OTO Yedek Parça Dükkanı Açmak Karlı mı? Oto Parçacı Nasıl Açılır?

İnsanların en fazla ihtiyaç duyduğu araçların başında motorlu araçlar geliyor. Ülkemizde neredeyse her ailenin bir arabası var ve her gün binlerce yeni araç yeni çıkıyor. Durum böyle olunca da motorlu taşıtlara bağlı gelişen sektörler her zaman iş yapan, karlı işletmeler olarak karşımıza çıkıyor.

Araç işleriyle ilgiliyseniz mutlaka aklınızdan oto yedek parça işi kurmak, yağ ve filtre dükkanı açmak veya bayilik almak gibi fikirler geçmiştir. Çünkü arabalardan biraz anlayan ve bu iş koluna ilgi duyan kişiler sektörün hacmini bilerler ve sanayide dükkan açmak gibi işlerin ne kadar para getirebileceğini az çok kestirebilirler. Eğer sizin de aklınıza yeni bir iş kurmak varsa ve hangi işe gireceğinize karar veremediyseniz sanayide açılabilecek dükkanlar konusuna yönelmenizi öneririz.

Biz bu yazımızda “Oto yedek parça dükkanı açmak istiyorum, nereden başlamalıyım?” diye düşünenlere yol gösterecek bilgilere yer vereceğiz. Çünkü oto parçacı açmak ve araba parçası satmak oldukça karlı bir iş. Siz de çevrenize baktığınızda iş potansiyelini görebilirsiniz. Trafikte bir sürü araç var. Bu araçların belirli aralıklarla yapılan bakımlarında bazı parçalarının değiştirilmesine karar verilebilir. Veya kaza sebebiyle araçta oluşan hasarlar parça değişimini zorunlu kılabilir. İşte tüm bu durumlar araç sahiplerini oto yedek parçacılarına yönlendirir. Bu nedenle de sanayide parçacı dükkanı açmak, tabii doğru işletildiği takdirde, gayet karşı ve mantıklı bir iştir.

Peki,  “Yedek parça dükkanı kaça açılır ? Ürünler nasıl temin edilir ? Oto çıkma parça işi nasıl yapılır?” Şimdi gelin beraber bu konular hakkındaki tüm bilgileri detaylı bir şekilde inceleyelim. 

Oto Yedek Parçacı Açmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Oto yedek parça ve yağcı dükkanı açmak için yapmanız gereken ilk şey bir iş planı oluşturmak olmalıdır. Bu planda; dükkanı açacağınız yer, boyutlar, satacağınız parçaların marka ve modelleri, sermayeniz, ihtiyaçlarınız, reklam ve pazarlama fikirleriniz, tüm bunları tamamlamayı düşündüğünüz zaman dilimi gibi detaylar yer almalı. Daha sonra bu adımları bir sıraya koymalı ve ona göre ilerlemelisiniz. Bu aşamada oto yedek parça dükkanı maliyeti üzerine iyi araştırma yapmalı ve sermayenizle ihtiyacınız olan para arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız. 

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin Gerekenler

İş planınız hazırsa bir yandan oto yedek parça dükkanı açmak için gereken evraklar için kolları sıvayabilirsiniz. Bu aşamada sizden istenecek belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Kimlik belgesi
 • Dükkanın tapu veya kira kontratının bir kopyası
 • Vergi levhasının nüshası
 • Üye olduğunuz odadan alacağınız kayıt belgesi
 • Ustalık belgesi
 • İtfaiyeden alınacak yangın yönetmeliğine uygunluk belgesi

Evraklarla ilgili daha sağlıklı bilgi almak ve işlem detaylarını birebir öğrenmek için ilçe belediyelerine başvurabilirsiniz. 

İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Oto Yedek Parça Dükkanı Nereye Açılır?

Böyle bir dükkan açacaksanız doğru yeri bulmanız gerecektir. Peki, doğru olan yer neresidir?

En doğrusu sanayide parçacı dükkanı açmak. Yaşadığınız şehirde belirlenmiş olan organize sanayi bölgeleri (OSB), yetkili servis ve özel servis civarları gibi yerlere dükkan açmak en karlısıdır. Çünkü araç piyasası bu bölgelerde döner. İnsanlar araçlarının bakımlarını yaptırmak ya da eksik parçalarını temin etmek için ya servislere başvururlar ya da 2. el yedek parça bulmak için üzere organize sanayi bölgelerine giderler. 

Oto Yedek Parçacıda Ne Satılır?

Araçların motor aksamlarının yanında çeşitli aksesuarların ve mekanik parçaların da satışını yapabilirsiniz. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Araç tamponları
 • Kapı kolları
 • Cam silecekleri
 • Araç far ve stop lambaları
 • Jantlar
 • Izgaralar

Tüm bunların da satışlarını yapabilirsiniz. Hatta bu tür ürünleri de dükkanınızda bulundurursanız sizin için iyi olacaktır. 

Satılacak Ürünler Nereden Temin Edilir?

Yedek parça ve oto aksesuar dükkanı açmak tek başına yeterli değil. Düzenli olarak ürün temin edebileceğiniz yerlerle anlaşmalısınız. Böylece müşterilerin ihtiyaç duyduğu parçaları zaman kaybetmeden getirtebilir ve rakipleriniz arasından sıyrılabilirsiniz. Yedek parça temini için izleyebileceğiniz yolları şöyle anlatalım:

Benzer konular:
 • Yurt dışından orijinal araç yedek parça getiren firmalar ile anlaşma sağlayabilirsiniz.
 • Ülkemizde araçlar için üretilen ya da yurt dışından getirilen yan sanayi mallara yönelebilirsiniz. Özellikle de modeli düşük olan araçlara yan sanayi ürünler takılmaktadır. Aynı zamanda bazen araç sahipleri servislerde pahalı olan ürünü almak yerine yan sanayi ürünleri tercih edebilirler. Yani orijinalden çok yan sanayiden para kazandığınız günler olabilir.
 • Oto yedek parça üretimi yapmak istiyorum diyenler de olacaktır. Elbette bu da bir seçenek. Fakat oldukça meşakkatli. Kendi parçanızı kendiniz üretebilmek için küçük bir tesis kurmalı, malzeme temini yapmalı ve bu işten anlayan elemanlar bulmalısınız.

Oto Yedek Parça Dükkan Düzeni Nasıl Olmalı?

Sanayide açılabilecek dükkanlar ne kadar düzenli veya dekoratif olabilir diye düşünmeyin. Birkaç küçük noktaya dikkat ederek müşterilerin hoşuna gidecek bir ortam yaratabilirsiniz. 

Oto yedek parça dükkan dizaynı için eski araç parçalarından yararlanabilirsiniz. Lastikleri, jantları hatta kaportaları boyayarak dekorasyonda kullanabilirsiniz. Yedek parçaları ve satacağınız ürünleri duvarlara monte edeceğiniz raflara yerleştirerek hem düzenli hem de güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Tabii bir de işletmeniz için güzel bir isim seçmelisiniz. Yedek parça dükkan isimleri önemsiz gibi görünse de aslında müşterilerin dikkatini çekiyor. Özellikle her şeyin internet ortamına taşındığı bu çağda. 

En Modern Dükkan İsimleri

Oto Yedek Parça Bayilik İşi Nasıl Oluyor?

Birçok girişimci oto yedek parça dükkanı açarken bayilik veren firmalarla görüşüyor ve anlaşıyor. Siz de araştırma yaparken mutlaka duymuşsunuzdur. Bazı markalar kendi isim hakkını vermektedir. Yani sıfırdan bu işe girip isim yapmak yerine zaten daha önce ismi duyulmuş olan markaların bayiliğini alabilirsiniz. Hem kazancınızı daha kısa sürede katlarsınız  hem de müşteri potansiyeline daha kolay ulaşırsınız.

İşletmenizi Tanıtmak İçin İnterneti Kullanın

Yedek parça ürünleri satan bir çok dükkan internetten faydalanmaktadır. Siz de işletmeniz için bir internet sitesi kurabilir, sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Bu aşamada kendinize bir ağ kurarak Türkiye’nin dört bir yanına yedek parça göndermeye başlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak; sahibinden.com’da her gün binlerce kişi oto yedek parça satın almakta ve parça göndermektedir. Sizler de ürünlerinizin resimlerini çekip internete ilan verirseniz kazancınızı katlarsınız.

Oto Yedek Parça Dükkanı Açma Maliyeti Nedir?

Eğer bayilik almak istemiyorsanız ve kendi dükkanınızı açmaya karar verdiyseniz belirli bir sermayeniz olmalı. Oto yedek parça dükkan maliyeti için ortalama olarak 20.000 – 30.000 TL’yi gözden çıkartmanız gerekecektir. Bu en düşük rakamdır. Satacağınız ürünleri marka ve kalite değerine göre masraflarda artacaktır.

Sermaye için yeterli paranız yoksa bankalardan kredi çekebilirsiniz. Tabii bu aşamada kredi puanınızın yüksek olması gerektiğini belirtmek isteriz. Fakat siciliniz temizse iş kurmak için ihtiyacınız olan parayı uğraştırmadan size vereceklerdir. 

Oto yedek parça dükkanı açmak için KOSGEB’den de destek alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey KOSGEB bünyesinde düzenlenen girişimcilik kursuna katılmak ve başarıyla tamamlamak. 32 saatlik bu kursu tamamladığınızda size bir sertifika verilecek. Bu sertifikayı aldıktan sonra düzgün bir iş planı ile KOSGEB’e başvurursanız 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi alma şansını yakalayabilirsiniz. 

Oto Yedek Parçacı Ne Kazandırır?

Kazanç kısmı size bağlı. Eğer bu işte tecrübeniz varsa ve daha önce sanayide çalıştıysanız, hem işle ilgili fikriniz olduğu için hızlı ilerlerseniz hem de çalıştığınız yerden sizi tanıyan müşterileri kendi işletmenize çekersiniz. Fakat bu işlerde tecrübesizseniz dikiş tutturmanız zaman alabilir. Ama merak etmeyin. İşinizi düzgün yapar ve müşteri memnuniyetini  ön plana koyarsanız, adınız duyulacak ve işletmeniz değer kazanacaktır. 

Oto Galeri Açmak İçin Neler Gerekli?

Otel Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (10)

 • Yedek parça açıyorum hafıf ticari üzeri Özer’i bu konda yardımcı olurmuşuz 15 25 raf dızmek istiyorum sagılarıla

 • Ben oto çevikle parça işine girdim bu konuda yardımcı olurmusunuz

 • Ben açmak istiyorum bilen biri isi yardımcı olabilir mi benim abim oto elektrikci

 • Nekadar boş bir muhabbet 30 bine ne açıyorsun ben 14 yıldır motosiklet yedek parça işi yapıyorum Honda Yamaha Suzuki enbbasitinden Honda 600 r acing bir krangki sadece 3800 TL arkadaşlar bu iş adam gibi bir sowrom yapılan derseniz 750 bin TL gözden çıkacak ama kimse yedek parça işine nakit para ile girmez temin edici uluslar arası itahalta ihracat firmaları var sermayenizi bankaya yatiriyirsunuz bankadan yaptırdığımız paranın %75 kadar teminat mektubu alıyorsunuz paranız bloke ediliyor teminat mektubu firmaya veriliyor ve firma sizi mal veriyor siz satış yaptıkça belki periyotlarla ödeme yapıyorsunuz vadeli alıp peşin satiyirsunuz parayı kullanmayı bilirseniz oedeme gunelume kadar gecelik mevduatta para çalıştırılıyor ticaret her adamın yapacağı iş değildir önce beyin olacak sonra pazarlama satatejisini bileceksin

 • Bayilik almayıp kendiniz atarsanız arada 20 ,30 bin oynar demek istemiş sıfırdan 30 bin e tabiki acamazsiniz

 • 20-30 Bin TL'ye bırak yedek parçacıyı bakkal açamazsınız.Minimum başlangıç tutarı 300-400 Bin TL dir.

 • Fatih haklı 20-30 bin tl ye açılırsa bn evime açarım kiraya çıkarım ?

 • 20 30 BİN E YEDEK PARÇA DÜKANINDA Bİ TANE RAF DİZEMEZSİN HOCAM:)

 • Devlet desteği derken hoca şuan gündemde olan 50 bin TL kastettiniz

Benzer Konular

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.

Detaylı Bilgi