İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kırtasiye Açmak İstiyorum! Karlı mı? Devlet Desteği Var mı?

Kalem, kağıt, hediye paketleri, kartlar, kurdeleler… Hepsi bir kırtasiyede kolaylıkla bulunabilecek malzemelerdir. Çeşitlilik açısından en fazla ürün bulunduran işletmelerden birisi olan kırtasiyeler, farklı alanlarda farklı kesimlere hitap etmesiyle sürekli olarak rağbet gösterilen mağazalardır. Ürün yelpazesinin çok geniş olması dolayısıyla işletme kurmak isteyen girişimcilere yüksek kâr umudu vadetmektedir. Kırtasiye denilince akıllara sadece kağıt, kalem, ders kitabı gibi malzemeler gelir, ancak aynı zamanda bazı resmi işlemleri kolaylaştırmak adına hazır taslak halinde evraklar da bulunur. Bu evrak türleri genelde kırtasiyenin bulunduğu mevkiye göre şekillenir. Adliye yakınlarında bulunan kırtasiyelerde hukuki başvuru formları, belediyeye yakın kırtasiyelerde devlet işleriyle ilgili müracaat formları bulunabilir. Bunun en yaygın ve bilinen örneği ise üniversite yakınlarında bulunan kırtasiyelerde ders notlarının bulunabiliyor olmasıdır.

Kırtasiye Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her ticari işte olduğu gibi kırtasiye dükkanı açmanın da belli başlı riskleri vardır. Bu riskleri doğru hamleler ile minimize ettiğiniz takdirde yeterli miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

 • Okulların veya ofislerin yoğun olarak bulunduğu plaza bölgelerine yakın bir mağaza açabilirseniz çok daha yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.
 • Bir işletme açarken en önemli husus, başlangıçta bir iş planınızın olmasıdır. İş planınızı oluştururken maliyetlerinizi, vizyon ve misyonunuzu ve en önemlisi bütçenizi doğru şekilde tartmalısınız. Ayrıca bu iş planında çevre analizinizi yapıp, belli bir program ve strateji doğrultusunda hareket etmelisiniz.
 • Kırtasiyeniz için kaliteli ve sürekli bir tedarikçiye ihtiyacınız vardır. Zaman zaman iş aksamasından dolayı müşterinize mahcup olabilir ve bundan dolayı müşteri kaybı yaşayabilirsiniz. Teknolojinin gelişimiyle artık internette dahi çok rahatlıkla tedarikçi bulunabiliyor. Tedarikçinizi doğru seçtikten sonraki adım, o malı pazarlayabilmektir.
 • İnternetin kullanımı yaygınlaştıkça internet üzerinden alışveriş de aynı doğrultuda yaygınlaşmıştır. Bu nedenle gerekirse işin profesyonellerinden yardım alıp bir e-ticaret sitesi kurun. Böylelikle dükkanınızdaki ürünleri, ülkenin çeşitli şehirlerine kargolayarak müşteri ağınızı genişletip, daha fazla satış yapabilirsiniz.
 • Eleman seçiminde oldukça dikkatli olun. Lüks bir restoran şefi kadar olmasa da en azından müşteriye güler yüzle yaklaşabilen elemanlarla çalışın. Güler yüz müşteriye kendisini özel hissettirir.
 • Kar amacı güden her işletmede olduğu gibi kırtasiyede de dekorasyon ve satılan ürünlerin dükkan içindeki konumu çok önemlidir. Akıllı bir işletmeci, her ürün için arz talep kıyaslamasını iyi bir şekilde oluşturup, ürünlerin teşhirini buna göre düzenlemelidir. Örneğin, bir kırtasiyeye girildiğinde, karşıdaki ilk camekanlı dolapta bilumum kalem çeşitleri bulunmaktadır. Çünkü talebi en fazla olan, yani bir kırtasiye dükkanında en fazla satılan ürün kalem çeşitleridir. Ders kitapları ise dükkanın arka bölümlerine doğru yerleştirilir. Ders kitabı, denk gelindiğinde değil, özellikle alınmaya gelinen bir materyaldir.

Kırtasiye Açmak İçin Gereken Belgeler

 • Vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İtfaiye raporu
 • Kırtasiyeyi açacak kişi tacir ise, ticaret sicili kaydı. Eğer tacir değil ise Milli Eğitim Bakanlığından alınmış ustalık belgesi
 • Maliyeden alınmış, vergi borcu bulunmadığına dair belge
 • Kira mukavelesi
 • Esnaf ve Sanatkârlar Odası kaydı
 • Kırtasiye olarak açacağınız dükkanın krokisi, m2’si, planı
 • Kırtasiye olarak kullanacağınız yer pasaj ya da apartman dairesi ise bina yönetiminin onayı
 • Tabi tutulduğunuz vergi dairesine kaydolmak
 • İş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı
 • Dükkanı açacağınız bölgenin bağlı olduğu belediyenin web sayfasından izinler ve ruhsat için gereken başvuru formlarını doldurmak

Kırtasiye Açmak Kârlı mı?

Kâr amacı güden bu tip kuruluşlarda kârı tabii ki de düşünmek gerekir. Ancak kârı da yaptığınız işin kalitesi, güler yüzlülük ve dürüstlük getirir. Gerekli ve doğru stratejileri uygulayıp, işin profesyonelleriyle çalıştığınız takdirde zaten isteğiniz doğrultusunda bir gelir elde edeceksiniz.

İşletme kurma işlerinde en önemli etken ”proje yönetimi”dir. Proje yönetimi ise, bir liderin astlarıyla birlikte uyum ve dayanışma içerisinde çalışmasıyla başarılı olur. Kırtasiyenizde tam bir lider gibi davranıp çalışanlarınızla ortak çalışma yürütürseniz elde ettiğiniz gelirden yana sıkıntılı düşünceleriniz olmayacaktır.

Kırtasiye dükkanlarının yoğun ve çok yoğun olduğu dönemler vardır. Çok yoğun olduğu dönemler ise şüphesiz okul öncesi zamanlardır. Defter satışı, silgi satışı, kalem satışı, kitap satışı, kağıt satışı gibi işlerle uğraşırken yaklaşık 2 haftalık bir süreçte kendinize zaman dahi ayıramayabilirsiniz. Bir diğer yoğun zaman ise ara tatilin bitmesine ve okulların açılmasına kısa dönem kaldığı zamanlardır. Yıl içerisinde okullar 2 kere açılır ve bu iki açılış döneminde kırtasiyeler ciddi meblağlar kazanırlar. Aynı zamanda bir üniversite çevresine açılabilecek bir kırtasiye, yılın 6 dönemini yoğunluk içerisinde geçirir. Üniversitelerin yaz okulları olduğundan dolayı yazın da iki dönem yoğunluk olabilir.

Kırtasiyelerin kârlı olmasının en temel sebebi ise silginin, kalemin ve kalem uçlarının hızlıca bitebilir olmasıdır. Aynı zamanda defterlerin yırtılabilir olması, kalemlerin kırılabilir olması gibi birçok faktör de kırtasiyelerin satış oranını artırmaktadır. Kırtasiyeler yıllık ya da aylık iş yapmazlar, günlük iş yaparlar.

Kırtasiye kâr marjı düşünüldüğü kadar yüksek değildir. Tüm malların gelirleri ortalama olarak ele alınırsa %20 civarında bir kâr bırakmış olur. Ancak bazı kırtasiyeler farklı ürünleriyle ön plana çıkarak tek bir üründen çok daha fazla kâr edebilir. Burada ise sizin yenilikçi görüşünüz ve ticari zekanız ön plana çıkmalıdır. %20’lik bir kâr az gibi görünse de iş hacmi oldukça geniş ve sık olduğundan oldukça kârlı bir iş gibi görülebilir.

Kırtasiye Açma Maliyeti

Standart bir kırtasiye dükkanı açmak için ortalama maliyetler şu şekildedir;

 • Kira: 2.000 TL
 • Dekorasyon maliyeti: 8.000 TL
 • Dükkan içi malzemeler: 30.000 TL
 • Vergi, ruhsat ve diğer yasal mevzuatlar: 2.000 TL

Buna göre ortalama bir kırtasiye dükkanı açmanın maliyeti yine ortalama olarak 42.000 TL civarındadır.

Ayrıca kırtasiye açmak için devlet desteği de bulunmaktadır. KOSGEB, kırtasiye açmak isteyen girişimcilere de kredi imkanı sağlamaktadır. Başvuru yapabilmek için öncelikle ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”ne kayıt olmalısınız. Bu eğitim zorunludur ve tamamlanmadığı takdirde KOSGEB kredisinden yararlanamazsınız. KOSGEB İş Planı Projesine oldukça önem vermektedir. Eğitimin ardından iş planı projenizi hazırlayıp, KOSGEB’e sunduktan sonra, kabul gördüğü takdirde bu krediden faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yayınevi Açmak için Gerekli Belgeler, Prosedür Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde yayınevi, yayınevi açma maliyeti ve yayınevi açma prosedürü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.