İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Anestezi Bölümü Nedir? Anestezi Mezunu Ne İş Yapar?

Sağlık sektörü içerisinde görev yapan birçok farklı kişi var. Ve tabii ki bu çalışanların hepsi yalnızca doktor ya da hemşire değil. Sağlık personelleri arasında farklı uzmanlıklara sahip görevliler de var. Bunlardan biri de, anestezi teknisyenleri.

Her hastanede görev yapabilen anestezi iş imkanı açısından zengin bir bölüm. Bu da üniversite tercih döneminde birçok kişiyi anestezi nedir ne iş yapar maaşı ne kadardır diye düşünmeye yönlendiriyor. Sağlık sektöründe görev yapmak isteyen fakat tıp fakültesinde okumak için gerekli şartları sağlayamayan birçok öğrenci anestezi mezunu ne iş yapar diye araştırdıktan sonra bu bölüme yöneliyor. Biz de anestezi bölümü hakkında bilgi almak isteyenlere yol gösterecek bir yazı hazırladık. Siz de bu yazımızı inceleyerek “Anestezi bölümünün önü açık mı? Anestezi okuyanlar ne iş yapar? ve Anestezi teknikeri nerelerde çalışabilir?” gibi soruların yanıtlarını öğrenebilirsiniz. 

Anestezi Bölümü Nedir? 

Mesleğin iyi anlaşılması bu bölümü seçmek isteyenler açısından oldukça önemlidir. Çünkü bilinçsiz yapılan tercihlerin sonu hüsranla sonuçlanabilir. 

İlk olarak anestezi nedir, ona bir bakalım. Anestezi, geçici bilinç kaybı ile ortaya çıkan bir unsurdur. Ameliyat veya operasyon sırasında hastanın yapılan müdaheleleri hissetmesini engelleyen ve vücudun tamamını ya da belirli bir bölümünü ağrıya duyarsız hale getiren işlemdir.

Şimdi de anestezi teknikeri nedir sorusunun cevabına bakalım. Böylece mesleği çok daha yakından tanımış olacağız. Anestezi teknikeri, ameliyat sırasında hekime yardımcı olabilecek ve uygun görülen dozda anestezi uygulamasını hastaya yapabilecek sağlık personeli olarak tanımlanır.

Anestezi Teknikeri Nasıl Olunur?

Anestezi 4 yıllık değil 2 yıllık bir bölümdür. Yani anestezi teknisyenliği bir ön lisans programıdır. 2 yıllık anestezi okumak isteyenlerin TYT puan türü ile tercih yapmaları gerekir. İstediği okulun taban puanını tutturan öğrenciler anestezi bölümüne kayıt yaptırabilirler. 

2 yıllık anestezi bölümü okuyanlar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık programlara geçiş yapabilirler. Anestezi öğrencilerine geçiş imkanı tanıyan bölümler şu şekildedir: 

 • Acil yardım ve afet yönetimi
 • Hemşirelik
 • Hemşirelik ve sağlık hizmetleri

Bu bölümü okumak istiyorsanız biyoloji ve fen derslerine ağırlık gösterip ilgili olmalısınız. Ekip çalışmasına uygun davranmalı, dikkatli ve titiz olmalısınız. Sorumluluklarınızı zamanlı ve doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekmektedir.

Aneztesi bölümünde; anesteziyoloji, fizyoloji, farmakoloji, anatomi ve özel tedavi yöntemleri okutulur. Dersler genellikle uygulamalar ve deney yapılarak ilerler ve böylece profesyone ve teknik çalışmalarla tecrübe kazanılmış olur.

Bir de “Anestezi okuyan ne olur?” sorusuna cevap verelim. 2 yıllık aneztesi ön lisans programını bitirenler “Anestezi Teknikeri” unvanı alırlar.

Peki, Anestezi Uzmanı Nedir?

Anestezi bölümü mezunu ne iş yapar sorusunun cevabına geçmeden önce bir kafa karışıklığını düzeltmek istiyoruz. İnsanlar genel olarak anestezi uzmanıyla anestezi teknikerini birbirine karıştırıyor. Aslında iki unvan oldukça farklı koşullarda veriliyor. 

Türkiye’de anestezi uzmanları 6 yıllık tıp fakültesi okuyup üzerine 4 yıllık ihtisas eklemeleri gerekmektedir. Yani anestezi uzmanı aslında tıp dokturudur. Anestezi teknikerliği için ise ön lisans programları yeterlidir. Teknikerler anestezi uzmanına yardımcı olmak ve onun direktiflerini yerine getirmekle yükümlü sağlık personelleridir. 

Anestezi Bölümü Ne İş Yapar?

Anestezi uzmanı ve teknikeri hakkındaki soru işaretlerini giderdiğimize göre anestezi okuyan ne iş yapar konusuna geçiş yapabiliriz. Aslında bölümle ilgili tanımları yaparken anestezist ne iş yapar sorusuna da yanıt vermiş olduk. Ama daha net anlaşılması açısından görev ve sorumlulukları listeleyerek açıklamak istiyoruz. 2 yıllık anestezi ne iş yapar sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ameliyathanedeki uzman doktorun direktiflerini yerine getirmek.
 • Hastanın ameliyata hazırlanmasına yardımcı olmak.
 • İşlem boyunca hastaya verilecek anestezi için ameliyat öncesinde hazırlık yapmak.
 • Anestezi yapılacak hastayla iletişim kurarak, onu rahatlatmak ve korkularınu gidermek.
 • Operasyon boyunca hastanın anestezi altında olduğundan emin olmak ve yaşanan aksaklıkları uzmana bildirmek.

Anestezi Teknikeri Çalışma Alanları Neler? Anestezi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi anestezi iş imkanları oldukça geniş bir meslek. Sağlık sektöründe ne kadar çok kuruluş olduğunu düşündüğünüzde siz de bu çıkarımı yapabilirsiniz. Anestezi bölümü iş imkanları sunan kuruluşları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Devlet hastaneleri
 • Üniversite veya araştırma hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Farklı dallardaki özel sağlık kuruluşları ve klinikler

Anestezi bölümü mezunları yorumları genellikle olumludur. Bu bölümden mezun olan kişiler kimi zaman çok yoğun çalışsalar anestezi iş olanakları açısından zengin bir bölüm olduğu için işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalmazlar. Anestezi teknisyeni İngiltere’de %6 iken Türkiye’de bu oran %2 civarındadır. Bu oran Türkiye’de çok az olduğu için hastanelerde anestezi teknikeri açığı bulunmaktadır. Bu da mezunların çabuk iş bulmasını sağlar ve anestezi mezunlarının işsizlik sorununu en aza indirir. Anestezi teknikeri iş ilanları için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz.

Kariyer.net sitesinde yayınlanan anestezi iş ilanları için TIKLAYINIZ!

Anestezi Çalışma Saatleri Ve Maaşları

Anestezist maaşları değişkendir diyebiliriz. Çünkü anestezi çalışma alanları oldukça geniş. Ama tabii ki bir standartı da var. 

Devlet hastanesinde çalışan anestezi teknikeri 657 sayılı Devlet Memurları kanuna bağlıdırlar. Görev aldığı hastaneye göre nöbet saatleri değişebilir ve 24 saat çalışıp 3 gün istirahat edebilirler. Normal çalışma saatleri ise 8 saattir.

657 sayılı kanuna tabi olan teknikerler çalıştığı hastaneden döner sermaye, evli personeller için asgari geçim indirimi farkı ile bölge tazminat farkı, kademe farkı ve kıdem yılı gibi maaş farkları da almaktadır. Devlette anestezi maaşı 4.000 – 4.500 TL bandındadır. Bu miktar az önce bahsettiğimiz kriterlere göre artış gösterir. 

Özel sektörde çalışan 2 yıllık anestezi maaşları daha değişkendir. 2.500 – 3.000 TL bandından başlayan maaşlar kişinin tecrübesine, becerilerine, hastanenin konumuna ve maaş politikasına göre artış gösterir. 

Nasıl Hemşire Olunur?

Diyaliz Bölümü Nedir? İş Olanakları ve Çalışma Şartları

Bir önceki yazımız olan Trafik Zabıtası Nedir? Belediye Trafik Zabıta Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Büşra dedi ki:

  Anestezide hiç iş yok boşuna okumayın bir yıl daha hazırlanıp doğru düzgün bi bölüm yazın.özelde iş YÖK devlette alım sayısı çok komik

 2. aysa dedi ki:

  İki yıl acık liseden okumak yeterlimi

 3. aysa dedi ki:

  Anestezi teknileri olmak icin universite okumak gerekiyormu

 4. Burcu ada dedi ki:

  Ben bu sene tercih yapcam iş imkanı nasıl okul bitince iş bulabilirmiyim teşekkür

 5. Zeynep dedi ki:

  Alımda yok denecek kadar az

 6. Zeynep dedi ki:

  Artık öyle değil bn bitirdim üç yıldır iş yok alımda doksan alan varsa bir ümit bekliyor