektedir. İlkokul ve ortaokul mezunları için maalesef bu mesleğin kapıları kapalıdır. Lise, önlisans veya lisans mezunu olan kişilerin KPSS sınavına girerek, 70 puan ve üzerinde bir sonuç elde etmesi gerekmektedir.

Benzer konular:

Bu şartları sağlayan adaylar, ihtiyaç olan kurumları takipte tutarak tercihlerini yapabilmektedirler. Bazı kamu kurumları ambar memuru alımı şartları arasına bilgisayar sertifikası da ekleyebilirler. Bu şart, malların bilgisayarlarda takip edilebilmesi için önem arz etmektedir. Ancak her kurum bu şartı aramaz. Başvuru sırasında yapılan tercihlerde kurumların şartları net bir şekilde görüntülenebilmektedir. 

Ambar Memuru Maaşları ve Çalışma Saatleri

Bir kamu kuruluşunda ambar depo görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de ambar memuru maaşıdır.  Ambar memurları, memur statüsünde maaş almaktadırlar. 2020 yılında mesleğe başlayan bir ambar memuru 3.600 TL civarı maaş alırken, meslekte daha eski ve tecrübeli olan memurların maaşları 3.900 TL civarlarında olmaktadır.

Ambar memurlarının çalışma şartları ise çalıştıkları kamu kurumuna, alınan veya alınması gereken malların cins ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Ambar görevlileri, teslim alınan ekipmanlar için hem dışarıda mallardan sorumlu olarak hem de söz konusu malzemelerin depolanmaları sırasında depolama sorumlusu olarak kapalı ortamlarda çalışmaktadırlar. Ambar memurlarının yapılan işlemlerin raporlanması aşamasında masa başında geçirdikleri vakit de bir o kadar fazladır.

Zabıta Nasıl Olunur?

İş Güvenliği Uzmanı Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Konular

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.

Detaylı Bilgi