İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 TOKİ Kura Çekilişi Ne Zaman? Başvuru Nasıl Yapılır? Son Başvuru Tarihi

Gelir durumu düşük veya orta düzeyde olan vatandaşların ev sahibi olabilmek için en büyük umudu olan TOKİ, bu yıl da yeni projelerini satışa sundu. Yaklaşık 67 ilde satışa sunulan 50 bin sosyal konut için talep oldukça yüksek. Binlerce kişinin ev sahibi olabilmek için başvurduğu TOKİ sosyal konut projelerinin başvuru süresinde ise son günlerine yaklaşıldı.

TOKİ Başvuruları İçin Son Gün Ne Zaman?

Halk Bankası ve Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleşen başvurularda 2+1 konut talep eden kişilerden 500 lira, 3+1 konut talep eden kişilerden ise 1000 lira başvuru ücreti talep ediliyor.

Türkiye’nin hemen her yerinde birçok ilde ve ilçede talepleri toplayan TOKİ, 06-22 Mart tarihleri arasında öncelikli olarak normal başvuruları kabul etti. İlk talep aşaması tamamlandıktan sonra bu süreci 25 Mart – 05 Nisan tarihleri arasında emekliler izledi. Son olarak başvuruları alınan engelli ve şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler için ise 15 Nisan’da başlayan sürecin son gün 19 Nisan 2019.

İstanbul ve Ankara İçin TOKİ Kura Çekilişleri Ne Zaman Başlayacak?

Özellikle İstanbul’da oldukça yoğun ilgiyle beklenen TOKİ sosyal konuş projelerinin başvurularında son günlere yaklaşılırken vatandaşlar kura çekiliş günlerini sabırsızlıkla bekliyor. Başvurularda son iki güne yaklaşılırken kura tarihlerinin başvuru sürecinin tamamlanmasının hemen ardından açıklanması tahmin ediliyor.

TOKİ Başkan Yardımcısı olan Mehmet Özçelik, 50 bin konut projesi için başvuruların hala sürdüğünü belirtti ve “Kuralar nisan sonu mayıs başı gibi çekilecek, herkes dairesini alacak. Her ilde ayrı kura planlıyoruz. 40’a yakın ilimizde konut projeleri yapıldı.” şeklinde açıklamada bulundu.

TOKİ Sosyal Konut Projelerine Kaç Kişi Başvurdu?

Başvuruları Mart ayının başında alınmaya başlayan 50 bin yeni sosyal konut projesi için şu ana kadar 621 bin 513 kişi başvuruda bulundu. En çok talep gösterilen daire tipi ise 2 oda 1 salon evler oldu. Projeler için belirlenen peşinat oranı %10, %12 ve %15 iken 240 aya kadar uzanan vade seçenekleri bulunmakta. 2+1 daireler için aylık kira ücreti 380 liradan başlıyor. 2+1 dairelerin satış fiyatı 116 bin 400 liradan başlarken, 3+1 daireler için bu ücretin başlangıcı 170 bin 720 lira civarında.

Başvurusu gerçekleşen 50 bin adet konutun 6 bin 300 tanesi İstanbul, 2 bin 934 tanesi Ankara, 2 bin 500 tanesi İzmir ve 2 bin 200 tanesi Adana’da sahiplerine ulaşacak. En çok başvuruda bulunulan 2+1 daireler için gelir üst sınırı 4 bin 500 lira kabul edilirken İstanbul için bu sınır 4 bin 800 lira.

TOKİ’de Yatay Mimari Dönemi Başlıyor

İlk örnekleri 50 bin konut projesi ile görücüye çıkacak olan yatay mimarili evler şehirleşmeye daha sade bir bakış açısı getiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mart başında açıkladığı gibi yatay mimarinin birçok amacı bulunuyor. Doğayla bütünleşmeyi, aile, mahalle ve komşuluk kültürünü pekiştirmeyi amaçlayan bu konutlar örnek bir yaşam alanı teşkil edecek. Yine kentsel dönüşüm alanı olan ve yeni imara açılması düşünülen yerlerde de bu proje modeline öncelik verilecek.

Erdoğan yaptığı konuşmada şunların üzerinde durmuştur: “Gönüllerimize hitap eden mekânlar bütünü olan şehirlerimizi, toprakla daha çok buluşan, mahalle kültürünü yaşatan, komşuluk ilişkilerini canlı tutan yatay mimari anlayışıyla geliştireceğiz. Bu modelle, insani hizmetlerden yeşil alanlara ve akıllı şehir uygulamalarına kadar pek çok sorunu aynı anda çözebileceğiz. Her şehrimizde pilot uygulamayla başlayıp, zaman içinde genişleterek, yatay şehirleşme modelimizi ülkemizin her yerine yaygınlaştıracağız.”

TOKİ 2019 Başvuru Şartları Nelerdir?

Projeye baş vuru yapacak başvuru sahibinin;

  • C. vatandaşı olması.
  • Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde en az 1 senedir ikamet ediyor olması.
  • Projenin bulunduğu il ve ilçe nüfusuna kayıtlı olması.
  • Toplu Konut İdaresi’nden daha önce konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi’nden kredi kullanmamış olması.
  • Konut başvuruları yapacak vatandaşlardan 2+1 konutlara başvuruda bulunanların 25 yaşını doldurmaları, 3+1 konutlara başvuruda bulunanların 18 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 2020 En İyi TV Markası Hangisi? Hangi Marka Televizyon Almalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.