İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Bakkal Açmak için Neler Gerekli? 2020 Maliyetleri Ne Kadar?

29.05.2020

Büyük marketlerin ve alışveriş merkezlerinin artmasıyla birlikte küçük esnafların işleri giderek azalmaya başladı. Ancak yine de doğru planlanmış bir strateji ve vizyon sahibi bir bakış açısıyla eskisi kadar rağbet gören bir bakkal dükkanı işletmek mümkün. Eğer açacağınız bakkal dükkanı için lokasyon seçimini doğru yapabilirseniz güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Düşük sermayeli bir iş kurmak istiyorsanız bakkal dükkanı açmak sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Bakkal Açarken Dikkate Alınacak Faktörler

Bakkal dükkanı açmak isteyen kişiler öncelikle iş yeri analizi yapmalı ve müşteri potansiyelinin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmeliler.

İş yeri seçimi: Bakkal dükkanınızı açacağınız lokasyon çok önemlidir. Çünkü sizin müşteri kitlenizi belirleyecek olan en büyük faktör yer seçimidir. Bunun için önce bölge araştırması yapın. Açacağınız dükkanın mahallenin uzağında olmamasına dikkat edin. Çevre analizi yaparak en kalabalık sitelerin ve okulların olduğu bölgeleri tercih etmeye çalışın.

Ürün seçimi: İnsanlar genelde ufak çaplı alışverişlerini yapmak için bakkal dükkanlarını tercih ederler. Büyük marketlerden yapılan alışverişler gibi aylık alışverişler bakkaldan yapılmaz. Ancak müşterinin ihtiyacı olan ürünü bakkal dükkanında bulabilmesi yani ürün çeşitliliği müşteri potansiyelini artıran en büyük etkendir. Yani siz mümkün olduğunca inanların genel ihtiyaçlarını belirleyerek ona göre bir ürün listesi çıkarmalısınız. Ürünlerin kalitesi, markası ve uygun fiyatlı olması da ayrıca müşteriyi cezbeder.

Ödeme kolaylığı: Eskiden bakkalların mutlaka bir veresiye defterleri olurdu. Günümüzde de mahalle bakkallarının bazıları bu eski sistemi devam ettiriyorlar. Ancak günümüz koşullarında kredi kartlarının yoğun kullanımı bu ihtiyacı en aza indirmiştir. Bu nedenle bakkal dükkanınızda müşterilerinize ödeme kolaylığı sağlamak için bir bankayla anlaşarak pos cihazı edinmeniz, müşteri memnuniyeti ve alışveriş kolaylığı açısından çok daha etkili olacaktır.

Bakkal Açma Şartları

Bakkal dükkanı açabilmek için elbette bazı şartları yerine getirmelisiniz.

 • Et ve süt ürünleri, soğuk meze, dondurulmuş ürünler, sakatat ve balık gibi birbirinden farklı gıda maddelerinin her biri için ayrı ayrı ya da kısımlara ayrılmış soğutma sistemi olan dolap ya da tezgah bulundurulmalıdır.
 • Tüm raflar ve tezgahlar zeminden en az 15 cm yukarıda yer almalıdır.
 • Gıda maddeleriyle diğer maddeler( deterjan ve çamaşır suyu gibi kimyasal içeren temizlik ürünleri) farklı raf ve tezgahlarda bulundurulmalıdır.
 • Unlu mamuller ve ekmek çeşitleri vitrinli tezgahlarda ve kapalı dolaplarda yer almalıdır.
 • Kuru yemiş ve kahve satılan bakkal dükkanlarında ısıtma ve kavurma işlemi yapılacaksa bunun için gerekli olan donanım mutlaka kurulmalıdır.

Bakkal Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bakkal dükkanı, bazı belgelerinin temin edilip ilgili kurumlara sunulmasının ardından faaliyete geçirilebilir.

 • 2 adet yakın zaman içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Yangın söndürme cihazlarının kartlarına ait fotokopiler (Eğer dükkan devredilmişse gerek yoktur.)
 • Başvuru formu
 • 2 adet kira kontratının fotokopisi
 • Devir işlemlerinde eski ruhsatın aslı ile devir eden ve devir alan kişiye ait dilekçe
 • Tapunun fotokopisi
 • Esnaf sicil kaydının fotokopisi
 • İskan raporunun fotokopisi yani yapı kullanım izninin belgesi (Devir işlemlerinde talep edilmez.)
 • Bağlı olunan meslek odasına ait kaydın fotokopisi veya ticaret sicil kaydının fotokopisi
 • İş yeri açma ve çalışma ruhsat bürosundan imar görüntüsü temin edildikten ve tüm evraklar tamamlandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi Gelir Müdürlüğüne itfaiye tetkik harcı yatırılmalıdır. Dükkan devredilmiş ise talep edilmez.

İş Yeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bu belgeler ve aranan şartlar her belediye için geçerli değildir yani istenen belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir. Bu yüzden en kesin bilgiyi size bağlı olan belediyeye başvurarak öğrenebilirsiniz.

Bakkal Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekir mi?

Eskiden yürürlükte olan kanuna göre iş yeri açan kişilerden ustalık belgesi şartı aranmaktaydı. Ancak 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda yer alan 4. madde üzerinde yapılan yeni düzenlemeye göre iş yeri açmak için aranan ustalık belgesi şartı bazı meslek gurupları için artık geçerli değildir. İş yeri açarken ustalık belgesine sahip olunmasına gerek olmayan meslekler arasında bakkallar da var. Peki diğer meslekler hangileri?

 • Gıda pazarlama satış elemanlığı,
 • Tarım ürünleri satış elemanlığı, şarküteri,
 • Meyve ve sebze satış elemanlığı,
 • Elektrik elektronik araçlar satış elemanlığı,
 • Kırtasiye ve kitap satış elemanlığı, ayakkabı,
 • Deri ve yan ürünler satış elemanlığı,
 • Oto yedek parça satış danışmanlığı,
 • İnşaat malzemeleri satış elemanlığı,
 • Su ve deniz ürünleri satış elemanlığı,
 • Giyim ve giyim aksesuarları satış danışmanlığı,
 • Mobilya satış danışmanlığı,
 • Sanayi makineleri satış elemanlığı ve
 • Tıbbi araçlar ve malzemeleri satış danışmanlığı mesleklerinde ustalık belgesi talep edilmez.

Bir mesleği icra eden kişiye ustalık belgesi verilebilmesi için o kişinin yaptığı işin bulunduğu şehirde yapılıyor olması gerekmektedir. Yani ustalık belgesi için başvurulan meslek grubu mesleki eğitime dair düzenlemeleri içeren kanunun kapsamında yer almıyorsa ustalık belgesi verme yetkisi meslek odaları tarafından sağlanır. Meslek sahipleri bu belgeyi alabilmek için mesleki eğitim merkezlerine başvurmalılar. Kanun ve yönetmelik gereğince meslek sahipleri direkt olarak ustalık belgesi sınavına sokulur ve başarılı oldukları takdirde ustalık belgesi almaya hak kazanırlar.

Bakkal Açma Maliyeti

Bakkal dükkanı açmadan önce mutlaka piyasa araştırması yaparak bir gider tablosu oluşturmalısınız. Hazırladığınız bu tabloda bakkal dükkanının boyası, badanası, hazır hale getirilmesi, tezgahların maliyeti, elektrik tesisatı, tuvaleti, fayansları ve temin edilmesi gereken tüm malzemeler yer almalıdır. Dükkan içerisinde yer alacak olan raflar, masalar, dolaplar ve tezgahların ölçüleri ve sayıları belirlenerek nereden uygun fiyata temin edilebileceği araştırılmalı ve tabloya eklenmelidir. Ürünler için toptancılarla görüşülmeli, ödemenin ne şekilde olacağı ve ürünlerin temininin nasıl yapılacağı ayrıntılı olarak konuşulmalıdır. Ayrıca toptancılarla ürünler bittiğinde temininin ne kadar sürede yapılacağını ve ödemede bir kolaylık yapılıp yapılmayacağını da mutlaka görüşmelisiniz. Tek bir toptancıyla görüşerek karara varmayın. Birkaç yerle görüşerek onlardan da fiyat teklifi aldıktan sonra karar verin. Dükkanda bulundurulacak olan ürünlerin sayısı ve çeşitliliği dükkan maliyetinin büyük bir kısmını oluşturur. Bakkal dükkanı açmanın maliyeti dükkanın yerine, büyüklüğüne ve ürün çeşitliliğine göre farklılık göstermekle birlikte ortalama olarak 10 bin ile 20 bin TL arasında değişmektedir. Örneğin bakkal dükkanınızda sigara da bulundurmak isterseniz sırf bunun maliyeti size 20 bin ya da 30 bin TL civarında bir fiyata mal olabilir.

İş Yeri Açmak İçin Kredi Veren Bankalar!

Bakkal Açmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB desteğiyle Bakkal açmak istiyorsanız ilk olarak girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekiyor. Eğer girişimcilik sertifikanız yoksa KOSGEB’e giderek ya da kurumun internet sitesi üzerinden kurs başvurusunda bulunabilirsiniz.

KOSGEB kurslarına başvurduğunuz takdirde toplamda 32 saat sürecek bir eğitime dahil edileceksiniz. Bu eğitimler süresince derslere düzenli olarak katılım göstermelisiniz. Eğitim sonunda yapılacak olan sınavda da başarı sağlarsanız KOSGEB’in girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanırsınız.

Artık bir sertifikanız olduğuna göre KOSGEB’e iş yeri açmak için destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak bunun için bir iş planı hazırlamaya başlamalısınız. KOSGEB’e sunacağınız projede, açacağınız bakkal dükkanı ile ilgili bilgiler yer almalı, açacağınız semti belirtmeli ve dükkanı açabilmek için ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu anlatmalısınız. KOSGEB’e başvuru yaptıktan sonra bakkal dükkanınızı açabilirsiniz. Destek alabilmeniz için bakkal dükkanını açmış olmalısınız çünkü devlet desteği alabilmeniz için iş yerinizin kurum tarafından incelenmesi gerekmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yetkilerin uygun görmesi halinde KOSGEB iş yerinizin maliyetleri için size destek olacaktır.

KOSGEB başlangıçta girişimciliği desteklemek adına hazırlanan program dahilinde ödeme yapacaktır. Alacağınız ilk ödemenin kesinlikle bir geri ödemesi olmaz. Yani siz işletmenizi kurduktan sonra, bakkalda satacağınız ürünleri almanız ve kullanacağınız diğer ekipman ve malzemeleri de eksiksiz olarak tedarik etmeniz halinde, KOSGEB size ödemeyi direkt olarak hibe şeklinde yapacaktır. Girişimciliğin desteklenmesi için size yapılacak olan hibe ödemesi 50 bin TL’ye kadar olabilir. Destek alabilmek için yapmış olduğunuz masrafı kalem kalem faturalarla belgelendirmeli ve görevli kişilere sunmalısınız.

Manav Açmak Karlı mı?

Tuhafiye Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyet Hesapları

Bir önceki yazımız olan Bayanlar İçin Açılabilecek Para Kazandıran Dükkan Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.