İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çiçekçi Dükkanı Açmak: Ustalık Belgesi Gerekli mi? Dizayn ve Dekorasyon

Doğum günü tebriğinden yeni işinde başarılar dilemeye, hasta bir kişiye geçmiş olsun dileklerini iletmeye çiçek her zaman birincil tercihtir. Ekonomik şartlardan dolayı pek çok iş kolunun tıkanma noktasına geldiği şu günlerde çiçekçilik, yeni bir işletme kurmak isteyenleri cezbediyor. Ancak yüksek kar marjının cazibesi çiçekçi dükkanı açmak için yeterli bir kriter değil. Bu işi kurmadan önce değerlendirilmesi gereken pek çok değişken bulunuyor. Ayrıca çiçekçiliğin özellikle bazı günlerde uzun saatler ayakta kalmayı ve yoğun mesai harcamayı gerektirmesi de bu işin salt yüksek kar oranı nedeniyle tercih edilmesi sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Dışarıdan bakıldığına “çiçek alıp satmak” olarak basite indirgenen bu sektörün arkasında önemli bir tecrübe yatıyor. Sayısız çiçek çeşidi hakkında bilgi sahibi olmak ve bu çiçeklerin yaşayabilmesi için gerekli ortamı sağlamak bir bilgi birikimi gerektirirken, çiçeğin sunumunda yapılacak süsleme yani aranjman da sanatsal bir bakış açısı ve yaratıcılığa ihtiyaç duyuyor. Çiçekçilikle ilgili az bilinen gerçeklerden biri de bu sektörün müşteri sadakatinin en yoğun olduğu işlerden birisi olduğudur. Eğer müşteriniz sizden aldığı çiçeğin görselliğinden memnun kalırsa sonraki tüm çiçek alışverişlerinde tereddütsüz yine sizi tercih eder.

Peki ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında çiçekçi dükkanı açmak mantıklı mı? Çiçekçilik işi karlı mı? Çiçeklere ve çiçekçiliğe dair herhangi bir bilgi birikimi olmadan da çiçekçi dükkanı açılabilir mi?

Çiçekçi Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

Çiçekçi dükkanı açmak ne yazık ki sanıldığı gibi kiralık bir dükkan bulup içini rengarenk çiçek türleriyle donatmaktan ibaret değildir. Çiçekler birer canlı olduğundan ve her birinin bakım yöntemleri farklılık gösterdiğinden ihtiyaç duyacağınız pek çok farklı eşya ve malzeme olacak.

1. Bilgi birikimi ve tecrübe

Çiçekçi dükkanı açabilmek için ihtiyaç duyacağınız en önemli öğe bilgidir. Sayısız çiçek türünün ısı ve ışık ihtiyaçları, toprak türleri, hangi çiçeğin ne kadar süreyle ve ne miktarda sulanacağı hakkında bilgi sahibi olmanız, sermayenizin birkaç gün içerisinde kuruyup ölmesini istemiyorsanız hayati önem taşır. Bu nedenle çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız ilgili kurslara giderek en azından çiçekler ve toprak türleriyle ilgili temel bir bilgi birikimi edinmeniz gerekir. Bu sadece çiçeklerin hayatta kalması için gerekli değildir. Sizden alışveriş yapan müşterileriniz de aldıkları çiçeklerin bakımıyla ilgili size sorular yöneltecek ve tavsiyeler isteyeceklerdir. Onları yanlış yönlendirmeniz sebebiyle uygulayacakları yanlış bir bakım, çiçeğin ölmesine sebep olacaktır. Bu da direkt olarak sizinle ilişkilendirileceğinden müşteri kaybına yol açar.

Çiçeklerle ilgili yetiştirme ve bakım bilginiz arttıkça çiçeklerinizi bir toptancı ya da tedarikçiden almak yerine kendi seranızda yetiştirmeye başlayarak maliyetinizi düşürebilirsiniz. Bu nedenle maliyet muhasebesi açısından bile çiçeklerle ilgili bilgi sahibi olmanız ve tecrübe edinmeniz son derece önemlidir.

Çiçekçi dükkanı açmak için ihtiyacınız olan yalnızca çiçeklerle ilgili bilgiler değildir. Tüm işlerde olduğu gibi çiçekçilikte de işletme ve ekonomi konularına hakim olmanız gerekir. Bu hesapları tutarken yapacağınız bir hata işletmenizin mali olarak çökmesine neden olabilir. Hele ki çiçekçilik gibi ısıtma, soğutma, sulama, koruma gibi pek çok maliyet kaleminin olduğu bir sektörde muhasebenin düzgün tutulması tünelin sonundaki ışığa umutla bakılabilmesini sağlar.

2. Dükkan

Eğer e-ticaretle uğraşmıyorsanız tüm iş kollarında olduğu gibi çiçekçilikte de bir dükkan tutmanız gerekir. Ancak bazı iş kollarında dükkanın konumu yalnızca müşterilerin yolunun üzerinde olup olmadığına göre değerlendirilirken çiçekçi dükkanı için göz önünde bulundurulması gereken farklı etkenler de vardır. Yaya hareketliliği son derece yüksek bir yerde bir dükkan bulsanız bile bu dükkanın yeterli derecede ışık alıp almadığı gibi farklı değerlendirmeler de yapmanız gerekir. Örneğin bulduğunuz dükkan dört bir yandan ışık alıyorsa çok fazla ışık sevmeyen bitkilerinizi korumak için iç dizaynınızı yeniden değerlendirmeniz gerekebilir. Ya da tam tersi hiç güneş ışığı almayan bir yerde bulduğunuz dükkanda ekstra ışık takviyesine ihtiyaç duyacağınız ve bunun da elektrik faturalarında artışa neden olacağı düşünülürse uygun bir dükkan bulmak diğer sektörlere nazaran daha farklı bir anlam taşıyor.

Bunun yanı sıra dükkanınızı tutmadan önce dükkanın gelecekteki geliştirmelere uygunluğu, müşterilere yakınlığı, park yeri uygunluğu, semt kalitesi gibi pek çok farklı değişkeni de değerlendirmeniz gerekir. Dükkan seçimi, işletmenizin patlamasına ya da iflasına sebep olabileceğinden tüm imkanlarınızı zorlayarak sizin için en uygun dükkanı seçmeniz gerekir.

3. Vergi levhası

Her dükkanda olduğu gibi yasal olarak bir işletmeye sahip olabilmeniz için belediyeden vergi levhası almanız gerekir. Vergi levhası alabilmek için, dükkanınızı tuttuktan sonra kira kontratıyla birlikte belediyeye başvurabilirsiniz. Vergi levhası almak için kira kontratının yanı sıra aşağıdaki belgelere de ihtiyaç var:

 • Bildirim formu
 • Dükkan size aitse tapu fotokopisi
 • İşletme sahibinin noter tasdikli imza sirküsü
 • İkametgah ilmühaberi
 • İşe başlama formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Bu belgeleri toplayıp belediyeye gittiğinizde dolduracağınız bildirim formuyla birlikte kısa sürede vergi levhanızı alabilir ve dükkanınızı işletmeye başlayabilirsiniz. Bazı belediyelerde istenen formlar değişiklik gösterebildiğinden en yararlı bilgiyi, dükkan açmak istediğiniz il ya da ilçede yer alan Çiçekçiler Odasından alabilirsiniz.

4. Güler yüz

Aslında her işletmede ihtiyaç duyulan bir şey olsa da pek de sık rastlanmayan güler yüzlü işletmeci profili, çiçekçilikte hayati önem taşır. Müşteri sadakatinin en yüksek oranda görüldüğü çiçekçilikte sürekli güler yüzlü olmalı, müşterilerinizin ardı arkası kesilmeyen sorularını aynı titizlik ve samimiyetle cevaplandırmalısınız. Aranjman konusunda da eğer müşterinizin özel bir talebi varsa can kulağıyla dinlemeli ve ona göre bir seçki oluşturmalısınız. Aksi halde müşterileriniz sizden uzaklaşacak ve bir daha dükkanınızın önünden dahi geçmeyecektir. Güler yüzle sunacağınız sıcak hizmet ve satış sonrası ihtiyaç duyulan yardımlarda samimiyetinizi korumanız devamlı müşteriler kazanmanıza ve dolayısıyla işletmenizin büyümesine olanak sağlar. Pek çok çiçekçinin müşterileriyle aynı zamanda ahbap ve arkadaş olması da bu müşteri sadakati ve güler yüzden ileri gelir.

5. Ekipman

Çiçekçilik ekipmanları denildiğinde kurdele ya da bıçak gibi küçük aletlerden soğutma dolabı ya da UV ışıkları gibi daha büyük gereçlere kadar çok geniş bir skaladaki eşyalardan söz etmek gerekir. Dükkanınızda bulunduracağınız bir soğutma dolabı ile çiçeklerinizin canlılığını ve tazeliğini daha uzun süre koruyabilir, ışık takviyesiyle yeterli ışığı alamayan çiçeklerinize UV beslemesi yapabilirsiniz. Ayrıca aranjmanda kullanacağınız ipler, kurdeleler, süngerler, yazı kartları, bıçaklar ve budama makasları da ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar arasında sayılabilir. Başlangıçta elle sulama yapabileceğiniz çiçeklerinizi işletmeniz gelişip büyüdükçe otomatik sulama yöntemlerine emanet edebilir, hangi çiçeğin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu belirleyerek sistemlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. Başlangıçta işleri küçük tutmak isteseniz de tam teşekküllü büyük bir çiçekçi açmaya karar verseniz de çekirdek ekipmanlarınız iki tercihte de değişmez. Özellikle çiçek aranjmanı malzemeleri sürekli bir sirkülasyon içerisinde olacağından bir toptancıyla anlaşmanız, maliyeti düşürmek açısından doğru bir hamle olur.

6. İş gücü

Başlangıçta tüm işi kendiniz yapmak isteseniz de kısa bir süre sonra bunun çok da mümkün olmadığını göreceksiniz. Örneğin, toptancıya yeni çiçekler almaya gittiğinizde eğer yanınızda çalışan biri yoksa dükkanı kapatmanız gerekecek. Bu da potansiyel müşterilerin başka çiçekçilere kayması ve gelecekteki iş imkanlarının da yok olması anlamına gelir. Bu nedenle yanınızda çalıştıracağınız, çiçeklerle ilgili yüksek bilgiye sahip bir kişiyle hem işlerinizi daha rahat yürütebilir hem de onun tecrübelerinden yararlanarak kendinizi bu hayatınızı adadığınız yeni iş kolunda geliştirebilirsiniz. Ancak tamamen işçinizin bilgisine ve deneyimine güvenerek işletmenizi yürütmeye çalışırsanız olası bir iş bırakma durumunda kendinizi son derece zor bir pozisyonda bulabilirsiniz. Bu nedenle başlangıçta da belirttiğimiz üzere çiçek yetiştiriciliği üzerine temel bilgi sahibi olmanız sizi yanınızda çalıştıracağınız kişiye tamamen bel bağlamaktan kurtarır.

Çiçek Dükkanı Açmanın Maliyeti

Yeni bir işletme açarken yapılması gerekenlerden biri de maliyet muhasebesidir. Eğer bu hesaplar doğru yapılmaz ya da bazı kalemler gözden kaçırılırsa kendinizi bir anda hiç istemediğiniz olumsuz mali tablolar karşısında bulabilirsiniz. Çiçekçi dükkanı açmanın maliyeti başlangıç tercihleriniz, dükkanınızın boyutu ve yapacağınız anlaşmalara bağlı olarak 10.000 TL ile 50.000 TL arasında değişir. Kabaca bir hesapla, ortalama 30.000 TL’ye başlangıçta ihtiyaç duyacağınız hemen her şeyin elinizin altında olduğu bir dükkan açmanız mümkün. İşletmenin ilerleyişi ve sonradan gerçekleştirebileceğiniz yatırımlar tamamen sizin işletme ve ekonomi bilginize bağlı. Peki çiçekçi dükkanı açmanın maliyetini bu kadar değişken kılan kalemler neler?

1. Soğutucu dolap

Dükkanınızda bulunması gereken ve maliyeti büyük ölçüde değiştiren şeylerden biri de soğutucu dolaplardır. Başlangıç aşamasında soğutucu dolap tercih etmeyebilirsiniz ancak çiçeklerinizin daha uzun süre canlı ve taze kalmasını sağlayacağından uzun vadede önemli bir yatırımdır. Soğutucu dolap sayesinde yüksek oranda sattığınız bazı köksüz çiçekleri stoklayabilir ve ihtiyaç anında toptancı ya da tedarikçiyle boğuşmak zorunda olmadan temin edebilirsiniz.

2. Hafif ticari araç ya da kamyonet

Bu tip araçlar zaruri değil ancak özellikle toplu sipariş gönderimlerinde ya da çelenk gibi büyük çaplı teslimatlarda önemli bir ihtiyaç haline gelir. Ayrıca anlaşma yaptığınız çiçek toptancısından ihtiyacınız olan ürünleri kendiniz gidip alarak da uzun vadede maliyetinizi düşürebilirsiniz. Adrese teslim siparişlerde küçük araçlar yeterli olsa da çoklu siparişlerde önünde sonunda bir kamyonet ya da hafif ticari araca ihtiyacınız olması kaçınılmaz.

3. Dükkan kirası

Maliyet faktörünün önemli bir değişkeni olan dükkan tercihi sizin başarınız ya da iflasınız arasındaki belirleyici unsur dersek abartmış olmayız. Göz önünde olmayan, yaya ve araç trafiği düşük bir bölgedeki karanlık bir dükkan, kirası uygun olsa bile herhangi bir satış yapmanızı güçleştireceğinden batmaya mahkumdur. Ancak biraz daha yüksek kira giderine sahip olsa da, halk arasında düz ayak diye tabir edilen bir konumda tutacağınız, yeterli miktarda ışık alan ve dikkat çeken bir dükkanla işlerinizi kısa sürede toparlayıp büyütmeniz mümkün. Aynı şekilde mütevazı ya da düşük gelirli bir semtte tutacağınız uygun kiralı bir dükkandansa daha hareketli ve orta, üst seviye gelir düzeyine sahip bir semtte açacağınız dükkan, maliyetinizi artırır ancak aynı oranda gelirinizi de yükseltir.

4. Aranjman malzemeleri

Müşterinizin isteği doğrultusunda çiçek aranjmanı yaparken sayısız malzemeye ihtiyaç duyacaksınız. Vazodan süngere, kurdeleden ipliğe kadar sayısız malzemenin kullanıldığı aranjman eşyalarını başlangıçta ikinci el alarak maliyeti düşürebilirsiniz. Ancak uzun vadede bu eşyalar düzenli olarak tükeneceğinden, bir toptancıyla yapacağınız anlaşma genel maliyeti düşürmeye yardımcı olur.

5. Çiçekler

Temel sermayeniz ve maliyetiniz olan çiçeklerle ilgili yerel bir toptancıyla anlaşma yapabilirsiniz. Başlangıçta talep doğrultusunda ihtiyaç duyduğunuz çiçek türleri ve oranlarını belirleyip haftalık olarak bu siparişleri istemeniz maliyeti etkileyecektir. Ayrıca uzun vadede yeterli bilgi birikimini edindikten sonra kendi seranızı oluşturarak yetiştireceğiniz çiçekler de aynı şekilde maliyetinizi düşürür. Çiçeklerin maliyetini değiştiren bir diğer unsur da mevsimdir. Eğer mevsimi olmayan bir çiçeği toptancınızdan talep ederseniz, bakımı mevsimi olan çiçeklere göre daha zor olduğundan fiyatı da o oranda farklılık gösterir. Eğer bulunduğunuz bölgede kimlerin toptan çiçek satışı yaptığını bilmiyorsanız, Çiçekçiler Odasına başvurarak gerekli bilgiyi temin edebilirsiniz.

6. İş gücü

Bir aile ferdinden yardım alsanız da daha önce çiçekçilik yapmış birini istihdam etseniz de dükkan açarken ihtiyacınız olacak baş aktörlerden birisi de iş gücüdür. Ailenizden biri bile size yardım ediyor olsa, yasalar gereği sigortasını yaptırmanız gerektiğinden bu maliyeti de kalemlerden biri olarak düşünmeniz gerekir. İşlerin gidişatını başlangıçta tam olarak kestiremeyeceğinizden olumsuz durumları da göze alarak yanınızda çalıştıracağınız kişinin ilk 6 aylık maliyetini hazırda tutmanızda yarar var. Dükkanınızın gelişimine göre yanınızda çalıştıracağınız kişi sayısı da değişeceğinden iş gücü ihtiyacının oluşturacağı maliyet de aynı şekilde artış gösterir.

7. Reklam

Ne tür bir iş kurarsanız kurun, bunu duyurmanız ve müşterilerin ilgisini çekmeniz gerekir. Bastırıp dağıtacağınız broşürlerden çeşitli internet siteleri ve uygulamalara vereceğiniz reklamlara kadar geniş bir alanda sesinizi duyurmanız mümkün. Hedef kitlenizin beklenti ve tercihlerini araştırarak sizin için en doğru reklam mecrasını belirleyin. Örneğin, lüks bir semtte tercih edilen bir lokantanın servis kağıtlarına reklam verebilirsiniz. Ya da internet kullanımının yoğun olduğu bir semtte sosyal medya platformlarına lokasyon bilgisine göre vereceğiniz reklamlarla müşterilerinizin ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz. Etkisine ve yayınlandığı mecraya göre reklam fiyatları farklılık gösterdiğinden, hem maliyetinizi düşürmek hem de bu reklamlardan maksimum fayda sağlayabilmek için doğru reklam mecrasını tercih etmek çok önemlidir.

KOSGEB Desteği

Ücretsiz olarak verilen kurslara katılarak alacağınız girişimcilik belgesiyle KOSGEB’e başvuru yapabilir ve başvurunuzun kabul edilmesi halinde, özellikle kuruluş aşamasındaki maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz. KOSGEB, yeni kurulan işletmelere 50.000 TL’ye kadar hibe veriyor. Bu bütçenin dağılımı;

 • 2000 TL işletme kuruluş desteği,
 • 18.000 TL makine, teçhizat donanım ve yazılım desteği,
 • 30.000 TL işletme giderleri olarak yapılır.

KOSGEB’ten 50.000 TL: KOSGEB’ten 50.000 TL Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB’le ilgili yanlış bilinen faktörlerden biri de dükkanda satılacak ürünler konusudur. Çiçekçi dükkanı açarken dükkanınızda kullanacağınız soğutucu depo, ya da çiçek rafları için KOSGEB’den destek alabilirsiniz. Ancak satacağınız ürün olan çiçekler ya da aranjmanda düzenli olarak kullanacağınız sünger, kurdele gibi kalemler için destek alamazsınız. KOSGEB desteği ile ilgili bir diğer yanılgı da, desteğin iş kurulurken verildiği yönündedir. Aslında bu durum tam tersidir. Destek alabilmek için sertifikanızı aldıktan sonra işletmenizi kurmanız ve gerekli tüm harcamaları yapmanız gerekir. Ardından iş planınızla birlikte KOSGEB’e başvuru yaparak destek isteyebilirsiniz.

Çiçekçi Açmak İsteyenlere Öneriler

Çiçekçilik kar marjı çok yüksek bir işletmedir. Bir adet gülün fiyatı 10-15 TL arasında değişkenlik gösterirken kar marjı %70’tir. Çiçek dükkanlarının ay sonunda elde ettiği cironun yaklaşık olarak %60’ı kardır. Ancak yüksek kar marjının cazip gelmesi çiçekçi dükkanı açmak için yeterli değildir. Çiçeklere ve diğer bitkilere özel bir sevginiz olması da gerekir. Aksi halde renklerin ve kokuların içerisinde birkaç gün içinde kendinizi boğulmuş halde ve planladığınız noktadan çok uzakta bulabilirsiniz.

1. Alerji testi

Kulağa komik gelse de pek çok kişinin belli çiçek ya da toprak türlerine alerjisi bulunabiliyor. Dükkan açmadan önce alerji testi yaptırarak çiçeklere ya da toprak çeşitlerine alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz hem sizin hem de işletmenizin sağlığı açısından son derece önemlidir. Severek, büyük bir heyecanla başlayacağınız yeni işiniz rengarenk bir rüyadan, geçireceğiniz alerjik bir reaksiyonla karanlık bir kabusa dönüşebilir. Eğer çiçekçi dükkanı açmayı arzu ediyorsanız, özel bir kuruluşa ya da devlet hastanesine başvurarak kolayca alerji testi yaptırmanız mümkün.

2. Eğitim

Başlangıç için temel çiçek ve toprak bilgisinin önemli olduğuna değinmiştik. Ancak ilerleyen süreçte bu bilgi düzeyi size ve müşterilerinize yeterli gelmemeye başlayacak. Bu nedenle fırsat bulduğunuzda, eğer mali durumunuz da el veriyorsa çiçekçilikle ilgili verilen tüm eğitimlere ve kurslara katılmalı, gerekirse özel ders almalısınız. Bu sayede, çiçeklerin bakımı için geliştirilen güncel yöntemlere de hakim olarak dükkanınızın ve işinizin verimliliğini artırabilir, engin bilginiz sayesinde müşteri memnuniyetini yükseltebilirsiniz.

3. Yaratıcılık

Eğitimle paralel olarak ilerleyen yaratıcılıkta farklı aranjmanlar hakkında sürekli olarak araştırma yapmanız, bu ürünlerden etkilenmenizi sağlayarak özgün aranjmanlar yaratmanızı sağlar. Her gelen müşterinize aynı aranjmanı yapıp göndermeniz de bir süre sonra hem sizi hem de müşterilerinizi yorup sıkacağından yaratıcılığınızı kullanmalı ve farklı teknikler denemelisiniz. Çiçek dizaynı, göze hitap eden sanatsal bir eylemdir. Bu nedenle, ne kadar yaratıcı aranjmanlar yaparsanız, müşteri kitleniz o kadar memnun olur. Bu da yeni müşteriler elde etmenizi kolaylaştırır.

4. Online satış

Çiçek satışı, diğer pek çok sektörde olduğu gibi elektronik ortamda da kendine yer buldu. Öyle ki internet siteleri ve uygulamalar üzerinden yapılan satışlar milyon dolarlık bir e-ticaret hacmi yarattı. Bu şekilde hizmet veren sitelerle sözleşme imzalamanız hem reklam yapmanıza olanak tanır, hem de sizi müşteri arama derdinden kurtararak hedef kitlenizi ayağınıza getirir. Belli bir komisyon karşılığında yapılan bu sözleşmeler sayesinde Türkiye’nin hemen her ilindeki çiçekçiler yalnızca lokal müşterilere değil, çevre il ve ilçelere de teslimat yaparak dağıtım ağını genişletmeyi başarıyor.

5. Dekorasyon

Çiçekçilik göze hitap eden bir meslek olduğundan dükkanınızın dizaynı da bu nedenle çok önemlidir. Müşterileriniz dükkanınıza girdiğinde vahşi Amazon ormanlarına girmiş gibi olmamalı. Çiçeklerin arasında ferah bir biçimde dolaşıp hem dükkanın ahengiyle rahatlamalı hem de arzu ettiği çiçek ya da çiçeklere kolaylıkla ulaşabilmeli. Ayrıca dükkanınızı daha şık bir biçimde dizayn etmeniz, dükkanınıza çektiğiniz müşterilerin sırf duruşunu beğendikleri için bile akıllarında olmayan çiçekleri satın almasını sağlayabilir. Aranjman yaptığınız bölümü de düzenli ve temiz tutmanız müşterilerinizin gözünde tertipli biri olduğunuz imajını yaratacağından bu bölgeye de aynı özeni göstermeniz gerekir.

6. Çalışma saatleri ve günleri

Çiçekçilerin en çok mesai yaptığı dönemler, pek çok kişinin tatil yaptığı ya da farklı etkinliklere katıldığı özel günlerdir. Sizin izin yapmak istediğiniz bir gün, bir başkasının işe yeni başladığı bir gün olabilir ve arkadaşları onu, yaptırdıkları çiçek buketiyle kutlamak isteyebilir. Bu nedenle haftanın yedi günü erken saatlerde mesaiye başlayıp geç saatlere kadar dükkanda durmanız gerektiğini unutmayın. Ya da sevgililer gününde eşiniz yahut sevgilinizle bir kutlama yapmak yerine dükkanınızda gül aranjmanları yapmanız gerekebilir. Bu nedenle de çiçekçiliği yalnızca yüksek kar marjlı bir iş olarak görmek yerine bir tutku şeklinde değerlendirmelisiniz. Eğer çiçekçi açmayı düşünüyorsanız az tatil yapmayı ve geç saatlere kadar çalışmayı göz önünde bulundurmalısınız.

7. Piyasa araştırması

Her iş kolunda olduğu gibi çiçekçilikte de işletmeyi kurmadan önce piyasa araştırması yapılması gerekir. İdeal konumda bir dükkan bulmanız yeterli değil. Civarda kaç çiçekçi var, bu çiçekçiler ne kadar iş yapıyor, muhitin sosyo-ekonomik durumu ne seviyede? Tüm bu soruların bir değerlendirmesini yapmalı ve elde ettiğiniz sonuçlara göre bir karar vermelisiniz. Yanlış doneler üzerinden gerçekleştireceğiniz bir piyasa araştırmasıyla kısa sürede iflas noktasına gelmeniz hayli olası. Piyasa araştırması yaparken yapmanız gereken değerlendirmelerden biri de hedef kitlenizin çiçek alırken hangi yöntemi tercih ettiğidir. Hedef kitleniz bir dükkana gidip çiçek almayı mı tercih ediyor yoksa internet üzerinden mi sipariş veriyor? Bunu belirlemeniz dükkanınızı hayata geçirirken e-ticarete de ne oranda önem vermeniz gerektiğini gösterir.

8. Ürün çeşitliliği

Dükkanınızı açarken, her köşeyi yalnızca güzel görünen çiçeklerle doldurmayın. Belli bir bölümünü de çiçekçilik için gerekli olan malzemelere ayırın. Sulama kovaları, budama makasları, toprak çeşitleri gibi ürünleri de dükkanınızda bulundurarak daha önceden çiçek almış müşterilerinizin de ihtiyaçlarını karşılamayı göz ardı etmeyin. Ayrıca bir köşeye kuracağınız küçük bir kütüphaneye çiçekçilik, bahçe bakımı, bitki yetiştirme ile ilgili kitaplar koyup satarak bu tarz hobi sahibi kişilerin de ilgisini dükkanınıza çekmeyi başarmanız mümkün.

9. Hava durumu takibi

Çiçekçilikte hava durumu takibi yapmak ve buna göre bir planlama oluşturmak diğer meslek kollarına kıyasla çok önemlidir. Dükkanınızın önüne serdiğiniz bazı çiçekleri içeri taşımak ya da içerideki bitkilerin sulamasını ve ışık alımını hava durumuna göre yapmak, çiçeklerinizin telef olmasını engelleyecek ve sizi ekstra maliyet altına girmekten kurtaracaktır. Aynı şekilde suyu seven, tropikal bitkilerinizi de yağış olduğu dönemlerde dükkanınızın önüne taşıyarak doğal olarak sulanmalarını sağlayabilir ve yağmur suyunun veriminden faydalanabilirsiniz.

10. Düğün organizatörleri ve salonlarıyla anlaşma

Çiçekçilik yalnızca özel günlerde bir buket aranjmanı yapmaktan ibaret değil. Özellikle ülkemizde çiçekçilerin görevlerinden biri de gelin arabası süslemektir. Size gelin arabalarının süslenmesi için kendiliğinden gelen müşteriler olacağı gibi bazı düğün salonlarıyla anlaşıp onlara çeşitli broşürler ve görseller bırakarak müşteri ağınızı genişletebilirsiniz. Ayrıca düğün organizasyonu yapan firmalarla anlaşma yaparak, masa süslemeleri için yaratıcı çözümlerinizden faydalanmalarını sağlayabilirsiniz. Bu anlaşmalar sayesinde özellikle düğünlerin arttığı yaz mevsiminde toplu işler yaparak kar marjınızı katlayabilir ve memnun müşteriler sayesinde viral tanıtım yapabilirsiniz.

Çiçekçiler En Çok Hangi Günlerde İş Yapar?

Doğum günü, evilik yıldönümü, hastalık gibi istisnai ve kişiden kişiye değişen günler haricinde çiçekçilerin mesaisinin bitmediği bazı özel günler vardır. Bu özel günler için yalnızca zamanı geldiğinde değil önceden hazırlık yapmak ve dükkanı mümkün olan en erken saatte açmak gerekir. Bu dönemde iş yoğunluğu büyük ölçüde artacağından, eğer yetişemeyeceğinizi ve müşteri kaçıracağınızı düşünüyorsanız bazı tekstil firmalarının tercih ettiği şekilde yalnızca o günlere özel part-time destek personel alabilirsiniz. Özellikle, internet üzerinden ya da yüz yüze verilmiş daha önceki tarihli siparişler zamanında hazırlanarak teslim edilmelidir. Özel günlerdeki çiçek satışıyla ilgili yapılan araştırmaya göre;

 • Anneler günü (%86),
 • Sevgililer günü (%66),
 • Yılbaşı (%20),
 • Diğer günler (%20), çiçekçilerin en çok mesai harcadığı ve doğal olarak satış yaptığı günler olarak belirlenmiş.

Bu tarz günlerde en çok hangi çiçek türlerinin tercih edildiğini tespit ederek toptancınızdan daha önceden sipariş edip stoklamanız, olası bir sipariş patlamasında elinizi güçlendirir ve satışlarınızın aksamamasını sağlar.

Özel günlerde çiçeklerin aranjmanında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de üzerine yazılacak olan mesajlardır. Bu mesajları büyük bir dikkatle kaydetmeli ve mesajın konulacağı aranjmanı karıştırmamalısınız. Sevgililer gününde, X kişiye alınmış bir buketin üzerinde Y kişinin adının yazılması hem müşteriniz hem de sizin için çok tatsız sonuçlar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan Taksicilik Yapmak İstiyorum: Sarı Taksi Şöförü Arayan Duraklar başlıklı makalemizde Taksici Olmak İçin Gereken Şartlar, Taksiciler Günde Ne Kadar Kazanır ve Taksicilik Mesleğinin Ayrıntıları Neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.