İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Playstation Cafe Açmak Karlı mı? 2020 Maliyetleri Neler? Ne Kadar Kazandırır?

Her yaştan insanın büyük ilgi gösterdiği Playstation, üretiminin üzerinden tam 24 sene geçmiş olsa da hala popülerliğini koruyor. PS, dünyada hala en çok satılan oyun konsolu durumunda. Playstation’ın bu büyük başarısında, oyun ve grafik konusundaki ezberleri bozmasının büyük etkisi var. Özellikle 90’lı yılların sonunda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de müthiş bir heyecan yaratan PS One, o güne kadar Gameboy, Atari ve Sega ile vakit geçiren oyun tutkunları için adeta yeni bir dönemin habercisiydi. Playstation piyasaya ilk çıktığında oldukça pahalı bir cihazdı ve bilhassa öğrenciler konsola kolayca sahip olamıyordu. Pahalı olmasına rağmen ciddi bir pazarlama başarısına sahip olan Playstation, bazı küçük işletmeciler için yeni yeni fikirlerin doğmasına neden oldu. Playstation cafe açma fikri o dönem için ön plana çıkan karlı iş fikirlerden bir tanesiydi. Bilhassa genç kitlenin ilgisini kazanan Playstation cafelerin sayısı hızla çoğalmaya başladı. O dönem evinde Playstation’ı bulunmayan kişiler, birkaç saatliğine de olsa bu deneyimi arkadaş çevresiyle beraber tatmak adına Playstation cafeleri doldurdu. Playstation, ilk cihazın getirdiği başarıyı önce PS2, sonra da PS3 ile taçlandırdı. Son olarak PS4’ü piyasaya çıkaran dev marka, bu şekilde Playstation heyecanını her zaman diri tutmayı başardı. Değişen her konsol da Playstation cafelerin aradan geçen uzun yıllara rağmen ayakta kalmasını sağladı.

Playstation Cafe Açmak İçin Gereken Belgeler

Playstation Cafe açma şartları diğer işletmelerden ufak farklarla ayrılmaktadır. Başvuru sürecinde hazır edilmesi gereken belgeler şu şekildedir:

 • Ruhsat başvuru formu
 • Eğlence mekanına ilişkin özel ruhsatın temini
 • Esnaf üye belgesi
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Sabıka kaydı
 • Sağlık raporu
 • SSK kayıt belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası başvurusu
 • İtfaiye raporu
 • Kira kontratı veya tapu
 • Numarataj belgesi

İş Yeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Playstation Cafe Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Eskiden Playstation cafelerin içeriği büyük ölçüde; düşük kaliteli tüplü televizyonlardan, gösterişsiz masalardan ve sandalyelerden oluşuyordu. Bugün ise teknolojinin gelişmesiyle beraber cafelerin daha modern bir görüntüye kavuştuğu görülüyor.

Playstation cafelerde oyuncular yüksek düzeyde ışıktan pek hoşnut olmazlar. Düşük ışık ekrana daha iyi odaklanmalarını sağlar. Dolayısıyla Playstation cafe dekorasyonunda ayarlanabilir bir ışık düzenine yer vermek oldukça önemlidir. Öte yandan oyunlardaki ses kalitesi, oyuncuların her daim aradığı bir özelliktir. Bu yüzden üst katta ya da yan tarafta bulunan kişileri rahatsız etmemek adına ses yalıtımına özen gösterilmelidir.

Kafenin geniş olması, oyuncuların sıkışık bir şekilde oyun oynamasının önüne geçecektir. Oyuncular, genellikle kendilerine ayrılmış olan geniş bir konfor alanı isterler. Meşrubatların satıldığı yerin, oyuncuların bulunduğu alanlara uzak kalmamasına da ayrıca özen gösterilmelidir.

Playstation Cafe Açmak İçin Gereken Malzemeler

Bir Playstation cafenin odak noktasında doğal olarak Sony tarafından üretilmiş olan Playstation ürünleri bulunur. PS One ve PS2 ürünleriyle bu kafelerde karşılaşmak artık neredeyse olanaksızdır. Günümüz itibarıyla Playstation cafelerde çoğunlukla PS3 ya da PS4 cihazları bulunmaktadır. PS3 için belirlenen saatlik ücret görece daha düşüktür. Aynı şekilde PS4 piyasaya çıktıktan sonra PS3 fiyatları ciddi anlamda gerilemiştir.

Playstation cafelerde ortalama 12-16 civarı televizyon bulunmaktadır. Daha geniş işletmelerde bu rakam 20’nin üzerine çıkabilir. Bu televizyonların ise geniş ve yüksek çözünürlüklü olması önemlidir. Her televizyonun karşısına, geniş ve konforlu ikişer adet koltuk temin edilmelidir.

Playstation cafeler için olmazsa olmaz denilebilecek bir diğer materyal ise oyunlardır. Bugün orijinal bir oyunun fiyatı minimum 100 TL’den başlıyor. Her konsol için ayrı ayrı orijinal oyun almak, genelde kafe sahiplerinin tercih etmediği bir şeydir. Bu sebeple genellikle cihazlara kopya oyunlar yüklenir. Bunu yapmak için ise cihazların kırdırılması gerekir. Kırdırılan cihazlar, orijinalliğini kaybeder; ama bu sayede düşük maliyetlerle onlarca oyunun kurulması sağlanabilir. Orijinal cihazların en cazip özelliği diğer kullanıcılarla online oyun oynama şansı tanımasıdır. Ancak Playstation cafeye gelen kişiler bu özellikle pek ilgilenmezler. Bu yüzden cihazları kırdırmak oldukça mantıklı ve ekonomik bir tercihtir.

Bu teknik malzemelerin dışında PS cafelere isteğe bağlı olarak yiyecek ve meşrubat benzeri ürünler temin edilebilir.

Playstation Cafe Açma Maliyeti

Playstation cafe maliyetini büyük ölçüde dekorasyon giderleri belirler. Büyük bir işletmenin dekorasyon maliyetleri için kesenin ağzını açmak gerekiyor. Öte yandan alınan konsol sayısı, bu konsolların kullanım durumları, televizyonların sayısı ve büyüklükleri de maliyetleri doğrudan etkileyecek faktörler arasındadır. Görece daha düşük kaliteli televizyonlarla, ikinci el PS3 ve PS4 ürünleriyle, orijinal olmayan oyunlarla ve orta kalitede koltuklarla bu işe girmek isteyenlerin 30-35 bin TL gibi bir sermayeye ihtiyaçları olacaktır. Bahsedilen materyallerin hem daha kaliteli olması, hem de nicelik olarak çoğalması maliyetlerin 65-70 bin TL’ye kadar çıkmasına neden olur. Bu rakamların bir kısmı başvuru masrafları, bir kısmı ise işletme giderleri içerisindedir. Öte yandan üniversite gibi aktif alanlara yakın olan kafelerin kira maliyetlerinin ortalamanın üzerinde olduğu söylenebilir.

Playstation Cafe Açmak Karlı mı?

Playstation cafeden yüksek kar elde etmek, doğrudan işletmenin kurulmuş olduğu lokasyona bağlıdır. Kafenin işlek bir muhitte olması ya da gençlerin ilgi gösterdiği alanlara yakın olması önemli bir avantaj olarak sayılabilir. Bu tip yerlerde daha profesyonel oyuncular bulunabilmektedir. Kafenin gerek dekorasyonu, gerekse de ses ve ışıklandırma düzeni oyuncular için burayı daha çekici kılacaktır. Öte yandan geniş ve rahat koltuklar, kaliteli PS cihazları, orijinal kollar ve çok sayıda oyun seçeneği de Playstation cafelere gösterilecek ilgiyi artıracaktır. Bütün bunların dışında karı artırmak adına birçok işletme sahibi kafenin içerisinde çay, kahve ya da meşrubat hizmeti de vermektedir. Zaten bu işletmeler, adından da anlaşılacağı üzere oyun ve kafe konseptini birleştirme düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. Tıpkı internet cafelerde olduğu üzere Playstation cafelerde de müşteriler, bu tip meşrubatlara ilgi gösteriyor. Öte yandan Playstation cafe özelinde kar elde edilebilecek bir diğer seçenek ise cihazların kiralanmasıdır. Güvenli kullanıcılar bulmak kaydıyla günlük, haftalık ya da aylık kiralamaların kar getirisi yüksektir. Özellikle kiralama bedeli yüksek olan PS4’ler, işletme sahiplerinin yüzünü güldürmektedir.

En Modern İşyeri ve Dükkan İsimleri

Bakkal Açmak için Neler Gerekli?

Bir önceki yazımız olan Bakkal Açmak için Neler Gerekli? 2020 Maliyetleri Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.