İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

BİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? BİMER Başvuru Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Kısa adıyla BİMER olarak bilinen Başbakanlık İletişim Merkezi, yapılan referandum ile birlikte cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçilmesiyle beraber kapatıldı ve bu kurumun faaliyetleri CİMER çatısı altında devam etmeye başladı. Dolayısıyla yeni yönetim sisteminde resmi adı BİMER olan bir kurum bulunmuyor fakat BİMER üzerinden yapılabilecek her türlü işlemi CİMER üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Dolayısıyla vatandaşlar bundan böyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kanalıyla şikayetlerini, önerilerini ve başvurularını devlete iletebilirler.

CİMER’e iletilen başvuruların 30 iş günü içerisinde cevaplanması beklenir. Ayrıca başvurunun yanıtlanması sürecinde vatandaşlar, internet üzerinden ya da ALO 150 hattından başvuruya ilişkin durumu sorgulayabilirler.

BİMER’e Nasıl Başvuru Yapılır?

CİMER’e internet üzerinden son derece hızlı ve kolay bir şekilde başvuru yapmak mümkündür.

 • Online olarak BİMER başvurusu yapmak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en alt kısmında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayıp kurumun resmi internet sitesini açın.

 • CİMER’in resmi internet sitesi üzerinden iki farklı yöntemle başvuru yapmak mümkündür. Sağ tarafta yer alan “başvuru yap” formundaki ilgili boşluklara sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, isim, soyisim ve annenizin evlenmeden önceki soyisminin birinci ve sonuncu harflerine ilişkin bilgileri girmeniz gerekir.
 • Daha sonra cep telefonu numaranızı yazıp “onay kodu gönder” butonuna tıklayın. Telefonunuza iletilen kısa mesaj içerisinde yazan kodu sistemdeki uygun boşluğa yazarak giriş yapabilirsiniz.
 • Buna alternatif olarak “e-devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız” butonuna tıklayıp başvuru işlemlerinize e-devlet sistemi aracılığıyla başlayabilirsiniz.

 • E-devlet sistemiyle giriş seçeneğine tıkladıktan sonra ilk olarak kimlik doğrulaması gerçekleştirmeniz gerekecektir. Sayfadaki uygun boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet sistemi için belirlemiş olduğunuz parolayı yazın ve “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer hala bir e-devlet parolası almadıysanız herhangi bir PTT ofisine giderek yetkili personele kimlik kartınızı gösterip şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız halinde ise giriş ekranındaki “şifremi unuttum” yazısına tıklayıp sizden istenen kimlik bilgilerinizi ve bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarasını girerek şifre yenileme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu işlem için sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız bulunmalıdır. Bu numaraya gönderilen güvenlik kodunu sisteme girmediğiniz sürece şifre yenileme işleminiz tamamlanmayacaktır. Dolayısıyla sistemde kayıtlı bir cep telefonu numarası bulunmayan vatandaşların şifrelerini unutmaları halinde yine bir PTT ofisine giderek şifrenin yazılı olduğu zarfı satın almaları gerekecektir.
 • E-devlet sistemine e-devlet parolasına alternatif yöntemlerle de giriş yapmak mümkündür. Giriş ekranının üst menüsünde yer alan T.C. kimlik kartı, internet bankacılığı, mobil imza ya da elektronik imza opsiyonlarından herhangi birini kullanıp sisteme kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra e-devlet sistemi bilgi paylaşımına ilişkin onay isteyecektir. Eğer e-devlet sistemindeki bilgilerinizin kimlik doğrulama amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi ile paylaşılmasını kabul ediyorsanız “onayla” yazısına tıklayıp işlemlere devam edebilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra öncelikle üst taraftaki menünün hemen altında bulunan formdan hangi konuda başvuru yapmak istediğinizi seçmeniz gerekir. İhbar, bilgi edime hakkı, şikayet, istek ya da görüş gibi seçeneklerden size uygun olanı işaretleyip başvuru işlemine devam edebilirsiniz.
 • Bu işlemin sonrasında MERNİS sisteminden otomatik bir şekilde sistemin çekmiş olduğu kimlik bilgilerinizi kontrol etmeniz gerekir. Eğer bilgiler güncel ya da doğru değilse sağ üst bölümde bulunan “MERNİS bilgilerimi güncelle” butonuna tıklayıp güncel bilgilerinizi çekebilirsiniz. Ayrıca e-posta adresi, eğitim durumu gibi boş görünen formdaki diğer alanları da kendiniz doldurmalısınız. Bu bilgileri de girdikten sonra formdaki verilerin doğruluğunu kontrol edip “ileri” butonuna tıklayın.

 • Bu aşamada ise BİMER dilekçesini yazarak kuruma başvuruya ilişkin detayların yer aldığı bir bildirimde bulunmanız gerekir. Ayrıca yazmış olduğunuz detaylara ek olarak başvurunuzu tamamlayıcı ya da destekleyici niteliğe sahip olan herhangi bir görsel kanıtınız varsa bunları “dosya seçiniz” bölümüne tıklayarak sisteme yükleyebilirsiniz.
 • Maksimum 1500 karakterden oluşması gereken başvuru metnini yazdıktan sonra dosyada ve metinde müstehcen ya da kaba içeriğin yer almamasına dikkat ederek “ileri” butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Bu noktadan sonra başvuru hakkındaki detayları kontrol edebilir ve başvuruya onay verip işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Başvuruyu tamamladıktan sonra bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu aşamada BİMER başvuru iptalini yapmanız mümkündür.

BİMER’e internet üzerinden başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

BİMER Başvuru Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden yapmış olduğunuz başvurulara ilişkin sorgulama işlemlerini de iki farklı yöntemle gerçekleştirmeniz mümkündür. Başvuruyu isterseniz CİMER üzerinden isterseniz e-devlet sistemi aracılığıyla sorgulayabilirsiniz.

1. CİMER üzerinden başvuru sorgulama

 • BİMER başvuru sonucu sorgulama işlemini CİMER’in resmi web sitesi üzerinden yapmak için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp kurumun resmi web sayfasını açın

 • BİMER başvuru takip işlemleri için sitenin sağ tarafında yer alan formdaki “başvuru sorgula” bölümüne tıklayın.
 • İlgili boşluklara sırasıyla TC kimlik numarası, isim, soyisim bilgilerinizi girin ve alttaki tarafa annenizin evlenmeden önceki soyadının birinci ve sonuncu harfini yazıp cep telefonu numaranızı girerek” onay kodu gönder” yazısına tıklayın.

 • Daha sonra cep telefonunuza CİMER tarafından gönderilen mesajdaki güvenlik kodunu ilgili boşluğa girerek “devam et” yazısına tıklayın.
 • Eğer güvenlik kodu cep telefonunuza gelmediyse “SMS kodunu yeniden gönder” yazısına tıklayıp yeni bir güvenlik kodu alabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda kuruma göndermiş olduğunuz başvuruyla ilgili metin, dosyalar ve diğer detaylar yer alacaktır. Başvurunun ne durumda olduğunu öğrenmek istiyorsanız “başvuru hareketleri için tıklayınız” yazısının yer aldığı butona tıklayıp detayları öğrenebilirsiniz.

CİMER’in resmi web sitesi üzerinden başvuru sorgulamak için TIKLAYINIZ!

2. E-devlet sisteminden başvuru sorgulama

 • E-devlet sistemi aracılığıyla başvuru sorgulama işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bu bölümün en altında paylaşmış olduğumuz bağlantıya tıklayın ve CİMER’in ilgili hizmetinin yer aldığı sayfayı açın.

 • Giriş işlemi için karşınıza gelen ekrandaki “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın ve sisteme giriş için gerekli aşamaları takip edin.

 • Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda CİMER başvurularınız yer alacaktır. Başvuruya ilişkin sorgulama yapmak için sağ taraftaki “detay” yazısına tıklayabilirsiniz.

 • Detay bölümüne girdikten sonra başvuru için yazmış olduğunuz metin ve diğer detayları görüntüleyebilirsiniz.
 • Ayrıca sayfanın alt bölümündeki hareket listesine gelerek başvurunun hangi aşamalardan geçtiğini öğrenebilirsiniz.

E-devlet sisteminden CİMER başvuru durumunu sorgulamak için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Yeni Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler? Randevu Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.