İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadroları Ne Anlama Geliyor ?

29.10.2015

KPSS A Grubu ve B Grubu Ne Demek ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Kamu Personeli Seçme Sınavına girecek olan adayların belki de en fazla kafasının karıştığı nokta A ve B Gruplarının anlamları. Bu konuda kafa karışıklığını gidermek için en sade şekilde yani anlayabileceğiniz türden bu grupların ne anlama geldiklerini aktaracağız. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki A ve B grubu kadro ayrımı “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik”le  beraber gelmiştir. Yani ilk ayrım bu yönetmelikle beraber ortaya çıkmıştır.

KPSS Tercihlerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olduğundan dolayı detayları ile vermek istiyoruz. A Grubunda yer alan kadrolara tercihler farklı olurken B Grubundaki kadrolar daha farklıdır. Bunun ayrımını yapmak tercihlerde işinizi kolaylaştıracak ve daha doğru tercih yapmanıza faydalı olacaktır. Şimdi dilerseniz bu iki grup için kimler başvuru yapabiliyor,kimleri ilgilendiriyor aktaralım.

KPSS A VE B GRUBUNUN ANLAMI

KPSS A GRUBU KADROLAR NE ANLAMA GELİYOR ?

Bu kadrolar için tercih yapacakların şuna dikkat etmesi gerekiyor ki bu kadroya başvurulardan sonra özel yarışma sınavına girilecektir. Ya da bir yeterlilik sınavına tabii tutularak alınan kadrolardır. Örnek vermek gerekirse Uzman Yardımcılığı,Kaymakam Adayı,Müfettiş gibi kadrolar A Grubundan alınmaktadır.

KPSS Süreci : A Grubundan tercih yapacak olanlar daha önce de belirttiğimiz gibi KPSS sınavına girmeli kuruma başvuru yapmaya hak kazanması için yeterli puanı almış olması gerekmektedir. Yine kurum bu kadrodan personel memur alımı yapacağı zaman kendisi de sınav yapmaktadır. Bu sınavlarda da başarı sağlanması durumunda adaylar kadrolara yerleştirilmektedir.

KPSS B GRUBU KADROLAR NE ANLAMA GELİYOR ?

Bu alandan tercih yapmak isteyenler daha fazla kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.)

KPSS Süreci : B Grubundan kadrolara ilk defa atanacak olan personel ÖSYM tarafından yapılan KPSS Sınavına girmiş olması gerekmekte. KPSS Tercih kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadroları tercih edebiliyor.

Yani A grubu ile karşılaştırma yapacak olursak B Grubu A Grubuna göre atanması daha kolay olan alanları ifade etmektedir. KPSS B Grubundan tercihini yapan aday daha sonra yine ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında yapılan tercih sonuçlarına göre kuruma yerleşip yerleşmediği belli olur.

SONUÇ : KPSS A Grubundan kadrolara yerleşecek olan adaylar kurumun kendisininin yapacakları özel sınavlara da gireceklerini unutmamalıdır. Ancak B Grubunda ise bu şekilde bir durum söz konusu değil. Yani B Grubundan ataması yapılan bir hemşire ya da teknisyen direkt olarak ataması yapılan kurumda işe başlar.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler Hangileri? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.