İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çok Para Kazanmak İçin Ne Yapabilirim? Yolları Nelerdir?

25.07.2018

Lise çağlarında gelecek planlaması yapan genç biri de olsanız, elindeki sermayeyi doğru değerlendirerek hangi sektöre gireceğinize karar vermeye çalışan bir girişimci de olsanız asıl hedefiniz yüksek miktarda para kazanmaktır. Aşağıdaki maddeleri değerlendirip kendinize en uygun gelen, kafanıza en çok yatan sektöre adım atarak ya da yatırım yaparak oldukça yüksek paralar kazanmanız mümkün.

1. Drone operatörlüğü

drone

İlk çıktığında pahalı oyuncaklar olarak kabul gören dronelar bugün pek çok şirket tarafından farklı amaçlar için kullanılıyor. Yapacağınız anlaşmalara bağlı olarak, drone operatörlüğü yaparak hayli yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle 4K çekim özelliğine sahip bir drone edindikten sonra çeşitli tanıtım filmleri, düğün ya da yemek gibi özel etkinlikler, spor müsabakaları gibi sayısız organizasyonda çekim yapabilirsiniz. Özellikle ülkemizde hala daha bakir bir sektör olan drone çekimleri için bağımsız olarak çalışabileceğiniz gibi bir şirket kurarak da işlerinizi ilerletmeniz mümkün. Zaten “para parayı çeker” mantığıyla, düzgün bir kazanç elde etmeye başladığınızda şirketleşmeye gitmek zorunda kalacak ve muhtemelen bir drone filosu kuracaksınız.

2. Faktoring hizmetleri

faktoring

Gelir İdaresi Başkanlığının yayınladığı verilere göre faktoring hizmetleri veren şirketlerin yıllık kazançları oldukça yüksek. Faktoring; kabaca açıklamak gerekirse bir kişi ya da kuruluşun mevcut alacağının belli bir miktar düşerek devredilmesidir. Örneğin elinizde 100.000 TL’lik bir senet var ancak bu senedi bir türlü tahsil edemiyorsunuz. Faktoring şirketleri bu senedinizi bir miktar kesintiyle, sizden alıyor. Bu sayede siz uzun süredir yapamadığınız tahsilatınızı yapmış oluyorsunuz. Sonraki sürecin tamamıyla faktoring firmaları ilgileniyor. Faktoring hizmetleri ülkemizde kişi başı yıllık 1.605.059 TL kazanç elde ediyor. Eğer sermayeniz varsa faktoring şirketi açmak, yüklü miktarda para kazanmak için tercih edebileceğiniz yollardan biri.

3. Noterlik

noter

Özellikle henüz lise çağındaysanız ve gelecek planlamasına başlamadıysanız noterlik son derece karlı mesleklerden biri olarak bu planlarınızda yer almalı. Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları çözmek için kamu hizmeti sağlayan kişilerdir. Araç ve ev satışından vekalet vermeye kadar sayısız işleme noterler bakar ve bu işlemler için belli bir ücret alırlar. Noter olabilmek için önce bir hukuk fakültesinden mezun olunması gerekir ancak her hukuk fakültesi mezunu noter olamaz. Bunun için avukatlık stajınızı tamamladıktan sonra Adalet Bakanlığından noterlik belgesi almanız ve yine bakanlık tarafından verilen noterlik ilanlarını takip etmeniz gerekir. Noterlik mesleği, vergi rekortmeni olacak kadar çok kazandıran bir meslek olduğundan rekabet de aynı oranda zorlayıcıdır. Bu yüzden gözünüz bu tarz ilanları yakalamak için sürekli açık olmalı.

4. Futbolculuk

ronaldo neymar messi

Futbol tüm dünyada en çok takipçisi olan spor dalıdır. Özellikle son 10 yılda Rus ve Arap sermayelerinin de futbol sektörüne girmesiyle oyuncu maaşları ve bonservis ücretlerinde de korkunç bir artış meydana geldi. Avrupa’nın beş majör liginde ödenen transfer ücretleri ve maaşlar gerçekten dudak uçuklatıyor. Bonservis ücreti rekoru Temmuz 2018 yılı itibarıyla 222 milyon euro ile Brezilyalı futbolcu Neymar’a ait. Bu kadar büyük meblağların konuşulduğu futbol sektöründe yüksek kazançlar elde etmeniz için illa ki büyük ligler ve takımlarda top koşturmanız gerekmiyor. Türkiye, futbolcu maaşı olarak lig sıralaması yapıldığında 6. sırada yer alıyor. Bu bağlamda amatör ligde oynayan bir futbolcu bile olsanız gerçekten büyük rakamlar kazanmanız mümkün.

5. Mankenlik ve modellik

manken kadın

Ünlü markaların ürünlerinin tanıtılması için, en az kendileri kadar ünlü manken ve modellere ödedikleri ücretler pek çok insanın ömrü boyunca çalışsa bile kazanamayacağı derecede yüksek. Manken ve modellik yapabilmeniz için elbette ki fiziksel bir ayrıcalığa sahip olmanız gerekiyor. Bu kriterler 90’lı yıllarda daha keskin olsa da şimdilerde pek çok farklı sektörde, değişik yüz hatlarına ve fizik ölçülerine sahip kişiler tercih ediliyor. Reklamlar ve defileler arasında mekik dokuyan pek çok model eğer karşısına çıkan fırsatları doğru değerlendirirse sinema ve dizi sektörüne de geçiş yapabiliyor. Ülkemizde bir ajansa bağlı olmadan bağımsız çalışan manken ve modellerin yıllık kazancı ortalama 200.000 TL civarında.

6. Yazılım geliştiriciliği

yazılımcı

Yazılım geliştiricliği yalnızca bugünün değil yarının da mesleklerinden biri ve önü son derece açık. Günümüzde insanlar tarafından yapılan pek çok meslek dalı birkaç yıl içerisinde makineler tarafından yapılır hale gelecek. Bu makinelerin çalışmasına olanak tanıyan yazılımları üreten kişiler de birer pop yıldızı statüsüne erişecek. Günümüzde bile dünyanın en zengin 10 kişisinden üçü yazılım geliştiricisi. Elektronik perakende satış fikrinin mucidi Jeff Bezos, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates yalnızca akıl sermayesiyle sıfırdan gelerek bugün multi milyar dolarlık bir servete sahipler. Geleceğin tamamen dijital bir hale geleceği düşünüldüğünde yazılım geliştiriciliği yalnızca bugün için değil gelecek için de en ideal mesleklerden biri haline geliyor.

7. Oyunculuk

film seti

Sinema sektörünün kuruluşu ve televizyonun icadıyla birlikte dizi ve program sektörünün oluşmasından beri oyuncular her daim gıpta edilen ve lakaplarının hakkını vererek parlayan birer yıldız olmuşlardır. Her ne kadar teknoloji dünyasında üç boyutlu modellemeyle birlikte oyunculuğun da dijitalleşeceği yönünde teoriler ortaya atılsa da gerçek aktör ve aktrisler uzun bir süre daha ekranlarda ve beyaz perdede boy göstereceğe benziyor. Oyuncuların kazançları şöhretleriyle doğru orantılı ilerler. Bir ajansa kaydolup bu sektöre adım attığınız anda binlerce liranın hesabınıza yatacağını düşünmeyin. Ancak oyunculuk konusunda gerçekten yeteneğiniz varsa ve önünüze çıkan fırsatları doğru değerlendirirseniz siz de binlerce hatta milyonlarca lira kazanan oyunculardan biri olabilirsiniz.

8. Youtuber’lık

youtuber logo

Günümüzün en popüler mesleklerinden biri olan Youtuber’lık yediden yetmişe herkesin hayali. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Youtube’un potansiyelini erkenden fark ederek bu yönde adımlar atan kişiler şu anda Youtuber adını verdiğimiz yayıncılara dönüştü. Youtube iş ortaklığıyla izlenme oranına göre belli bir gelir elde eden yayıncıların tek gelir kaynağı bu değil. Youtuberlar şöhretleri arttıkça daha yüksek sponsorluk ve reklam gelirleri elde etmeye başlıyor. Ancak Youtube’a ilk videonuzu yükledikten sonra “gelsin paracıklar” hayaline kapılmanız kısa zamanda hüsrana uğramanıza neden olabilir. Başarılı Youtuberların hepsi sabırla belli bir konsept doğrultusunda düzenli olarak içerik üreterek bugünlere geldi. Ancak sabrın sonunun selamet getirdiğini unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.