İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kuyumcu Açmak için Gerekli Belgeler Neler? Ne Kadar Para Gerekir?

Kuyum, değerli taşlar ve değerli metaller kullanılarak üretilen takı olarak tanımlanır. Bu özel olarak üretilen takıları satan iş yerlerine ya da kişilere ise kuyumcu adı verilir. Kuyumcular tarafından kullanılan altının birçok farklı alaşımları vardır. İçerisine karıştırılan metaller vasıtasıyla altının sertlik derecesi ve rengi ayarlanır.

Yüksek bütçeli bir iş yeri açmayı düşünen kişiler için kuyumculuk ideal bir meslek olabilir. Maliyetli bir iş olmasının yanında oldukça büyük kazançlar elde edilmesine de olanak tanıyan bir iş koludur. Bu işe adım atanlar oldukça tercih edilen ve ilgi gören nezih bir sektörün içerisinde yer alacağının bilincinde olmalıdır.

Kuyumculuk sadece altın alıp satmak değildir. Öncelikle kuyumculuğun ince ayrıntılarda gizli olduğunu ve tecrübe gerektirdiğini unutmamak gereklidir. Yani kuyumcu dükkanı açmak istiyorsanız bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız şart. Yoksa büyük kazançlar elde etmek için çıktığınız bu yolda büyük bir zarara uğrayabilirsiniz. Kuyumculuk bir anlamda matematik işidir. Yani ufak bir işlem hatası size zarar olarak geri dönebilir. Ancak stratejik davranır, altın piyasasına da hakim olursanız kuyumculuk sektöründe hatırı sayılır bir yer edinebilirsiniz.

Kuyumcu Açmak İçin Gereken Belgeler

 • İkametgah belgesi
 • 2 tane fotoğraf
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşleten kişinin kimlik bildirme belgesinin fotokopisi
 • SGK’ya kayıtlı olunduğunu gösteren herhangi bir belge
 • İmza sirküleri
 • Ustalık belgesinin fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesinin sureti (Şahıs işletmelerinde istenmez.)
 • Oda faaliyet belgesi
 • Oda sicil tasdiknamesinin fotokopisi
 • Eğer iş yerinizi kiraladıysanız kira kontratınızı mülk sahibiyle yapmalısınız. Ayrıca aslı ya da noter tasdikli suretini de belgeler arasında bulundurmalısınız.
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi fotokopisi
 • İş yeri içinde tuvalet bulunuyorsa ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi

İş yeri Açma Ruhsatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler: İş Yeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • İş yerinin büyüklüğü 60 m2 ve üzerinde ise kayıt sistemi ve güvenlik kameraları bulundurulmalıdır.
 • İsimleri tapuda yer alan dükkan sahipleri vefat etmiş ise “veraset ilamı” çıkartmak gerekmektedir.
 • Kuyumcu dükkanı açarken gerekli olan belgelerin içerisine veraset ilamının fotokopisi de eklenmelidir.
 • İş yerinin krokisini yetkili olan bir kişiye çizdirmelisiniz. İş yeri krokisinin üzerinde uzunluk ölçüleri, dükkan m2’sinin toplamı şeklinde yer almalıdır ve belge üzerinde mutlaka çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır.
 • Kira sözleşmesinde ve veraset ilamında adı geçen mirasçıların da imzası yer almalıdır.

Kuyumcu açmak için ustalık belgesine sahip olmanın gerekli olup olmadığı merak edilen konulardan biridir. Eskiden kuyumcu açmak için ustalık belgesi talep edilmiyordu ancak değişen kanunlar ile birlikte artık kuyumcu açmak isteyen kişilerin ustalık belgesine sahip olmaları bir kriter olarak görülüyor.

Kuyumcu Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Dükkanınızı açtığınız ilk zamanlarda ürün çeşitliliğini sınırlı tutar ve işçiliği az olan ürünler satarsanız maliyeti büyük oranda düşürebilmeniz mümkün. Dükkanınızı faaliyete geçirebilmeniz için ise en az 15.000 TL’yi gözden çıkarmak zorundasınız. Ancak diğer taraftan baktığınızda dükkanınızda 1 kilogram altın bulundurmuş olsanız bile bu size 85.000 TL gibi bir fiyata mal olur ki dükkanınızda en az 4-5 kilo altın bulundurmalısınız. Bu dükkanınızın boş görünmemesi için önemlidir. Başlangıç olarak ortalama büyüklükteki bir kuyumcu bile 100.000 TL gibi yüksek bir sermaye ile açılabilir. Maliyet üzerinde etkili olan en büyük ise faktör başlangıç aşamasında dükkanınızda bulunduracağınız altın miktarı ve çeşitliliğidir.

Kuyumculuk Nasıl Öğrenilir?

Bir kuyumcu dükkanında çalışmak ile kendi kuyumcu dükkanını işletmek arasında büyük fark vardır. Bir kuyumcu dükkanı açmak ve nezih bir iş yeri sahibi olarak işletmecilik yapmak gibi bir planınız var ise öncelikle bunun kuyumcu dükkanında çalışmak gibi bir iş olmadığını bilin. Yani kuyumculuk altını alıp vitrine koymak ile bitmiyor. Başarılı bir kuyumcu olmak için mutlaka kuyumculuğa dair hemen her konuda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olmak ise ancak deneyim ile mümkündür. Bu yüzden kuyumcu dükkanı açmaya karar verdiğinizde iş yerinizi açmadan önce kuyumculuk ile ilgili eğitim veren bir kursa giderek işin tekniklerini öğrenmelisiniz. Eğer kuyumcu bir tanıdığınız varsa onun yanında hem çalışıp hem de kurs mahiyetinde işin inceliklerini öğrenebilirsiniz.

Kuyumculuğu öğrenebileceğiniz bir diğer yol ise kuyumcuların verecekleri kursları katılmanız ile mümkündür. Yılların tecrübe ve bilgi birikimini size en iyi şekilde aktarabilecek olan kişiler usta kuyumculardır. Dönem dönem açılan kurslarla kuyumculuk sanatının inceliklerini usta-çırak ilişkisine dayanan bir titizlikle katılımcılarına aktaran bu usta kişiler eğitimlerinde kuyumculuğu 3 bölüme ayırmaktadırlar. Çünkü bu işi hem hobi olarak yapmak isteyen hem de meslek olarak yapmayı düşünen kişiler kurslara başvuru yapmaktadır. Bu yüzden eğitimler vitrin kuyumculuğu, mücevher üretim atölyesi ve mücevher tasarımı olarak 3 farklı kategoride ele alınmaktadır. Bu eğitim sonrasında ise katılımcılar İstanbul Kuyumcular Odasından onaylı sertifikaya sahip olurlar. Böylece kuyumcu dükkanı açmak isteyen kişiler de işi uzmanlarından öğrenmiş olmanın verdiği mutluluk ile kuyumcu dükkanı açma planlarını bir adım ileriye taşıyabilirler.

Kuyumcu Ne Kadar Kazanır?

Bir kuyumcunun kar elde edebilmesi sattığı ürüne göre farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse sabit bir fiyat üzerinden satılan bir çeyrek ya da cumhuriyet altını gibi altın türlerinde kar marjı %2’yi geçmez. Yani sizin sadece bu tarz altın çeşitleri satarak kar elde etmeniz mümkün değildir. Bu altın çeşitleri sadece müşterinin birtakım ihtiyaçlarını gidermek için dükkanınıza gelmesini sağlar. Mesela sizin dükkanınızdan sık sık çeyrek altın alan bir kişi, bilezik ihtiyacı olduğunda da sizi tercih edecektir.

Kuyumcular esas kar marjlarını “İşçilik Masrafı” bulunan altın çeşitleri üzerinden yaparlar. Özellikle yüzük, kolye, bilezik gibi altın çeşitlerinden elde edilen kar oranı oldukça yüksektir. Genelde her çeşit altının özelinde değişmekle beraber bu tarz altın çeşitlerinde kar marjı % 40 gibi yüksek bir rakama ulaşabilmektedir. Mesela içerisinde 2 gram altın bulunan bir kolyenin 350 TL’ye satılması gerekirken, kuyumcularda 500-600 TL’ye kadar alıcı bulabilmektedir. Alınan bu ekstra ücrete “İşçilik masrafı” denmektedir. Ancak yine de böyle bir masrafın tutarı sadece 20 – 30 TL arasında değişir.

Bir önceki yazımız olan Optik Açmak için Ne Gerekiyor? Hangi Bölüm Okunmalı? başlıklı makalemizde dükkan, dükkan açmak ve gözlükçü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.