İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Ulusal Yas Nedir – Ulusal Yas Hangi Durumlarda İlan Edilir ?

10.10.2015

Ulusal Yas Olunca Ne Olur ? Bayraklar Yarıya İner Mi?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bugün Ankara’da Barış Mitinginde yaşanan bombalı saldırının ardından ulusal yas ilan edildi. Bugün Ankara’da yapılan Mitinge ülke genelinden farklı illerden çok sayıda insan gitti. Çok sayıda siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika üyesinin katılmış olduğu “Emek, barış ve demokrasi mitingi” için Ankara’ya gidenlerin toplandığı Ankara Tren Garı civarında meydana gelen  iki ayrı patlamada en az 86 kişi yaşamını yitirdi. Ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ekranların karşısına geçti ve yaşanan bu üzücü durum hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalardan birisi de 3 günlük Ulusal Yas İlan Edilmesi durumu oldu. Merak edenler için bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Ulusal Yas ilan edildiğinde neler oluyor ? Kamu kurumlarında tatil mi oluyor yoksa çalışma hayatına devam mı ediliyor bu konular hakkında merak ettiklerinizi aktarmak istiyoruz.Başbakan Davutoğlu, “Aldığımız kararla terör saldırılarında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımız, şehit polislerimiz, korucularımız için üç gün yas ilan etme kararı aldık” dedi.

ULUSAL VE MİLLİ YAS  DURUMLARI

ULUSAL YAS NEDİR ? HANGİ DURUMLARDA İLAN EDİLİR ?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün olarak tanımlanmıştır. Yani bugün yaşanan bombalı saldırı ve diğer terör olayları sonucunda ülkeyi yakından ilgilendiren ve ciddi yara veren konularda Ulusal yas ya da Milli yas ilan edilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi belirtmiş olduğumuz günler dahil olmak üzere o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle devlet bu durumda Yas ilan edebilmektedir.

Yine eklemek istiyoruz ki ülkede yaşanan bir , doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilmektedir. Ulusal yas ilan edildiği zamanlar ülkedeki bayrakların yarıya indirilmesi de yaygın olarak görülmektedir.

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde yaşanan Manisa Soma’da yaşanan maden faciası sonucunda ölen maden işçilerimiz içinde ulusal yas ilan edilmişti. Bu gibi örnekler ve büyük devlet adamlarının vefatları durumunda ülkede ulusal yas ilan edilmektedir. Ayrıca farklı bir ülkedeki önemli kişilerin ölümü gibi durumlarda da ulusal yas ilan edilmektedir.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.