İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Türkmenistan 2020 İş İlanları ve Fırsatları – Türkmenistan’da Yaşam

Teknolojik gelişmeler ve iletişimin getirdiği imkanlar sayesinde gittikçe küçülen dünyada, çalışmak için yaşadığı ülkenin sınırları dışına çıkan insan sayısı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de de artan işsizlik ya da var olan işlerin kriterlerine uymaması dolayısı ile insanlar, çalışmak için başka ülkelere gidiyor. Türkmenistan da bu ülkelerden biri. Avrupa ülkelerine nazaran dil-kültür açısından ülkemize yakınlığı ve ulaşım kolaylığı gibi avantajlar dolayısıyla öncelikli olarak tercih edilen ülkelerden biri olan Türkmenistan’daki yaşam ve çalışma koşullarını, merak edenler için derledik.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Neler Yapabilirim? İmkanlar ve Fırsatlar

Türkmenistan Nasıl Bir Ülke?

Türkmenistan, Sovyetler Birliği’nin 1991 yılında dağılması ile bağımsızlığına kavuşan ülkelerden bir tanesi olarak yedi bağımsız Türk devleti arasında yer alıyor. Yüz ölçümü bakımından dünya üzerinden Türkiye’nin 3’te 2’si kadar yer kaplayan Türkmenistan’ın nüfusu, 2017 sayımına göre 5,758 milyon. Nüfusun % 85,6’sı Türkmen, %5.8’i Özbek, % 5.1’i Rus, % 0,4’ü Kazaklar ve %3.1’i ise diğer etnik gruplardan oluşuyor.

Türkmenistan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı olan TÜRKSOY’un üyeleri arasında bulunuyor. Başkenti Aşkabat olan ülke güneyden İran, batıdan Hazar Denizi, kuzeyden Kazakistan, kuzeydoğudan Özbekistan ve güneydoğudan da Afganistan ile çevrili olan bir coğrafi konumda yer alıyor.

Türkmenistan Yönetim Şekli

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin çeşitli reformlar ile dağılmasının hemen ardından bağımsızlığını ilan eden ülkelerden birisi olan Türkmenistan’da, eski Sovyet yönetim şeklinin gelenekselleşmiş yapısına rastlanıyor. Gelenekselleşmiş katı kurallarına rağmen ülke aslında 1992 yılında yürürlüğe konulan anayasa ile yönetiliyor. 1995 yılında Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilen kalıcı tarafsızlık beyannamesi ile ülkenin yönetim şekli, çok partili demokratik sistem yönetimi olarak belirlenmiş. Ancak ülkenin yönetim şeklinin, günümüz demokrasi anlayışından pratikte biraz farklı olduğu görülüyor. Mevcut hükumet Demokrat Parti olmakla birlikte iletişim başta olmak üzere birçok alan devletin tekelinde bulunuyor. Yeni anayasanın kabulünden sonra yapılan seçimle cumhurbaşkanı olan Saparmurat Niyazov, 2006 yılında öldükten sonra 2007 yılındaki seçimlerle cumhurbaşkanlığına Kurbankulu Berdimuhammedov geldi ve halen devlet başkanlığını yürütüyor.

Türkmenistan’da Yaşam

Ülkede resmi dil olarak Türkmence kullanılıyor. Türkmence’de kullanılan kelimeler, Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesi ile benzerlik gösterse de dil ve seslendirme farklılıkları dolayısıyla kimi zaman anlaşılması zor olabiliyor.

Ülkede para birimi olarak Türkmenistan Manat’ı geçerli. Manat ile Türk parası arasındaki kur farkı zaman zaman ufak oynamalar ile değişse de 1 Manat yaklaşık 1,5 ile 2 TL arasına tekabül ediyor.

Elektrik, su, doğal gaz gibi temel ihtiyaçların ücretsiz olduğu ülkede benzin de çok ucuz. Buna bağlı olarak ülkedeki yaşam koşulları hakkında olumlu yorum yapılsa da Türkmenistan’da yasaklar nedeniyle çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunların belki de en önemlisi yabancıların gece 11:00’den sonra dışarı çıkma yasağı. Bir de başkentte fotoğraf çekme yasağı da bulunuyor. Bunun yanı sıra sağlığın korunması için alınmış önlemler var: Sokaklarda sigara içmek yasak, sigara içmek için kapalı alanlarda sigara için ayrılmış bölümler ya da özel mülkler tercih ediliyor. Uyuşturucu kullanmanın ve taşımanın cezası 25 yıla yakın bir süre hapis ve kesinlikle affı yok. Tüm televizyon kanalları devlete ait ve internet üzerinden erişilen sosyal medya ağlarının neredeyse tamamı yasak. Birçok iş yerinde ve evde internet bulunmuyor. İnterneti mobil telefon üzerinden kullanmak gerekiyor. Bu bilgiler ışığında Türkmenistan yaşam şartlarının yabancılar için kimi zaman zorlayıcı olduğu söylenebilir.

Türkmenistan Gece Hayatı

Türkmenistan’daki yasakların oldukça fazla olması insanda “Türkmenistan’da gece hayatı yoktur.” düşüncesi yaratıyor. Yabancılar için gece 23:00’ten sonra başlayan sokağa çıkma yasağı, Türkmenistan’a çalışmak için giden kişilerin, genellikle kendi aralarında toplanıp kendi özel mülklerinde çeşitli eğlenceler ile vakit geçirmesine sebep oluyor. Gece hayatı için Aşkabat’taki turistik mekanlar tercih edilebiliyor. Bu bölgede birçok restoran olduğu gibi opera, bale türü kültürel etkinliklere katılmak mümkün. Ancak başkentte fotoğraf çektirme yasağı olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Ayrıca sokaklarda sigara içerek ya da alkol alarak gezmek de yasak. Türkmenistan’da çalışmak isteyen kişilerin, pasaportlarının her zaman yanlarında bulundurması büyük önem taşıyor.

Türkmenistan Ucuz mu?

Türkmenistan’da temel ihtiyaçlara dair hizmetlerin birçoğu ücretsiz olarak veriliyor. Benzinin de oldukça ucuz olduğu ülkede 45 litrelik bir depo yaklaşık 12 dolara doldurulabiliyor. Ülkede yaşayanların ortalama aylık gelirleri 200 – 300 dolar civarında ve bu miktar geçim sıkıntısı olmadan yaşamayı sağlıyor. Devlet her çocuk için yaklaşık 75 Manat ödeme yapıyor. Ancak ülkenin yerel vatandaşları için hayat kolayken yabancılar için kimi zaman çile haline dönüşebiliyor. Yabancılar her yerde yemek yiyemiyor. Bu nedenle yabancıların yemek yediği restoranlar, ülke vatandaşlarınınkine göre daha pahalı oluyor.

Türk kuruluşların da dahil olduğu tekstil ve konfeksiyon sektörü oldukça gelişmiş olmasına rağmen ülkede giyim oldukça pahalı. Buradaki insanlar yerel kıyafetlere yöneliyor. Türkmenistan’dan alınan bir kıyafete, Türkiye’deki ederinin iki katını ödemek mümkün. Çalışmak için Türkmenistan’a gitmek isteyen kişilerin aylık 500 dolar artı ev kirası olarak düşünebilecekleri bir masraf ile karşı karşıya olduklarını bilmeleri gerekiyor.

Türkmenistan Ev Fiyatları

Ülkeye çalışmak için gelen kişilerin tutabileceği evlerin fiyatları 500 dolardan başlıyor ve 1.500 dolara kadar çıkıyor. Çok bakım gerektirmeyen, hallice bir ev için 700 – 800 doları gözden çıkartmak gerekiyor. Evin konumu, toplu taşım araçlarına ve şehir merkezine olan mesafesi göz önünde bulundurularak kira bedelleri daha da artış gösterebiliyor. Eşyalı olarak kiraya verilen evler için ekstra eşya harcaması yapmaya gerek kalmıyor.

Türkmenistan İnsanları Nasıldır?

Türkmenistan’da da dünyanın her yerinde olduğu gibi farklı farklı insan tipleri bulunuyor. Yabancılar için belirlenen gece saat 11:00’den sonra sokağa çıkma yasağının bir önlem olup olmadığı şüphe götürür bir nokta. Türkmenistan’da yaşayan insanlar, bölgenin sert karasal iklimi ve göçebe olan atalarından gelen kültürleri taşımaları dolayısıyla pek ılıman insanlar değil. Ülkede yaşam oldukça kolay, ancak ülke vatandaşları için. Bu durum da dışarıdan gelenler ile ülke vatandaşları arasında ister istemez ayrımcılık yaratıyor.

Türkmenistan ile ilişkilerin gelişmesi 2010 yılından başlıyor. Türkiye, bu zamandan itibaren günümüze kadar 700’den fazla Türk firması ve 20 binden fazla Türk çalışan ile ülkenin aktif ekonomik hayatında önemli bir yer kaplıyor. İş birliklerinin artması, Türkmenistan insanının da yabancılara, özellikle Türk çalışanlara karşı daha ılımlı ve kooperatif olmasını sağlıyor.

Türkmenistan İş İmkanları

Dünyanın önde gelen doğal gaz üreticilerinden birisi olan Türkmenistan’daki birincil geçim kaynağı enerji sektörü olarak öne çıkıyor. Ayrıca Türkmenistan, pamuk yetiştiriciliğinde de dünyanın lider ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede, özellikle Türklerin yoğun olarak çalıştığı sektör inşaat sektörü olmakla birlikte gıda, tekstil sektörlerinde de kalifiye eleman arayışı sürekli olarak devam ediyor. Talebe bağlı olarak eleman alımı yapılan bu sektörlerde çalışmak için belirli kriterler bulunuyor. Yönetim kadrosunda görev alacak adayların İngilizce, Rusça veya Türkmence bilme zorunluluğu var. İşçi kadrosunda çalışmak isteyenler için böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

Azerbaycan’da Yaşamak ve Çalışmak – 2019 İş İlanları ve Fırsatları

Tekstil Sektörü

Tekstil sektörü için el becerisi ve konfeksiyon bilgisinin olması önemli bir avantaj. Bunun yanı sıra tekstil sektöründe Türkmenistan iş başvurusu için iplik, dokuma, tekstil gibi özel alanlarda kalifikasyon aranıyor.

İnşaat Sektörü

İnşaat sektöründe yönetici arayışı her zaman ön planda yer alıyor. Sektör, ülkenin kendi vatandaşlarını işçi olarak daha ucuza çalıştırabilme imkanına sahipken kalifiye yönetici bulma konusunda her zaman dışa açık olarak kendini belli ediyor. Türkmenistan iş ilanları genellikle inşaat sektöründe ara kademe yönetici, ustabaşı, şef ve mühendis gibi orta düzey yöneticilerden başlıyor. Türk çalışanların en çok yer aldığı sektör olan inşaat sektöründe, Türk firmalarla Türkmenistan devletinin ortaklaşa gerçekleştirdiği birçok yapı bulunuyor.

Gıda Sektörü

Türk çalışanların fazlalığı dolayısıyla bir yan sektör olarak başlayan gıda sektörü, ülkenin üçüncü büyük sektörü olarak göze çarpıyor. Türk çalışan ihtiyacı, özellikle Türk işçi çalıştıran büyük şirketlerde daha çok öne çıkıyor. Özellikle lüks Türk restoranlarında gıda sektöründe çalışmış kalifiye elemana ihtiyaç oluyor. Bu ihtiyaç özellikle son dönemlerde Türkiye’de çok sayıda açılan gastronomi okullarından mezun gençler için önemli bir avantaj. Türkmenistan iş başvurusu için ülkede yer alan Türk şirketlerle bağlantıya geçerek bir özgeçmiş göndermek gerekiyor. Bunun yanı sıra ülke tarafından yayımlanan iş ilanlarının da sürekli takip edilmesi gerekiyor.

Türkmenistan Hakkında Diğer Detaylar

  • Türkmenistan’da subtropikal çöl iklimi hakim. Yazların çok sıcak ve kurak, kışların çok soğuk olduğu ülkede yağış miktarı da oldukça düşük olarak kaydediliyor. Bu hava değişimleri, ülkenin büyük bir bölümünün çöl olması nedeniyle gerçekleşiyor.
  • Türkmenistan Türkiye saat farkı +2 saat. Türkiye’de saat 00:00 iken Türkmenistan’da saat 02:00 olarak kaydediliyor.
  • Türkmenistan’da kullanılan priz tipi C tip. Ülkede 250 V – 2.5 A elektrik akımı kullanılıyor.
  • Ülkede hayat çeşitli zorluklar içermesine rağmen, çalışanların kazancı oldukça tatminkar. Yıllık asgari ücret 2 bin 500 dolar civarında. Sektörlere göre değişmekle birlikte genellikle işe başlangıç ücreti 1000 ile 2000 dolar arasında değişiyor. Maaşlar yönetici pozisyonlarında 10 bin dolar gibi rakamlara kadar çıkabiliyor.
  • Ülkenin okuma yazma oranı %99.7
  • Türkiye’den Türkmenistan’a uçak yolculuğu 3 saat 52 dakika sürüyor.

Dubai’de Çalışmak İstiyorum: İş İlanları ve İş Fırsatları

Katar’da Yaşam Nasıl? Katar İş İlanları

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.