İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Astsubaylıktan Subaylığa Geçiş Şartları

07.08.2017

Rütbe atlamak isteyen astsubaylar için son dönemde bu anlamda birçok yenilikler oluşturuldu. Özellikle 7 yıl olarak astsubay görevi yapmış olanlar subaylık sınavına girmeye hak sahibi oluyorlar. Bu anlamda durum sadece bununla sınırlı olmasa da bu yasa birçok astsubayın subay olma olanağını iyice arttırdı. Bu yıl geçen yıllardan farkı ise subay olma şansı gelişmiş ve daha fazla alım yaparak subay olma şansı artmıştır.

Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar

• Ek geçici olarak adlandırılan ve subay olmak isteyenler için bu sene özgü olarak geliştirilen bu şartlar;

• Öncelikle kişinin Türk cumhuriyeti vatandaşı olması,

• Türk silahlı kuvvetleri tarafından belirlenen yasalar çerçevesinde ihtiyaç duyulan alanlarda subay alımlarının yapılması,

• En az dört yıllık bir yüksekokul mezunu olması,

• Subaylık sınavı için başvuru yapacak olan kişinin en az kıdem olarak çavuş kıdeminde olması,

• Başvuru tarihi öncesi ve sonrası sicil notunun yüzde doksan ve üzerinde olması,

• Askeri disiplinlik hal ve davranış, görev yerindeki başarısı, meslek ile ilgili ne kadar alakadar olduğu aynı zamanda ne denli genel kültüre sahip olduğu önem teşkil eder,

• Subaylık için düzenlenen sınavda sınava gire kişinin tam not alabilmesi gerekiyor.

Bu şartları sağlayabilen her kişi sınavdan sonra subay statüsüne ulaşacak ve subay ihtiyacına yönelik olarak yerlere yerleştirilecektir. Bunların yanı sıra kişinin sınavdan önceki hal ve davranışları aynı zamanda vatana olan bağlılığı üstleri tarafından da onay alması önem teşkil edecektir.

Bu özellikle artı puan olarak kişiye yansıyacak ve daha işi kolay hale gelecektir. Bu seneye özel olarak belirlenen bu şartlar önümüzdeki dönemlerde bu şartlar üzerine düzenleneceğine dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan PDR Nedir? PDR Çalışma Alanları Neler, PDR Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.