İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Listesi [GÜNCEL]

Kariyer seçimi, nasıl bir hayat yaşanacağını belirleyen önemli unsurlardan biridir. Genelde bir sektöre adım atanların tüm yaşantısı o sektörde devam eder. Para kazanmanın her geçen gün zorlaştığı, gelir dağılımında eşitsizliğin arttığı bugünlerde artık üniversite yıllarında kariyer planlaması yapma günleri geride kaldı. Şimdiki gençler daha lise yıllarından, hatta öncesinden kariyer tercihlerini yaparak geleceklerini şekillendirmeye başlıyor. Bu tercihler sırasında da meslek gruplarının kazançları oldukça önemli bir rol üstleniyor. Kariyer planlamasının başında olan gençler ve farklı bir sektöre geçmeyi düşünenler için Gelir İdaresi Başkanlığının verilerine göre en çok kazandıran meslekleri derledik.

1. Faktoring hizmetleri

Son birkaç yıldır hayatımızda olan “faktoring” kelimesi aslında yabancı olduğumuz bir kavram değil. Faktoring firmalarının yaptığı işi kabaca tabir etmek gerekirse borç tahsilatı olarak tanımlamak mümkün. Faktoring firmaları bir senet ya da sözleşmeye bağlı resmi alacağı olan fakat bu alacağı tahsil edemeyen kişilerin borçlarını üstlenir ve alacaklıya borç tutarının bir miktar aşağısında bir ödeme yaparlar. Alacak artık onlara aittir ve yasal haklarını kullanarak bu borcun tahsilini gerçekleştirirler. Faktoring hizmetleri, kişi başı yıllık 1.605.059 TL kazançla Türkiye’de en çok kazandıran mesleklerin başında geliyor.

2. Akü imalatı

Listenin ikinci sırasındaki akü imalatını yalnızca değişim aküleri olarak düşünmek, bu sektörden elde edilen kazancı küçümsemek olur. Türkiye, akü imalatında önde gelen ülkelerden biridir ve üretilen akülerin pek çoğu fabrika çıkışlı araçların içerisine takılmak üzere ülkemizden ihraç edilir. Hal böyle olunca akü imalatının da yıllık kazancının yüksek olması son derece doğal. Akü sektörü, senelik kişi başı 820.363 TL kazandırıyor.

3. Üzüm yetiştiriciliği

Pek çok farklı sektörde ham madde olarak kullanılan üzüm, yüksek maddi getirisiyle yetiştiricilerinin yüzünü güldürüyor. Şarap üretiminden meyve suyuna, sirke üretiminden pekmeze kadar sayısız ürünün üretiminde kullanılan yerli üzüm, yalnızca ülkemizdeki fabrikalarda değil, yurt dışındaki fabrikalarda da oldukça tercih ediliyor. İhracatla birlikte üzüm yetiştiricilerinin yıllık kazancı kişi başı 231.442 TL’yi bulabiliyor. Ancak diğer meslek gruplarına kıyasla üzüm yetiştiriciliğinin daha zor olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

4. Fikri mülkiyet haklarının alış satışı

Kabaca telif hakları olarak özetleyebileceğimiz fikri mülkiyet haklarının satışı da ülkemizde en çok kazandıran meslek türlerinden biri. Şarkı sözü veya beste satışı, bir filmin veya dizinin yayın haklarının satın alınması gibi farklı alanlarda gerçekleştirilen lisans hizmetleri, bu iş kolunu Türkiye’nin en kazançlı mesleklerinden biri haline getiriyor. Eğer yaratıcı yönünüze güveniyorsanız ve şarkı sözü, beste, senaryo, kitap gibi paraya çevirebileceğiniz bir fikriniz varsa siz de yıllık 663.092 TL kazanabilirsiniz.

5. Sıcak hava balonu, zeplin ve planör imalatı

Listedeki en ilginç meslek gruplarından biri sıcak hava balonu imalatı. Gelir İdaresi Başkanlığının verilerine göre, sıcak hava balonu imalatı sektöründen yılda 374.696 TL kazanç sağlamak mümkün.

6. Noter

Tüm satış ve vekalet işlemlerinde onayı bulunması gereken noterler, ülkemizde en çok kazananlar arasında yer alıyor. Üstelik Gelir İdaresi Başkanlığında yer alan verilerin ortalama olduğu düşünüldüğünde bir il veya ilçede görevli noterin, kaçıncı noter olduğuna göre kazancının değiştiğini de söyleyebiliriz. Alım, satım, vekalet ve daha pek çok hukuki işlemde onayı gereken noterler yıllık ortalama 341.255 TL kazanıyor. Ancak noter olmayı düşünenlerin önce bir hukuk fakültesi bitirmeleri ve sancılı bir staj sürecini tamamlamaları gerektiğini hatırlatalım.

7. Demir yolu ve metro inşaatı

Oldukça eskiyen demir yolu hatlarının yenilenmesi ve metronun büyükşehirler için olmazsa olmaz toplu taşıma yöntemlerinden biri olmasıyla birlikte demir yolu ve metro inşaat sektörü en çok kazandıran mesleklerden biri haline gelmiş durumda. Açılan ihalelerle görevi üstlenen inşaat firmaları, demir yolu yenileme, yeni hat oluşturma ve metro kanalları açma gibi faaliyetleri hayata geçirerek vatandaşların ulaşım sıkıntısına çözüm getirirken yüksek gelir elde etmeyi de başarıyor. Demir yolu ve metro inşaatına odaklı firmalarda yıllık kazanç kişi başı 265.703 TL olarak belirtilmiş.

8. Yeminli mali müşavir

İşletmelerin bilanço, hesap, defter kayıtları ve belgelerini inceleyerek elde ettiği sonuçları bir rapor halinde oluşturan yeminli mali müşavirler, yarı resmi inceleme görevlileridir. İşini ciddiyetle yapan tüm resmi kurumların bir mali müşavirle çalıştığı düşünüldüğünde bu meslek grubuna mensup kişilerin en çok kazananlar arasında yer alması şaşırtıcı değil. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri hizmet veren yeminli mali müşavirlerin yıllık kazancı ortalama 261.346 TL’dir.

9. Süt imalatı

Tıpkı üzüm gibi süt de sayısız farklı sektörde ham madde olarak kullanılır. Yağ, krema, dondurma, fabrikasyon tatlı üretimi gibi onlarca iş kolunun ham maddesi olan süt aynı zamanda yalın tüketimi yoğun olan bir gıdadır. Her ne kadar önceki yıllara göre kazancı biraz düşmüş olsa da süt imalatı hala yüksek kazançlı meslekler arasında. En çok süt veren inek cinsleri tercih edilerek iyi bir kazanç elde edilebilir. Süt imalatçılarının senelik kişi başı kazancı 259.236 TL. 

10. Ateşleyici, dinamit ve havai fişek

Her ne kadar düğünlerde ve özel günlerde herhangi bir denetim olmadan onlarca havai fişek patlatılsa da bu üretim kolunun asıl gelir kaynağı patlayıcı uzmanlığından gelir. Özellikle dağ, tepe, uçurum gibi aşılması zor alanlarda yapılan inşaat çalışmalarında görev alan patlayıcı uzmanları, izin ve lisansının oldukça zor alınmasından ve ülkemizde çok az kişinin bu lisansa sahip olmasından dolayı yüksek gelir elde etmeyi başarıyorlar. Patlayıcı uzmanları ya da Gelir İdaresi Başkanlığının resmi kayıtlarında geçtiği şekliyle ateşleyici, dinamit ve havai fişek üreticileri yıllık 255.190 TL kazanıyorlar.

11. Gayrimenkul sahipliği (kira geliri)

Gayrimenkul sahipliği muhtemelen tüm zamanların en risksiz gelir kapısıdır. Kriz anlarında elden çıkararak toplu para elde edebileceğiniz gibi elde ettiğiniz gelirleri farklı gayrimenkul fırsatlarına yatırarak elinizdeki ev sayısını artırabilir ve kira gelirinizi katlayabilirsiniz. Nereden bakılırsa bakılsın gayrimenkul sahibi olmak, son derece karlı ve risk seviyesi düşük bir yatırımdır. Hal böyle olunca da kira geliri sahiplerinin Türkiye’de en çok kazananlar arasına girmesi kaçınılmaz oluyor. Gayrimenkul sahiplerinin kira gelirlerinden yıllık ortalama kazancı 254.430 TL olarak bildirilmiş.

12. Tehlikeli atık ıslahı

Ülkemizde biraz geç kalınmış olsa da tehlikeli atık ıslahı yalnızca kazanç seviyesiyle değil, doğanın korunması açısından da çok önemli bir sektördür. Bilinçsizce doğaya atılan ve geçen yıllar içerisinde toprağı ekilemez hale getiren atık pillerden tutun da tehlikeli kimyasallar kullanan fabirkaların ürettikleri atıkların toplanıp yok edilmesine kadar farklı alanlarda hizmet veren tehlikeli atık ıslahı şirketleri ülkemizde de her geçen yıl kazancını artırmaya devam ediyor. Tehlikeli atık ıslahından sorumlu şirketlerde kişi başı yıllık kazanç 239.479 TL.

13. Aktüerya faaliyetleri

Aktüerya firmaları genellikle şirketlere hizmet veren ve şirketlerin yapmayı düşündükleri yatırımla ilgili araştırma yaparak yatırımın risk oranını hesaplayan araştırma firmalarıdır. Bu araştırma yapılırken öngörülebilir ihtimaller değerlendirildiği gibi öngörülemeyen ihtimaller de hesaba katılır ve yatırımın çeşitli vadelerde şirkete yüklediği risk oranı hesaplanır. Yalnızca hassas bir ekonomik yapıya sahip olan ülkelerde değil, tüm dünyada giderek yükselen bir danışmanlık hizmeti olan aktüerya faaliyetleri 218.952 TL’lik yıllık kazancıyla ülkemizde de en çok kazandıran meslek gruplarından biri.

14. Mankenlik ve modellik

Firmaların ürünlerini tanıtmak için tercih ettikleri beden ölçüleri her yıl değişse de bazı kriterler hiçbir zaman değişmiyor ve bu da mankenlik/modellikten gelir elde edebilecek kişilerin makasını daraltıyor. Ayrıca mankenlik ve modellik günümüzde hala popülerliğini korusa da tanıtım ikonlarının giderek internet dünyasına ait isimlere kalmasıyla pek fazla gelecek vadettiğini söylemek mümkün değil. Bağımsız manken ve modeller yıllık 170.282 TL kazanıyor.

15. Beton ve harç karıştırıcı imalatı

Türkiye, inşaat sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri. Asya’dan Orta Doğu’ya Avrupa’dan Rusya’ya kadar sayısız yerde Türk inşaat firmalarının yaptığı binaları görmek mümkün. Yalnızca yurt dışında değil ülke içerisinde de inşaat sektörünün oldukça gelişmesiyle beraber ihtiyaç duyulan beton ve harç karıştırıcıları, yüksek getirisiyle imalatçısının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Beton ve harç karıştırıcısı imalatçıları ülkemizde yıllık 156.857 TL kazanıyor. İnşaat sektörünün temposunu kaybedecek gibi durmamasından dolayı bu kazancın ilerleyen yıllarda artacağını söylemek mümkün.

Bir önceki yazımız olan 2020 En İyi TV Markası Hangisi? Hangi Marka Televizyon Almalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.