İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Ekonomik şartları göz önünde bulundurursak ülkemizde kredi çekmek isteyen ve kredi borcu olan bir çok insanın olduğu görülmektedir. Bunların çoğu ihtiyaçtan dolayı olsa da bir kısmı da ev, araba kredisi gibi kredilerden de oluşmaktadır. Bankalar artık insanlara kredi verirken çok dikkatli davranmaktadır. Bunun temel sebebi ise günümüzde çok sayıda insanın kredi borcunu ödeyememesi ya da borçlarını öderken zorlanması gibi nedenlerdir.

Özellikle yakın zamanda ev almayı planlayan bireylerin kredi notunu öğrenmesi alacağı kredi açısından çok önemli bir rol oynamaktadır. Tamamen ücretsiz kredi notu sorgulamak isteyenler için kredi notlarının nasıl öğrenebileceğini anlatmak istiyoruz. Bankalar genellikle kredi notu sorgulaması için ücret almaktadırlar. Örnek verecek olursak; Ziraat Bankası için kredi notunu sorgulamak isteyenler Ziraat Bankası’nın internet bankacılığından ücretli olarak sorgulama yapabilmektedirler.

Ziraat Bankası internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra Ziraat Plus kısmından “Risk Sorgulama” sekmesine girerek 5 TL ücret ile Ziraat Bankası’ndaki kredi notunuzu sorgulayıp öğrenmeniz ise mümkündür.

Ancak kredi notunu sorgulamanın çok daha kolay bir yolu daha var. Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Findeks, banka kredi notu sorgulama konusunda en büyük hizmeti veren finans sitelerinden birisidir.

FİNDEKS KREDİ NOTU NEDİR?

Ülkemizde bir çok kişi daha önce kredi çekmiş ya da aktif olarak kredi borcuna sahiptir. Findeks Kredi Notu ise daha önce bankalardan kullanmış olduğunuz ya da hala kullanmakta olduğunuz tüm bireysel kredi geçmişinizi ve kredi kartlarınızın geçmiş verilerinden yola çıkarak size kredi notu veren bir sistemdir. Findeks kredi notunuz yüksek ise genellikle bankalardan daha yüksek miktarda ve uygun faiz oranlarında kredi almanız mümkündür.

Findeks için buradan kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Findeks sisteminde kredi notu sorgulamanın ücreti ise 4 TL olarak bilinmektedir. Kredi notunuzu öğrenmek için ise TC kimlik numaranız ile birlikte cep telefonu numaranızı girmeniz yeterlidir.

Kredi Kodu Nasıl Yükselir?

Kredi çekmek isteyenleri kilit sorularından biri olan kredi notlarının nasıl yükseleceğinden de bahsedelim. Kredi notunuz düşük ve kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız kredi borçlarınız var ise onları düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Bu durum kredi notunuzu yükseltecek eğer kredi notunuz yüksek ise de kredi notunuzun sabit yani düşmeyecek şekilde stabil olarak kalmasına yardımcı olacaktır.

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA

Findeks kredi notu, uzun yıllardan bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Kredi notunuz; bireysel kredi, kredi mevduat hesabı ve kredi kartı ödeme performansınız, limit ve borç durumunuz, kredi kullanım yoğunluğunuz gibi bileşenler dikkate alınarak hesaplanır. Bu notu artık sadece bankalar ve finansal kuruluşlar görmüyor, Findeks sayesinde bireyler de görebiliyor.

Günlük hayatınızın bir parçası haline gelebilecek bir sistem olan Findeks kredi notuyla ev ve otomobil alıp kiralarken, cep telefonu satın alırken veya evinizdeki beyaz eşyaları yenilemek istediğinizde notunuzun yüksekliğine göre avantajlar elde edebiliyorsunuz. Findeks kredi notu, risk raporunun bir sonucudur demek mümkündür. Öncelikle findeks sitesinden ya da mobil uygulamasından ücretsiz üye olarak kredi notunuzu öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Ardından üyelik girişi yaptıktan sonra Findeks kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kişi veya kurumlara ait risk raporlarını ve diğer kişilere ait kredi notunu almak istiyorsanız sistem raporu istenen kişiye SMS gönderir ve karşı tarafın onayı halinde raporu görebilirsiniz.

FİNDEKS KREDİ NOTU NASIL HESAPLANIR?

• Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları -> Etkileme Oranı: %30

Bireysel kredi taksitlerinizin ve kredi kartı ekstrelerinizdeki asgari ödeme tutarlarının zamanında ödenmesi Findeks Kredi Notu’nuzu yükselten bir unsurdur. Ödemelerinizin son ödeme tarihinden geç yapılması, Findeks Kredi Notu’nuzu olumsuz etkileyen nedenlerin başında gelmektedir.

• Mevcut Hesap ve Borç Durumu -> Etkileme Oranı: %25

İyi ve kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaba dahil edilmektedir.

• Yeni Kredi Açılışları -> Etkileme Oranı: %20

Henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan krediler, kişinin risklilik oranını artıran bir unsurdur. Bununla birlikte notunuzu etkileme oranı göreceli olarak düşüktür.

• Kredi Kullanım Yoğunluğu -> Etkileme Oranı: %15

Kredi kullanan ve düzenli ödeme tarihçesine sahip olan bir kişinin Findeks Kredi Notu, hiç kredi kullanmayan ya da az kullanan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.

Bu oranlar dahilinde çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekmek isteyenlerin kafasında da kredi notları az çok oluşacaktır. Bankalar kredi vermeden önce de bu puanlar doğrultusunda belirlenen kredi notunu göz önünde bulundurmaktadır. Böylelikle alacağınız kredinin miktarı ya da faiz oranı da değişiklik gösterebilmektedir.

Akbank Mobil Üzerinden Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Eğer Akbank kullanıcısı iseniz Akbank mobil internet bankacılığı üzerinden de Findeks kredi notunuzu ücretsiz bir şekilde öğrenmeniz mümkündür. Bunun içinse öncelikle Akbank mobilden internet bankacılığına giriş yapıp ardındansa “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım” menüsüne giriniz. Menüdeki Risk Raporu (KKB) kısmından da gerekli bilgileri sağlayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.