İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Belarus İş İmkanları ve Belarus’ta İş Yapan Türk Firmaları

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bu yazımızda sizlere Avrupa kıtasında bulunan fakat Avrupa Birliği üyesi olmayan Belarus ülkesindeki iş imkanlarından ve çalışma koşullarından bahsedeceğiz. 

Belarus, diğer adıyla Beyaz Rusya, tarihi itibariyle Rusya’ya yakın bir devlet ve Rusya ile ilişkileri iyi olan bir ülke olarak bilinmektedir. Belarus’ta konuşulan ana dil ise Rusçadır. 

Belarus’ta Ne İş Yapılır? 

Döviz kurlarının yükseldiği bu dönemde birçok Türk vatandaşı yurt dışında iş imkanları hakkında araştırma yapıyor. Özellikle inşaat gibi sektörlerde çalışan mühendis ve işçiler farklı coğrafyalarda iş imkanı elde edebiliyorlar. Bunun yanında Belarus yatırım yapmak isteyen Türk girişimcilerini de kendine çekiyor. Sermayesi olan yatırımcılar son zamanlarda, başta Avtupa ülkeleri olmak üzere, yurt dışında iş kurmayı tercih ediyorlar. 

Hem çalışanların hem de işverenlerin Belarus gibi ülkeler yönelmesinin nedenlerine de bakalım. Böylece durumu daha iyi değerlendirebilirsiz. Bu sebepleri şu şekilde özetlemek mümkün: 

 • Rekabetin az olması
 • Bu tarz ülkelerin ucuzluğu
 • Aynı sektörde çok fazla firma ya da şirket olmaması
 • Gelişmekte olan bir ülke olması
 • Kalkınma hızının yüksek olması
 • Birçok sektör için potansiyelin olması 

Günümüzde yurt dışına yatırım yapan yatırıcımlar daha fazla kâr elde edebilmek için yatırımlarını gelişmekte olan ülkelere yapmaktadırlar. Çünkü gelişmekte olan ülkelere yapılan yatırımlar, gelişmiş ülkelere göre daha çok kazandırmaktadır. Dolayısıyla Belarus’ta iş yapmak isteyen yatırımcıların yapması gereken ilk şey Belarus’a gidip çeşitli büyük şehirlerini gezip oralarda keşifler yapmak olacaktır.

Belarus İş İmkanları ve Yatırım Fırsatları

Belarus’ta iş denildiği zaman, tıpkı diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi, inşaat işleri ön plana çıkıyor. Birçok Türk inşaat firması bu coğrafyada yol, arıtma, şehir planlama ve üst yapı projeleri yürütüyor. Son zamanlarda Belarus Türk tekstil firmalarından da yatırım alıyor. Farklı sektörlerden farklı şirketlerin Belarus sınırları içerisinde çalıştırılmak üzere aradığı eleman ilanlarını görüntülemek için bölüm sonundaki linki kullanabilirsiniz.

Tekstil ve inşaat işinin yanı sıra gıda sektörü de her zaman düşünülebilir. Belaruslu ailelerin Türkiye’ye geldiğinde ekmek alıp döndükleri gözlemlenmiştir. Bu bağlamda Belarus’ta yapılacak fırıncılık işleri de güzel bir yatırım olabilir. Ayrıca gece hayatı ile de popüler olan Belarus’ta gece hayatına yönelik sektörlere de yatırım yapılabilir fakat bu sektör hakkında devletin şartları ya da yaptırımlarının iyi ve doğru bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Belarus iş ilanları sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Yurt Dışı İnşaat İş İlanları ve İşçi Alımları

Belarus’ta Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belarus’ta bir yatırım yapmadan önce en çok talep edilen ürün ve hizmetleri belirlemeli ve arz yeterli mi yoksa açık var mı sorularının cevaplarına yanıt bulmak gerekmektedir. Bunun için ise iyi bir yatırımcı gözüyle gözlem yapmak şarttır. Bu aşamada, eğer vaktiniz varsa, uzun süreli seyahat ederek, fakat vaktiniz yoksa kısa süreli iş gezileriyle ya da gözlemci göndererek Belarus’ta yapılabilecek işler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha önce bu bölgede çalışmış Türkler ile iletişime geçebilir, Belarus’ta yabancı yatırımcılarla çalışan yerli firmaları inceleyebilirsiniz. 

Size bu konuda bir hatırlatma yapmak istiyoruz. İş kurmak isteyenler bölgenin coğrafyasını çoğunlukla göz ardı ediyor. Belarus’un Rusya’ya açılan bir kapı olduğunun yatırımcılar pek farkına varmıyor. Aslında bu bölgeden Rusya’ya bağlanmak ve zaman içerisinde işleri büyütmek mümkün. Bu nedenle Belarus’ a yatırım yaparken karınızı katlayabilecek bu hususu göz ardı etmemenizi öneririz. 

Belarus Çalışma ve Yaşam Şartları

Önceden Belarus’a gitmek için vize şartı aranmaktaydı. Fakat artık, 29 Mart 2013 tarihinden itibaren, o dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Belarus’a resmi bir ziyaret yapmasının ardından iki ülkede vizeleri karşılıklı olarak kaldırdığını ifade etmişti. Yani o zamandan beri Türkiye’den Belarus’ seyahat eden Türkler 30 gün boyunca vizesiz konaklayabiliyor. Fakat uzun süreli seyahatlar ve ticari aktiviteler için elçilik aracılığıyla vize almak gerekiyor. 

Belarus nispeten turistik ve hareketli bir ülke. Özellikle gece hayatı oldukça renkli ve eğlenceli. İlkim olarak soğuk bir bölge olmasına rağmen doğal gaz sıkıntısı olmadığı için kışları herhangi bir sorun yaşanmıyor. 

Ülkede daha öncede bahsedildiği gibi Rusça konuşuluyor. Para birimi ise Beyaz Rusya Rublesi. Başkenti Minsk olan bu küçük ülkede hayat birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ucuz. Ayrıca birçok Türk şirketinin iş yaptığı Belarus sınırları içerisinde Türk göçmenlere, Türk bakkalarına ve Türk mahallelerine rastlamak mümkün. 

Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapabilirim? İmkanlar ve Fırsatlar

Gürcistan İş İmkanları

Bir önceki yazımız olan Hollanda'da İş Bulmak: Hollanda İş İlanları ve Başvuru Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 66 YORUM
 1. ali evsen dedi ki:

  belarusta yaşayan türk vey türkçe bilen biri bana ögörenmek istediğim bilgide yardımcı olursa sevinirim

 2. Berk dedi ki:

  Merhabalar Türkiyede yaşıyorum. Elektrik okuyorum staj vs iş arıyorum Belarusta. Oraya yerleşmek istiyorum. İngilizce Türkçe biliyorum. başlangıç seviyesinde Almanca ve Japonca biliyorum.

 3. Olga dedi ki:

  Merhaba. Minsk’te iş arıyorum. Beyaz Rusyalıyım. Rusça, İngilizce ve Türkçe biliyorum.
  E-mail: olga2016yavuz@ tut.by

 4. Faruk dedi ki:

  Belarus Minsk’te açacağım Butik pastane cafe ye ortak arıyorum. Ustalığı olan arkadaşlar öncelik sebebimdir.

1 4 5 6