İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

KOSGEB’in Desteklediği, Kredi ve Hibe Verdiği Sektörler [TAM LİSTE]

KOSGEB aracılığıyla, yeni iş alanlarının kurulması amacıyla genç girişimcilere ya da işletmelerini büyütmeleri amacıyla küçük ölçekli işletmelere devlet temelli teşvik kredi ve hibe imkanları veriliyor. Özellikle sanayi işletmelerinin ekonomilerine yönelik gelişmeleri takip etmek ve yardımcı olmak amacıyla kurulan KOSGEB, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde sanayi dışındaki pek çok sektörde faaliyet gösteren KOBİ’lere de teşvik ve hibe yardımları sunuyor.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere verilen teşvik kredileri ve hibeleri, genel olarak düşük, hatta sıfıra yakın faiz oranlarına sahiptir. Mevcut işletmenin sektörü ve ölçeğine bağlı olarak KOSGEB’ten talep edilen kredilerin niteliği de değişkenlik gösterir. KOSGEB aracılığıyla belirlenen şartlara uygunluk gösteren girişimciler ya da işletme sahiplerine kredi hakkı tanınır. Aranan şartlardan ilki KOSGEB girişimcilik kurslarına katılma gerekliliğidir. Kurs sertifikaları olmayan kredi talebindeki girişimciler, KOSGEB hibe teşviklerinden faydalanamaz, sadece faizsiz kredi imkanından faydalanabilirler.

KOSGEB, desteklediği sektörlere göre farklı kredi oranları ve miktarları sunmaktadır. Belirli şartları yerine getiren her girişimci ya da işletmeci, başvuru talebinin ardından KOSGEB tarafından oluşturulan sıraya alınır ve hak ettiği tutarı banka hesabından çekebilir.

KOSGEB Nelere Destek Veriyor?

KOSGEB’in devlet destekli teşvik kredi ve hibelerinden yararlanmak isteyenlerin öncelikli olarak KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri incelemeleri ve KOSGEB NACE kodları arasında kendi sektörlerinin yer alıp almadığını kontrol etmeleri gerekir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörel NACE kodlarına uygun girişimci ya da yatırımcılar, geleneksel girişimci destek programı veya ileri girişimci destek programı içeriğindeki teşvik kredi ya da hibe fırsatlarından faydalanabilirler.

Girişimci ya da işletme sahipleri için oluşturulan “Geleneksel Girişimcilik Programı” kapsamında başvuru sahiplerine, kuruluş ve performans desteği olmak üzere iki farklı teşvik ve hibe desteklerinden yararlanabilme hakkı verilmiştir.

KOSGEB girişimcilik kurslarıyla alakalı tüm detaylara ulaşmak için TIKLA!

Kuruluş desteği kredileri, kurulacak yeni işletmeler için işletmenin statüsüne göre verilen ön destek yardımlarını ifade eder. Kuruluş desteği kapsamında;

 • İşletmesini ya da yeni iş sahasını şahıs işletmesi olarak kuran girişimcilere 5 bin TL,
 • İşletmesini ya da yeni iş sahasını sermaye şirketi statüsünde kuran girişimcilere 10 bin TL destek verilmektedir.

Girişimci ya da işletme sahipleri için oluşturulan “Geleneksel Girişimcilik Programı” kapsamındaki kuruluş desteği, hibe niteliğinde olduğu için herhangi bir geri ödeme talep edilmez ve uygun niteliklere sahip girişimcilerin tamamı bu destekten faydalanabilirler. KOSGEB tarafından standartlaştırılmış faaliyet alanlarından daha önceden herhangi bir destekten faydalanmamış ve KOSGEB eğitimlerini tamamladığına dair belgelerini almış girişimciler, teşvik haklarını talep edebilirler.

Geleneksel Girişimci Programı’nda yer alan performans desteği, kurulan işletmelerin bir ve iki yıllık süreçler dahilinde yarattıkları istihdam değerini ödüllendirmek ve sürekliliğini teşvik etmek amacıyla oluşturulmuştur. Performans desteği ile birlikte girişimcilere makine, teçhizat gibi teknik kısım için bütçe ayırmak yerine performanslarına dayalı hibe temelli maddi destekler verilmesi amaçlanmıştır.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörel NACE koduna uygun girişimci ya da yatırımcılar, ileri girişimci destek programının içeriğindeki teşvik kredi ya da hibe fırsatlarından da kendilerine uygun olan devlet yardımlarını alabilirler.

KOSGEB tarafından oluşturulan İleri Girişimcilik Programı’nın temeli aslında geleneksel girişimcilik desteklerinden farklı değildir. İleri Girişimcilik Programı, kuruluş ve performans desteğini kapsar. Ancak bu desteklere ek olarak; destek ile kurulan işletmenin teknoloji sınıfı statüsüne göre makine, yazılım gibi teknik materyal alımlarına destek sağlanır. Verilecek desteğin miktarı ve süresi, işletmenin değerlendirildiği teknoloji sınıfına ve statüsüne göre değişiklik gösterir. KOSGEB teşvik kredi ve hibe programları içeriğinde işletmenin hangi teknoloji sınıfında değerlendirileceği, KOSGEB NACE kodlarına göre belirlenir. Teknoloji sınıflarına göre;

 • Düşük-orta düşük teknoloji düzeyindeki işletmelere 100 bin TL’ye kadar,
 • Orta teknoloji düzeyindeki işletmelere 200 bin TL’ye kadar,
 • Yüksek teknoloji düzeyindeki işletmelere 300 bin TL’ye kadar kredi ve hibe desteği sağlanır.

Aynı zamanda teknik destek yardımı almak isteyen girişimci ve yatırımcılar, %75 oranında yazılım desteği alabilirler.

KOSGEB Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere verilen teşvik kredileri ve hibelerinin temel amacı, belirlenen sektörlerin desteklenmesi ve bu iş alanları için istihdam oluşturulmasıdır. Bu nedenle üretim yapmayan ve istihdam alanı oluşturmayan sektörler desteklenmez.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler, NACE kodlarını belirten sayısal değerler ile iş alanlarına ayrılmıştır. Bu bağlamda KOSGEB destekli kredi teşvik ve hibelerin kullanım alanları tamamen işin sektörüne özeldir.

KOSGEB’in desteklediği sektörler;

 • Madencilik ve taş ocakçılığı yapılan işletmeler,
 • İmalat sektörü temelli işletmeler,
 • Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtım firmaları,
 • Su temini yapılan firmalar ile aynı zamanda kanalizasyon, atık yönetimi ve iyileştirme faaliyetleri,
 • İnşaat firmaları,
 • Toptan ve perakende ticaret kapsamında motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı,
 • Ulaştırma ve depolama,
 • Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri,
 • Bilgi ve iletişim teknolojileri,
 • Mesleki, bilimsel teknik ve eğitim faaliyetleri,
 • İdari ve destek hizmet faaliyetleri,
 • Hayvancılık sektörü,
 • Hizmet faaliyetleri (kültür, sanat, eğlence, dinlenme, tatil ve spor vb.)
 • Finans ve sigorta faaliyetleri,
 • İdari ve destek hizmet faaliyetleri şeklinde belirlenmiştir.

Ülkedeki üretime tam destek veren KOSGEB, ekonomi yardım paketleri aracılığıyla birçok iş kolunda istihdam artışı ve yeni iş alanlarının oluşturulmasını amaçlar. Ancak sektörlerin içerisindeki her alan, verilen teşvik kredileri ve hibeler geçerli olmaz. Bu nedenle belirlenen sektörler kapsamındaki iş alanlarının incelenmesi ve araştırılması gerekir. Ana hatlarıyla belirlenen sektörler, farklı iş kollarına ayrılmakta ve her iş koluna ait değişik destek projeleri ve hibeler, KOSGEB aracılığıyla sunulmaktadır. Sonraki adımda iş sahalarının bulunması dahilinde o alan için verilmiş NACE koduyla birlikte kredi ve hibe başvuruları yapılabilmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanılan sektörlere bakıldığında, imalat sektörü ve alt iş kolları ilk sırada yer alır. İmalat sektörü içerisinde, gıda ve içecek imalatına yönelik KOBİ destekli kafe, restoran gibi iş alanları da yer alır. Tarım ve hayvancılık sektöründeki neredeyse bütün iş kollarına ve üretim alanına KOSGEB teşvik kredisi ve hibeleri verilir.

KOSGEB Teşvik Kredi ve Hibe Nasıl Alınıyor?

KOSGEB destek kredi ya da hibe teşviklerinden yararlanmak isteyenlerin; 32-70 saat arasında, sektöre göre değişen mesleki eğimlere katılmaları ve başarılı bir şekilde eğitimi tamamladıklarına dair sertifika almaları gerekir. Aynı zamanda NACE kodu formunda iş sektörünün yer alması ve kredi talebinde bulunan kişilerin İŞKUR ya da KOSGEB tarafından verilen girişimci belgelerini almaları şartı vardır. Son adım olarak NACE kodu formunda yer alan sektörlerden birinde faaliyet gösterecek olan işletmenin, iş planı projesi dosyası KOSGEB uzmanları tarafından onaylanmış olmalıdır. Girişimcilerin ya da yatırımcıların iş yeri açmak için gerekli olan belge ve evrakları tamamlayarak dosya içerisine eklemeleri, süreci hızlandıracak bir adımdır.

Faizsiz KOSGEB teşvik kredisi başvurusunda bulmak isteyenler, bağlı bulundukları il ya da ilçedeki KOSGEB İl Müdürlüğüne giderek bizzat müracaat edebilirler. Müdürlük içerisinde yetkilendirilmiş KOSGEB danışmanları, girişimcilere başvuru sürecinde ve uygun kredi tutarının hesaplanması konusunda yardımcı olur.

KOSGEB kredisi nasıl alınır? Şartlar nelerdir? Daha detaylı bilgi için TIKLA!

KOSGEB NACE Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

KOSGEB NACE kodu en genel anlamıyla, işletmenin vergi levhasındaki ana faaliyet kodu kısmında altı haneli olarak yer alan ifadenin ilk dört hanesini belirtir.

KOSGEB tarafından desteklen sektörlerin detaylı incelemesi ve açıklaması, KOSGEB NACE kodlarıyla birlikte KOSGEB resmi web sitesinde yer almaktadır. Bu nedenle girişimciler ve KOBİ’ler, KOSGEB’den destek alabilmek için kendi alanlarında NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar.

KOSGEB resmi sitesinde devlet temelli teşvik kredisi ya da hibe desteklerinden yararlanabilecek bütün sektörlerin kendilerine ait sektörel NACE kodlarıyla birlikte detayları listelendirilmiştir.

 • Açılan sayfada yer alan ana başlıklar altında ilgili sektörler tam liste olarak belirlenmiş ve hibe, teşvik kredileri verilen alt iş alanları da oluşturulmuştur. KOSGEB tarafından belirlenmiş kriterlere göre destek almak isteyenler, kendilerine en uygun olan NACE üst koduna ulaşabilirler.
 • İşletme sahipleri, liste içerisinde hem alt hem de üst NACE kodlarının yer alması durumunda kredi başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.

KOSGEB destekli sektörlerin listesi ve sektörlere ait KOSGEB NACE kodlarını incelemek için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bakkal Açmak için Neler Gerekli? 2020 Maliyetleri Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.