İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Almanya’ya Nasıl Gidilir? Almanya’ya Çalışmak İçin Gitmek

Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar son dönemlerde vatandaşları, iyiden iyiye zorlamaya başladı. Üstelik açıklanan işsizlik oranlarının tavan yapmasıyla genç işsizler, kendilerine daha iyi bir gelecek kurabilmek için çeşitli yollar aramaya başladılar. Bu yollardan biri de yurt dışına çalışmaya gitmek. Son yıllarda pek çok Türk vatandaşının aklında olan bu düşünce, fırsatını bulan herkesin bir şekilde yurt dışına gitmesiyle sonuçlanıyor. Öğrenimlerini üniversite ve yüksek lisans, kimi zamansa doktora olarak tamamlamış olan Türk vatandaşlarının yurt dışına gitmelerine daha çok “beyin göçü” adı veriliyor. Beyin göçü, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye için de fazlasıyla kritik olan bir durum. Bunun nedeniyse beyin göçünün hızlanmasının sonuçları. Eğitimini Türkiye’de tamamlayan ya da yurt dışında eğitim alarak Türkiye’ye dönen yetişmiş ve alanında uzman kişilerin yurt dışına çıkmaya devam etmesi, bir süre sonra Türkiye için büyük sorunlara yok açacaktır. Bunun nedeni ise belki bir gün, ülkemizde çalışacak uzman kişilerin kalmayacak olması. İşte bu yüzden, beyin göçünün bir şekilde engellenmesi şarttır.

Yurt dışına çalışmaya gitmek denilince akıllara gelen ülkelerden biri Almanya. Avrupa’nın önemli ülkelerinden biri olan ve özellikle makine teknolojisi ve otomotiv sektöründe dünya çapında bir üne sahip olan Almanya, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye’den yurt dışında çalışmaya gitmek isteyenlerin gözdesi olmuş durumda. Hal böyle olunca da pek çok Türk vatandaşı, internet üzerinden veya çevresindeki insanlara sorarak Almanya’ya gitmek ile ilgili araştırmalar yapıyor. Dilerseniz şimdi, Almanya’ya gitme yollarının neler olduğuna gerekli şartlara ve sahip olmanız gereken niteliklere daha yakından bakalım.

Türkiye’den Almanya’ya Nasıl Gidilir?

İçerisinde bulunduğunuz ekonomik koşullardan yüzünden farklı hayalleriniz olabilir. Bu yüzden de son dönemlerde kendinize, “Almanya’ya nasıl giderim?” ve “Almanya’ya nasıl gidilir?” gibi soruları yöneltiyor olabilirsiniz. Diğer tüm şartlardan önce bilmeniz gereken ilk şey şudur: “Almanya’da çalışmak istiyorum.” diyorsanız Almanya konsolosluğundan alacağınız turist vizesi hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu yüzden özellikle de bu tarz söylentilere kulak asmamanız ve Almanya’dan turist vizesi almak için herhangi bir girişimde bulunmamanız gerekmektedir.

Almanya’da çalışma izni olması için almanız gereken vize türü, Almanya çalışma vizesidir. Dilerseniz şimdi de Almanya çalışma vizesinin ne olduğuna ve nasıl alabileceğinize bakalım.

Almanya Çalışma Vizesi Nedir?

Almanya çalışma vizesi “Almanya’da çalışmak istiyorum.” diyenler için çok kritik bir önem arz etmektedir. Bunun nedeniyse Almanya çalışma vizesinin sizlere, Almanya’da çalışmanın kapılarını aralayacak olmasıdır. Almanya’da çalışabilmeniz için gerekli olan vizedir. Bu vize olmadan Almanya’da çalışmanız, herhangi bir şekilde mümkün değildir. Almanya çalışma vizesinin Türkiye’den çıkmadan önce alınması, alındıktan sonra Almanya’ya gidilmesi gerekmektedir. Başka bir deyişle bu vize, Almanya’ya gittikten sonra alınamaz.

Alman hükumeti, Türk vatandaşlarının Almanya çalışma vizesini alması için herhangi bir yardımda bulunmaz. Dolayısıyla bu vizeyi almak için, sizin bazı girişimlerde bulunmuş olmanız gerekmektir. Örneğin eğitiminizi tamamlamış ve Türkiye’de aktif olarak hizmet veren bir kurumda çalışıyor olabilirsiniz. Çalıştığınız sırada bir Alman şirketinden alacağınız iş teklifi, Almanya çalışma vizesi almanızı sağlayacaktır. Ancak kimi zaman, bir iş teklifi almasanız da başvuru yapabilirsiniz. Almanya’da bir şirketle irtibata geçerek kendinize yeni bir iş bulmanız halinde de Almanya çalışma vizesi alabilirsiniz. Ancak kendi imkanlarınızla bulmuş olduğunuz iş yerinin, Alman yetkililer tarafından da onaylanması gerekmektedir. Dolayısıyla Almanya’da bulacağınız her iş, Almanya çalışma vizesi almanız için yeterli olmayabilmektedir.

Almanya Çalışma İzni ve Oturma İzni Nedir?

Almanya çalışma izni, Almanya’da çalışabilmenizi sağlayan bir izin türüdür. Almanya çalışma vizesi almış olmanız halinde doğrudan, Almaya çalışma iznine de sahip olmuş olursunuz. Ancak bazı durumlarda da Almanya hükumeti, Almanya çalışma iznini ayrı olarak vermektedir. Bu izin, sadece sınırlı bir süreliğine verilmekte olup, bazı koşulların sağlanmış olmasını gerektirmektedir. Oturma izni ise ülke içerisinde ikamet edebilmenize olanak tanıyan izin türüdür.

 • Almanya çalışma iznini alabilmek için bazı özel koşullar vardır ve bu özel koşulların sağlanmış olması gerekmektedir. Örneğin eğer bir Türk vatandaşı olarak Almanya’da bulunan bir üniversitede eğitim aldıysanız, Almanya hükumeti size Almanya çalışma izni verir. Bu süre 18 aydır ve belirtilen süre içerisinde niteliklerinize uygun bir iş bulmanız ve bu işte çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Almanya hükumeti, belirlenen sürenin sonuna gelindiğindeyse sizlere, Almanya çalışma izni ve Almanya oturma izni verecektir.
 • Almanya çalışma izni almak için benzer bir diğer koşulsa üniversite mezunu olmaktır. Üniversite mezunu yabancı vatandaşlar Almanya’dan 6 aylık bir özel vize alabilir. Bu 6 aylık vize kapsamında Almanya’da bir iş bulur ve ülkede geçinebilecek maddi güce kavuşmuş olursanız, Almanya’da bulunan Yabancılar Şubesi’ne başvuru yaparak Almanya oturma iznine sahip olabilirsiniz. Eğer çalıştığınız sektör mühendislik veya bilişim teknolojileriyle ilgili ise Almanya, herhangi bir dil sertifikası şartı sunmayacaktır. Ancak bu sektörlerin haricinde bir sektörde çalışacaksanız, Almanya hükumetinin belirlemiş olduğu dil sertifikasını almış olmanız ve ibraz etmeniz gerekecektir.
 • Kimi durumlarda ise Almanya’da çalışmak istediğiniz süre 90 günü aşmayabilir. Eğer Almanya’ya işçi olarak gitmek istediğiniz süre 90 günü aşmıyorsa alacağınız “Almanya Schengen vizesi” de işinizi görecektir. Bu vize sizlere, 90 güne kadar Almanya çalışma izni vermektedir.

Almanya çalışma izni ne kadar sürer?

Daha öncesinde de belirtmiş olduğumuz gibi Almanya çalışma izninin süresi değişkenlik göstermektedir. Üniversite eğitimini Almanya’da tamamlamış olmanız halinde sizlere, 18 aylık Almanya çalışma izni verilmektedir. Ancak herhangi bir ülkede üniversiteyi bitirip Almanya’da çalışmak istiyorsanız size 6 aylık bir vize verilir ve bu süre içerisinde geçiminizi sağlayacak iş bulmanız beklenir. Eğer iş bulursanız vizenizin süresi uzar ve oturma izni alabilirsiniz. Ayrıca eğer bir Almanya Schengen vizesine sahipseniz, Almanya çalışma izni süreniz 90 gün ile sınırlı olmaktadır.

Almanya çalışma izni almak ne kadar sürer?

Bu durum değişkenlik göstermektedir. Kimi zaman işlemleriniz bir hafta gibi kısa bir süre sürebileceği gibi kimi zamansa konsolosluğun yoğunluğuna göre de bir haftadan daha uzun sürebilmektedir.

Almanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

“Yurt dışında çalışmak istiyorum.” diyorsanız ve çalışmak istediğiniz ülke Almanya ise, Almanya çalışma vizesine sahip olabilmek için yukarıda bahsi geçen koşulları sağlamak ve bazı belgeleri hazırlamak gerekmektedir.

Almanya çalışma vizesi için gerekli belgelere geçmeden hangi tür vize başvurusunda bulunmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sizlere Almanya çalışma vizesi sağlayan vize türü “Ulusal Vize (D Türü)”dür. Bu vizeyi alabilmek içinse, sektör ayırt etmeden sunulan bazı şartlara ve evraklara sahip olmanız gerekmekte.

 • Başvuru Formu: Almanya çalışma vizesi için yapmanız gereken ilk işlem, başvuru formunu eksiksiz, doğru bir biçimde doldurmuş olmaktır. Almanca doldurulması gereken bu form, sizinle ilgili genel bilgileri içermektedir. Formdaki bilgilerin eksik veya yanlış olması durumunda başvuru işleminiz onaylanmayacaktır, bu da Almanya çalışma vizesi alamayacağınız anlamına gelir. Eğer Almanya’da bulunmak istediğiniz süre 90 günden az ise Schengen vizesi için 1 adet, uzun ise ulusal vize için 2 adet başvuru formu doldurmalısınız.

Almanya çalışma vizesi başvuru formu için TIKLAYINIZ!

 • Pasaport: Geçerlilik süresinin başvuru tarihinden itibaren en az 1 yıl daha olması gerekmektedir.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık sigortası: Sağlık sigortası yoksa seyahat sağlık sigortası.
 • Mesleki geçmişle ilgili detaylı bilgiler: Aldığınız öz geçmiş, karne, iş sözleşmeleri, sertifikalar vb.
 • Diploma: Alman yüksek öğrenim diploması, tanınmış yüksek öğrenim diploması veya Alman yüksek öğrenim diplomasıyla kıyaslanabilir diploma. Burada dikkat edilmesi gereken husus diplomanızın ANABIN veritabanında yer alan verilerle uyum göstermesidir. Almanya çalışma vizesi alabilmeniz için sahip olduğunuz diplomanın ANABIN veritabanında “H+” değerlendirmesi alması gerekmektedir.
 • Almanya’da anlaşılan iş yeriyle ilgili somut bilgiler: İşverene ait bilgiler, yıllık brüt maaş, çalışma biçimi, iş yerinin adresi (posta kodu), iş sözleşmesi ve meslek için zorunlu tutulan diğer belgeler.
 • A1 seviye Almanca dil yeterlilik sertifikası
 • Ticaret sicil kaydı veya Almanya’daki iş yeri tarafından verilmiş olan kıyaslanabilir belge
 • Geçiminizi sağlayabildiğinizi gösteren belge (hesap cüzdanları veya hesap ekstreleri)

Diplomanızın kıyaslanabilir olup olmadığını öğrenmek için TIKLAYINIZ!

Doktorların dikkat etmesi gereken hususlar

Üniversiteden alınan Tıp Fakültesi diplomasının kıyaslanabilirliği, Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nin 10. maddesi kapsamında yapılmaktadır. Eğer mesleğiniz doktorluksa ve Almanya çalışma vizesine sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak Federal Tıp Doktorları yönetmeliğince çalışma izninizin alınmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde Almanya çalışma vize başvurunuz olumsuz olacaktır.

Almanya’da Çalışma Saatleri Nasıl?

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da çalışma saatleri sektöre göre farklılık göstermektedir. Ancak Almanya hükumetinin belirlemiş olduğu azami süre haftalık 48 saattir. Sektörünüzün iş yoğunluğuna göre çalışma saatleriniz azalabilir.

Diğer Yurtdışı Fırsatları:

Kanada’da Çalışma İmkanları

İngiltere’de Çalışma İmkanları

Gürcistan’da Çalışma İmkanları

Azerbaycan’da Çalışma İmkanları

Bir önceki yazımız olan Hollanda'da İş Bulmak: Hollanda İş İlanları ve Başvuru Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 235 YORUM
 1. murat dedi ki:

  evliyim 3 çocuk babasıyım 23 yıllık ağır vasıta şöförüyüm tır kamyon otobüs çok deneyimliyim.

 2. Zümer Yılmaz dedi ki:

  Askerlik tecilim var 2020 ye kadar makine myo mezunuyum Yani iki yılllık makina teknikeriyim diplomam aldığım zamanda ab için geçerliliği var meslek olarak ise topoğrafım arazi ölçüm operatörlüğüm var Almanya’da iş imkanı yada En kolay nasıl gidebilirim sicil kaydım felan yoktur

 3. Efe Can dedi ki:

  Merhaba Askerligimi yapmadim ama alman vatandasi ile evlenmeyi dusunuyorum isim yok meslegim yok bir yardimci olabilirseniz sevenirim yorumlarinizi alabilirmiyim

 4. irem dedi ki:

  saygilar ben irem türkiyede yasiyom ünüversiteyi bitirdim muhendis diplomamialdim almanyada calismakisdiyorumnere basvurmamlazim sansim varmi lütfen bilgi

 5. Kenan koç dedi ki:

  Belgeli cnc taşlama freze ustasıyım. Ayrıca forklift, liftrak ehliyetim var. B/S/H firmasına tedarikçi uretim yapan bir firmada da 5 yıl tampon Baskı serigrafi bölümünde ustalık yaptım fakat bunun belgesi yok. Almanya’da çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 6. Kenan koç dedi ki:

  Belgeli cnc taşlama freze ustasıyım. Ayrıca forklift, liftrak ehliyetim var. B/S/H firmasına tedarikçi uretim yapan bir firmada da 5 yıl tampon Baskı serigrafi bölümünde ustalık yaptım fakat bunun belgesi yok

 7. Hasan dedi ki:

  İş makinası operatörüyüm Almanya’da çalışmak istiyorum Almanca bilmiyorum gitme durumum ne nasıl gidebilirim

 8. Abdullah dedi ki:

  Mimarlik okuyorum ve almanya ya gitmek istiyorum yardimci olur musunuz?

1 15 16 17