İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Aktar Açmak İçin Neler Gerekli? Aktar Açma Maliyeti ve Kar Oranı

Ülkemizin her köşesinde iş yapabilen aktar dükkanları son yıllarda daha çok ilgi görmeye başladı. İnsanların doğal ve organik ürünlere yönelmesi aktar ve baharat dükkanı sahiplerinin iş hacmini artırdı. Hal böyle olunca da birçok girişimcinin aklında aktar dükkanı açmak ve işletmekle ilgili sorular oluşmaya başladı. Bu nedenle bizlerde sizler için “Baharatçı açmak için neler gerekir?, Aktar işinde para var mı?” gibi soruların cevaplarını araştırdık ve aktar açmak ile ilgili merak ettiğiniz her noktayı açıklığa kavuşturacak bu yazıyı hazırladık.

Aktar Nedir? 

Aktarlar, şifalı bitki ve otları insan sağlığına fayda sağlayacak bitkisel karışımlara dönüştüren kişilerdir. Elbette biz çoğunlukla aktarlığı baharatçı dükkanı açmak ile aynı kefeye koyuyoruz. Fakat aslında aktarlık çok daha karmaşık ve özel bir meslek.

Bildiğiniz gibi eski zamanlarda doktor, eczane ve hastane gibi kavramlar yoktu. Yaşanan sağlık problemleri lokman hekim olarak adlandırılan kişiler tarafından incelenir ve tedavi edilirdi. Lokman hekimler doğada bulunan otları ve faydalı bitkileri belirli oranlarda karıştırarak hastalığın ilacını hazırlardı. İşte aktarlık mesleği de buradan gelmektedir. 

Aktar Nasıl Açılır?

Aktar açmak ilk etapda basit görünebilir. Çünkü bu iş uzaktan bakıldığında herhangi bir esnafın işiyle aynı gibi duruyor. Fakat bilmeniz gereken bir nokta var. O da, aktar dükkanı açma belgesi olarak da adlandırılan özel bir belge. Yani maalesef herkes aktar olamıyor. Ancak aktar açmak için gerekli evraklar listesinde yer alan serfitikaya sahip olan kişiler aktar dükkanı açabiliyor.

Aktar açmak için izlenebilecek diğer bir yol da bayilik almak. Aktar franchise veren belli başlı markalarla anlaşarak bayi açabilirsiniz. Bu tarz markalar aktar bayiliği verdikleri kişileri belirli bir eğitimden geçirirler. Bu eğitim sonrasında markanın ürünlerini satan bir şube haline gelebilirsiniz. 

Aktar Sertifikası Nasıl Alınır?

Eskiden usta-çırak ilişkisi doğrultusunda aktarlar yeni nesiller yetiştirebiliyordu. Bu sistem hala geçerli. Tabii Sağlık Bakanlığı tarafından denetleniyor. 

Aktarlık belgesini veren kurslar da var. Sağlık Bakanlığı onaylı kuruluşlar tarafından verilen eğitimlerin sonunda başarılı olan kişiler “Bitkisel Drog Satış Belgesi” olarak adlandırılan bir sertifikayı almaya hak kazanıyorlar. Bu belge sahip olmayan olmayan kişilerin resmi olarak aktarlık yapma hakkı bulunmuyor.

Aktarlık belgesi olarak kullanılabilen bir şey daha var.  O da “Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri” diploması. Üniversitelerde 2 yıllık bir program olan tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri bölümünü başarıyla bitiren öğrenciler, bitkisel drog satış belgesi kursu gibi farklı bir eğitime katılmadan, aktarlık yapmaya başlayabiliyorlar. 

Aktar Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler? 

Aktar olmak için gerekenlerin başında, az önce de bahsettiğimiz gibi, bitkisel drog satış belgesi geliyor. Bunun dışında ihtiyacınız olan belgeler ruhsat başvurusunda sizden istenilen evraklardır. Bu evrak listesinde kimlik, ikametgah ve adli sicil gibi kişisel bilgilerinizin yer aldığı belgeler bulunur. Ruhsat başvurusunda sizden istenebilecek farklı evraklarla ilgili en sağlıklı bilgiyi il ve ilçe belediyelerinden öğrenebilirsiniz.

İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır? 

Aktar Dükkanı Nereye Açılır?

Aktarlık kursu tamam fakat dükkanı nereye açacağınız konusunda bir türlü karar veremiyorsunuz. O zaman hemen bu konuda size yardımcı olarak fikirleri detaylarıyla aktaralım.

Aktar dükkanını kaplıcaların yoğun olduğu bölgelerde açmak size güzel paralar getireceği gibi kalıcı müşteri potansiyeli kazanmanıza yardımcı olur. Çünkü insanlar bu bölgelere sağlık ve şifa bulmaya gelirler. Bu nedenle çevresinde kaplıca veya doğal dinlenme alanları olan bir aktar her zaman çok kazanır.

Küçük şehirlerin çarşı içlerinde, büyükşehirlerin kalabalık caddeleri üzerine aktar dükkanı açılması da oldukça mantıklı bir harekettir ve uzun vadede sizi iyi para kazandırır. Dükkanı insanların yaya olarak yoğun geçtiği yerlerden birine açarsanız satışlarınız güzel olur.

Aktar Dükkanı Dekorasyonu Nasıl Olur?

Bildiğiniz gibi artık insanlar ürün aldıkları yerlerin dekorasyonuna da çok önem veriyor. Birçok kişi dükkanın önünden geçerken içine hızlıca bir göz atıyor ve beğenirse girip alışverişini yapıyor. Aksi takdirde başka dükkanlara yöneliyor. 

İşte bu şekilde müşteri kaçırmamak için yoldan geçen kişileri içeriye davet edecek bir aktar dükkanı dizaynı oluşturmalısınız. Bu aşamada yapılacak en iyi şey doğal görünümlü bir ortam oluşturmaktır. Böylece ürünlerin doğallığına da vurgu yapmış olursunuz. Hasırlar, doğal rafyalar, dekoratif samanlar, ahşap raflar… Hepsi dekorasyonda sizi öne çıkaracak detaylar. Satışını yaptığınız bitkilerin kurutulmuş hallerini de dekorasyon olarak kullanabilirsiniz.

Tabii bir de işletmenize güzel bir isim bulmalısınız. Son dönemde aktar isim önerileri daha modern bir hal aldı. Hatta aktar dükkanı isimleri arasında yabancı dilde terimler içeren adlarda görebiliyoruz. Bu aşamada biraz araştırma yapmanızı ve müşteri kitlenizin seveceği bir isim seçmenizi öneriyoruz.

En Modern Dükkan İsimleri

Aktar Dükkanı Malzemeleri Neler? Aktarda Neler Satılır?

İyi para getiren bir aktar dükkanına sahip olmak istiyorsanız ürün yelpazenizi çok geniş tutmalısınız. İnsanların yoğun olarak aradığı ve satın aldığı ürünleri kesinlikle bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Mutlaka satışını yapmanız gereken ürünleri şöyle sıralayalım:

 • Ağrı kremleri
 • Bitki çayları
 • Her çeşit baharat
 • Argan yağı, lavanta yağı gibi çeşitli bitkisel yağlar
 • Arı poleni
 • Dut kurusu
 • Selülit ve vücut bakım ürünleri
 • Güzellik ve cilt bakımı ürünleri

Bunlar insanların en fazla aradıkları ürünlerdir. Bunun yanı sıra televizyonu ve interneti sıkı takip etmelisiniz. Doktorların önerdiği ürünleri hemen temin etmenizde fayda sağlar.

Aktar Dükkanı Açmak Ne Kadara Mal Olur? Aktar İşinde Para Var mı?

Aktar dükkanı açmak maliyeti yüksek denebilecek bir iştir. Çünkü ilk etapta dükkanı envai çeşit ürünle donatmanız şart. Aksi takdirde müşteri çekemezsiniz.

Aktar açma maliyeti birçok değişkene bağlıdır. İlk adımda en büyük giderlerden biri olan dükkan kirası gibi masraflar tamamen işletmenin açılacağı bölgeyle alakalıdır. Aynı şekilde dükkanın boyutu da aktar açmanın maliyeti üzerinde etkisi büyüktür. Bu nedenle aktar ve baharatçı dükkanı açmak için ne kadar para gerekli sorusuna ancak ortalama bir yanıt verebiliriz. Siz en detaylı hesaplamayı kendi tercihleriniz doğrultusunda yapabilirsiniz. 

Aktar açmak için gereken sermaye küçük şehirlerde 40.000 – 60.000 TL’den başlar ve yükselir. Büyükşehirlerde işlek caddeler üzerine açılacak büyük ve kapsamlı aktarların maliyeti 250.000 – 300.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

Tabii bu işin getirisinin de yüksek olacağını unutmamak gerekiyor. Çünkü her gün televizyonlarda doktorlardan tavsiye alan milyonlarca insan aktarlara koşmaktadır. Henüz açılmamış bir yerde aktar açarsanız kısa zamanda sermayenizi çıkaracak kadar para kazanırsınız. Kazanç bakımından ortalama bir rakam veremiyoruz. Çünkü sizin açacağınız dükkan ve satacağınız ürünler satışlarınızdan kazanacağınız paraya da etki edecektir. Ama şunu söyleyebiliriz ki para kazanırsınız. 

Aktar Açmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Son olarak, “Aktar açmak istiyorum ama sektöre çok hakim olmadığım için önemli noktaları kaçırmaktan korkuyorum” diye düşünenler için hazırladığımız maddelere göz atalım.

 • Bitkisel olarak satılan ürünlerden yaklaşık olarak 70 kadarının satılması yasaktır. Bu nedenle yasak olan bitkilerin satışını kesinlikle yapıp kendi ekmeğinizle oynamayın.
 • Sağlıkla ilgili bir iş yaptığınızı unutmayın. Dikkatli ve özverili olun. Şifa arayan insanlara derman olmak yerine onlara kötü gelecek bitkileri önermeyin.
 • Sattığınız ürünlerin hijyen kriterlerine uygun olması gerektiğini unutmayın. Baharat tezgahı gibi açık ürünlerin satıldığı yerleri kapaklı sistemlerle koruyun.
 • Sattığınız ürünlerle ilgili size sorulabilecek her türlü soruya hazırlıklı olun. Aksi halde müşterilerinizin güveni sarsılabilir. 
 • Çağımızın olmazsa olmaz internet siteleridir. Bu nedenle dükkanınıza özel bir internet siteniz olması gerekmektedir. Ürünlerinizi Türkiye’nin dört bir yanına online olarak satabilir ve bu şekilde de kazanç sağlayabilirsiniz.

Bakkal Açmak İçin Neler Gerekli?

Yufkacı Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar? İş Olanakları ve Çalışma Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. lokman aktar dedi ki:

  merhaba
  drog satış belgesi almak kolay bir prosedür sadece drog listesi ve fatura gerekli bununla ilgili özel bir yetki gerekmiyor.

 2. Gökhan dedi ki:

  Bitkisel tedavi hakkında bilgisi olmayan ve ürün tedarik hakkında sorun yaşıyan arkadaşlara yardımcı olabilirim. Facebook dan itimat Baharat yazarak yaptığımız işleri görebilirler.

 3. Hacıbekir yalçın dedi ki:

  Aktar açmak istiyorum buişi yapanlar karlı bir ilmi sizce

 4. sevgisiZ dedi ki:

  Slm benim bitkisel vetıbbı aromatik bıtkıler 2yıllk dıplomam var aktar dükkanı açmak istiyorum diplomamla kredi çekebilir miyim

 5. Paşadan kurukahve ve baharat dedi ki:

  Aktar acmak isteyenlere franchise bayilik verilmektedir 50 m için minimum maliyet 100.000 maksimum maliyet 250.000 tl dir cirodan %3 karpayı yıllık 2500$ BAYİLİK ÜCRETİ alınmaktadır detaylı bilgiler için Pasadankahve@gmail.com

 6. murat demir dedi ki:

  Drog belgesi için kurs falan var mı mail atarsanız sevinirim

  1. Admin dedi ki:

   Sağlık Bakanlığından detaylı bilgileri alabilirsiniz Murat Bey.