İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yeni İşletme Satın Alırken Dikkat Edilecekler

31.03.2015

Yeni İşletme ya da Dükkan Devir Alırken Dikkat Etmeli

Merhaba Sayın Okurlarımız.Eğer kendinize bir yeni bir dükkan almak istiyorsanız yeterli sermayeye sahipseniz sizlere önerilerde bulunmak istiyoruz. Çünkü girişimci olmak uzaktan görüldüğü kadar kolay bir iş olmayabiliyor. Bu nedenle iyi bir araştırma sürecinden geçirmeniz gerekmektedir. Bu önerilerimiz sayesinde sizlerde herhangi bir işletme almadan önce nasıl araştırma yapılır ? bu sorunuza cevap bulabileceksiniz. Malum ülkemizde kötü niyetli bir çok insan var ve iyi niyetli insanlardan faydalanabilmektedir. Buna engel olmak için sizleri bilinçlendirmek istiyoruz. Yeni İş yeri Satın Alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Şimdi dilerseniz sizlere başlıklar halinde bunlardan bahsetmek istiyoruz.

İşletme Satın Almak

Alacağınız İşletmenin Sektörünü Analiz Edin: Hangi işletmeyi alacaksanız mutlaka o alanda işlerin nasıl olduğuna ve geleceği olup olmayacağına bir göz atmanız sizin faydanıza olacaktır. Örnek verecek olursak bir Kuaför Dükkanı devri alacaksanız dükkanın müşteri potansiyeline dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu çok önemli bir noktadır.

İş Yeri Araştırması: Eğer imkanınız varsa alacağınız işletmeye ya kendiniz ya da tanıdığınız birini müşteri olarak gönderiniz. Müşteri olarak karşılanmasına ve müşterilerin durumunu inceleyin.Yine bir örnek verecek olursak ev yemekleri yapıp satan bir yer alacaksanız oraya birisini gönderin. Yemek yesin ve çevresini gözlemlesin. Ne kadar müşteri geliyor. Yoksa dükkan Sinek mi avlıyor baksın. Sizi kandırmak isteyenler sizin dükkana bakmaya geleceğiniz zaman dükkanı sahte müşteri ile doldurur. Siz iş yapıyor sanırsınız fakat dükkanı siz alırsınız kimse gelmez. Bu gibi durumla karşılaşmak istemeyenler kesinlikle acele etmesin.

Pazarlık Sünnettir: Pazarlık olmazsa olmaz. Daha önceden o gibi işletmelerin kaça satıldığını ya da internetten üzerinden aynı yerdeki dükkanların kaça devredildiğine bakmanız sizin pazarlık payında bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır. Sıkı bir pazarlık sürecinden geçtikten sonra indirebileceğiniz kadar fiyatı indirmeye bakın.

Fazla Hevesli Gözükmeyin: Eğer bir işletmeyi satın alacaksanız hevesini biraz içinizde yaşayın. Heyecanı ne kadar içinizde yaşarsanız size o kadar fazla faydası olacaktır. Çünkü satıcı kişi sizin çok fazla hevesli olduğunuzu görürse durumdan faydalanır ve “Zaten çok istiyor kesin geri döner” gibi bir düşünceye kapılır. Bu nedenle de fiyat konusunda anlaşmakta zorlanabilirsiniz.

Umuyoruz ki sizlere bu önerilerimiz faydalı olur. Bir işletme satın almadan önce bu dediklerimizi kesinlikle uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Faydasını göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Kaynak

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Filli Boya Bayiliği Nasıl Alınır? Filli Boya Bayilik Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.