İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Nasıl Uçuş Pilotu Olunur-Pilot Olmak İçin Aranan Şartlar

20.01.2015

Nasıl Uçak Pilotu Olunur-Pilot Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı

Merhaba Sayın okurlarımız. Sizlere ülkemizde ve dünyada en havalı mesleklerden birisi olan Uçuş Pilotluğu mesleği hakkında bilgi vereceğiz. Gerçekten hayal edilirse kocaman bir uçak ve size emanet edilen yüzlerce yolcu. Bunu hayal etmek zor değil ama bu mesleği yapabilmek gerçekten zordur ve biraz cesaret ister. Ülkemizde Türk Hava Yolları Pilot Alımı yapan firmaların başında gelmektedir. Ayrıca Pilot Akademilerinde pilot eğitmenliği verilmektedir. Dünya genelinde artık hava yolu taşımacılığından her geçen gün arttığı  şu günlerde eğer sizlerde bu mesleği yapmak istiyorsanız hayalinizden asla vazgeçmeyin diyoruz. Söylemiş olduğumuz gibi bu taşımacılık sürekli gelişmekte olduğundan bir hayli fazla pilot alımı da olacaktır. Buna bağlı olarak sizlerde pilot olabilir ve çok dolgun bir maaş ile çalışmaya başlayabilirsiniz.

pilot nasıl olunur

Türkiye’de ki bir çok hava yolu yeni pilot adaylarından sadece mecazi anlamda JAA ATPL Frozen (Dondurulmuş Havayolu taşımacılık pilot lisansı) dediğimiz pilot lisansını istemektedir ki aslında “ATPL Frozen” diye bir lisans yoktur,  CPL (Commercial pilot, Ticari Pilot ) lisansı dediğimiz lisans vardır. Ancak bu lisansı aldıktan sonra 14 ATPL Teori yazılısını da geçen pilot eğer 5 yıl içerisinde havada 1500 saat uçuş (bunun 500 saati Multi Crew olarak) tamamlarsa lisansı direkt ATPL lisansına döneceğinden, bu yazılıları geçmiş ve Cpl /Me /Ir lisanslı pilotlar “ATPL Frozen” lisanslı pilot diye anılmaktadırlar.

Bu Arada JAA (joint Aviation Authority ) dediğimiz kurum 8 Nisan 2012 tarihinde tüm Pilot lisans verme haklarını EASA (European Aviation Safety Agency) ‘ye devretti.  Türkiye Avrupa Birliği ülkesi olmadığından, Avrupa’da verilen lisanslar EASA CPL/ME/IR adi altında, ülkemizde verilen lisanslar ise Ulusal lisansa dönmüştür ve eskisi gibi JAA bağlı tüm Avrupa ülkelerinde geçmez hale gelmiştir.

CPL (Commercial Pilot lisansi) ME (Multi Engine/ Cok motorlu)  IR (Insturment Rating / Aletli Ucus) dediğimiz ve sizi First Officer (Yardımcı pilot) olmanızı sağlayacak lisansı almak için yapmanız gerekenler söyle sıralana bilinir.

ilotlar için birinci sınıf sağlık sertifikası dediğimiz, sertifikayı almanızı tavsiye ederiz ki, pilot olmak için her hangi bir sağlık sorununuz olmadığınızı bu zor ve pahalı eğitime başlamadan önce kendiniz için belgeleyin.

 

2)- Havacılık İngilizcesi testine girmeniz ve bundan 4 almanız gerekmektedir, eğer bu skoru alamazsanız, o zaman pilotluk eğitimi almadan evvel ya online yada bir okulda ICAO Havacılık İngilizcesi kursu almanız gerekir.

 

3)- Üsteki iki önemli konuyu hallettikten sonra ve gideceğiniz okulu seçmelisiniz. Bugün Amerika’ya gitmeyi seçtiyseniz bilmeniz gereken en önemli konu şudur: Gideceğiniz okul EASA lisansı verebilen bir okul olmalıdır. Çünkü 24 Nisan 2012 tarihinde Sivil havacılık Genel müdürlüğünün yayımladığı yeni kararnamede EASA / JAA lisansı olmayan yabancı yada Türk pilotlarının validasyon işlemi sadece bir yıl için yapılacağı ve bundan sonra uzatılmayacağı açıklanmıştır. Yani eğer siz Amerika’ya yada EASA lisansı vermeyen her hangi bir Dünya ülkesinde ki bir okula gidip CPL lisansınızı alırsanız ve bunu Türkiye’ye döndüğünüzde validasyon yaptırırsanız sadece 1 sene çalışabilirsiniz demektir. Bu yüzden Türk Pilot Akademisi,  Türkiye’de EASA lisansı vermeye yetkili 4 okuldan biri olan ve “European Fligt Training” ‘i temsil etmektedir.

 

4)- Okulunuzu seçtiniz ve kurslara başlayacaksınız. Bugün CPL eğitimi için minimum 208 saatlik bir uçuş zamanı ve 650 saatlik yer dersi görmeniz gerekmektedir. Ancak bu sizin bu kursu tam olarak 208 saatte bitirebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü ilk alacağınız lisans Private Pilot (PPL) lisansıdır ki bu lisansı almanız için minimum 35 saat uçuş yapmanız gerekmektedir. (FAA Part 141 öğrencileri için). Bizim kursumuzda bu 45 saat olarak belirlenmiştir. Çünkü bir çok öğrenci özellikle komünikasyonu yetersiz olan öğrenciler bu lisansı 45 -50 hatta 60 ve üzeri saatte alabilmektedirler. Bu da size verilen 208 saatlik program paketinin maliyetini arttırmaktadır.

Bu örnek havacılık İngilizcesinin ve kursunun ne kadar önemli olduğunu bir kere daha kanıtlamaktadır. Ama PPL lisansınızı öngörülen 35 saatte alırsanız o zaman kursunuz size yaklaşık $2400 civarında daha ucuza mal olmaktadır. Bunu başarabilmenin en önemli yollarından biride ne olursa olsun İngilizceniz süperde olsa en aşağı “Online Havacılık İngilizcesi ” kursu görmenizdir. Level 4 ve Yukarı olan öğrenci adayları “Online Kurs” almak isterlerse onlara $995 yerine $795 uygulanmaktadır ve bu $795 harcamak size $2400 geri getirebilir.

 

5)- Private Pilot lisansını alan öğrenci akabinde Instrument Rating /IR (Aletli Uçuş) dediğimiz kursa başlar. Bu kursta öğrenci 100 saat yer dersi görür ve bu kurs pilotluk kariyerinizdeki en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır, yani IFR uçuşlar. Dünyada ki tüm hava yolları 18000 feet ve üstü uçuşlar yaptıklarından tüm uçuşları IFR (Instrument flight rules) olarak planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden Intrument derslerini iyi anlayan ve başarı ile geçen öğrenciler Hava Yollarının mülakatlarında da büyük oranda başarı göstermektedirler. Çünkü havayolu mülakatlarının büyük bir kısmı simülatörde IFR uçuşunuzu planlamak ve gerçekleştirmek üzeredir. Bu Rating’i Private Pilot lisansınıza eklemek için 40 saatlik bir Instrument Uçuş eğitiminden geçmeniz gerekmekte ve bunun sonunda 1 yazılı, 1 sözlü ve 1′de uçuş testini geçmek zorundasınız. Bu testleri başarı ile geçen öğrenci artık IFR Flight Planlı uçuşlar gerçekleştirme yetkisine sahiptir. Instrument  bir Reyting’dir , bir lisans türü değildir.

Kaynak: turkpilotakademisi.com

Bir önceki yazımız olan İzmir Evde Anahtarlık İşi Yapmak 2015 ve Para Kazanmak başlıklı makalemizde Anahtarlık İşi Veren Firmalar 2015, Evde Anahtarlık İşi Yapmak İstiyorum ve İzmir Evde Anahtarlık Yapmak 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.