İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Makale – Yazı Yazarak Hangi Sitelerden Nasıl Para Kazanabilirim?

Teknoloji çağı içerisinde, her şeyde olduğu meslek gruplarında da büyük bir değişim söz konusu. Özellikle internet kullanımının bir lüksten standarda dönüşmesi neticesinde “influencer, sosyal medya fenomeni, içerik yazarı” gibi meslek statüsünde değerlendirilen kavramlar da insan hayatında yer etti. İnternet üzerinden para kazanmak her geçen gün daha cazip hale gelirken kelimelerle oynayıp yepyeni makaleler üretmek ve bundan para kazanmak, en popüler yöntemlerden biri.

Yazı Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Eğer Türkçe dil bilgisi ve imla kurallarına hakimseniz, klavye kullanımınız hızlıysa, yalnızca ilginiz olan konularda değil size verilen konularda da etkili, okunur yazılar yazabileceğinize inanıyorsanız, belli bir disiplinle her gün belli miktarda içerik üretebileceğinizden eminseniz bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak tam size göre bir iş. İçerik üretmek, para kazanmanın en etkili yollarından birisidir.

1. Blog yazarak para kazanmak

Her ne kadar son günlerde eski günlere kıyasla popülaritesini yitirmiş olsa da blog yazarlığı yaparak para kazanabilen pek çok kişi var. Youtube’ın arama kullanımlarında Google’ı bile solladığı ve herkesin her şeyi videolardan öğrendiği günümüzde blog yerine sağlam bir vlog kanalı daha yüksek maddi getiri sağlasa da doğru reklam ayarları ve düzenli bir okuyucu kitlesiyle blog yazarlığından para kazanabilirsiniz.

Blog yazarlığında önemli nokta yazdığınız konuların kolaylıkla bulunabilir içerikler olmamasıdır. İnsanların sizin sayfanıza gelip içeriğinizi okuduğunda bir tatmin duygusuyla sayfanızdan ayrılmaları gerekir. Eğer basit bir arama motoru taramasıyla bulunabilen konularda blog yazıları üretiyorsanız para kazanmayı unutabilirsiniz. Tıpkı Youtube içeriklerinde olduğu gibi blog yazılarında da tüketiciniz niş, yani tamamen ona hitap eden içerikler arıyor. Bu kitleyi yakaladıktan sonra asıl zorlu süreç başlıyor. Blogunuza belli periyotlarda düzenli olarak yazı eklemeniz gerekiyor ki, yakaladığınız kitle sizi terk edip başka bir blog’a gitmesin. Düzenli yazmak elde ettiğiniz kitleyi muhafaza etmenin anahtarı. Bu sayede blog’unuza banner reklam alabileceğiniz gibi yazılarınızda kendilerinden bahsetmeniz için size para ödeyecek kişi ve kuruluşlar da olacaktır. Twitter fenomenlerinin kimi zaman yok yere alakasız kişileri etiketlediğine şahit olmuşsunuzdur. Bu etiketlemeler, tamamen o hesabı “promote” etmek için yapılır ve fenomenler bundan para kazanır. Blog yazarlığı da bundan farklı değil. Yazılarınızda gittiğiniz bir mekanda yediğiniz yemekten bahsettiğinizde üstü kapalı biçimde o mekanın reklamını yapmış ve takipçilerinizi o mekana yönlendirmiş olursunuz.

2. İçerik yazarı olmak

Bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak için izleyebileceğiniz belki de en eğlenceli yol içerik yazarı olmaktır. İçerik yazıları, SEO (search engine optimisation/arama motoru optimizasyonu) adı verilen ve sayfanın arama motorlarında ön sıralarda gösterilmesini sağlayan bir tekniğin uygulandığı belli bir konu ve konsept hakkında yazılmış yazılardır. Bu yazı bir filmin konusu ve karakterleriyle ilgili olabileceği gibi bankaların çalışma saatleri ile ilgili de olabilir. Özetle internetten aratılan her şey bir içerik yazısının konusunu oluşturabilir.

Kendi sitenizi kurarak içerik yazarı olabileceğiniz gibi bu tarz hizmetler veren sitelere üye olarak gelen siparişleri de değerlendirebilirsiniz. İki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Eğer yazarlık deneyiminiz varsa ve belli bir network’e sahipseniz içerik üreten sitelerle uğraşmadan kendi sayfanızı açıp müşterilerin sizinle buradan iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede aracıyı ortadan kaldırdığınız için yazı başına daha fazla gelir elde etmeniz mümkün. Üstelik yalnızca belli konseptlerde içerik üretir, ilgi alanınız olmayan konularda yazı yazmak zorunda kalmazsınız.

Ancak network’ünüz yoksa ve yazarlıkla ilgili tanınmış bir kişi değilseniz önce adınızı duyurmanız, reklam yapmanız ve ardından referans verebileceğiniz müşterilere en azından başlangıçta çok düşük fiyattan içerik üretmeniz gerekir. Bu noktada da içerik yazarlığı siteleri devreye giriyor.

İçerik yazarlığında belli bir tecrübe, isim ve çevre edinene kadar bu siteler üzerinden içerik üretmeniz yararınıza olur. Bu sayede hem içerik yazılarıyla ilgili daha fazla şey öğrenir, hem pratik hem de çevre edinmiş olursunuz. Üstelik tüm bunları yaparken de para kazanmaya devam edersiniz.

İçerik yazarlığı siteleriyle ilgili olarak dikkat etmeniz gereken nokta internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz pek çok eylemde olduğu gibi bu sitelerin güvenilirliğidir. Pek çok site bu işi hakkını vererek yapsa da, yazarlarına ödeme yapmayan ve ortadan kaybolup başka isim altında ortaya çıkan dolandırıcı içerik siteleri de mevcut. Bu sebeple bir sitede yazmaya başlamadan önce o sitenin güvenilirliğini muhakkak sorgulayın.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler Hangileridir?

SEO kurallarına uygun içerikler üreterek, makale yazarak para kazanmak için kullanabileceğiniz pek çok site mevcut. Bu sitelerden elde edeceğiniz kazanç ise tamamen sizin üretici gücünüze bağlı. Yazdığınız kelime sayısına göre aylık burs miktarında kazanç sağlayabileceğiniz gibi ortalama bir maaşı yakalayabileceğiniz meblağlar kazanmanız da mümkün.

1. İçerikmatik

İçerikmatik, hemen her daim sistemde yazabileceğiniz içerik bulabildiğiniz, kullanıcı dostu arayüzüyle başlarken bile rahat edebileceğiniz bir site. Siteye üye olurken kendinizden bahsettiğiniz 200-300 kelimelik bir yazı yazmanızı istiyorlar. Başvurunuzun onaylanmasının ardından size bir bilgilendirme maili atıyorlar. Sitenin işleyişi, fiyatlandırma, ödemeler ve kurallarla ilgili her şeyi bu dosyadan öğrenmeniz mümkün. Ardından “Talepler” ekranında siteye sipariş gelen yazılardan birini üstlenip yazmaya başlıyorsunuz. Sistemdeki her sipariş kelime sayısına göre fiyatlandırılmış durumda. Genelde en düşük kelime sayısına sahip içerik 350 kelime olurken sistemde 5000 kelimelik içerik talepleri de bulunabiliyor.

İçerikmatik sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

2. İçerik Bulutu

İçerik Bulutu’na üye olabilmek için yazmadan önce okumanız gerekiyor. İçerik Bulutu’na bir yazı yazarak değil davetiye alarak üye olabiliyorsunuz ve bu davetiyeyi almak pek kolay değil. Bu yüzden “Davetiye Almak için Altın Tavsiyeler” sayfasındaki bilgileri iyice okuyup, başvuru ekranınızdaki alanları buradaki tavsiyelere göre doldurmalısınız. Tabii ki kabul edilmek için yalan söyleyin demiyoruz ama rehberde ısrarla “yapmayın, yazmayın” denilen şeyleri başvuru ekranında yazmanız, davetiye talebinizin otomatik olarak reddedilmesi anlamına geliyor. İçerik Bulutu’nda gelen siparişleri üstlenebildiğiniz gibi, sizin yazmanızın uygun olduğu konular editör tarafından direkt size atanabiliyor. İçerik Bulutu’nda fiyatlandırma İçerikmatik’te olduğu gibi kelime sayısına göre yapılıyor ve kelime sayısı arttıkça fiyat da buna göre artış gösteriyor. Ancak İçerik Bulutu’nun editöryal sisteminin insanın sabrını zorladığını belirtelim. “Şu paragraflar arasına bir boşluk bırakalım” şeklinde revizeler görmeniz son derece olası.

İçerik Bulutu sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

3. İçerik Evreni

İçerik Evreni’ne üye olmak için herhangi bir davetiye gerekmiyor. Kişisel bilgilerinizin istendiği ekranı doldurduktan sonra ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz ve üyeliğinizin onaylanmasının ardından yazmaya başlıyorsunuz. Evde makale yazarak para kazanmak için tercih edebileceğiniz sitelerden biri olan İçerik Evreni’nin belki de en büyük sorunu her daim yazacak içerik bulunmaması. Sisteme sipariş geldiğinde tüm üyelere mail geliyor ve bu içerikler konusuna göre kısa sürede tükenebiliyor. Eğer elinizi çabuk tutmazsanız bir sonraki siparişin sisteme girilmesini beklemek durumunda kalabilirsiniz. Daikin, Colin’s, Markafoni gibi herkesçe tanınan markalara içerik üreten İçerik Evreni’nin fiyatlandırmasıyla ilgili net bir aralık belirtmek doğru olmaz, zira her içeriğe göre farklı fiyatlandırmalar söz konusu.

İçerik Evreni sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

4. İyi Makale

İyi Makale’ye kayıt olduktan sonra içerik üretim sistemi biraz farklı işliyor. Sistemde, tüm içerikler tek bir ekranda toplanıyor ve diğer sitelerden farklı olarak yazarlar bu içeriklere teklif veriyorlar. Örneğin “X konuyla ilgili 500 kelimelik bir yazı” siparişi sisteme girildiğinde yazarlar bir çeşit açık artırma gibi bu yazıya fiyat teklifinde bulunuyor. Müşteri yazar puanına veya fiyatına göre verilen tekliflerden dilediğini tercih ediyor. Ayrıca bazı siparişler müşteri tarafından direkt yazara özel verilebiliyor. “X Özel Sipariş” olarak sisteme girilen bu siparişler yalnızca o yazar tarafından üstlenilip yazılabiliyor. İçerik fiyatları yazarların teklifine göre değiştiğinden sitenin ücretlendirme sistemiyle ilgili net bir şey söylemek mümkün değil. .

İyi Makale sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

5. Yaz Kazan

Yaz Kazan da her daim yeni kalemler aramayı sürdüren içerik sitelerinden biri. Sade bir tasarıma sahip sitenin ana menüsünden sisteme kayıt olabiliyorsunuz. Üstelik davetiye veya onay yazısı gibi bir şey de istemiyorlar. Yaz Kazan’da pek çok farklı konuda sisteme sipariş gelebiliyor ve yazarlar, yazdıkları kelime sayısına göre ayda 1000 TL’yi bulan gelir elde edebiliyorlar. Sistemdeki kazancınız yazarlık seviyenize göre değişiyor. Sistemdeki tecrübesine göre, Standart yazar, Uzman Yazar ve Elit yazar unvanını kazanan yazarlar unvanına göre kelime başına farklı oranlarda kazanç elde ediyor. Sitedeki kazancınızın hesabınıza yatması için en az 200 TL’lik içerik üretmeniz gerekiyor.

Yazan Kazan sitesine gitmek için TIKLAYINIZ.

Bir önceki yazımız olan Patoloji Bölümü Nedir? Patoloji Teknikeri Maaş ve İş Olanakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.