İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Taksicilik Yapmak İstiyorum: Sarı Taksi Şöförü Arayan Duraklar

25.09.2019

Taksicilik, günümüzün en zor meslekleri arasında yerini almıştır. Ulaşım sektörünün şehir içindeki demirbaşı konumdaki taksicilik, insanların devamlı ulaşım ihtiyacı olması nedeniyle tercih edilen mesleklerden biridir. Özellikle büyük şehirlerde tükenmeyen ulaşım ihtiyacı sebebiyle bu sektör, yatırımcıların ve çalışanların göz bebeği konumundadır. Türkiye genelinde yaklaşık 75.000 taksi plakası bulunur. 18.000 civarındaki taksi plakası ise İstanbul’da faaliyet gösterir. Büyük şehirlerde her taksi plakasının 24 saat çalıştırıldığı ve taksi başına en az 2 şoföre ihtiyaç duyulduğu düşünüldüğünde; taksicilik sektörü aktif ve sürekli olarak çalışan alımının yapıldığı bir meslek grubu olarak karşımıza çıkar.

Taksicilik Yapmak İstiyorum Diyenlerin Bilmesi Gerekenler

Taksi plakalarının türüne göre, fiyatlandırma yapılır. 1.5-1.8 milyon TL arasında değişen plakaların olduğu bilinen bir gerçektir. Bu plaka sahipleri genellikle ulaşım sektöründe şoförlük yapmak yerine; plakalarını kiralama yöntemini tercih ederler.

Plaka sahipleri genellikle plakalarını oto center ya da galerilere kiraya verirler. Bazı durumlarda plaka sahiplerinin doğrudan kiralama yaptıkları da görülür ancak bu güvenlik açısından sıkıntı yarattığından sık tercih edilen bir yol değildir.

Oto Center veya galeriler kiraya aldıkları plakaları hem doğrudan bu işi yapacak olan şoförlere hem de taksi duraklarının sahiplerine kiraya vermektedir.  Bu sistem, plakayı kiralayanların taksi şoförü bulması ihtiyacını doğurur. Durak işletmecileri kiraya aldıkları araçları, şoför olarak çalıştırdıkları kişilere tahsis eder ve onlardan günlük belirlenen bir ücret alır. 2019 verilerine göre taksici olmak isteyenlere uygulanan prosedür şu şekilde işler:

 • Plaka sahibi plakasını yaklaşık 6-7 bin TL arasında bir ücretle oto centera kiralar.
 • Galeri işletmecisi vergi, bakım, sigorta ve kar bedelini üzerine ekleyerek yaklaşık 8-9 bin TL arasında bir ücretle plakayı, şoför olmak isteyen kişilere ya da taksi duraklarına kiraya verir.
 • Durak işletmecisi kiraladığı her plaka için bir gececi bir de gündüzcü olmak 2 adet şoför bulmak ister ve bulunan 2 şoföre araç belli saat aralıkları için tahsis edilir.
 • Şoförler, günlük ortalama 150-200 TL arasında plaka kirasını taksi durağına öder.

Taksi Şoförü Olmak İçin Aranan Kriterler Nelerdir?

Taksicilik çok büyük sabır ve tecrübe isteyen zor mesleklerden bir tanesidir. İnsan ilişkilerine dayalı meslekler içerisinde yer alan taksicilikte şoförlerin yol-yer-yön duygusu gelişmiş ve sakin mizaca sahip bireyler arasından seçilmesi ilk kriterdir. Bunun yanı sıra taksi şoförlüğü yapabilmek için gerekli olan birkaç belgeyi de almış olmalısınız. Taksicilik için gerekli belgeler şu şekilde sıralanır:

 • Ehliyet
 • Psikolog raporu
 • Sağlık raporu
 • Ehliyet GBT’si

Bu belgeler ile şoförler odasına başvurularak gerekli onay alınması halinde istenilen durakta çalışmak üzere iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Taksi İş İlanları Nereden Bulunur?

Taksi şoförü arayan duraklar genellikle bağlı bulundukları şoförler odasına, İŞKUR’a ve internet üzerindeki iş bulma sitelerine ilan verirler.

İŞKUR üzerinden taksicilik ilanları

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel sektörde hizmet veren şirketlere personel alımına dair iş ilanları yayınlanmaktadır.

İŞKUR sitesinden taksicilik ilanlarına göz atmak için; İŞKUR e-şube sayfasını açmanız gerekir. Yazının devamında ilgili sayfanın linkini paylaştık.

 • Siteye giriş yaptıktan sonra açılan sayfa üzerinde yer alan “iş arayan girişi” sekmesine basmalısınız. Böylece daha önceden üye olduysanız özgeçmiş bilgilerinize anında erişim sağlayabilirsiniz. Daha önceden siteye üye olmadıysanız ise; açılan sayfadaki gerekli bilgileri yazıp üyelik işlemlerinizi tamamlamalısınız.
 • Sisteme güvenli giriş yaptıktan sonra aradığınız pozisyon,meslek, nitelik, beceri veya firma adını yazınız.
 • Çalışma şekli, ülke, il, ilçe, ilan no, ilan tarihi, meslek, öğrenim durumu, işyeri türü, engel durumu, vardiya ve iş yeri unvanı bilgilerini ekledikten sonra “ara” yazısına basın.
 • Sistem girdiğiniz bilgiler ışığında size en uygun olan iş ilanlarını gösterir ve kolayca başvuru yapmanızı sağlar.

İŞKUR üzerinden taksicilik iş ilanlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

İŞKUR’a Başvuru Yapın: İŞKUR Başvuru Nasıl Yapılır?

İŞKUR’da Profil Oluşturun: İŞKUR Profil Oluşturma

İş bulma sitelerindeki ilanlar

Sarı taksi şoförü arayanlar, bilinen iş bulma sitelerinden de kriterlere uygun adayların başvurularını değerlendirirler. İnternetten “taksici iş ilanları” şeklinde arama yaptırdığınızda birkaç siteye erişim sağlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada güvenilirliği kanıtlanmış bilinen sitelerden müracaatlarınızı yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Taksi şoförlüğü için verilen birkaç iş ilanını sizler için derledik:

 • Kariyer.net üzerinden taksi şoförü ilanlarını görüntülemek için TIKLAYINIZ!
 • Eleman.net sitesinden taksi şoförü ilanlarına bakmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 127 YORUM
 1. sedat dedi ki:

  İstanbul gece taksi işi arıyorum pendik Sultanbeyli civari

 2. Ahmet Efe dedi ki:

  Ankara gündüz veya gece taksi şoförlik işi arıyorum,serecem 2-4 var

 3. Recep dedi ki:

  İstanbul anadolu yakasin da gece taksicilik işi ariyirum yasim 24

 4. Tamer dedi ki:

  İstanbul esenler de oturuyorum

 5. Tamer dedi ki:

  Cumartesi Pazar günleri şoförlük yapmak istiyorum çok iyi araba kullanırım.

 6. serkan yaman dedi ki:

  istanbul küçükçekmecede oturuyorum haftasonları 2 günlük çalışabileceğim taksi arıyorum. özel bir şirkette uzmanım. ek iş olarak bakıyorum.

 7. Fikriye dedi ki:

  34 yaşında şoförüm bütün belgelerim tamam iş arıyorum

 8. Hakan Canbay dedi ki:

  24 yasında 5 senelik ehliyete sahip tek Cezam ve tek kuralla ihlalinden puan kaybım Yoktur İstanbul içi is arıyorum saygılarım ile Hakan Canbay e-mail omurulusoy868@gmail.com

1 10 11 12