İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer? Ne Zaman Yatırılır?

27.12.2018

Anne veya babanın hayatını kaybetmesi sebebiyle yetim aylığı alan kız çocukları evlendikleri zaman bu aylıktan faydalanamazlar. Birkaç sene önce yürürlüğe giren uygulama ile birlikte anne veya babanın kaybı sonrasında yetim aylığı alan kadınların evlendikleri zaman bu parayla orantılı olarak çeyiz parası almasına karar verildi. Evliliğin resmileşmesiyle birlikte yetim aylığı kesilir ve evlendikten sonraki 5 yıllık süreç içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuran kadınlara çeyiz parası ödemesi yapılır.  Ölüm aylığı alan kadınlar için verilen çeyiz paraları ya da diğer ismiyle evlenme ödenekleri için herhangi bir yaş sınırı bulunmaz. Sadece kadının ilk evliliği olması yeterlidir.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Çeyiz parası, yetim aylığının 24 aylık ödeneği kadardır. Dolayısıyla çeyiz parası herkes için aynı tutarda değildir.

Örnek vermek gerekirse:

  • 500 Türk Lirası tutarında yetim aylığı alan birisinin çeyiz parası 12.000 Türk Lirası olurken 750 TL yetim aylığı alan bir kadının evlendikten sonra alacağı çeyiz parasının toplam tutarı ise 18.000 Türk Lirası tutarında olacaktır. Söz konusu tutar tek seferde verilir, aylara bölünerek verilmez.

Çeyiz parasının hesaplanması için:

  • Yetim parasını 24 sayısı ile çarpmak yeterli olacaktır.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonra Verilir?

Evlenmeden önce ölüm aylığı alan kadınlar, evlendikleri tarihten itibaren beş yıllık süreç içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun il müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü binalarına çeyiz parası için müracaatta bulunmalıdırlar.

Başvuruların devreye alınması için:

  • Söz konusu merkezlerde evlenme ödeneği talep dilekçesinin doldurulması gerekir.
  • Başvuru sırasında nüfus cüzdanı da kişinin yanında olmalıdır.
  • Eğer evlendikten sonra henüz nüfus cüzdanı değiştirilmediyse evlilik cüzdanının da Sosyal Güvenlik Müdürlüğü merkezine getirilmesi gerekir.

Çeyiz parası başvurusu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra:

  • Kurum tarafından değerlendirme süreci başlatılır.
  • Genelde başvurudan sonraki 2-3 aylık süreç içerisinde başvuru sonuca ulaşır ve çeyiz parası almaya hak kazanan kadınların ödenekleri hesaplarına yatırılır. Tabi ödemeler Ankara’dan yapıldığı için yoğunluğa bağlı olarak süreç biraz daha uzayabilir.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır?

Çeyiz paraları ile ilgili merak edilen bir diğer konu ödemelerin her bankaya yapılıp yapılmadığına yöneliktir. Fakat bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu biraz kısıtlayıcı bir tutum sergiler ve ödemeleri yalnızca Ziraat Bankası’na yapar.

Evlenme ödeneği almaya hak kazanan kadınlar:

  • Eğer Ziraat Bankası’nda herhangi bir hesapları varsa ödeme gerçekleştikten hemen sonra kendi hesaplarından parayı çekebilirler.
  • Bu bankada bir mevduat hesabı olmayıp çeyiz parası almaya hak kazanmış olan kadınlar ise ödemenin yapılmasıyla birlikte üzerinde T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu bir kimlik belgesi ile Ziraat Bankası’na ait herhangi bir şubeye gidip paralarını çekebilirler.

Bir önceki yazımız olan Bu Numara Kimin? Beni Kim Aramış? [ÜCRETSİZ] başlıklı makalemizde Beni Arayan Numara Kim, Bilinmeyen Numara Kime Ait ve Bilinmeyen Telefon Numarası Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.