İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Salma (Gezen) Tavukçuluk Nasıl Yapılır? Maliyetler Neler? Karlı mı?

Tavukların açık arazide özgürce dolaşıp doğal yaşam içerisinde barınmalarına olanak veren açık besi tavukçuluğu olarak tanımlanan salma tavukçuluk, halk arasında klasik köy yumurtası üretimi olarak bilinir. Aynı zamanda bu sektör, gezen ve serbest dolaşan tavukçuluk olarak da nitelendirilir.

Marketlerde hazır paketlenmiş olarak satılan yumurtaların yetiştirildiği şartların büyük bir çoğunluğunda tavuklar, küçük bir kafes içerisinde kapalı olarak tutulur. Daha çok ve güzel görünümlü tek renkte yumurta yumurtlamaları için kimyasal yemler ile beslenirler. Bütün bunların yanı sıra, tavuklardan en üst düzeyde yumurta alabilmek için her türlü ilaç, katkı maddesi ve kimyasal ürünler kullanılır. Bu durum da tavukların doğal yapısını bozduğu için yumurtaların kalitesinin ve besin değerinin düşmesine neden olur. Salma tavukçulukta ise bunun tam aksi bir üretim prosedürü izlenir.

Son yıllarda birçok girişimci organik yumurta elde edebilmek ve piyasaya satmak için büyük arazilere “özgür tavuk modeli ve serbest dolaşan tavuk yumurta üretimi” yapabilecekleri gezen tavuk çiftlikleri kurmaya başladılar.

Salma Tavuk Çiftliği Kurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Organik yumurta yetiştirme çiftliği kurmak başarılı, geliştirilebilir ve pazar sorunu olmayan bir iş arayanlar için sermayelerini yatıracakları en doğru kararlardan biridir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilerin faaliyete geçmeden önce iş planı ve proje karar süreci aşamalarını sağlıklı bir şekilde geçirmesi gerekir. Çünkü oluşturulan proje genellikle sonradan değiştirilebilir nitelikte olmaz.
 • Genel olarak çiftlik kurmak, özellikle başlangıç için yüksek tutarda sermaye gerektiren bir iştir.
 • Her şeyden önce çiftlik kurulumu için girişimcilerin yer temini yapması gerekir. Tavuk çiftliğinin her şartta şehir merkezinin dışında olması zorunludur. Çünkü tavuk çiftlikleri yüksek dozda ses ve kokuya neden olur. Şehir içerisinde çiftlik kurmak isteyen girişimciler, belediyeden izin alma konusunda zorlanır.
 • Salma tavuk çiftliğinde çalışacak personel sayısı, çiftlikteki tavuk sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her personel istihdamı, girişimci için ek maliyet anlamına gelir.
 • Girişimcilerin kendi uğraşlarıyla sıfırdan bir tavuk çiftliği oluşturabilecekleri gibi anahtar teslim tavuk çiftliği kurulumu yapan şirketler de bulunuyor. Bu şirketler ile irtibata geçerek yetiştirilecek tavuk sayısına paralel bir tavuk çiftliği paketi satın alınabilir. Bu tür şirketlerle çalışmanın tek dezavantajı, proje maliyetinin %20 civarında artmasıdır. Bu artış ilk aylık kar marjında önemli farklar oluşturur.

Salma Tavukçuluk Karlı mıdır?

Salma tavuk çiftliği kuracak girişimcilerin ilk adımda bu işten ne düzeyde bir kazanç sağlamayı düşündüğü konusunda karar vermesi gerekir. “Tavuk çiftliği ne kadar kazandırır?” sorusuna kesin ve tam olarak listelendirilmiş bir kar ücreti aralığı vermek mümkün olmaz. Ancak sektörün geneline bakıldığında 1000 tavuklu bir çiftliğin ortalama aylık geliri 3-4 bin TL civarındadır. Yumurtaların piyasaya satılmasıyla elde edilen kazanca ek olarak tavukçuluk şirketlerine satış yapılarak aylık net gelir 5 bin TL’ye ulaşabilir, hatta aşabilir. Bu açıdan, aylık kazancın tavuk sayısı ile paralel olarak artış gösterdiğini söylemek mümkün.

Her tavuk çiftliğinin geliri kağıt üzerinde farklıdır. Birçok çiftliğin aylık ek masrafları çıkar. Örneğin, çiftlik sahibinin her ay bulduğu alan için kira vermesi geliri düşürür.

Ayrıca çiftliğin bulunduğu iklim şartlarının çok sert ya da kurak olması, ısıtma ve soğutma masraflarını ve elektrik harcamalarını büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle girişimcilerin aylık gelir hesabında elektrik, çok büyük bir bölümü işgal eder.

Çiftlikteki hayvanların belli durumlarda hastalanması, girişimcilerin yem ve ilaç masraflarına yansır. Bu gibi olağan dışı durumlar haricinde çiftçiler, işletmelerinde birinci yılı geride bıraktıklarında tüm masrafları ve aylık gelir dengesini öğrenecek duruma gelirler.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Salma tavukçuluk projesinde tavuklar; organik yemlerin yanı sıra doğal ortamında, ot, böcek, taş, kum yiyerek beslenir ve yumurtalar bu ortamlarda elde edilir. Gezen tavuklar, gündüzleri serbest bırakılarak otlatılırken akşamları ise tavuk sağlığına en uygun şartlarda hazırlanmış olan kapalı kümes alanlarında kalırlar. Bu kapalı kümeslerin standartları tamamen tavukları doğal ortamında hissettirmek adına düzenlenmiştir. Ortamın sıcaklığı ya da kümesin içine yerleştirilen malzemelerin konumu ayarlanırken, gezen tavukların maksimumda yumurtlayabilecekleri koşullar ön planda tutulur.

Gezen tavuk yetiştiriciliği yapacak kişilerin, başta salma tavuk kümesleri olmak üzere tavukların besleneceği yemlere, suluklara, tavukların sayısına ve ırkına kadar birçok unsura dikkat etmesi gerekir.

Tavukların doğal ortamında hissetmesi için kullanılan açık alanın tamamen doğal ve tavukların rahatça gezebileceği bir yapıda olması gerekir. Bu sayede tavukların doğal ortamda bulabilecekleri şeylerle de beslenmesi mümkün olur.

Organik Yumurta Tavukçuluğu Nasıl Yapılır?

Organik yumurta çiftliği kurmak isteyenlerin Organik Tarım Standartları tarafından sınırları çizilmiş kriterlere ve kurallara uymaları gerekir. Bu kurallara göre;

 • Tavukları beslemek için kullanılan yemlerin tamamen organik tarım prensiplerine göre yetiştirilmiş ve içeriğinde iyi kalite yem ham maddeleri olması şarttır. Tavukların verimini artırmak için suni yem, vitamin ve kimyasal ilaçlar gibi metotlar kesinlikle kullanılmamalıdır. 
 • Hayvanlar için oluşturulmuş sulukların içi sağlığa zararlı kalıntılar içermemeli ve içme suları sürekli olarak yenilenmelidir.
 • Meralar için oluşturulmuş alanların, maliyeti yükseltse de çitlerle çevrilmesi gerekir.

Salma Tavukçuluk Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Gezen tavuk yetiştiriciliğinde kümes şartları, tavuğun doğru ırk olarak seçilmesi ve doğru besi yapılması dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelir.
 • Tavukların akşamları kalacakları kapalı kümesin yumurtlama sorunu oluşturmayacak şekilde dizayn edilmesi gerekir. Kapalı alanın yerleşimi tünek, yemlik, suluk ve folluk şekilde sıralanmalıdır.
 • Kapalı alanda ortamı havalandıracak ve amonyağı temizleyecek, yeterli boyutta ve güçte bir fan olması şarttır.
 • Tesisin üst kısmında havalandırma bacası olmalıdır. İçeride ısınan havanın yükselip bu baca üzerinden tahliye edilmesi gerekir.
 • Organik yumurta çiftliğinin tabanı genellikle toprak zemin olarak kullanılır. Bu zemin saman ve talaşla kapatılmalıdır. Talaş, tavukların üşümesini ve hasta olmasını önleyecek en önemli detaylardan biridir.
 • Yıllık olarak tavuklardan daha yüksek kalite ve sayıda organik yumurta elde etmek için bölgeye en iyi uyum sağlayan tavuk ırkının tercih edilmesi gerekir. Türkiye’de yıllık 250 adet yumurtanın üzerinde yumurta yapan tavuk cinslerinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda en çok tercih edilen ırk, Lohman Brown ve Ataks yumurta tavuklarıdır.
 • Salma tavuk yetiştiriciliğinde hayvanların bit, pire vb. böceklerden doğal yollarla korunmaları için kül kullanılır.
 • Gezen tavuk yetiştiriciliği çiftliğinin kurulduğu bölgenin arazi ve iklim şartlarına göre, kapalı kümesin izole edilmesi kriteri söz konusudur.Büyük ısıtıcılar kullanılarak ısıtma sağlanabilir ancak bu sıcak hava sirkülasyonun sürekli olmaması gerekir.

Tavuklar Nasıl Beslenir?

Piliç yetiştirme yemi ve doğal yumurta yemi olmak üzere iki grup yem bulunmaktadır.

 • Piliç yetiştirme yemi, tavukların aktif yumurtlama dönemlerine sağlıklı bir şekilde hazırlanması ve sağlıklı büyümesi için verilir. Aynı amaçla verilen ve hiçbir katı maddesi içermeyen doğal yumurta yemi ise ilaçlanmamış arpa ve buğday gibi bakliyatlardan oluşur. Bu yemleri toptan satan firmalardan satın almak mümkün olduğu gibi hasat zamanında çiftliklerden yemin içeriğindeki bakliyatlardan satın alarak hazırlamak da mümkündür.

Aynı zamanda gezen tavuklara; lahana, karnabahar gibi doğal pazar artıklarının da verilmesi yumurta kalitesini artırır. Hayvanlar doğal arpa, ekin, bulgur gibi besin maddeleriyle de beslenebilir. Başka bir deyişle tavuk ne kadar doğal beslenirse yumurtlayacağı yumurta o kadar organik olacaktır.

Salma Tavukçuluk Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Bu doğrultuda birbiriyle bağlantılı birçok faktör tavukların verimliliğini ve yumurtaların kalitesini belirler.

Salma tavuk yetiştiriciliği yapmak için tavuk sayısına göre kaliteli malzemeden üretilmiş bir kümese ihtiyaç vardır. Her kümesin maliyeti; kullanılan malzemeye, kümesin yapıldığı arazinin büyüklüğüne, arazinin metrekaresine ve malzemelerin alındığı firmanın fiyat endeksine göre değişiklik gösterir. Bu da tavuk çiftliği kurma maliyetini etkiler.

Belirli standartlarla oluşturulan kümes ölçülerine göre; 1 metrekare alana 6 adet tavuk alacak şekilde planlama yapılmalıdır. Bu ölçüler, tavukların rahat bir şekilde gezebilmesi ve kış mevsiminde birbirlerini ısıtabilmeleri için uygun ölçülerdir. Aynı zamanda gezen tavukların yumurta yapabilmeleri için folluklara ihtiyaç vardır. 5 tavuk için bir folluk yeterli bir miktar olacaktır.

Organik yumurta tavukçuluğu sektöründe girişimciler için en önemli maliyet kalemlerinde biri de yem maliyetidir. Yumurtaların doğallığı tamamen yemle doğru orantılı olarak ilerlediği için, yetiştiricilerin bütçelerinin büyük bir kısmını bu konuya ayırmaları gerekiyor. Gezen yumurta yetiştiriciliği işi yapmak isteyen kişiler sermaye desteği için bankalardan “Hayvancılık Kredisi” kullanabilirler.

Tavuk Çiftliğinde Kullanılan Malzemeler Hangisidir?

Tavuk çiftliklerinde kullanılması gereken malzeme sayısı ve türü oldukça fazladır. Malzemelerin miktarı ve sayıları ise girişimcilerin kuracağı çiftliğin büyüklüğüne ve içerisindeki hayvan sayısına göre değişir.

Bir tavuk çiftliğinde bulunması gerekenleri genel olarak şöyle sıralayabiliriz;

 • Suluk
 • Yemlik
 • Civciv bölmeleri
 • Ayaklı kafes
 • Konteyner kasa
 • Askılı serpme yemleme
 • Hijyenik plastik palet
 • Tavuk taşıma kafesi
 • Yumurta vakum plastiği
 • Yumurta kasası
 • Kuluçka makinesi
 • Askılı sulama makinesi
 • Havalandırma fanı
 • Soğutma sistemleri
 • Isıtma sistemleri
 • Tüy yolma ekipmanları
 • Aydınlatma sistemleri
 • İlaçlama sistemleri
 • Aşılama sistemleri
 • Tavuk eşileme plastikleri

Salma Tavukçuluk Projesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Organik yumurta çiftliği kurulumu için girişimlerin, belediye başkanlığına, vergi dairesine, Tarım ve Orman Bakanlığı İl ya da İlçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekir.

 • Aylık Sigorta Prim Bildirgesi Örneği,
 • Aylık Sigorta Prim Bildirgesi Örneği,
 • Başvuru Beyan Formu,
 • İmza Sirküleri gibi belgelerin girişimciler tarafından temin edilmiş olması şarttır.

Organik Yumurta Yetiştiriciliği Yapmak için Nasıl Kredi Alınır?

Gezen tavuk çiftliği kurmak için sermayesi olmayanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü tarafından verilen devlet desteğine ya da banka şubelerinden alabilecekleri Tavuk Çiftliği Kredilerine başvurabilirler. Aynı zamanda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da hayvancılık sektörüne çok sayıda destek ve kredi programı oluşturmuştur.

Tavuk çiftliği kredisi veren bankaların isimleri; Akbank, Şekerbank, İş Bankası QNB Finansbank, Ziraat Bankası, TEB, Garanti Bankası, Denizbank şeklindedir. Kredi için bankalara başvuru yapmak isteyen çiftçilerin yanında;

 • Çiftçi kayıt sistemi belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • Tarımsal işletmesini tevsik edici bilgileri içeren dokümanlar,
 • Karşılık olarak gösterilecek teminata ilişkin belgeler,
 • Bilançoya göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosuna ait belgelerin olması beklenir.

Ziraat Bankası’nın Tavuk Çiftliği Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası, gezen tavuk çiftliği kurmak isteyen girişimcilere devlet destekli kredi veriyor. Ziraat Bankası’na başvuruda bulunan çiftçiler, %0.5 yıllık faiz oranı şartıyla kredi kullanabilirler. Ancak krediyi alabilmek için girişimcilerin en başta hayvan sayısı şartını yerine getirmesi gerekir. Ziraat Bankası’nın tavuk çiftliği kredisi almak isteyen girişimcilerden yetiştirmelerini talep ettiği hayvan sayıları aşağıdaki gibidir:

 • Damızlık deve kuşu yetiştiriciliği için hayvan sayısı 100 adet,
 • Damızlık bıldırcın, kaz veya ördek yetiştiriciliği için hayvan sayısı 1.000 adet,
 • Damızlık hindi yetiştiriciliği için hayvan sayısı 5.000 adet,
 • Damızlık yumurta tavukçuluğu ya da damızlık piliç yetiştiriciliği için hayvan sayısı 10.000 adet şeklindedir.

Bu rakamları sağlayan girişimciler, Ziraat Bankası Devlet Destekli Tavuk Çiftliği Kredisi için başvuru yapabilirler. Bu rakamların altındaki başvuru talepleri değerlendirmeye alınmaz.

Gezen Tavuk Çiftliği Kurmak için Devlet Hibesi Alma Şartları Nelerdir?

Salma tavukçuluk çiftliği kurmak isteyen ancak devlet kanalıyla sermaye desteğine ihtiyacı olan çiftçiler; Tarım ve Orman Müdürlükleri, Kırsal Kalkınma Kurumu, Kalkınma Ajansları ve Tarım Kooperatiflerine başvurabilir. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı Müdürlüğü, “Genç Çiftçi Hibe Projesi” kapsamında köye kesin dönüş yapan 18-41 yaş arasındaki gençlere 30 bin TL çiftçi hibesi veriyor. 2019 yılı için genç çiftçi hibe desteği başvuruları 31 Mayıs 2019 tarihinde sona erecek. Hibe almak isteyen çiftçilerin resmi internet sayfası üzerinden bu tarihe kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Şartları tamamlayan ve hibe almaya hak kazanan girişimcilerin üç yıl boyunca işletmelerini aktif olarak çalıştırmaya devam ettirme şartı aranmaktadır.

KOSGEB Organik Tavuk Çiftliği için Kredi Veriyor mu?

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü artırmak için destek kredileri veren bir kurumdur. Fakat KOSGEB’in hayvancılık sektöründeki girişimlere destek sağlayan kredi programları bulunmuyor.

KOSGEB girişimcilere, başlangıç sermayesi için hayvan alımında kredi vermez ama girişimciler çiftliği oluşturacak malzemeler için destek yardımı alabilirler. Ancak bu yardımı almak için KOSGEB tarafından açılan kurslara katılmak zorunludur. Bu kurslarda kişilere ürünlerin işlenmesi konusunda destek ve bilgiler verilir, çeşitli metotlar öğretilir.

KOSGEB’in kurslarında; tesisin kurulumu, gerekli ekipmanların satın alınması gibi konularla alakalı destek alınabilir. Eğitim süreci tamamlandığında KOSGEB girişimcilerden, “tavuk ürünlerinin imalatı ve saklanması” konusunda bir iş planı hazırlamasını ve onaya sunmasını ister. Projenin onaylanması durumunda girişimler, 50 bin TL hibe ve 100 bin TL “0 faizli” kredi almaya uygun görülmüş olurlar. KOSGEB kredisi nasıl alınır sorusu da projenin onaylanma durumuna göre şekillenir.

KOSGEB gezen tavukçuluk girişimcilerine;

 • Gıda ürünlerinin imalatı
 • Et ve kümes hayvanlarının etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
 • Et ürünlerinin imalatı konuları ile alakalı kredi desteği sağlar.

1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yeni destek programları için başvurular başlatılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Cafe Açmak için Gerekli Belgeler, Malzemeler ve 2020 Maliyetleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.