Gazeteci Maaşları Ne Kadar? Alana Göre Gazetecilik Maaşları

Gazetecilik ülkemizde en yoğun tempoda çalışan meslek gruplarından biri. Zaman zaman yorucu, kimi zaman tehlikeli bazen de çok farklı işlere imza atılan gazetecilik mesleği birçok kişinin ilgisini çekiyor. Tabii gazeteciliğin zorlu yanları caydırıcı olabilir. Fakat yine de her yıl binlerce öğrenci ilgili bölümlerden mezun olarak bu sektörde çalışmaya başlıyor.

Üniversitede gazetecilikle ilgili bir bölüm okumak ya da bir şekilde bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin akıllardan geçen birtakım sorular var. “Gazetecilik ne iş yapar? Görevleri nedir? Gazetecilik iş imkanları maaşları nasıl?” bu soruların yalnızca birkaçı. Biz bu yazıda gazetecilik bölümü ve mesleği ile ilgili detaylar bilgiler sunmaya ve gazeteciler kaç tl maaş alıyor gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Böylece siz de bu mesleği icra etmek için neler yapmanız gerektiğini ve gazetecilerin maaşları hakkındaki detayları yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

Gazetecilik Mezunları Ne İş Yapar?

Gazetecilik oldukça kapsamlı bir meslek. Köşe yazarları, saha gazetecileri, haberciler, muhabirler, sunucular… Hepsi medya kanallarında farklı pozisyon ve görevlerde çalışan kişiler olarak tanımlanıyor. Ama genel olarak gazetecilik mesleğini icra edenler ne iş yapıyor sorusunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz: 

 • Konu, haber ve hikaye araştırması yapmak.
 • Araştırılan bilgileri uygun bir akış çerçevesinde düzenleyerek okunabilir bir metne dönüştürmek.
 • Gerekli kişilerle şahsen ya da kitle iletişim araçları ile görüşme yaparak halka en doğru bilgileri sunacak kaynakları edinmek.
 • Tarafsız ve dürüst haber ilkelerine uygun metinler hazırlamak.
 • Haberle ilgili görsel ve işitsel kaynakları bir araya getirmek.
 • Gündemi takip etmek ve kendini sık sık güncellemek.

Bu saydıklarımız çok genel ifadeler. Gazetecilik mesleği işin tanımına göre şekillenen oldukça dinamik bir iş kolu. Eğer bu mesleği seçmek istiyorsanız bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. 

Gazetecilik iş imkanları açısından gayet zengin bir iş kolu. Çünkü sektör çok fazla iş tanımı içeriyor. Bu nedenle gazeteci iş ilanları sayfalarında gezinmeye başlamadan önce ne yapmak istediğinize ve çalışacağınız alanlara önceden karar vermenizde fayda var. Gazeteci olmak ile ilgili tüm bilgilere bu konuda hazırladığımız diğer makaleden ulaşabilirsiniz. Biz bir sonraki bölümde “Gazeteciler ne kadar kazanıyor?” sorusunu cevaplandıracak, gazeteci ve habercilerin maaşları hakkında bilgi vereceğiz.

Nasıl Gazeteci Olunur?

Gazeteci Maaşları Ne Kadar?

Gazetecilik maaşları birçok değişkene bağlı olarak belirleniyor. Bu nedenle öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki; gazetecilik maaşı, bu sıfatı kazanan her kişi için aynı değildir. Çünkü sürekli ana haber bültenleri sunan gazeteciler gibi göz önünde olan kişilerle araştırma gazeteci maaşı birbirinden oldukça farklı. Aynı şekilde gazetelerin yorumcuları ve köşe yazarları gibi sürekli göz önünde bulunan medyanın ilgi odağı haline gelmiş ve adı sanı bilinir gazetecilerle, mesleğe henüz yeni başlamış bir gazeteci, tahmin edeceğiniz üzere, aynı maaşı almaz.

Yeni Mezun Gazeteciler Ne Kadar Kazanıyor?

Üniversiteden yeni mezun olan çiçeği burnunda bir gazeteci yerel ve bölgesel bir haber kanalında ya da gazetede işe başladığı zaman elbette ona çok yüksek rakamlarda maaş ödemesi yapılmaz. Henüz meslekte yeni ve işin acemisi konumunda bulunan bir gazetecinin hangi olayın haber niteliği taşıdığı hangi olayın  haber niteliği taşımadığı hakkında bilgisi olmayabilir. Bu nedenle işe yeni başlayan gazetecilerin maaşı söz konusu kişi işi öğrenip de tek başına iyi haberler çıkarana kadar daha düşük seviyededir. İşte bu yüzden meslekte yükselebilmek ve daha yüksek maaşlara çalışabilmek için adınızı duyurmanız ve daha önce kimsenin yapmadığı konularda haber yapmalısınız. Elbette bir de hızlı olmalısınız.

Radyo ve televizyon ya da yeni medya ve gazetecilik maaşları 1.500 – 3.500 TL arasında değişir. Ortalama olarak ise asgari ücret kadardır diyebiliriz.  Buradaki gazetecilik maaş farkları çalışılan ajansa, gazeteye ya da haber kanalına göre değişir.

Köşe Yazarları Kaç Para Kazanıyor?

Gazete köşe yazarları maaşları, tıpkı gazeteciliğin diğer alanlarında olduğu gibi, çalışılan yayın organına ve söz konusu gazetecinin bilinirliğine bağlıdır.

Benzer konular:

Eğer yerel ve çok fazla okunmayan bir yayın organında köşe yazarı olarak çalışıyorsanız 1.500 – 2.000 TL kadar maaş alırsınız. Ama eğer adı bilinen ve ünlü köşe yazarları ne kadar maaş alıyor diye sorarsanız, işler değişir. Yazılarını en bilinen medya kanallarında yayınlayan bir köşe yazarı ayda ortalama 10.000 – 15.000 TL kadar para kazanabilir. Bu tamamen bahsettiğimiz parametrelere bağlıdır. 

Muhabir ve Araştırmacı Gazeteci Ne Kadar Maaş Alır?

Muhabirlik gazeteciliğin farklı bir kolu. Muhabir maaşları da çalışılan alana göre ciddi değişiklik gösteriyor. Yeni başlayan muhabirler 2.000 – 3.000 TL maaş alır. Bu miktar devlet kurumlarında 4.000 – 5.000 TL’ye kadar çıkar.

Muhabirler çalışma alanlarına göre de para alırlar. Örneğin çatışma bölgesinde muhabirlik yapan biri şehirde çalışan kişiden daha fazla para kazanır. Ayrıca ülkeyi yakından ilgilendiren gizli konularda bir haber yakalayan bir gazeteci mutlaka ajansı ya da kanal tarafından ödüllendirir.

Peki, Deneyimli Gazeteciler Ne Kadar Kazanır?

Televizyonlarda gazetecilik yapan ya da haber spikerleri gibi sürekli göz önünde olan ve halk nezdinde adı bilinen gazetecilerin maaşları oldukça yüksektir. Tabii bu kanaldan kanala ve kanalın bulunduğu şehre göre değişiklik gösterir. 

Konusunda uzman bir genel yayın yönetmeni maaşı 5.000 – 15.000 TL arasında değişir.  Yayın koordinatörü maaşları 30.000 TL’ye kadar da çıkabilir. 

Sizlere gazetecilik bölümü maaşları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Lütfen bu miktarların ortalama değerler olduğunu ve çalışılan kurum ve bölgeye göre değişebileceğini unutmayın.

Son olarak bir nokta ekleyelim. Birçok gazeteci maaş ile çalışır. Fakat yayın yönetmeni ve ana haber sunucusu gibi önemli isimler genelde sözleşmeyle kanala bağlı kalır. Bu sözleşme şartlarında ödeme şekline dair farklı tanımlar da olabilir. Ayrıca köşe yazarları yazı başına para alarak da çalışabilirler.

Makale Yazarak Para Kazanmak

Belediye Memurları Ne Kadar Kazanıyor?

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (5)

 • gazetecilik okumayin cok istiyorsaniz okumadan da olabilirsiniz bosa vakit kaybi yapana kadar elinizin ekmek tutacagi bolumler secin gazeteciligi de bir blog sayfasi acarak bile yapabilirsiniz ben okudum pismanim

  • Benim bir hocam gazetecilik şahane bir bölümdür dedi üstelik önü de çok açık demişti neden pişmansiniz ki anlayamadım

 • gazetecilik mesleğini düşünüyorum ama ne yapıcağımı bilmiyorum ona göre bölüm seçicem..

  • Kendinizi geliştirip ünlü bir gazeteci olduğunuz zaman alacağınız ücret oldukça yüksek olabilmektedir. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Benzer Konular