İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

KPSS’de Düşük Puanla Atanan Bölümler Hangileri?

31.07.2020

Devlet kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanmak istiyorsanız, bildiğiniz üzere, KPSS’den belirli bir puan almış olmanız gerekmektedir. Almış olduğunuz puana göre mezun olmuş olduğunuz alandan tercih yapma hakkına sahipsiniz. Yani ortaöğretim lise , ön lisans ve lisans mezunu olanlar için 3 farklı türde memurluk kadroları açılmaktadır. Siz de bölümünüze göre KPSS ile atanan memurluklar arasından seçim yapabilirsiniz. Tabii bu noktada belirtmemiz gereken bir husus var. KPSS atanan bölümler illa ki devlet memurluğu olacak diye bir şey yok. Yani sözleşmeli olarak yapılan alımların da bir kısmı KPSS atama puanları ile belirleniyor.

Her ne şekilde olursa olsun, devlet kurumlarında memur olmak birçok kişinin hayali. Fakat bu hayale sadece KPSS taban puanları üzerinde puan alanlar ve doğru tercih yaparak kadrolara yerleşenler ulaşabiliyor. Bu nedenle ilk etapta KPSS hazırlık sürecine önem vermek gerekiyor. Sonrasında da almış olduğunuz puanı en iyi şekilde değerlendirmek için atama yapılan bölümlerin hangileri daha düşük hangileri daha yüksek puanla alım yapıyor bunları bilmeniz lazım. Biz bu yazımızda KPSS’de en çok atanan bölümler, atama puanı az olan bölümler ve ataması kolay olan bölümler gibi önemli noktaların üzerinde duracağız. Böylece siz de puanınızı en iyi şekilde değerlendirebilir ve KPSS’ye verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilirsiniz. Eğer özellikle de en düşük KPSS puanı ile atanan bölümler hakkında bilgi almak istiyorsanız, bu yazıyı inceleyebilirsiniz. 

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Düşük KPSS Puanı İle Atanan Bölümler Hangileri?

KPSS’de en çok atanan bölümler lisans bölümleri. Her yıl en çok kadro bu bölümlere açılıyor. Tabii bölümlerin puanları değişken. Açılan kadrolarda KPSS’den en az 90 almanızı gerektiren memurluklar da var atama puanı düşük bölümler de. Burada önemli olan sizin ne yapabileceğinizi bilmeniz. Eğer çalışma disiplininiz yoksa ve KPSS’den yüksek bir puan alamayacağınızı düşünüyorsanız, KPSS puanı az olan bölümler sizin için daha uygun demektir. Tabii bu tarz ataması kolay olan bölümler hakkında önceden bilgi sahibi olmakta fayda var. Eğer meslek hayatınızda memurluk yapmak istiyor ve KPSS en düşük puanla alan bölümler arasından seçim yapmayı düşünüyorsanız, lise ve üniversite tercihlerinizi de ona göre yapabilirsiniz. Biz sizler için KPSS’de en az puanla atanan bölümler ile ilgili detayları paylaştık. Siz de KPSS düşük puanlı bölümler arasından kendinize uygun olanı seçerek kariyer planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sağlık Bölümleri

KPSS’de en düşük puanla atanan bölümler listesinin başında sağlıkla ilgili meslekler geliyor. Tabii sağlık derken yalnızca doktorları kastedmiyoruz. Zaten doktorlar Tıpta Uzmanlık Sınavı ile atanıyor. Bizim burada bahsettiğimiz KPSS puanı düşük bölümler hastanelerde görev yapan diğer sağlık görevlileri. Bunlar arasında; hemşire, ebe, veteriner, sağlık teknikeri, anestezi teknikeri ve teknisyeni gibi kadrolar yer alıyor. Sağlık alanındaki bu en düşük KPSS ile atanan bölümler için Sağlık Bakanlığı ve bakanlığa bağlı olan kurumlar kadro açıyor. Bu kadrolara başvurmak için KPSS’den 60 ile 70 puan arasında almak yeterli oluyor.

KPSS puanı en az olan bölümler arasında sağlık sektöründen çok fazla bölüm var. Ama burada önemli bir noktayı belirtelim. Sağlık bölümlerinden tercih edilenler arasında bir de fizyoterapistlik var. Bu bölüm atama puanı düşük olan bölümler ile genellikle karıştırılıyor. Sağlık sektörünün bir parçası olması kafalarda belirsizlik yaratabiliyor. Ama bu bölümün puanları zannedildiği gibi düşük değil. Atamalar genelde 80 – 85 civarındaki puanlar ile yapılıyor. 

Nasıl Hemşire Olunur?

Sosyal Hizmetler

KPSS puanı düşük olan bölümler arasında yer alanlardan biri de, sosyal hizmet veya sosyal çalışmalar bölümü. Bu bölümünün hem KPSS atama puanı düşük hem de çok fazla kadro açılıyor. Yani bu açıdan bakınca en kolay atanan memurluklar arasında diyebiliriz. Sosyal Hizmetler veya Sosyal Hizmet lisans programından mezun olan adayların başvurabileceği Sosyal Çalışmacı kadrolarında puanlar 60-70 arasında. 

Kütüphanecilik ve Arşiv Bölümleri

Düşük puanlı ataması olan bölümler arasından en fazla tercih edilenlerden birisi de, kütüphanecilik. Bu bölümde genel olarak; kütüphanecilik, bilgi ve belge yönetimi, dökümantasyon, enformasyon ve arşivcilik bölümlerinden mezun olanların başvuru yapabileceği kadrolar açılıyor. KPSS düşük puanla atanan bölümler listesinde uzun yıllardır bulunan bu bölümler için 70 civarında puan almak yeterli.

Şoförlük Kadroları

KPSS ön lisans en düşük puanla atanan bölümler arasında dikkati en çok çeken bölüm, şoförlük. Birçok kişi bilmese de devlet kurumlarında görev alabileceğiniz ve memur olarak çalışacağınız bu bölümlere de KPSS ile atama yapılıyor. Ve şoförlük genellikle KPSS düşük puanla atanan bölümler listesinin başlarında oluyor. Atanacak olanlarda aranan şartlar ise,  otobüs şoförlüğü ya da kaptanlığı ön lisans programlarının birinden mezun olmak ve E sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak. Atama puanı en düşük bölümler arasında yer alan şoförlük, 65 – 70 puan ile alım yapıyor. 

KPSS Puanı En Az Oan Bölümler Arasında Başka Hangi Meslekler Var?

Yukarıda saydıklarımız dışında KPSS en düşük puanla atanan bölümler listesine şunları da ekleyebiriliz:

  • KPSS 60 puanla atanan bölümler arıyorsanız, grafik tasarımı tercih edebilirsiniz. Bu bölümün atama puanları 60’tan başlıyor.
  • En düşük puanla atanan meslekler arasında eğitimle ilgili bölümler de var. Son yılların popüler meslek gruplarından biri olan çocuk gelişimcisi kadrolarına da atanmak oldukça kolay. 50 – 60 arasında bir puan almak bu bölümden atanmak için yeterli.
  • KPSS en az puanla atanan bölümler arasında uluslar arası ticaret ve lojistik de var. Bu bölüme geçtiğimiz yıllarda 45 puanla bile atama yapıldığı oldu.
  • Mütercimlik de KPSS en düşük puanla alan bölümler arasında. Neredeyse her kamu kurum ve kuruluşunda kadro açılan bu bölümün atama puanları 45’ten başlıyor. Yani mütercimlik en düşük puanlı bölümler listesinde başı çekiyor diyebiliriz.

Sizler için KPSS puanı düşük ve ataması kolay bölümleri bir araya getirdik. Ama unutmayın ki bölüm puanları her sene tercihe göre değişiyor. Bu nedenle sınava girmeden önce bir önceki yılın tercih rehberini incelemeniz de fayda var. 

KPSS’de Hiç Matematik Yapmadan Sınav Kazanılabilir Mi ?

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadroları Ne Anlama Geliyor ?

Bir önceki yazımız olan 2016 KPSS'de Başarılı Olmak İçin Önemli Altın Kurallar Listesi başlıklı makalemizde KPSS 2016, KPSS 2016 Nasıl Hazırlanmalıyım ve KPSS 2016 Ön Hazırlık Süreci hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.