İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar? İş Olanakları ve Çalışma Şartları

25.06.2020

Sizlere ileride seçebileceğiniz meslek dallarından örnekler vermeye devam ediyoruz. Bu makalemizi ise dış ticaret okumak isteyenler için hazırladık. Eğer sizler de üniversitede bu bölümü okumak istiyor fakat “Dış ticaret nedir ne iş yapar?” diye merak ediyorsanız ve dış ticaret çalışma alanları ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, bu yazı tam size göre demektir.

Akılınızdaki “Dış ticaret okuyan ne olur? Nerede çalışabilir? Dış ticaret bölümü okuyanların yorumları nedir? Kolay iş bulabilirler mi?” gibi sorular olabilir. Sizlere bu konuda bilgi vermek ve kafa karışlığını engellemek için sorularınıza yanıt vermek istiyoruz.  Şimdi dilerseniz başlayalım.

Dış Ticaret Bölümü Nedir?

Akıllardaki soru işaretlerini gidermeye mesleği tanıyarak başlayalım. Dış ticaret mezunları yurt dışı pazarlarından sorumlu kişiler olarak çalışırlar. Yurt dışında doğan ithalat ve ihracat fırsatlarını değerlendirirler ve belirli yasalar ve kanunlar çevresinde ticaret akışını kontrol ederler. 

Dış ticaret bölümünün ön lisansı programı vardır. Yani 2 yıllık dış ticaret okumak mümkün.  Ayrıca üniversitelerin 4 yıllık iktisat, işletme, lojistik, dış ticaret ve mühendislik bölümlerinde eğitim alanlar da dış ticaret uzmanı olarak çalışabilirler.

Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar?

Mesleği tercih etmek isteyen birçok kişinin aklına ilk gelen soru, “Dış ticaret mezunları ne iş yapar?” dır. Biz de karmaşa olmaması açısından dış ticaret mezunlarının görev tanımını ayrıntılarıyla paylaşacağız. Uluslararası ticaret ne iş yapar sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz: 

 • İhracat programlarını takip etmek.
 • Potansiyel müşterilerle görüşerek iletişim hattı oluşturmak.
 • Satış öncesi ve sonrası süreçlerini takip etmek.
 • Yurt dışı sevkiyatıyla ilgili dokümantasyonları hazırlamak ( fatura, gümrük belgeleri vb.).
 • Çalışılan firmanın ithalat ve ihracat hedeflerine ulaşmasını sağlamak.
 • Dış pazarların piyasa analizini yapmak.
 • Uluslararası ticaret ve yatırımlarla ilgili raporlama yapmak.

Dış ticaret okuyanlar ne iş yapar sorusunun cevapları bu şekilde. Bu mesleği icra eden kişiler çalıştıkları firmanın yurt dışı alım-satım işleriyle yakından ilgilidir. 

Hem lisans hem de ön lisans mezunlarının dış ticaret uzmanı olarak çalışabildiğini söylemiştik. Aklınızda “2 yıllık dış ticaret mezunu ne iş yapar?” diye bir soru oluşmuş olabilir. Onu da cevapsız bırakmayalım. Aslında ön lisans mezunlarının da iş tanımı yukarıdaki gibidir. Eğitim ayrımı daha çok kıdem ve kademe durumunda ortaya çıkar. Yani bir şirketin dış ticaret ekibinde hem 4 hem de 2 yıllık mezunlar görev alabilir. Fakat ekip lideri ya da departman müdürü genelde 4 yıllık bölümlerden mezun olmuş biridir. 

Dış Ticaret İş İmkanları Neler? 

Lisans ya da ön lisans programlarından herhangi birinden mezun olduktan sonra dış ticaret alanında çalışmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu aşamada kendinizi geliştirmiş olmanız önem taşıyor. Çünkü dış ticaret bölümü iş olanakları ve maaşları açısından tercih edilen bir meslek. Ve her sene birçok kişi bu alandan mezun oluyor.

Dış ticaret iş alanları sizin bilgi birikiminiz dahilinde değişiklik gösterir. Eğer yabancı dil yönünden kuvvetliyseniz, daha çok seçeneğiniz olacak demektir. Bu nedenle ilk aşamada akıcı ve düzgün bir İngilizce bilgisine sahip olmanı önem taşıyor. Bunun yanında ticaret hacminin geniş olduğu ülkelerin dillerini de öğrenebilirsiniz. Çince ve Arapçca bu bahsettiğimiz dillere örnektir. 

Dil dışında size yardımcı olacak bir diğer konu da stajdır. Dış ticaret bölümünden mezun olduktan sonra ya da okuyorken, 2. sınıfa geçmeden, staj yapabilirsiniz.  Böylece “Dış ticaret bölümü ne iş yapar? Dış ticaret meslekleri nelerdir?” gibi konuları deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca staj tecrübesini CV’nize ekleyeceğiniz için ilerde iş başvurusu yaptığınızda  insan kaynakları bölümünün dikkatini çekebilirsiniz. 

Dış Ticaret Mezunları Nerede Çalışabilir?

Şimdiye kadar iyi bir iş bulabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsettik. Şimdi de dış ticaret iş olanakları ve çalışma alanlarını anlatalım. Bunları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Dış ticaret uzmanları yurt dışına mal satan veya yurt dışından ürün satın alan tüm firmalarda çalışabilir.
 • Bu mesleği icra eden kişiler Türkiye ile ticari ilişkisi olan yabancı firmalarda da çalışabilirler. Yabancı firmada işe girmek özellikle İngilizce okuyanlar nerelerde çalışabilir diye düşünen dış ticaret mezunlarının değerlendirmesi gereken bir fırsattır.
 • Dış ticaret mezunları havaalanı veya liman gibi gümrük işletmelerinde devlet memuru olarak da çalışabilirler. Yalnız bunun için KPSS’ye girmeniz ve istenilen puanı yakalamanız gerekir. Başvuru istenilen KPSS puanı genellikle 86-90 arasında değişir. 
 • Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar okullarda asistan olarak işe başlayabilirler.

Dış ticaret uzmanları genellikle bürolarda çalışırlar. Fakat gerekli durumlarda yurt dışına seyahat ederek potansiyel müşterilerle veya var olan ortaklarla görüşme gerçekleştirebilirler. Bu seyahatlar şirket tarafından finanse edilir.

Dış ticaret mezunlarının maaşları çalıştıkları şirket ve pozisyona göre değişir. Eğer herhangi bir yabancı dil bilmeden işe başlarsanız asgari ücret oranında maaş almanız muhtemeldir. Fakat dil bilen ve iyi şirketlerde çalışan dış ticaret uzmanlarının 4000 TL’den başlayarak artan maaşlar aldığı bilinmektedir. 

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü İş Olanakları

Yerel Yönetimler Mezunları Ne İş Yapar? 

Bir önceki yazımız olan Otomotiv Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Mirsad Eray dedi ki:

  Slm ben de 2 yillik dış ticaret myo kazandim. Birinci sinifta staj yapabilirmiyim sizce. Yapmam bana ileride avantaj getirir mi?

 2. Elif dedi ki:

  Mrb bende bu sene dış ticareti kazand mzor bi bölüm mü acaba

 3. Elif dedi ki:

  Mrb bende bu sene dış ticaret okuyacam zormu

 4. yaşar dedi ki:

  selam ben ırak ve suriye arapçasına hakimim bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? ne yapabilirim 🙁

 5. Orhan dedi ki:

  Devlet kurumunda çalışmak icin kpss den ortalama kac paun almamiz lazim

 6. nurşah dedi ki:

  suanda dış tıcaret okuyan arkadaşlarım abılerım ablalarım yardımcı olabılır mı dış tıcaret okusam iş imkanı cok mu boşta kalma sansım var mı ?

  1. Gamze dedi ki:

   Ben okudum , dil bilmiyorsan hiçbir işe yaramıyor

 7. Besra dedi ki:

  Bnde dış ticaret ikinci sınıf ögrencsym bu yıl mezun olacagm özel sektörde ihracat yapan çok iyi bi yerde staj yaptm ingilizce seviyem orta ama özel sektörde çalısmak istemiyorum kpss den hangi kurumlara atanabilrm

  1. Hatem dedi ki:

   Nerede staj yaptınız?

 8. mahmut dedi ki:

  Slm ben bu yıl 2. Sınıftayım dış ticaret bölümü arapça biliyorum sizce işime yararmi ing olmadan

  1. Admin dedi ki:

   Arapça bilmenizin de büyük katkısı olacaktır.

 9. Gülnur dedi ki:

  Bn bu sene 2.snftayim pamukkale Ünv okuyorum 15 iş günü bu yaz stajini ekonomi bakanlığında yaptim ve okul başlayınca 2.sınıfta güz döneminde full staj yapacgz staj yerlerini ihracat yapan tekstil fabrikaları vb.yerlerde holding bölümlerinde olucak mezn oldgumda 5 ay faln staj yapmş olacgm İng iyi ama Erasmus ya da work. Yurt dışına gidip çok daha akıcı yapacgm peki sizce bnm iş bulma olanagm nasıl olur ? Veya nasıl ne yprsam daha iyi iş bulabilirim nasıl bir yol izlersem daha iyi olur? Smdiden teşekkürler ?

  1. Admin dedi ki:

   Gülnur Hanım Merhaba

   Stajınızı Ekonomi Bakanlığında yapmış olmanız sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Ayrıca Erasmus ve Work and travel ile yurt dışına giderseniz orada iyi bir şirkette çalışma imkanınızda olursa yurtdışında kalabilirsiniz. Yani düşünceleriniz ve yaptıklarınız bu bölüm için olması gereken şeyler.Çünkü dış ticarette eğer İngilizce bilmiyorsanız sıradan bir şirkette bile zor iş bulursunuz. İngilizce seviyenizi en üst düzeye çıkartmanız durumunda Türkiye’de de yerli yabancı firmalarda iş bulmanız kolay olacaktır.