İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası tarafından merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Piyasalar tarafından heyecanla beklenen bu karar sonrası nasıl bir görüntü ortaya çıkacak? Merkez Bankası kararını ne yönde verdi?

Bugün gerçekleşen Para Politikası Kurulu toplantısının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Açıklanan faiz kararı beklentiler yönünde gerçekleşti. Yapılan açıklamada faizlerin değiştirilmediği ifade edildi. Böylece politika faizi yüzde 24 olarak kaldı. Faizler bu düzeyde sabit tutulacak. Murat Çetinkaya başkanlığında yapılan toplantıya Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş katıldı. Toplantının hemen ardından alınan kararlar basın ve ekonomi çevreleri ile paylaşıldı.

Karar Ekonomik Veriler Işığında Alındı

Merkez Bankası kararı açıkladığı duyuruda son dönemde ekonomik verilerin sabit bir çizgide ilerlediğinin de altını çizdi. Ekonomideki denge eğilimin belirginleşmeye başladığı belirtilirken, fiyat istikrarına yönelik risklerin de devam ettiği açıklamada yer alan dikkat çekici noktalardan bir tanesi. Ekonomik verilerde sabit bir noktanın elde edileceği zamana kadar sıkı para politikalarının da sürdürüleceği açıklamalarda yer aldı.

Merkez Bankası ayrıca fiyat istikrarının sağlanması için elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini de açıklamasında belirtti. Özellikle enflasyon verileri doğrultusunda gerekli bütün uygulamaların yapılacağını açıklama da yer alan ibareler arasında. Gelecekte alınacak kararların da güncel verilere dayandırılarak verilece Merkez Bankası açıklamalarında yer aldı.

Piyasaların Beklentisi Gerçekleşti

Yapılan anketlerin sonuçları da Merkez Bankası’nın aldığı karar yönünde çıkmıştı. Piyasalar faizlerin sabit tutulacağı yönünde hem fikirdi. Son dönemde yaşanan yüksek enflasyon ve dövizdeki hızlı artış piyasalara müdahale edilmesi zorunluluğunu doğurdu. Merkez Bankası da piyasaları dengede tutmak için hamlelerini yapmaya devam etmekte. Faiz kararları ve para politikaları oluşturulurken ekonomik verilerin her biri masaya yatırılıyor.

Merkez Bankası bir yandan da hükümet tarafından uygulanan ekonomik sürece destek vermek için çalışmalarını sürdürmekte. Genel ekonomik tablodaki olumsuzlukların giderilmesi ve sabit bir seyre ulaşmak adında her birim kendi üzerine düşen görevleri eksiksiz yerine getirmeye çalışmakta. Merkez Bankası’nın para politikaları konusunda aldığı kararlar da ekonomik verileri doğrudan etkilemekte.

 

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşına Promosyon Veren Bankalar [EN YÜKSEK] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.