İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Özel Hastane Açmak: 50 Yataklı, 100 Yataklı Maliyetler Ne Kadar? Karlı mı?

Büyük ya da küçük, ölümcül ya da değil, tüm rahatsızlık ve hastalıklarımızda hastanelere başvuruyoruz. Tıp dünyası, insanın toplumsal bir varlık olarak ömrünün uzamasını sağlayan kutsal meslek alanlarından biridir. Bu nedenle yeni hastaneler kurmak da bu nadide sektöre bir katkı sağlar. Özel hastane açmak, hem sizin için kârlı bir yatırım hem de insanlar için faydalı bir iştir. Kendi hastanenizi açma fikriniz varsa düşünmeniz gereken ilk şey sermayedir. Hastane açmak için büyük bir sermaye ve alınması gereken birçok izin vardır.

Ancak can güvenliğiyle ve hayatın devam etmesiyle uğraşılan bir meslek alanının kolaylıkla yürütülmesi elbette mümkün değildir. Hastane açmak gelecek vadeden bir yatırımdır. Çünkü sağlık, insanların gün gelip de artık ihtiyaç duymayacağı bir şey değildir. Bu sektörü zorlaştıran iş olasılığı değil, incelikleridir. Sağlık hizmeti sunan bir kurumda gözden kaçan en ufak pürüz kişilerin hayatına mâl olabilir. Yatırım yaptığınız hastanenize gelen insanların size para kazandıracak müşteriler değil, bir daha gelmesine gerek kalmayacak kadar iyileştireceğiniz hastalar olduğunu unutmamalısınız. Bu mecburiyetler hukuki kurallarla güvence altına alınmış hasta haklarıdır.

Özel Hastane Açma Şartları

 • Öncelikli şart hazırladığınız binanın hastane olarak hizmet verme şartlarına sahip olup olmamasıdır. Bunun için bazı ruhsat ve izinler almanız gerekir. Özel hastaneler Sağlık Bakanlığından alınan izinle açılıp ruhsatlandırılmaktadır. Ne tür bir özel hastane açacağınızı belirten bir dilekçeyle bizzat veya mesul müdürlerince ilgili valiliğe başvurmanız gerekmekte. Özel hastane açmak için bakanlıkça yapılan planlamaya birebir uymalısınız. Ayrıca bakanlıkta ruhsatlandırılan özel hastanelerde yeni tıbbi malzeme birimi, son teknoloji tıbbi cihaz ve sağlık çalışanı ilave edilmek istenirse de bakanlık planlamasına uymak zorunludur.
 • Özel hastanelerin tıbbî, idarî ve teknik hizmetleri için sorumlu bir mesul müdür olmak zorundadır. Mesul müdür, özel hastanenin bakanlık ve müdürlükle ilgii bütün işlemlerinde birinci derece muhatap olacaktır. Mesul müdür sıfatıyla görevlendirilecek doktorun Türkitye’de iki yılı kamu ya da özel hastanelerde olmak üzere en az beş yıl tabiplik yapmış olması gerekmektedir.
 • Hasta odaları yeterli gün ışığı alıp aydınlanacak konumda, taban ve duvarlar düzgün ve kolay temizlenebilecek nitelikte ve dezenfeksiyona elverişli olmalıdır. Ayrıca hasta odalarının kapı genişliği en az 1 metre 10 santimetre olmalıdır. Hasta odalarının tuvalet ve banyo kapılarının dışa açılması gerekmektedir. Hasta odalarında ikiden fazla hasta yatağı bulundurulmamalıdır.
 • Her koridorda bir hemşire istasyonu bulundurulmalıdır.

Özel Hastane Açmak İçin Gerekli Adımlar

 • Önceliğiniz ayrıntılı bir iş planı yapmaktır. Plan yapmadan bu denli karmaşık bir sürece başlamanız, bu işin altından kalkmanız mümkün değildir. Yatırımınızı nasıl kuracağınızı, nasıl idare edeceğinizi düşünüp bir yol çizmelisiniz. Yatırımınız için ayırdığınız sermayeyi nasıl yöneteceğinizi detaylı bir şekilde planlamanız gereksiz veya hesapta olmayan harcamalar yapmanızı engelleyecektir.
 • Açacağınız özel hastanenin konumunu belirlemeniz gerekmektedir. Konumu belirlerken insanların sağlık hizmeti almak için kolay ulaşacağı yerleri tercih edeceğini unutmamalısınız. Yolu geniş olan, insanların adresi şaşırmayacağı kadar açık bir yerde bulunan bir yer hastane açmak için ideal olacaktır.
 • Hastane açmak için öncelikli gereklilikler arasında bina seçimi de vardır. Binayı seçerken insanların verimli sağlık hizmeti alabileceği kadar eskimemiş bir bina olmasına özen gösterin. Özel hastane açmak için seçeceğiniz binanın önceden de bir hastane olarak kullanılması işinizi oldukça kolaylaştırır. Hastane yapısına uygun bir bina bulamazsanız kendi hastane binanızı da inşa edebilirsiniz.
 • Hastane açmak ve işletmek konusunda geniş bilgi sahibi olmanız en önemli gerekliliklerden biridir. Bu konuda deneyimli ve bilgi sahibi olan profesyonel insanları işe almanız da faydalı olabilir. Hastaların iyi sağlık hizmeti alması için gerekenler, hasta ve sağlık çalışanlarının itibarını korumanız için uygun ortamın gereklilikleri gibi konular yalnızca yüklü sermaye yatırmakla elde edilecek bilgiler değildir.
 • Çalışanların kendilerini konforlu bir iş ortamında bulmaları hastaların daha verimli bir hizmet almasını sağlayacaktır. Bu da hastanenizin kazancını ve itibarını artıracaktır. Bu, mantıksal olarak çok basit bir önerme gibi durabilir fakat birçok işletmenin ayakta kalması böyle ufak detaylarda saklıdır. Hastanede çalışan insanlar kendilerini mutlu ve rahat hissetmezlerse hastalarda iyi intiba bırakmanız mümkün değildir.
 • Özel hastane açmak kârlı mı sorusuyla işe başlamamak gerek. Elbette yatırım yaptığınız işletmeden para kazanacaksınız. Fakat sağlık sektörü son derece hassas ve dikkatli davranılması gereken bir alandır. Öncelikleriniz hasta güvenliği, sağlığı, hijyeni gibi daha önemli hususlar olmalıdır. Zira bunlar gerekli ölçüde yerine getirilirse aynı doğrultıda kâr oranı da artacaktır.

“Özel Hastaneler Yönetmeliği” Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Tıp Merkezi Açma Maliyeti

Hastaneye gelen insanlar, canlarını size emanet etmektedirler. Bu nedenle tıp merkezi açarken öncelik, hastaların ve çalışanların güvenliğidir. Bunun için binanın yapımında ya da iç mimarisinde yapısal olarak can güvenliği sorunu yaratacak maliyetten kaçınılmamalıdır. Bir tıp merkezi açmak için büyük sermayeler ortaya koymanız gerekmektedir. Özel hastane açmak isteyen birinin büyük bir binaya ve modern donanımlı makinelere ihtiyacı olacaktır. Ayrıca hasta beklentileri üst segmentlerde olacaktır. Böylelikle büyük miktarda para yatırımı yapmanız gerekecektir. Örnek bir maliyet planlaması yapılacak olursa:

 • Yalnızca bina maliyetleri için 2.5 milyon TL
 • Hastane içi mobilyaları ve tıbbi malzemeler için 1 milyon TL
 • Aylık giderler için aylık en az 115 bin TL
 • Her branştan ortalama üç doktorun aylık maaşları için (ortalama 100 doktor) 750 bin TL
 • 100 hemşire ve 20 güvenlik görevlisi için toplam aylık 250 bin TL
 • Diğer masraflar (sigorta, ek malzemeler vs.) 150 bin TL

Bu şekilde ortalama bir tutar hesaplandığında en az 4.5 milyon TL’lik bir sermaye gerekliliği ortaya çıkıyor. Diğer detaylar, ek masraflar düşünüldüğünde 5 milyon TL’yi geçmeesi de söz konusu olabilir.

Hastane Açmak İçin Kredi

Hastane açmak için yeterli sermayeniz olmadığını düşünüyorsanız Ekonomi Bakanlığının “Sağlık Yatırımı” adı altında Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenen yatırım konuları arasında; Tıbbi Hastane Hizmetleri, Tıp Merkezi, Hastane, Özel Hastane, Huzurevi, Yaşlı Bakım Merkezi, Tıbbi Tahlil Laboratuvarı, Engelli Bakım Merkezi, Sağlık Kampüsü, Cerrahi Hastane Hizmetleri, Geriatri Kliniği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Özel Nükleer Tıp Merkezi vb. yatırım konuları sayılabilir. Hastane açmak için teşvik bu fondan sağlanabilir. Hastaneler için 1. ve 2. bölgelerdeki illerde en az 1 milyon TL, 3, 4, 5. ve 6. bölgelerdeki illerde ise en az 500 bin TL yatırım yapıldığında bulunulan bölgenin teşviklerinden faydalanılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anaokulu Açmak için Gerekli Evraklar, Diploma ve Devlet Destekleri başlıklı makalemizde anaokulu, anaokulu açma maliyeti ve anaokulu açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.