İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Bayilik Franchise Almadan Önce Dikkat Edilecekler

08.04.2015

Bayilik Franchise Alınmadan Neye Bakmak Gerekiyor ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde bildiğiniz üzere ülkemizde bir çok firma artık bayilik vermekte ve isim hakkını kullandırarak hem kendi reklamlarını yapmakta hem de girişimcilere para kazandırmaktadır. Eğer sizinde bir firmanın bayiliğini almak gibi fikriniz varsa öncelikle yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlar öyle küçümsenecek şeyler değildir. Bir işletme açmakla ya da bayilik almakla başarı sağlanmaz.Asıl bu süreçte başlamaktadır. Müşteriyi elde tutmanın yollarını iyi bilmek gerekmektedir. Bu herhangi bir sektör olabilir. Yani bir çiğköfte dükkanı da olabilir bir kahve dükkanı da. Hangi sektörde olursa olsun sonuçta bir iş kuracaksınız ve girişimci olmadan önce en fazla yapılan hatalar hangileri bu konuda sizlere bilgi vereceğiz. Bilgi vereceğiz ki sizlerde bu hatalara düşmeyin. Eğer bir işletmeyi ayakta tutmak istiyorsanız Bayilik Almadan Önce araştırma yapmanız şart. Şimdi hazırsanız başlayalım.

Bayilik Almak

Araştırma Yapın: Bu başlıktan kastımız hangi alanda iş kuracağınıza yönelik olmalıdır. Yani hangi tür insanlara hitap edeceğinize karar verme aşamasıdır. Yemek sektörüne mi gireceksiniz ? Yoksa kozmetik mi ? Bunlar elbette sadece birer örnek. Gireceğiniz sektörü belirledikten sonra firma araştırması yapmanız gerekmekte. Yani insanlar A Firmasını mı daha çok tercih ediyor yoksa B Firmasını mı ? Bu önemli bir nokta. Çünkü müşterinin istekleri doğrultusunda bir iş kurmak size geniş zamanda para kazandırır. Eğer bu konuda detaylı araştırma yapmazsınız Saman Alevi gibi bir anda parlar ve inişe geçersiniz.

Mekan Seçimi:  Hangi sektöre işe gireceğinize karar verdiniz hangi firmadan bayilik alacağınız da tamam şimdi sıra geldi mekan seçimine öyle mi ? Mekan seçimi yaparken zaten bayilik veren firmaların bazı şartları olmaktadır. Yani cadde üzerinde şu kadar m2 alana sahip yaya trafiği yoğunluğu şartı vs. aranmaktadır. Bunların haricinde  bizim kastımız çevrenizde bu işi yapan var mı ? Yani siz bir köşe başına kahveci açtınız sizin hemen 2 dükkan yanınızda da kahveci varsa ister istemez müşteri potansiyeliniz düşük olabilir. Bu yüzden açacağınız yerde ilk siz olmaya özen gösterin.

Geride Paranız Olsun: Bu da dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Tüm paranızı bir bayilik almak için yatırırsanız ve işiniz yolunda gitmezse iflas edebilirsiniz. İnsanın geride bir miktar parası olması güven kazanmasına neden olur. Bu yüzden bir işe girseniz dahi batma riskinizi her zaman göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Acemi girişimciler bütün paralarını tek bir işe bağlamak gibi bir hata yapmakta ve olumsuz sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyorlar.

Kalıcı Olmaya Bakın: Eğer bir işe girecekseniz o iş heves olmasın kalıcı olsun. Yani bir heves ile gireceğiniz işten 2 gün sonra sıkılıp devir etmek için uğraşacaksanız hiç girmeyin daha iyi. Girişimcilik sabır isteyen bir iştir. Özellikle de büyük firmalardan bayilik almak çok fazla araştırma gerektirmektedir. Gerek açacağınız dükkanın aynısına gidip bir gözlem yapmalı gerekse internet üzerinden kullanıcı yorumlarını okumanız da fayda vardır.

Sabırlı Olun.!: Her işte olduğu gibi bu işte de sabır önemlidir. Sabretmesini bilmek gerekmektedir. Bir anda dükkanıma yüzlerce kişi gelsin yesin içsin eğlensin diye düşünmeyin. Zamanla her şeyin yoluna gireceğini düşünün ve işi biraz zamana bırakmayı öğrenin.

Sosyal Medyayı Kullanın: Eğer bir kahveci ya da bir yemek yeri açacaksanız sosyal medyanın gücünden ve nimetlerinden faydalanmanız da fayda vardır. Herkesin bildiği gibi Swarm ve Foursquare gibi programlara işletmenizin yer bildirim kaydını yapınız. Bu sayede insanlar geldiği zaman Chek-In yapar ve arkadaşlarına giden bildirim sayesinde sizin işletmenizin reklamın yapar.

Bayilik Veren Firmalara Göz Atmak İçin TIKLAYINIZ

Kaynak
Kaynak

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.