İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Makam Şoförü Nasıl Olunur? Özel Şoför Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde iş arayan birçok vatandaş var. Bu nedenle atanamayan öğretmenler, iş bulamayan gençler farklı meslek alanlarına yönelerek geçimlerini sağlamak istiyorlar. Biz de yazılarımızda iş bulmak isteyen herkese yol gösterecek fikirler sunmaya gayret ediyoruz.

Bu yazıda sizlere birçok erkek tarafından tercih edilen bir işten bahsedeceğiz: Makam şoförlüğü. Ehliyet sahibi birçok vatandaş oldukça temiz bir iş olan özel şoförlükle ilgileniyor. Eğer siz de iyi derecede araba kullanabiliyorsanız ve böyle bir iş yapmanıza engel teşkil edecek herhangi bir durum yoksa makam şoförü olabilirsiniz.

Özel Şoförlük Nasıl Bir Meslek?

Özel şoförlük özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde oldukça popüler. Çünkü bu bölgelerde yaşayan büyük şirket sahipleri genelde araçlarını şoförlerinin kullanmasını tercih ediyor. Böylece trafikte geçen zamanda çalışmaya devam edebiliyorlar. 

Fakat özel şoförlük için iş imkanları yalnızca büyük şehirlerde değil. Türkiye’nin her şehrinde bu mesleğe ihtiyaç duyuluyor. Çünkü bu görevi icra eden kişiler vali, kaymakam, belediye başkanı gibi devlet adamlarının makam  şoförü olarak da çalışabiliyorlar. 

Özel şoför maaşları değişken olsa da yaşanılan bölge için yeterli bir gelir sağlıyor diyebiliriz. Bu nedenle çokça tercih ediliyor. Peki, siz özel şoförlük yapabilir misiniz? Özel şoför nasıl olunur? Ne gibi kriterler gerekiyor? Zırhlı araç şoförü maaşları ne kadar? Bu sorularınıza cevap vermek için makalemizin devamına geçelim.

Makam Şoförü Nasıl Olunur?

Dediğimiz gibi özel şoförlüğünde kendi içinde dalları var. Elbette birçok kişi ilk olarak “Vali şoförü nasıl olunur?” ya da “Kaymakam şoförü nasıl olunur?” gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Çünkü vali, kaymakam veya savcı gibi yüksek rütbeli kişilerin özel şoförü olarak çalışmak demek daha iyi şartlar altında çalışmak demektir. Fakat kendinizi bunlarla sınırlamayın. Çünkü ilk aşamada, en azından tecrübe kazanana kadar, daha küçük belediyelerde veya devlet dairelerinde de görev alabilirsiniz. Köklü bir şirket veya holdingde aile şoförü olarak da çalışabilirsiniz. 

Kimler Makam Şoförü Olabilir?

Aslında makam şoförü olmak için ihtiyacınız olan tek şey, ehliyet. Fakat tahmin edebileceğiniz gibi ehliyet sahibi olmak her zaman yeterli gelmeyebiliyor. Eğer vali, kaymakam veya savcı şoförü nasıl olunur diye merak ediyor ve bu kişilerin yanında çalışmak istiyorsanız, ehliyetten daha fazlasına sahip olmalısınız.

Makam şoförü olmak için gerekenler şoförlük yapılacak kişinin mevkiine göre değişebilir. Ama biz en genel hatlarıyla sizi diğer adaylardan sıyırarak ön plana çıkaracak noktalara değinemk istiyoruz. Bu hususları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Makam şoförü olabilmeniz için en az meslek yüksekokulu mezunu ya da lise mezunu olmanız gerekiyor. Bu kriterler çalışacağınız kişiye ve kuruma göre değişebilir.
 • Makam şoförlüğü eğitim programını başarı ile bitirmeniz sizi ön plana çıkarır. Zaten bazı mevkilerde çalışan kişilerin şoförlüğünü yapabilmeniz için bu eğitim şarttır. 
 • Sürüş güvenliği çok önemlidir. Bu nedenle sizi tabii tutacakları testlerden yüksek puan almalısınız. Bu testlerden başarı ile geçmeniz durumunda şirket sizi işe alabilir. 
 • Trafik işaretlerine ve kurallarına son derece hakim olmalısınız. Hız kurallarına uyulması en ayırt edici özellikler arasında yer alır.
 • Makam şoförlüğü yapmanıza engel herhangi bir sağlık sorununuz bulunmamalı.
 • Araçlar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak sizi aranan aday yapacaktır. Bu nedenle hem teknik hem de donanım anlamında makam araçlarının özelliklerine hakim olmalısınız. 

Makam Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Özel şoför maaş skalası kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Bu nedenle sizlere makam şoförü maaşı konusunda ortalama rakamlar verebileceğiz. Zaten başvuru sırasında size çalışma şartlarını anlatan insan kaynakları görevlileri özel şoför ücretleri hakkında daha net bilgiler verecektir. 

Tabii ki belediye makam şoförü maaşı ile vali özel şoförü maaşı aynı değildir. Peki, belediye şoförleri ne kadar maaş alıyor? Diğer makam şoförlerinin aylık gelirleri ne kadar? Bu soruların cevaplarını şöyle sıralayabiliriz: 

 • Belediyede şoför maaşları 3.000 – 5.000 TL arasında değişebilir. Bu makasın bu kadar açık olmasının sebebi belediyelerin büyüklükleri ve bütçeleridir. Elbette büyükşehirlerde belediye şoförü maaşı küçük şehirlere göre daha yüksektir. 
 • Savcı, vali, kaymakam şoförü maaşları ise ortalama olarak 4.000 – 5.000 TL’den başlar. Bu miktarlar görev yapılan şehre göre artış gösterebilir.
 • Bir holdinge bağlı olarak çalışan makam şoförü maaşı ise tamamen işverene bağlıdır. Yıllardır aile şoförü olarak çalışan kişiler gayet iyi paralar kazanabilir. Özel şoför maaşları, çalışılan yere göre, 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Taksicilik Yapmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar? İş Olanakları ve Çalışma Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 34 YORUM
 1. Erbay dedi ki:

  22 yıllık (e) ağır vasıta şöförüyüm

 2. hakan dedi ki:

  Makam şöförü iş arıyorum.

 3. oktay dedi ki:

  1977 doğumluyum mersinde ikamet ediyorum makam uzun yol veya özel şöförlük yapabilirim ehliyetim E D A 2 20 yıldır trafikteyim zaten emlak sektöründe olduğum için tüm gün araç içindeyim

 4. Osman Güvenç dedi ki:

  ANKARA İÇİ TRAFİĞE HAKİM BİRİSİYİM ANKARAYİ İYİ BİLİRİM SEYAHAT ENGELİM YOK 2012 EHLİYETİM VAR İLERİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ EĞİTİMİ ALDIM İLGİLENEN OLURSA ULAŞABİLİRSİNİZ SAYGİLAR

 5. Coşkun dedi ki:

  acil iş arıyorum şoförlük koruma ne olursa

 6. Mehmet dedi ki:

  Kendine güveniyorum bahcelievlerde oturuyorum iş arıyorum şöförluk.

 7. Engin dedi ki:

  istanbul ataşehirde oturuyorum çocuklugumdan berı araba kullanmaktayım yaşım 34 kendıme guveniyorum.

 8. Hikmet dedi ki:

  Acil işe ihtiyacım var söförlüğüm çok iyidir aktif olarak hâlâ araç kullanmaktayım.

 9. Mustafa dedi ki:

  3 yıl özel şoförlük 2.5 yıl vip şoförlük yaptim tüm evraklarım var.Şişli istanbul

  1. Yıldız Polat dedi ki:

   Ne kadar maaş aldınız

 10. Ali kemal dedi ki:

  Deneyimli bir soforum istanbul trafigine. Hakim biriyim ilgilenen olursa

 11. Haydar dedi ki:

  Deneyimli bir soforum

 12. Haydar dedi ki:

  Yerle ve seyahatla ilgili bir sorunum yoktur çok profosyinell dedeneyimli bir özel soforum saygida kusur etmem itaatli biliyim Teşekkürler

 13. Halil ibrahim dedi ki:

  Motor yürüyen akşam direksiyon hepsinden anlarım ankara makam şoförlügü için.

 14. Erdem dedi ki:

  Refaransim yok makam şoförlük yapabilirim ilgilenenlere duyrulur

 15. Erdem dedi ki:

  Refaransim yok makam şoförü yapabilirim iş ariyorum

 16. Tuğluhan ülgen dedi ki:

  20 yıllık aktif araç kullanıcısıyım. A2 ve B sınıfı ehliyetim var. Tüm marka ve modellerde lüks araçlar dahil tecrübe ve teknik bilgiye sahibim. Makam şirket ve aile şoförlüğü konusunda 10 yıl referans sunabilirim.

 17. Mehmet dedi ki:

  Temiz dürüst güvenilir biriyim aile ve özel şöförlük yaptım şuanda iş arıyorum referanslarım mevcuttur işimin kurallarını bilen biriyim saygılarımla… istanbul.

  1. Kaan dedi ki:

   Hangi yakada ve semtde oturuyorsunuz? Haftanın üç günü yarım gün çalışacak şöför arıyorum

 18. deniz dedi ki:

  aile şöförü olarak iş arıyorum.iyi refarans verebilrim saygılar

 19. Tasiyici dedi ki:

  Devlet buyugunun soforlunu yapiyorum maasim 1500

  1. İlker dedi ki:

   Taşıyıcı asgari ücret 1300 tl bu paraya bu işi yaparak mesleği bitirdiniz git bir şirkette 8 saat temizlik yap daha çok kazanırsın bu işi ayağa düşürdünüz yazıklar olsun

 20. murat incekara dedi ki:

  ben cok iyi soforlugun ve makam soforu olmak istiyorum

 21. Engin dedi ki:

  Lüks araç pilotu 0 5532929601

 22. ahmet dedi ki:

  Ankara da yasiyom e ehliyetim var fizigim düzgün kendime guveniyom saygılarımla ahmet

 23. ahmet dedi ki:

  Ankara da yasiyom e ehliyetim var yaşım 24 fizigim düzgün saygılarımla

 24. Erol dedi ki:

  İstanbulda yaşiyorum evli 3çocuk babasıyım istanbulda her türlü makam şöforlüğü yaparım

 25. Semih22 dedi ki:

  Oncelikle merhabalar Edirne de hikamet ediyorum on lisans mezunuyum sicilim temiz ozel yada makam soforu olmak istiyorum nasil arac olursa olsun fark etmez deneyimliyim yasim 23 askerligimi yeni bitirdim trakya civari ciddi is teklifleri ariyorum sportif biriyim esmer 1.90 boyunda genc delikanliyim iletisim:0543 890 05 14

 26. tarkan erdem dedi ki:

  Ben sarıyerde oturuyorum özel şöför yada makam şöförlüğü yapmak istiyorum taksicik yapıyorum 30 senedir bilginize saygılar .

 27. Sercan Dağ dedi ki:

  Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım

 28. İbrahim esen dedi ki:

  15 senedir ist araba kullanıyorum kamyon minübüs transporter vs. Çok şükür hiç kazam yok. Yaşım 34. İhl mezunuyum. Deneyimli şöför arayanlara duyrulur mantıklı tekliflere açığım düzgün teklif gelirse esnafım esnaflığı bırakırım aksi takdirde durmak yok yola devam…

 29. kamil kara dedi ki:

  Çankırı da yaşıyorum B E D ehliyeti pisikoteknik var bir kaç yerde makam şoförlüğü yaptım evli iki çocuk babasıyım il fark etmez yatılı şekilde makam şoförlüğü yapmak istiyorum 05370287462

 30. abidin tombakoğlu dedi ki:

  aydın sökede ikamet ediyorum makam şöförlüğü yapıyorum hafta sonu ek olarak çalışabileceğim iş arıyorum

 31. makam şöförü olmak istiyorum. dedi ki:

  Konfor. Rahatlık. Güven. Meslege saygı.çercevesinde. tşkrler.