İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Medikal Açmak: Sertifika veya Diploma Gerekli mi? Karlı mı?

Yeni bir iş kurma hayaliyle yola çıkan kişiler, hayatlarının geri kalanını bu işten gelir elde ederek geçirmek için, iş kurma aşamasından önce planlar ve stratejiler belirlerler. Sürekli gelir edebilmek için de, uzun yıllar boyunca değerini kaybetmeyecek bir işletmeye sahip olmak ve belirlenen doğru stratejilerle daima getirisi olabilecek bir alana yönelmek isterler. Sağlık sektörü, hiçbir zaman değerini yitirmeyecek bir alan olduğundan bazı girişimcilerin gözdesi de medikal market açmak olmuştur. Çünkü sağlık sektöründeki satışlar hiçbir zaman azalmayacak, aksine her geçen gün bilimin ilerlemesiyle bu alanlardaki satışlar da sürekli bir ivme ile artacaktır.

Medikal Market İşi Nedir?

Medikal market, çeşitli sağlık malzemelerinin satıldığı bir işletmedir. Tıp alanındaki gelişmeler de bu tip marketlerde satılan malzemelere olan talebi gün geçtikçe artırmaktadır. Eczaneler ile karıştırılmaması gereken bu marketlerde, ilaç satışı yapılmaz (İnsülin vb. ilaçlar hariç). Daha çok tedavi aşamasında kullanılan, fiziki problemlerin üstesinden gelinmesini sağlayan malzemelerin satışı yapılır. Örneğin; tekerlekli sandalye, koltuk değneği, hasta mobilyaları, şeker ve tansiyon ölçüm cihazları, hasta yatakları, sedye, oksijen tüpü, hasta bezleri, tartı, diyabet ayakkabıları, antimite tekstil ürünleri ve ateş ölçer gibi daha birçok medikal malzeme bulunur.

Kimler Medikal Açabilir?

Medikal Market ürünleri sağlık sektörü ile ilişkili olduğundan dolayı çoğu kişinin aklında herkesin bu tür marketleri açamayacağı kanısı oluşuyor. Fakat bir medikal market açabilmek için ciddi bir eğitim ve lisansa ihtiyacınız yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan hemen herkes dilerse bir medikal market açıp, işletmesini yapabilir. Fakat bu işte dikkat edilmesi gereken nokta, bazı ürünlerin satışı için lisans gerekiyor olmasıdır. Bu nedenle medikal markette satılabilecek her ürünü her medikal market işletmecisi satışa koyamaz. Lisans isteyen bu ürünlerin hangileri olduğunu öğrenmek için bağlı olduğunuz ilin Sağlık İl Müdürlüğüne giderek bilgi edinmelisiniz. Ayrıca ürünlerin satışını yapabilmek için ürünü iyi tanımanız ve hastalara yardımcı olabilmeniz gerekiyor.

Medikal Açma Şartları

Medikal market açmak için bazı ön koşulları da yerine getirmelisiniz. Sağlık oldukça hassas bir konu olduğundan, bazı ürünlerin lisansını almak için çaba sarf etmelisiniz. Ayrıca bunların yanı sıra açılış işlemleri için gerekli olan belgeleri de eksiksiz olarak temin etmelisiniz. İşletme kurmak için yapmanız gereken rutin işlemleri, belediyelere müracaat ederek tamamlayabilirsiniz. Bir medikal market açabilmek için gerekli adımlar şunlardır:

  • Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunarak gerekli olan izinleri almak
  • Maliye Bakanlığına giderek kayıt oluşturmak ve vergi levhası almak
  • Mağaza açılışı için gerekli olan ruhsat ve bazı izinleri almak
  • Ruhsat ve Denetim Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunmak

Ayrıca, medikal açmak için sertifika şartı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunarak gerekli olan eğitimleri aldıktan sonra sertifikanızı temin edebilirsiniz.

Medikal Market Nasıl Açılır?

Medikal market açmak için ilk adımınız uygun bir iş yeri bulmaktır. Hemen ardından dükkanınızın bağlı olduğu belediyeye giderek iş yeri açma ruhsatı almalısınız. Sonrasında ise vergi levhası alabilmek için bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Muhasebeciniz tüm prosedürler ile ilgilenecek ve olabilecek tüm sorunları giderecektir. Tüm bu bahsi geçen resmi işlemleri tamamlamanızın ardından bir medikal ürünler satan şirketin bayiliğini veya ürünlerini almalısınız. Bu aşamada bayilik almak maliyetlerinizi düşürmenizi sağlar. Çünkü ürünlerini satın almanız depo ihtiyacını da beraberinde getirecektir. Bu deponun gerekli bazı kriterleri karşılaması gerekir. Tıbbi malzemeler depoda stoklanacağı için bu depoların temizliği ve hijyenine son derece önem göstermelisiniz. Fakat bayilik almanız durumunda ihtiyacınız olan tüm ürünleri şirket temin edecektir.

Medikal Açmak Kârlı Mı?

Medikal açmak için diploma şartı aranmaması ve gelişmekte olan bir sektörde faaliyet gösterecek olması girişimcilere cazip gelmektedir. Tıbbi malzeme satışları, uzun vadede sürekli bir getiri halinde olacaktır. Bazı ticari faaliyetlere göre biraz daha az getirisi olabilecek olsa da gerekli reklamlar yapıldığı ve profesyonel bir iş disiplini ile işler yürütüldüğü takdirde, diğer ticari faaliyetlerden daha fazla ve çok daha uzun vadede gelir elde edebilirsiniz. Bu sektörün olmazsa olmazı, bilgi birikimi ve hastayla sağlıklı bir iletişim kurmaktır. Güler yüzlü, profesyonel, işine ve satacağı ürünlere hakim bir ekip ile oldukça kârlı bir medikal markete sahip olabilirsiniz. Ayrıca medikal marketlerde kâr için esas olan çalışmaktır. Hastaneler 24 saat açık olduğundan, siz de hastane yakınına açacağınız bir medikal marketi 24 saat açık tutmalısınız. Bu yolla gece yapacağınız satışlar ile ciddi bir kâr oranı elde edebilirsiniz.

Medikal Market Açmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Medikal market açmak isteyen girişimcilerin kâr edebilmek için dikkat etmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Mesela diğer tüm işletmeler gibi medikal marketlerde de iş yerinin konumu ve konumun bu sektöre olan ihtiyacı son derece önemli bir ayrıntıdır. Bu sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız hastaneye yakın bir muhitte iş yerinizi açmanız size düşündüğünüzden daha fazla getiri sağlar. Fiziksel faaliyetleri yerine getirmekte yardımcı ürünler genellikle hastalar için acil bir ihtiyaçtır. Bu acil ihtiyaç içinse kendilerine yakın olan medikal marketi tercih edeceklerdir. Çünkü, bir medikal marketin devamlı müşterileri bulunmaz. Çoğu müşterinizi sadece bir kez görürsünüz ve bir daha görmezsiniz.

Medikal Market Açma Maliyeti

Medikal market açmak, maliyet açısından bir oto galeri açmaya benzer. Ürün fazlalığı ve çeşitliliği ile doğru orantılı olarak maliyetleriniz de artacaktır. Fakat ürün çeşitliliği ne kadar fazla olursa elde edeceğiniz kâr da yine aynı oranda artacaktır. Ayrıca müşteri ihtiyacının karşılanması ve memnuniyeti açısından ne kadar fazla çeşitlilik varsa o kadar iyi bir müşteri izlenimi oluşur. Müşteri memnuniyeti sizi her zaman bir adım ileriye taşır. Buna istinaden düşük bütçeli bir medikal marketi 50.000 TL gibi ticari açıdan düşük bir bütçeyle kurabileceğiniz gibi 500.000 TL’ ye de bir medikal market kurabilirsiniz. Tabii ki 50.000 TL ile kurulan ile 500.000 TL ile kurulan bir medikal market arasında ürün çeşitliliği ve kalitesi açısından ciddi bir fark olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yayınevi Açmak için Gerekli Belgeler, Prosedür Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde yayınevi, yayınevi açma maliyeti ve yayınevi açma prosedürü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.