İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2020 En İyi TV Markası Hangisi? Hangi Marka Televizyon Almalıyım?

Televizyon günlük hayatımızın yeri doldurulamaz parçalarından biri haline geldi. Yemek yerken, akşam ailemiz veya arkadaşlarımızla otururken televizyon izlemeden yapamaz olduk. Televizyon izlemek bu derece hayatınıza entegre olmuşken, acaba televizyon satın alırken yeterince bilinçli şekilde alışveriş yapıyor muyuz? Televizyon satın almadan önce bilmeniz gereken tüm detayları paylaştık, gelin beraber bakalım.

Televizyon satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Televizyon sektöründe her isteğe ve bütçeye göre televizyon satın almak mümkün, 1000 TL’den 150.000 TL’ye kadar geniş bir fiyat yelpazesi var. Televizyon satın alırken istekleriniz ve kullanım ihtiyaçlarınız doğrultusunda ilerlemek önemli. Hepsinden önce, hakim olmanız gereken bazı televizyon özellikleri inceleyelim.

LCD TV Nedir?

Sıvı kristal ekran (liquid crystal display) anlamına gelen LCD TV, elektrikle kutuplanan sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir. LED TV, QLED TV ve OLED TV olmak üzere 3’e ayrılır. 

LED TV Nedir?

Piyasada oldukça fazla satılan LED TV’ler için arka aydınlatma olarak led ışığı kullanan LCD TV’ler diyebiliriz. Bu aydınlatma led ışıkları, izleyiciye daha canlı bir görüntü deneyimi sunar. 

OLED TV Nedir?

2013 yılında LG tarafından geliştirilen OLED TV’lerin, LED TV’lerden en büyük farkı bütün piksellerinin kendi kendine aydınlatabilmesidir. OLED TV’lerden yayılan ışık, pikseller tarafından üretildiği için siyah renkli (kontrast) yerlerde, pikseller kendini tamamen kapatır ve en gerçekçi siyah rengin gösterilmesini sağlar. 

QLED TV Nedir?

QLED, teknik anlamda inorganik kuantum nokta ışığı yayan piksellere sahip, OLED TV’den farklı olarak bu pikseller kendi ışıklarını yayamazlar. LCD TV’den tek farkı, arka ışığın önüne konumlandırılmış kuantum piksellerinden oluşan renkli bir filtresi olmasıdır. Bu yüzden, QLED TV, OLED TV’den renk açısından daha zengin olsa da siyah renk konusunda OLED TV kadar doyurucu sonuçlar gösteremez. 

OLED TV mi, yoksa QLED TV mi alınmalı?

OLED TV’ler, QLED TV’lere kıyasla, daha ince ve hafiftir ve daha az enerji tüketerek cebinizi de korur. QLED TV’ler aydınlık ortamlarda daha iyi görüntü kalitesi sunarken OLED TV’lerin gerçekçi siyah renk gösterme kapasite de daha yüksektir. Dolayısıyla, ihtiyacınıza göre bir seçim yapmak çok daha doğru olacaktır.

Bütün OLED veya QLED teknolojisini kullanan markaların televizyonlarında Smart TV özelliği vardır. Günümüzde en iyi televizyon tavsiyelerinde bulunurken, OLED veya QLED teknolojisi kullanmayan televizyonlar için “en iyi” demek mümkün değildir.

Smart TV Nedir? 

Smart TV, günümüzde iyi bir teknolojiye sahip tüm televizyonlarda kullanılan, yaygın bir özellik. En kısa tabilerle Smart TV, televizyonun İnternet ve mobil cihazlar ile etkileşime girme yeteneğidir. Bu özellik sayesinde, televizyonunuz ile YouTube veya Netflix gibi platformlardan içerikler izleyebilir veya televizyonunuza mobil cihazlarınızla direkt olarak bağlanabilirsiniz. 

Ekran yenileme hızı, Hertz nedir? 

Televizyon seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri, televizyonun saniye başına görüntüyü yenileme hızı yani Hertz(Hz) değeridir. Bu değer ne kadar yüksekse, televizyon ekrandaki görüntü o kadar hızlı değişir. Gerçek ekran yenileme hızı (Hertz) arttıkça, ekranın titremesi ve bunalık göstermesi azalır ve net bir görüntü elde edilir. Örneğin, 60 Hertz değerine sahip bir televizyon, hareketli sahneleri bulanık gösterirken 120 Hertz değerine sahip televizyon bu hareketleri çok daha net gösterir. Bu değere bakarken, yazılımsal ekran yenileme hızına değil gerçek ekran yenileme hızına dikkat etmelisiniz. 

Çözünürlük ve Piksel nedir?

Piksel, dijital ortamlarda gösterilen görüntüyü oluşturan en ufak birimdir. Ekranlarda veya televizyonda gördüğümüz her görüntü piksellerden oluşur ve bu piksellerin yoğunluğuna da çözünürlük adı verilir. Piksellerin yoğunluğu ne kadar yüksekse, ekrandan aldığımız görüntünün kalitesi de o kadar yükselir. Kısaca, piksel yoğunluğu ve görüntü kalitesi doğru orantılıdır. Çözünürlük ise, yatayda ve dikeyde bulunan piksel sayılarının bir sonucudur. Örneğin 800×600 çözünürlüğe sahip bir ekran satın aldınız, bu ekranda yatay ve dikeyde toplam olarak 1400 piksel bulunuyor anlamına gelir.

HD, HD Ready, Full HD, Ultra HD (4K) Nedir?

HD: Yüksek Çözünürlük anlamına gelen High Definition’ın kısaltması olan HD, günümüzde sadece televizyonlar için kullanılan bir terim değildir. Bütün medya organlarında yayınlanan içeriklerin “Yüksek Çözünürlüklü” olduğunu tanımlamak için HD kısaltması kullanılır. Her ne kadar televizyonda izlenilen programların büyük bölümü HD kalitesinde olsa da, TV üreticileri tarafından HD eskide kalmış bir teknoloji olarak kabul edilir. Bunun sebebiyse, HD’nin 1280×720 piksel çözünürlüğüne denk olmasıdır. HD TV, Full HD olarak çekilmiş dizileri veya filmleri, Full HD olarak oynatma becerisine sahip olmadığı için otomatik olarak HD çözünürlüğe düşürerek, sizi memnun etmeyecektir. 

HD Ready: HD Ready; HD’nin üst teknolojisi olarak üretilmiştir ve 1366×768 piksel çözünürlüğe denktir. Bu çözünürlüğe sahip HD Ready TV’ler 720p adıyla etiketlenir. Eğer alacağınız TV’nin üzerinde 720p (Buradaki P harfi Progressive Scan yani Gelişen/İlerleyen Tarama anlamında kullanılır) etiketi varsa, HD Ready kullanıldığını anlayabilirsiniz. HD Ready’de, HD gibi artık eskide kalmış teknolojilerden biridir. Full HD’ye nazaran piksel yoğunluğu çok daha düşüktür. Ayrıca Full HD üretilmiş içerikleri izlemenize olanak vermez. Sayısal örnek vermek gerekirse 1920×1080 çözünürlükte çekilen filmi, 1366×768 çözünürlüğe sahip HD Ready TV’de açmaya çalışırsanız, alacağınız çözünürlük TV’nizin sahip olduğu 1366×768 piksel olur. Bu yüzden yeni TV arayışında olanlara en az Full HD TV almalarını öneriyoruz.

Full HD: Yüksek Çözünürlük anlamına gelen Full High Definition’ın kısaltması olan Full HD, 1920×1080 piksel çözünürlüğe denktir. Bu çözünürlüğe sahip Full HD TV’ler 1080p veya 1080i kısaltmalarıyla etiketlenir (P harfi Progressive Scan yani Gelişen/İlerleyen Tarama anlamında kullanılırken, i harfi ise Interlaced Scan yani Geçmeli Taramayı temsil etmektedir). Eğer alacağınız TV’nin üzerinde 1080p etiketini görürseniz onun Full HD olduğunu anlayabilirsiniz. Günümüz şartlarında Full HD TV’ler sizi oldukça memnun edecektir. Yine de birkaç sene içinde yaygınlaşacak olan 4K hatta 8K çözünürlüklere ulaşamayacağınızı unutmayın. 

Ultra HD (4K): Ultra Yüksek Çözünürlük anlamına gelen Ultra High Definition’ın kısaltması olan UHD, 3840×2160 piksel çözünürlüğe denktir. Bu sebeple 4K TV olarak anılırlar. Full HD TV’ler dikey paralelde piksellerden oluşurken, 4K Ultra HD TV’ler ise yatay paralelde pikselden oluşur. Bu sebeple, UHD TV’ler, Full HD TV’lerden daha yüksek görüntü kalitesi sunar. 

Full HD TV’ler ile Ultra HD TV’ler arasında kağıt üzerinde büyük farklar olsa da seyir zevki kısmında gözle görülür büyük farklar yoktur. Eğer evinize sinema sistemi kurmayacaksanız, aradaki farkı hissetmeniz pek mümkün değildir.

HDR (High Dynamic Range – Yüksek Dinamik Aralık) Nedir?

Gördüğümüz bir resimdeki en karanlık noktayla en parlak nokta arasındaki farka “dinamik aralık” denir. Yüksek dinamik aralık, karanlık yerlerin daha koyu, aydınlık yerlerin ise daha parlak göründüğü anlamını taşır. Bunun her ne kadar kontrastla ilgisi olsa da dinamik aralığın mihenk taşı renklerdir. Herhangi bir TV’nin HDR uyumlu olması için hem kontrast hem de renk aralığı olarak karşılaması gereken bazı gereksinimler vardır. 

Kontrast aralığında iki önemli değer var; tepe parlaklık noktası ve siyah seviyesi. Bu ikili arasındaki fark, TV’nin kontrast oranını belirliyor. Kontrast oranı ne kadar yüksek olursa, TV’nize yansıyacak görüntüler de o kadar “dinamik” olacaktır.

Renk aralığında HDR uyumlu TV’lerin yeni standartı olan 10-bit renk derinliğini desteklemesi gerekiyor. Bu standart, 1 milyarın üzerinde renk üretebiliyor.

Ekran Boyutu Nedir?

Ekran boyutu, aldığımız TV’nin büyüklüğünü temsil eden bir değerdir. Büyük ekran boyutlarında, izlediğimiz programların detaylarını daha iyi yakalayabiliriz. Bu da seyir zevkimizi arttıran unsurlardan biridir.

Hangi Ekran Boyutunu Seçmek Gerekir?

Buna karar vermek için TV’yi koyacağınız odanın büyüklüğü ve sizin TV’ye olan uzaklığınız önemli. TV ile aranızda en az 3 metre bulunması gerekir. Eğer koyacağınız oda ufaksa, büyük ekran boyutuna sahip TV seçmek gözlerinizi yoracaktır. Ekran boyutları, inç cinsinden hesaplanır.

65″ ve daha büyük ekran TV’ler ancak sinema odaları için düşünülmelidir.

50″ ile 64″ arasında değere sahip olan TV’ler bulundukları odada oldukça güçlü görsel etki yaratır. 45m2’den büyük her odaya bu boyutlar arasında TV alabilirsiniz. Eğer sinema ortamından hoşlanıyorsanız, ses sistemiyle birlikte evinizi ufak bir sinema salonuna çevirebilirsiniz.

33″ ile 49″ büyüklüğündeki TV boyutlarını oturma odanızda veya geniş yatak odalarınızda tercih edebilirsiniz.

32″ ve daha küçük TV’leri ise mutfak gibi evinizin küçük yerlerinde kullanmanızı öneriyoruz.

“Peki bu inçler kaç cm yapıyor” diye düşünüyorsanız, inç-cm tablomuza göz gezdirebilirsiniz.

32″ = 81 Ekran

37″ = 94 Ekran

40″ = 101 Ekran

42″ = 106 Ekran

46″ = 117 Ekran

50″ = 127 Ekran

55″ = 139 Ekran

60″ = 152 Ekran

75″ = 190 Ekran

Televizyonların Kullanım Ömrü Ne Kadar? 

Kullandığınız televizyonların ömrü markadan markaya değişiklik gösterir ancak ortalama bir LCD TV’nin kullanım ömrü 60.000 saat ile 100.000 saat arasında değişir. Bu rakamları yıla çevirdiğimiz zaman;

  • Günde 6 saat televizyon izleyen bir ailenin ortalama kullanım ömrü; 27 yıl ile 45 yıl arasında değişiklik gösterir
  • Günde 10 saat televizyon izleyen bir ailenin ortalama kullanım ömrü; 16 yıl ile 28 yıl arasında değişiklik gösterir.
  • Televizyonunu hiç kapatmayan bir ailenin ortalama kullanım ömrü ise; 6 yıl ile 11 yıl arasında değişiklik gösterir.

Plazma TV’ler ise LCD TV’lere kıyasla çok daha kısa ömürlüdür. Ortalama bir plazma TV’nin kullanım ömrü 30.000 ile 60.000 saat arasında değişir. Yani, LCD’ye göre çok daha azdır. Bu rakamları yıla çevirdiğimiz zaman;

  • Günde 6 saat televizyon izleyen bir ailenin ortalama kullanım ömrü; 13 yıl ile 27 yıl arasında değişiklik gösterir.
  • Günde 10 saat televizyon izleyen bir ailenin ortalama kullanım ömrü; 8 yıl ile 16 yıl arasında değişiklik gösterir.
  • Televizyonunu hiç kapatmayan bir ailenin ortalama kullanım ömrü ise; 4 yıl ile 6 yıl arasında değişiklik gösterir.

Plazma TV’lerin kullanım ömrü daha uzun olsa da günümüzde artık eski sayılan bir teknolojidir. Bu yüzden size daha yeni teknolojiye sahip televizyon önerilerinde bulunuyoruz.

Görüldüğü üzere, televizyonun açık kalma süresi kullanım ömrünü kısaltıyor. İster yeni televizyon alacak olun ister mevcut televizyonunu kullanmaya devam edin, televizyonunuzu izlemediğiniz sürece mutlaka kapalı tutun.

En İyi Televizyon Markaları

Gerekli televizyon özelliklerini öğrendikten sonra, gelelim en iyi televizyon markalarına. Aklınızdaki “hangi televizyonu almalıyım” sorusuna yanıt olacak, 2019’un en kaliteli televizyonlarını inceleyin.

Samsung, QLED Q9FN

Samsung’un 2018 yılında piyasaya sürmüş olduğu bu televizyon, en iyi LED TV olmaya aday! QLED ve 4K Ultra HD olan bu televizyon, 75 inçlik bir ekran boyutuna sahip. 100 (Hz) ekran yenileme değerinde olan televizyon, teknik özellikleri kadar tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Samsung’un çerçevesiz olarak tanıttığı Q9FN’nin çerçeveleri sadece 0.19 inç. Giderek incelen bir kavise sahip olan televizyonun en kalın yeri 3cm. Fiyatıysa yaklaşık 30bin TL civarında.

LG, OLED65C8

LG’nin 2018 yılında piyasaya sürdüğü bu televizyon, yapay zeka destekli. OLED, 4K Ultra HD, 60Hz, 65 inç, 4K Cinema HDR özelliğine sahip LG OLED65C8, dünyanın en iyi Smart TV’lerden biri! OLED ekranı sayesinde mükemmel kontrasta sahip bir görüntüyü sizlere sunuyor. Ayrıca akıllı ses sistemi sayesinde televizyonu yönetmek kolay ve zevkli. İnceliğiyle de kendine hayran bırakan bu televizyonun fiyatı, 16bin TL.

Sony, Bravia A9F OLED

Sony’nin bu televizyonunda iddialı olduğu konu çok başka! Sony Bravia A9F OLED, özellikle yüksek ses kalitesi ile ön plana çıkıyor. Çok yakın bir zamanda piyasaya sürülecek olan bu televizyon, OLED ve HDR desteğine sahip. Ayrıca Smart TV, 4K Ultra HD ve 16 GB dahili hafıza özelliği de var. 55 inç ve 65 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutu olan televizyonun fiyatıysa henüz bilinmiyor.

LG, OLED77C9PLA

En iyi TV markasının çıkardığı son teknoloji harikasıyla tanışın! LG’nin 2019 yılında piyasaya sürmüş olduğu televizyonunda birçok özellik var. OLED, 4K Ultra HD, sesle kontrol edilebilen yapay zeka desteği ve Smart TV özelliği bulunan televizyon, OLED sayesinde çarpıcı kontrast renkleri daha yoğun hale getirerek, görüntüye derinlik katıyor. 4K Cinema HDR ve HDR10 Plus ile sinemayı salonunuza getirmeyi başarıyor ve minimalist tasarımıyla, evinizin her dekoruna uyum sağlıyor. 77 inçlik ekran boyutuna sahip televizyonun fiyatı ise 55bin TL civarında.

Samsung, 82Q900R

Samsung, üretmiş olduğu 82Q900R yeni nesil televizyonda, 8K çözünürlüğe yer veriyor! Yapay zekayla desteklenen bu televizyon sevdiğiniz bütün içerikleri 8K çözünürlüğe dönüştürebiliyor. 8K sayesinde 33 milyon piksel çözünürlüğe sahip oluyorsunuz. Bunların yanında, QLED ekran teknolojisi, HDR desteği, Smart TV ve 82 inçlik dev ekran boyutuyla size bir televizyondan çok daha fazlasını vadediyor. İnce tasarımı ve modern çizgileri sayesinde de evinizin her yerine yakışacağından şüpheniz olmasın. Fiyatıysa 60 bin TL civarında.

Bizim TV’ler ile söyleyebileceğimiz bu kadar. Merak ettiğiniz tüm soruları içeriğin sonunda bulunan yorum alanında bizlere iletebilirsiniz.

En İyi Kombi Markası Hangisi?

Bir önceki yazımız olan Kombi Tavsiyeleri: En İyi Kombi Markası Sıralaması başlıklı makalemizde Az yakan kombi tavsiyesi, En iyi kombi markası 2018 ve yoğuşmalı kombi tavsiye 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.