Ucuzluk Pazarı Nasıl Açılır? Japon Pazarında Satılan Ürünler

Malumunuz; artık ülkemizin her yerinde ucuzluk dükkanı, japon pazarı olarak adlandırılan işletmelerden var. Daha çok Japonya ve Çin gibi Uzak Doğu ülkelerine ait bir alışveriş kültürü olan bu dükkanlar artık bizlerin de yaşamında büyük yer kaplıyor. Girişimci adayları da bu yurt dışında popüler olan iş modelini ülkemize uyarlayarak güzel paralar kazanıyorlar.

Bir milyoncu olarak da adlandırılan bu işletmeler sürümden para kazanmak denen bir olayla dönüyor. Her şeyi ama aklınıza gelebilecek her şeyi tek bir noktaya toplayarak ucuza satan bu dükkanlar ürün fiyatıyla değil de satılan malların çokluğuyla para kazanıyor.

Sektörün hacmini bilen kişilerin “Ucuzluk Pazarı Mağazası” ya da “Ne Alırsan 5 TL” gibi mağazaların önünden geçerken mutlaka akıllarına “Japon pazarı açmak karlı mı? Acaba ucuzluk pazarı açmak için neler gerekir?” soruları gelmiştir. İşte biz de bu durumları tahmin ettiğimiz için sizlere güzel bir yazı hazırladık. Bu yazıda “Bir milyoncu avm nasıl açılır? Neler satılır? Ucuzluk pazarı açma maliyeti ne kadardır?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer sizin de bir miktar sermayeniz varsa fakat kafanızda henüz netleştirdiğiniz sektör yoksa, işte size fırsat! 1 milyoncu dükkanı açmak üzerine hazırladığımız bu makaleyi inceleyerek kendinize bir iş modeli oluşturabilirsiniz. Şimdi dilerseniz ayrıntılara geçelim.

Japon Pazarı Nasıl Açılır?

Bir milyoncu açmak için ihtiyacınız olan ilk şey bir dükkan ve işletme ruhsatıdır. Bu iş için uygun bir yerde orta boy bir dükkan kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Daha sonra kimlik belgeleri, oda kaydı, dükkan evrakları, vergi levhası gibi belgelerle beraber ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Ruhsat işlemleriyle ilgili detaylı ve güncel bilgi almak için ilçe belediyesine gidebilirsiniz.

1 milyoncu bayilik işine de girebilirsiniz. Henüz çok yaygın olmasa da Japon pazarı bayilik veren markalar var. Franchise alarak var olan bir markanın şubesini açabilirsiniz. Bu aşamada izlemeniz gereken adımlar bayilik alacağınız şirkete göre değişiklik gösterir.

İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ucuzluk Pazarı Nereye Açılır?

Ucuzluk pazarı, bir milyoncu veya ne alırsan 5 TL dükkanı açmak için en doğru yeri tercih etmelisiniz. Aksi halde dükkandan istediğiniz karı elde edemezsiniz.

Japon pazarı açacaksanız araç trafiğinin değil yaya trafiğinin yoğun olduğu bir bölge tercih etmekisiniz. Üstüne basa basa söylüyoruz: Kesinlikle insanların yaya olarak geçtiği yerler olmalıdır. Araç trafiği bu sektörü baltalar. Özellikle orta ölçekli marketlerin yanlarına açılan ucuzluk pazarları çok iyi paralar getirebilir. 

Japon Pazarının İçi Nasıl Düzenlenmeli?

Ucuzluk pazarlarının içi genelde çok karmaşık olur. Ufak tefek ürünler sepet veya kovalarda, daha büyük parçalar ise raflarda veya yerde durur. Elbette bu kadar çok ürün olan bir dükkanı düzenli tutmak zor. Ama en azından kategorilendirme yaparak ürünleri birbirinden ayırmalısınız. Böylece müşteriler aradıklarını daha rahat bulabilirler. Unutmayın: Dükkan ne kadar derli toplu görünürse, işiniz de o kadar çok olur.

En Modern Dükkan İsimleri

Ucuzluk Pazarında Neler Satılır?

Japon pazarı ürünleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey kendinize bir hedef kitle belirlemek olmalı. 

Benzer konular:

Kadınlara mı, erkeklere mi, genç kesime mi yoksa orta yaş ve emekli sınıfına mı hitap etmek istiyorsunuz? Bu noktayı iyi belirlemelisiniz. Çünkü bu sayede kendinize ana ürün çizgisi belirleyebilirsiniz. Tabii bu sadece tek bir kesime hitap eden ürünler satın demek değil. Elbette dükkanınızda diğer müşterilerin ilgisini çekecek ürünler de bulunduracaksınız. Fakat ağırlığı tek bir noktaya vermek sizin için iyi olacaktır. Örneğin; kadınlara  hitap edeceksiniz ağırlığı mutfak araç gereçleri ya da ev için süs eşyalarına verebilirsiniz. Kadınlar cam ve porselen süs eşyalarına bayılıyorlar. Bunları yurt dışından ya da ülkemizdeki büyük illerden temin edebilir kendi karınızı da koyup satabilirsiniz. 

Hedef kitle belirleme konusunu halletiyseniz Japon pazarında satılan ürünler ile ilgili araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Böyle bir mağaza açmak gibi düşünceniz varsa biraz internet yardımı ile “Bir milyoncuda ne satılır?” araştırması biraz da gerçek piyasa analizi yapmanız gerekmektedir. Nasıl mı? Elbette rakiplerinizi birebir inceleyerek. Dışarı çıkıp bu tür mağazalarda en fazla hangi ürünler ilgi görüyor, hangi ürünler kaç paraya satılıyor diye bizzat araştırmalısınız. İnternetin ne alakası var diye soranlar olabilir. Onu da şöyle açıklayalım: Ülkemizde bildiğiniz üzere Çin ve Hindistan gibi ülkelerden gelen oldukça pratik ve enteresan ürünler satılıyor. Bu ürünleri en erken keşfeden olmak istiyorsanız, internette Asya pazarını takip etmelisiniz. 

Bir Milyoncu Malzemeleri Nereden Alınır?

Dükkana malzeme temin etmek için izleyebileceğiniz birkaç yol var. Artık bu iş ülkemizde iyice yaygınlaştığı için toptan milyoncu malzemeleri satan yerler de arttı. Özellikle büyükşehirlerde çok çeşitli ürünler satan ucuzluk pazarı toptancıları var. Bunlarla anlaşarak malzeme temin edebilirsiniz.

Daha önce de dediğimiz gibi yurt dışından özellikle de Çin veya Hindistan’dan ürün getirip burada satabilirsiniz. Zaten artık elimizdeki telefonlar bile Çin’de üretilip dünyaya sunulmaktadır. İş gücünün ucuz olmasından dolayı Asya ülkeleri her zaman tercih edilmektedir. Siz de direkt olarak onlarla görüşüp malzeme temini için anlaşabilirsiniz. 

Yurt dışından mal getirme fikri sizi korkutuyorsa ilk etapta yerli toptancılarla iletişime geçebilirsiniz. Zaten onların çoğu da malları Asya’dan alıyor. Fakat unutmayın ki bu konuda en yeni ürünler yine Çin taraflarında üretiliyor. Piyasayı takip etmek adına bir ayağınızın o bölgede olmasında fayda var. 

1 Milyoncu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Bir milyoncu açma maliyeti, tıpkı diğer işletmeler gibi, her zaman kafa karıştırır. 1 milyoncu açmak maliyeti dükkan boyutuna, satılacak ürün miktarına ve kira gibi giderlere göre değişiklik gösterir.

Eğer orta sınıf bir dükkan açmak istiyorsanız en az 30 BİN TL ile 50 BİN TL arasında bir rakamı gözden çıkartmanız gerekmektedir. Dükkan kirası, içerisinin dekorasyonu ve mal stoklamak; bunlar hep masraf. Elbette çalıştıracağınız personellerin maaşları ve sigortası da var. Bunları da göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

1 Milyoncu Açmak Karlı mı?

1 milyoncu kar marjı yüksek bir işletmedir. Daha önce dediğimiz Japon pazarı kar marjı sürümden gelir. Bir saha araştırması yaparsanız ucuzluk dükkanlarının ne kadar kalabalık olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Siz de böyle bir dükkan açmak istiyorsanız ve yeterli sermayeniz de varsa, uzun vadede oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Yalnız ucuzluk diye kesinlikle kalitesiz ürün satışı yapmayın. Firmanın adını lekelemeniz sizin açınızdan kötü olacaktır.

Dükkanı açmak için, yazının başında da belirttiğimiz gibi, belediyeden ve vergi dairesinden gerekli açma ruhsatını almanız gerekecektir. Her şeyiniz tam olduktan sonra güzel ve görkemli bir açılış yapabilirsiniz. Açılışa özel kampanyalar ya da haftanın belirli günlerinde indirim kampanyası düzenleyebilir, halkın sevgisini kazanabilirsiniz. Sorusu olanlar yorum kısmından bize soru sorabilir.

Bakkal Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Çay Ocağı Açmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (7)

  • 50 bine raflarını halledemezsin orta ayar bi mağazanın konyada yapıyorum bu ışı sadece tabela kepenk 40.000tl açacak olan arkadaşlara söylüyorum para kazanır bilinçli yapılırsa ama bu işin maliyeti ağır 50 bin tl ye 50 metre dolar anca

  • Dekor ve raflara çok param gitmez bim mağazası kiracımdı rafları dükanda bırakıp çıktı onları kulana bilirim dekor işide benim işim bunlar için cüzü bi param gider oda önemli değil şimdilik kendimiz iki kişi çalışacaz ben ve kardeşim işletme bölümünü bitirmiş bilgilendirirseniz memnun olurum

  • Netür ürünler almalıyım kaç eleman çalışmalı bilgilendirirseniz dükanım 5 bin tleye kiraya gider aylık ucuzluk pazarı açarsam bana ekstırada para kazandırırmı bilgi berirseniz memnun olurum

  • Merheba ben Elazığda ucuzluk pazarı açmak istiyorum dükan benim 1200m2 şehir mekezinde ancak insanların çok yoğun olduğu yer değil merkezin yoğun olduğu yere 5 dakika ürün almak için 100.bin yetermi sıkıntı yaşarmıyım

  • merhaba benim bütçem kısıtlı bulunduğum ilçe genelde çiftçi öğrenci binbir çeşit tarzı bir yer açmak istiyorum hırdavat ve kırtasiye vs yeri açmak istiyorum kısıtlı bütçem var el aletleri elektironik vs yardımcı olursanız sevinirim lütfen

  • İyi günler Kağıthane de 2 kardes ucuzluk pazarı + kırtasiye ürünlerinin birarada olduğu bir dükkan açmak niyetindeyiz.Market ve pazarlama sektörlerinde tecrübeliyiz fakat bu işte daha önceden bir tecrübemız yok dukkanin dekorasyonu bulunması öncelikli ürünler ve tavsiyeleriniz neler olabilir yardimci olur tecrübelerinizi paylasirsaniz sevinirim...

Benzer Konular

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.

Detaylı Bilgi