İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Basit, Hızlı ve Kolay Yollarla Para Kazanmanın Yolları

Hepimizin maddi sorunlarla boğuştuğu bir gerçek. Okul harcı, yaklaşan kredi kartı ödemesi, ev kirası derken sayısız maddi yükün altında günden güne eziliyoruz. Bu yük bizde doğal olarak hızlı şekilde para kazanma isteği uyandırıyor. Ancak kabul edelim ki emeksiz yemek olmaz. Hızlı para kazanma vaadinin büyüsüne kapılıp elindekileri de yitirenlerin yaşadıklarını hepimiz haberlerden izliyoruz. Bu nedenle şunu kabul edelim, eğer yeni bir Facebook ya da Instagram fikri bulmadıysanız size süratle milyon dolarlar kazandıracak bir sektör yok. Ancak biraz emek harcayarak size gelir sağlayacak ve maddi yükünüzün altına bir omuz daha sağlayacak çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden bazılarını eğer doğru kullanırsanız hatırı sayılır kazançlar elde etmeniz mümkün.

1. Tez yazarak para kazanma

bilgisayar başındaki adam

Artık üniversitelerin hemen her bölümü mezun olabilmek için bir tez sunulmasını zorunlu kılıyor. Çoğu öğrenci kendi tezini kendisi yazmayı tercih etse de buna üşenen ve farklı yöntemler arayanlar da azınlıkta değil. Tez formatına alıştıktan sonra rahatlıkla tez yazarlığı yapabilir ve bir kez adınızı duyurduktan sonra sayısız kişiye bu hizmeti sunabilirsiniz. Ayrıca kampüs civarındaki internet kafeler, okul kantinleri ve fotokopicilerle görüşerek bir iş ağı oluşturup tez yazdırmak isteyenlerin size kolaylıkla ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tez yazımının belli bir formatı olduğunu ve Vikipedi gibi kaynaklardan alınan bilgilerin kopyala-yapıştır yöntemiyle sunulmasının çoğu akademisyeni kızdırdığını unutmayın. Teslim ettiğiniz tez, inceleyen akademisyen tarafından yeterli bulunmaz ya da sorunlu olduğu kabul edilirse işvereninizle tatsız diyaloglar yaşamanız kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle mümkün olduğunca kendi bölümünüzle ya da uzmanı olduğunuzu düşündüğünüz konularla ilgili tez yazmanız hem sizin hem de tez yazdıran kişinin yararına olur.

2. Çevirmenlik yaparak para kazanma

bilgisayar başında kadın

Eğer bir yabancı dil biliyorsanız bunu nakite çevirmeniz son derece mümkün. Üstelik bir tercümanlık bürosuna girmek zorunda bile değilsiniz. İnternetin sunduğu olanakların her geçen gün artmasıyla çevrimiçi tercümanlık da son derece yaygın bir hizmet haline geldi. Üstelik bildiğiniz yabancı dilin kullanım yaygınlığına göre kazanacağınız para da artıyor. Örneğin, İngilizce nispeten daha yaygın bilinen bir dil olduğu için, çevirmenlik hizmeti veren sitelerde 1000 karakter başına 13-16 TL gibi bir fiyatlandırma yapılırken daha az bilinen Almanca, Fransızca dillerinde bu rakam daha yukarılara çıkıyor. Hele bir de çok nadir bilinen Arapça, Çince, Rusça gibi farklı alfabelere sahip dillerden birini biliyorsanız, internet üzerinden çevirmenlik hizmeti sunarak gayet güzel paralar kazanmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey, bu hizmeti veren internet sitelerden birine başvurmak ve deneme için gönderdikleri metni çevirerek kendilerine iletmek. Sonrasında sizi çevirmen havuzlarına ekliyorlar ve ilgili talepleri size iletip çevirmenizi istiyorlar. Tabii bu bahsettiğimiz, yabancı dilden Türkçe’ye çevirmenlik için geçerli. Eğer Türkçe’den başka dillere de terminolojiye uygun çeviriler yapabiliyorsanız aldığınız ücret katlanarak artar.

3. Ders notlarını satarak para kazanma

ders notları

Özellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği para kazanma yöntemlerinden biri de ders notlarını satmaktır. Eğer her derse giren, düzenli olarak not tutan, el yazısı düzgün bir öğrenciyseniz, kampüs civarındaki fotokopicilere giderek ders notlarınızı satabilirsiniz. Bu yöntemin para getirmesinin sebebi pek çok öğretmenin, okuma listesinde yer alan kitaplarda anlatılan konuların özetini derslerde aktarması ve çoğunlukla sınavlarını bu konular üzerinden yapmasıdır. Külçe gibi kocaman kitapları vizelere ya da finallere günler kala hatmetmeye çalışmak yerine öğrenciler bu kitapların birer özeti haline gelen ders notlarından sınavlara çalışmayı daha verimli buluyorlar. Bu sayede çalışarak konuya ne kadar hakim oldukları soru işaretleri oluştursa da bu sizin probleminiz değil. Siz düzenli olarak not tutmaya ve bu notları anlaştığınız fotokopicilere satmaya devam edin. Eğer tuttuğunuz notlar fotokopicilerden istenmeye başlanırsa diğer dersler için de talepler almanız hayli mümkün. Yani notlarınız ne kadar verimli olursa o kadar çok tercih edilir.

4. Evde yemek yaparak para kazanma

yemek yapan kadın

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışan nüfus hayli artmış vaziyette. İster aile olsun ister bekar, yoğun bir iş gününün ardından eve gelindiğinde kimsenin yemek yapmaya hali kalmaz. Ayrıca tek ya da çift kişi için yapılacak yemeklerde bile ihtiyaç duyulan malzemelerin sanki 3-4 kişilik bir öğün hazırlanacakmış gibi tamamının alınması da maliyet açısından sorun yaratıyor. Bu nedenle artık pek çok kişi bu şekilde evde yemek yapıp satan kişilerden hizmet alıyor. Eğer mutfakta vakit geçirmeyi seviyor ve aşçılık yeteneklerinize güveniyorsanız evde yemek yaparak para kazanabilirsiniz. Üstelik tek gelir kapınız çalışanlar değil. Özel gün ve etkinlikler için de çokça yemek siparişi verilebiliyor. Ev sahibi, yemek yapamadığından veya yetiştiremediğinden ev yapımı yemek hizmeti veren kişileri arayabiliyor. Bu şekilde satışlarla oluşturacağınız ağ ile düzenli olarak sipariş almayı sürdürebilir ve güzel bir gelir kapısı elde edebilirsiniz.

5. İkinci el kitap satma

ikinci el kitaplar

İkinci el kitap satabilmek için biraz bilgi birikimine ihtiyacınız var. Çünkü bu yöntemle bir gelir elde edebilmek için hangi kitapların arandığını ve yüksek fiyatlardan satıldığını bilmek zorundasınız. Bazı kitaplar baskısı bulunmadığından, bazı kitaplar ise baskı sırasında oluşmuş bir hata nedeniyle nadir statüsüne erişebiliyor. Bu tip kitaplar belli internet sitelerinde özellikle koleksiyonerlere çok yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu tip kitapları bulabilmek için öncelikle nelerin arandığını bilmeli ve ardından kapsamlı bir sahaf araştırmasına çıkmalısınız. Üstelik sahaflara her gün onlarca yeni kitap geldiğinden bu taramayı düzenli olarak yapmanız gerek. Ancak elbet bir gün, o son derece değerli nadir kitabı çok uygun fiyata bulacak ve tüm emeklerinizin karşılığını alacaksınız.

Nadir kitap bulmak haricinde ikinci el kitap satışında bir diğer yöntem de ders kitapları alıp satmaktır. Küçük bir sermayeyle öğrencilerden bedava ya da çok uygun fiyatla toplayacağınız ders kitaplarını yine internet üzerinden güzel fiyatlarla satabilirsiniz. Yeni öğrenciler sıfır kitap almak yerine daha düşük maliyetli bu ikinci el kitapları yaygın olarak tercih eder.

6. Domain alıp satma

domain

Domain yani internet sitesi adresi alıp satmak için küçük de olsa bir sermayeye ihtiyacınız var. Ancak bu şekilde kazanabileceğiniz para miktarı düşünüldüğünde yatırımınız devede kulak kalır. Domain alım satımında ihtiyacınız olan bir diğer şey de öngörüdür. Bu yüzden hangi site adlarının satın alındığını incelemeli ve bu site adlarından birleşimler türeterek olası yeni isimler bulmalısınız. Bu sayede örneğin uydurduğunuz X.com site adresini alıp daha sonra bu adresi kullanmak isteyen kişiye yüksek fiyattan satabilirsiniz. İnternetin ülkemizde ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemde bu açığı fark eden bazı kişiler bu durumu suistimal ederek büyük markaların henüz boşta olan alan adreslerini satın almış ve sonradan bu adresleri firmalara hayli yüksek bedellerle satmışlardı. Ancak sonradan yapılan yasal düzenlemelerle bu suistimalin önüne geçildi. Artık internet sitesi olmayan bir firmanın alan adı daha önceden alınmışsa vergi levhasını göstererek aidiyet bildirisinde bulunarak herhangi bir ücret ödemeden adresi geri alabiliyor. İnternette milyonlarca site olsa da hala keşfedilmeyi bekleyen milyon hatta milyarlarca alan adı sizi bekliyor.

7. Figüranlık ya da konuk izleyicilik yaparak para kazanma

klaket

Ülkemiz özellikle dizi sektöründe hayli üretken bir pazar. Her yeni yayın döneminde sayısız dizi yayın hayatına başlıyor. Bunlardan, reytinglerde yüksek puan alanlar yaşamını sürdürürken diğerlerine ne yazık ki son veriliyor. Bu kadar yoğun üretim yapılan bir sektörde de her daim figürasyona ihtiyaç duyuluyor. Arka masada oturan bir adamı oynayabileceğiniz gibi birkaç cümlelik figürasyonlar da yakalayabilirsiniz. Diyaloglu ya da diyalogsuz olarak iki şekilde fiyatlandırılan figüranlık için öncelikle bir ajansa kayıt yaptırmanız gerekiyor. Bu şekilde bir ajansa kayıt olarak, hiç beklemediğiniz bir şekilde yeni bir dizinin yeni yüzü siz olabilirsiniz.

Buna benzer bir diğer yöntem de konuk izleyiciliktir. Genelde ev hanımlarının tercihi olan konuk izleyicilik, televizyon programlarında yer alan izleyicilerdir. Bu izleyiciler evlerinden servisle alınır ve stüdyoya getirilir. Yayın saatine göre kahvaltı ya da öğle yemeği verilir ve tek yapmaları gereken yayında, direktörün söylediklerini yapmaktır. Yine bir ajansa kayıt olarak konuk izleyici olabileceğiniz gibi direkt kanalla ya da yapım şirketiyle görüşerek de ekibe dahil olmanız mümkün.

8. Müzik, oyun ya da film cd’leri satarak para kazanma

eski cdler

Hayır, korsan cd ya da dvd dükkanı açmaktan bahsetmiyoruz. Orijinal cd satışından bahsediyoruz. Youtube gibi video paylaşım platformları ya da müzik hizmeti sunan diğer uygulamalarla birlikte müzik cd’lerindeki satış hayli düşmüş durumda. Bu durum benzer hizmetleri sunan diğer platformlar nedeniyle film ya da oyun cd’lerinde de aynı. Ancak bir şeyin satışının azalması, arz-talep dengesinde değerinin artmasına neden olur. Bu nedenle özellikle eski cd’lerin değeri hayli yüksek. Örneğin Haluk Levent’in ilk albümü şu anda 80-100 TL arası fiyattan alıcı bulabiliyor. Aynı şekilde bazı klasik film ya da oyunların cd’leri de koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekiyor. Birinin çöpü, bir başkasının hazinesidir mantığıyla özellikle eski cd satışı yapan yerleri ziyaret ederek bulacağınız hazineleri yüksek fiyatlardan satıp kar edebilirsiniz.

9. Online öğretmenlik yaparak para kazanma

bilgisayar kullanan kadın

Artık otobüs duraklarına ya da sokak lambalarına ilanlar asarak öğrenci arama devri geride kaldı. Online eğitim veren sitelerden birine kayıt olarak burada uzmanlık alanınıza göre eğitim verebilir ve saat başı ücretlendirmeyle güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Online akademi olarak geçen bu tarz sitelere başvurduktan sonra, konuyla ilgili uzmanlığınızı denetleyen bir takım sorulara yanıt vermeniz gerekiyor. Uzmanlığınızı belgeledikten sonra sunduğunuz eğitimin türüne göre fiyatlandırma yapılıyor ve ister daha önceden hazırladığınız videolar, isterseniz bire bir canlı eğitimle online öğretmenlik serüveniniz başlıyor. Bu tarz sitelerin en büyük avantajı, eğer bir yabancı diliniz varsa sizi tüm dünyadaki öğrencilerle buluşturuyor olması. Örneğin kendinizi İngilizce eğitim verecek seviyede görüyorsanız Kanada’dan Yeni Zelanda’ya kadar dünyanın tüm ülkelerinden öğrenci edinmeniz mümkün.

10. Çizim modelliği yaparak para kazanma

çizim

Eğer fiziğinize güveniyorsanız hızlı bir şekilde para kazanabileceğiniz yollardan biri de çizim modelliğidir. Fiziğinize güveniyorsanız derken kast ettiğimiz şey illa ki Davut heykeli gibi bir vücuda sahip olmanız değil. Pek çok güzel sanatlar fakültesinde ya da çizim kursunda, öğrencilerin anatomiye daha hakim olabilmeleri için farklı vücut ölçülerine sahip modellerle çalışılıyor. Burada aklınıza hemen nü, yani çıplak modellik gelmesin. Evet, genel olarak modellerde çıplaklık tercih edilse de iç çamaşırı giyilmesi ya da belli oranda giyinik kalınmasında da bir sakınca olmuyor. Çizim modelliğinde saat başı ücret alınıyor ve fiyatlandırma değişiklik gösteriyor. Eğer modellik yaparak para kazanmayı düşünüyorsanız bir kursla ya da fakülteyle görüşerek fiyatlandırma konusunda bilgi alabilirsiniz.

11. Emlak asistanlığı yaparak para kazanma

apartmanlar

Emlak asistanlarının görevi; gezdikleri, dolaştıkları yerlerdeki sahibinden satılık ya da kiralık evleri tespit etmek ve ev sahibiyle görüşerek, bu gayrı menkulleri emlak bürosunun portföyüne kazandırmaktır. Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız ya da altınızda bisiklet veya motosiklet gibi bir aracınız varsa çeşitli yerlerde günlük taramalar yaparak “sahibinden” ilanı bulunan daireleri tespit edebilir ve ev sahibiyle anlaşarak bunları emlak büronuzun listesine ekleyebilirsiniz. Bazı emlak büroları yeni eklenen daireler için ödeme yapsa da emlak asistanlarının genel kazancı, eklenen dairenin satılması ya da kiralanmasına bağlıdır. Tıpkı emlak ofisi sahibi gibi asistan da bu satış ya da kiralama üzerinden belli bir komisyon alır. Bir ofise bağlı çalışmadan gezip dolaşarak yapabileceğiniz emlak asistanlığı özellikle sıcak yaz günlerinde biraz sabrınızı zorlayabilir ancak portföye eklediğiniz bir dairenin satılmasının ya da kiralanmasının ardından alacağınız komisyon tüm ağrılarınızı dindirecektir.

12. Tadım hostesliği yaparak para kazanma

tadım hostesleri

Tadım hosteslerini hepimiz marketlerde görmüş ve ürünü almayacak dahi olsak ikram edilen ürünlerden birkaç parça tatmışızdır. Tadım hostesliği günlük ya da saatlik ödeme yapılan ve yine genel olarak üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir iş koludur. Tadım hostesliğinin bazılarında görev ücretinin yanı sıra ürün satışından komisyon da verilir. Hafta sonları ya da yeni bir ürünün tanıtımı için tercih edilen tadım hostesliğini yapabilmek için bir organizasyon şirketiyle görüşmeli ve kayıt olmalısınız. Bu organizasyon şirketi müşteri tarafından istenen yere hostesi gerekli malzemelerle birlikte gönderir veya tam gün boyunca ya da belli bir saate kadar ürünlerin tattırılmasını ister. Şehre göre farklılık gösterse de tadım hostesleri günlük 50-100 TL arasında kazanç sağlayabilirler.

13. Yazılım tester’lığı yaparak para kazanma

bug

Her gün sayısız yeni web sitesi, mobil uygulama ya da oyun üretiliyor. Bu ürünlerin hepsi birer koddan ibaret ve dolayısıyla yazılırken çeşitli hatalar meydana gelebiliyor. Bazı hatalar, kodların yazımı sırasında program tarafından tespit edilse de asıl kritik hatalar hizmetin sunulmasıyla ortaya çıkıyor. Hiçbir program, bir sunucuya aynı anda 10 milyon kullanıcının girmesiyle oluşabilecek hataları tespit edemez. Bu nedenle alfa ve beta adı verilen test aşamaları kullanılır. Testin bu evresinde kullanıcılardan yazılımı önce olağan şekliyle kullanmaları ve sonrasında zorlamaları istenir. Örnek olarak, satış yapacak olan bir web sitesinin testinde ürün alımı, ödeme yöntemleri, satış süreci ve sonrası aşama aşama olarak değerlendirilir. Tester’lardan bu aşamalarda bir sorunla karşılaşmaları halinde hatayı almalarına neden olan süreci adım adım aktarmaları istenir. Bu raporun ardından kodun o bölümü incelenerek hataya neden olan kod tespit edilir. Tester’lar yazılım başına geçirdikleri saate göre ödeme aldıkları gibi, tespit ettikleri hatalar için de belli bir promosyon alırlar. Tester olabilmek için sayısız yazılım şirketine mail atabilir ve tester olmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Tester olabilmek için çoğunlukla kodlama bilgisi gerekmez. Ürünün aktif kullanımı ve “bug” adı verilen hata tespit edebilme yeteneği tester olabilmek için yeterlidir.

14. Tanıtım görevlisi olarak para kazanma

palyaço

Tanıtım görevlisi denildiğinde akla sayısız opsiyon gelmektedir. Bizim bahsedeceğimiz tanıtım görevlileriyse çeşitli açılışlarda ya da ürün tanıtımlarında görev alan kimselerdir. Etkinliğe göre alacağınız görev de değişkenlik gösterir. Palyaço olmanız gereken etkinlikler olabileceği gibi ürünün maskotunun kostümünü giyerek marketlerde yer almanız da gerekebilir. Tanıtım görevlisi olabilmek için tıpkı tadım hostesliğinde olduğu gibi bir organizasyon firmasına kayıt yaptırmanız gerekir. Yeteneklerinize bağlı olarak tanıtımlarda değil, doğum günü ya da benzeri organizasyonlarda da görevlendirilebilirsiniz. Tanıtım görevlilerinin aldığı ücret de şehre ve etkinliği düzenleyen firmanın bütçesine bağlı olarak 50-100 TL arasında değişir. Bu işle ilgili problem giydiğiniz kostümlerden dolayı bazı kendini bilmezlerin söyleyeceği çeşitli lafların gururunuzu incitebileceği durumların yaşanmasıdır. Ancak unutmamanız gereken şey çalışarak paranızı çıkarmanın utanılacak hiçbir tarafı olmadığıdır.

15. Seslendirme yaparak para kazanma

seslendirme sanatçısı

Seslendirme sanatçısı olabilmek için illa ki son derece karizmatik bir ses tonuna sahip olmanız gerekmiyor. Seslendirme yani dublaj sanatçısı olabilmek için önemli olan şey sesinizi nasıl kullandığınızdır. Örneğin Naci Taşdöğen adlı dublaj sanatçısı, hışırtılı ve kirli bir ses rengine sahiptir. “Naci Taşdöğen” kim mi dediniz? Peki Donald Amca desek? Naci Taşdöğen sayısız oyun ve dizi projesinin yanı sıra yıllardan beri Türkiye’de Donald Amca’nın seslendirmesini yapmaktadır. Ses kullanımına en güzel örneklerden biri olan Taşdöğen’i kendinize örnek alarak siz de bir dublaj sanatçısı olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bir seslendirme stüdyosuna giderek çeşitli tonlamalarda ses örnekleri yani sample’lar bırakmanızdır. Stüdyo size uygun bir iş geldiğinde sizi arayarak tekrar stüdyoya davet edecektir. Ancak ses örneği bırakır bırakmaz hemen Brad Pitt ya da Tom Cruise gibi isimleri seslendireceğinizi hayal etmeyin. Başlangıçta küçük ve yerel reklam seslendirmeleri yaparak kendinizi geliştirmelisiniz.

16. Mobil oyun satarak para kazanma

mobil oyun

“Ben kodlama bilmiyorum nasıl oyun yapayım” diye soruyorsanız merak etmeyin. Pek çok yabancı geliştirici, özellikle popüler oyun formatlarını çeşitli sitelerde satışa çıkarıyor. Bu formatları satın alıp basit birer yerelleştirmeyle kendi oyununuzu Google Play platformuna yükleyebilir ve oyunun içine entegre edeceğiniz reklam gösterimleriyle gelir elde edebilirsiniz. Bu oyunlar kodlarındaki yoğunluğa ve yaygınlığına göre 5 ila 50 dolar arasında değişik fiyatlarda satılıyor. Özellikle dolar kurunun yükselmesi nedeniyle bu fiyatlar korkutucu gelebilir ancak listelediğiniz oyun indirildikten sonra reklam gösterimleriyle birlikte siz de dolar üzerinden kazanç sağlayacağınız için kısa sürede yapacağınız yatırımı karşılayabilir ve kara geçebilirsiniz. Kodlama bilmeniz önemli değil ancak reklam entegrasyonu yapabilmeniz için “uygulama içi reklam gösterimi” konusunu biraz araştırmanızda yarar var. Yanlış yapacağınız bir işlem, binlerce kişi tarafından indirilen uygulamanızdan tek kuruş gelir elde edememenize neden olabilir.

17. Bit pazarı yağmalayarak para kazanma

bit pazarı

İster antikacılık deyin ister yağmacılık, bit pazarından gelir elde eden hatırı sayılır bir kitle olduğunu bilmelisiniz. Bu kişiler, şehir şehir dolaşarak bit pazarlarını gezer ve ilgilendikleri konsepte göre ya antika ya da değerli başka ürünler ararlar. Buldukları ürünleri de ya kendi antika dükkanlarından ya da internet üzerinden satarak yüksek gelir elde ederler. Bu ürünler vintage sayılabilecek giysiler olabileceği gibi antika statüsüne giren saatler de olabilir. Genelde bit pazarı satıcıları sattıkları ürünleri hurdacılardan alırlar ve ne kendileri ne de hurdacılar bu ürünün gerçek ederini bilir. Siz de kendi bilginiz ışığında bit pazarlarını tarayabilir ve piyasada gerçek ederini bildiğiniz ürünleri ucuza kapatarak kara geçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse hem dünyada hem de ülkemizde retro oyunseverler hayli fazla sayıda. Nintendo Entertainment System (NES) gibi antika sayılabilecek konsollar pek çok bit pazarında yok denecek fiyatlardan satılıyor ve çeşitli ikinci el internet sitelerinde kondisyonuna göre 200-300 TL’den alıcı bulabiliyor. Bit pazarlarıyla ilgili püf nokta bu pazarlara kurulduğu en erken saatte gitmektir çünkü tıpkı sizin gibi başka “yağmacılar” da sergileri didik didik ederek yüksek ederli ürün keşfine çıkıyorlar.

18. Kripto para madenciliği yaparak para kazanma

mining rig

Gerek internet siteleri gerekse televizyon kanallarında karşımıza çıkan kripto paralar kabaca tabir etmek gerekirse sanal para birimleridir. Sayısız çeşidi olan kripto paraların şu anda en revaçta olanları BitCoin ve Etherium sayılabilir. Tıpkı Euro ve Dolar’da olduğu gibi kripto paralarda da kurlar çeşitli nedenlerle artıp düşebiliyor. Peki kripto para madenciliği nedir? Bir yeri kazıp bu sanal para birimlerinden mi çıkarıyoruz? Kripto para madenciliği, internette gerçekleştirilen her işlemin şifresinin çözülerek devasa BlockChain ağına eklenmesi için bilgisayarınızı hizmete açmaktır. BlockChain’e eklenen her işlem için sistem size ufak bir komisyon verir. Buna kripto para madenciliği denir. Ne kadar çok şifre çözümü sağlarsanız o kadar çok para kazanırsınız. Bu nedenle evinizdeki ortalama bilgisayar size çok fazla bir gelir sağlamayacaktır. Ancak sırf bu iş için hazırlanan “rig”lerden birini satın alarak kısa sürede önce rig’in masrafını çıkarabilir ardından kara geçebilirsiniz. Ancak kripto para madenciliğinde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle bu işi bilmeden kesinlikle madenciliğe başlamayın. Bilen bir arkadaşınızdan ya da uzmandan yardım alın. Aksi halde binlerce lira verdiğiniz rig’inizi yakabilir ve hiçbir işe yaramayan ekran kartlarıyla ortada kalabilirsiniz. İkinci olarak bu işe başladıktan sonra sürekli aynı madeni kazmayın. Yani nasıl ki döviz yatırımcıları kurları düzenli olarak takip ediyorsa siz de aynı şekilde kripto para kurlarını takip etmeli ve yükseleceğini öngördüğünüz para birimlerini kazmalısınız. Kazmakta olduğunuz kripto para biriminin patlama yapması halinde bir anda yüz binlerce dolar kazanmanız işten bile değil.

19. Dijital fonlar üzerinden para kazanma

kickstarter projesi

Hayata geçirilse inanılmaz olacak dediğiniz ama bir türlü gerekli mali desteği sağlayamadığınız bir projeniz mi var? Öyleyse sizi dijital fon sitelerine alalım. Dijital fon siteleri; moda, tasarım, video, film, oyun, teknoloji ve fotoğrafçılık gibi 15 farklı dalda sanatçılara ve tasarımcılara destek sağlayan platformlardır. Bu platformlarda projenizi, elinizdeki projeye dair materyallerle birlikte paylaşıp ihtiyaç duyduğunuz destek miktarını belirlersiniz. Eğer projeniz gerçekten sizin inandığınız kadar kaliteli bir projeyse ya da destekçilerin ilgisini çekerse kullanıcılar size bağışta bulunur ve projenizi hayata geçirmeniz için yeterli kaynak sağlanır. Şu ana kadar bu platformlar sayesinde pek çok oyun, teknoloji ürünü ve film hayata geçmiş vaziyette. İlk dönemlerinde daha naif ve güvenilir bir haldeyken bugünlerde dijital fonlar çeşitli dolandırıcılar sebebiyle listeledikleri projelerde daha ince eleyip sık dokuyorlar. Eskiden projenizle ilgili belli kaynaklar ve konsept görseller paylaşmak yeterli olabilirken şimdilerde daha elle tutulur, daha somut materyaller talep ediliyor. Ancak yine de projeniz sağlamsa, bu fonlar sayesinde gerçekten yüksek rakamlarda destek alarak geleceğin Mark Zuckerberg’ü ya da Elon Musk’ı siz olabilirsiniz.

20. Network Marketing yaparak para kazanma

network marketing

Network marketing, bizde çoğunlukla saadet zinciri benzeri oluşumlarla karıştırılsa da aslında 1959 yılında bulunan bir pazarlama yöntemidir. Network marketing, ürünün temsilciler aracılığıyla müşteriye ulaştırılmasıdır. Her müşteri aynı zamanda potansiyel bir temsilcidir. Network marketing’de iki türlü kazanç yöntemi bulunur. Bunlardan ilki ürün satışı üzerinden gerçekleştirilen komisyondur. Diğeriyse network’e yani temsilci ağına yeni kişiler katarak tanıtım piramitinin genişletilmesidir. İlk olarak 1959 yılında keşfedilen network marketing ülkemizde yaygın olarak Avon ve Tupperware gibi markaların yöntemi olarak bilinir. Bu pazarlama yönteminde herhangi bir sermayeye ihtiyacınız yok. Dilediğiniz bir firmada temsilci olarak işe başlayabilir ve ürün satışından gelir elde edebilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi kendi mesleğinin yanı sıra network marketing yaparak ek gelir elde etmektedir. İş ya da okul ortamında ürünleri pazarlayarak satış gerçekleştirebilir ve ağ bünyesine katacağınız yeni temsilcilerin satışlarından da ekstra komisyon alarak kazancınızı katlayabilirsiniz. Network marketing, hem bir sermaye gerektirmemesi hem de “sattığın kadar kazan” felsefesiyle herhangi bir dayatma yaratmaması sebebiyle pek çok kişinin tercih ettiği bir iş koludur.

Bir önceki yazımız olan Taksicilik Yapmak İstiyorum: Sarı Taksi Şöförü Arayan Duraklar başlıklı makalemizde Taksici Olmak İçin Gereken Şartlar, Taksiciler Günde Ne Kadar Kazanır ve Taksicilik Mesleğinin Ayrıntıları Neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.