İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

EKPSS Tercih Kılavuzu Yayımlandı! Tercihler Ne Zaman Başlayacak?

EKPSS tercih işlemleri, 29 Kasım Perşembe itibarıyla başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EKPSS ile 2 bin 504 engelli memur alımının 29 Kasım’da başlayacağını açıklamıştı. EKPSS tercihleri ne zaman ve nasıl yapılacak?

2 Bin 504 Memur Alınacak

Kurumların talepleri doğrultusunda 2 bin 504 memur alımı gerçekleştirilecek. Eğitim durumuna göre;

  • İlköğretim düzeyinden 198,
  • Ortaöğretim düzeyinden 534,
  • Önlisans düzeyinden 773,
  • Lisans düzeyinden ise 999 memur alımı yapılacak.

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, 2 bin 504 engelli memur alımı için tercih işlemlerinin 29 Kasım ve 7 Aralık tarihleri arasında gerçekleşeceğini belirtmişti. Tercih işlemleri, ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayımlanan EKPSS 2018/2 tercih kılavuzuna göre yapılacak.

Adaylar, 2016-EKPSS ya da 2018-EKPSS sonuçlarına göre tercih yapabilecek. Bunlar dışında; 2016-Kura veya 2018-Kura kayıtlarına göre de tercih işlemi gerçekleştirilebilecek.

EKPSS Tercih İşlemi Nasıl Yapılır?

EKPSS tercih işlemleri, ÖSYM aday işlemleri sistemi kullanılarak yapılacak. Adaylar sınav sonuçlarına göre, T.C. kimlik numarası ve aday şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapabilecek ve tercih işlemini yapabilecek.

Tercih kılavuzunda;

  • Tablo-1’de: İlköğretim düzeyi kadrolar,
  • Tablo-2’de: Ortaöğretim düzeyi kadrolar,
  • Tablo-3’te: Önlisans düzeyi kadrolar,
  • Tablo 4’te: Lisans düzeyi kadrolar yer alıyor.

Tercih işleminde, aranan niteliklere dikkat edilmesi gerekir. Belirtilen niteliklerin taşınmadığı kadrolar için tercihte bulunulamaz. Tercih yapacak olan adaylar, tercih süresi bitene kadar yani 7 Aralık 2018 tarihine kadar tercihlerinde değişiklik yapabilirler. Tercih süresi sona erdikten sonra, tercihler üzerinde bir değişiklik yapılamaz.

EKPSS Nedir?

EKPSS, devlet kadrolarına engelli memur alımı için yapılan sınavın adıdır. EKPSS, ÖSYM tarafından yapılır. Her yıl iki tercih dönemi bulunur. EKPSS doğrultusunda kura yöntemi ile yerleşecek adayların kayıt işlemleri iki yılda bir defa alınır. Kura için kayıt yaptıran adaylar, dört yıl içinde gerçekleştirilen engelli memur alım ilanlarına başvuru yapabilirler. Yerleştirme işleminde adayın birden fazla geçerli puanı bulunuyorsa, en üst eğitim düzeyinden alınan EKPSS puanı dikkate alınır.

İlan edilen kadrolara yapılan başvurularda EKPSS puanı eşitse, diploma tarihine göre daha önce mezun olanlara öncelik tanınır. Mezuniyet tarihi de aynıysa, doğum tarihi daha önce olan adaya öncelik tanınır ve bu sıralamaya göre adayların yerleştirme işlemleri gerçekleştirilir.

 

Bir önceki yazımız olan KPSS 2018 Lisans Sınavı Ne Zaman Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.