İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Anaokulu Açmak için Gerekli Evraklar, Diploma ve Devlet Destekleri

Anaokulu açmak eğitim sektörüne yatırım yapıp kazanç sağlamak ve aynı zamanda çocukların gelişimine katkıda bulunmak için oldukça iyi bir fırsattır. Eğitim sektörlerinde ya da toplumsal yaşamlarda kimi zaman açıklar oluşabilir. İşletme açmak, yatırım yapmak isteyen insanlar bu açıkları fırsat olarak görmektedirler. Örneğin eğitim sisteminin kötüye gittiği süreçlerde yeni eğitim kurumlarının açıldığını görebilirsiniz. Kadının çalışma hayatına daha çok dahil olduğu günümüz gelişmiş toplumlarında da çocukların anaokulu, kreş gibi erken eğitim kurumlarına gönderilmesinde artış görülmüştür. Bu sebeple ilkokul öncesi erken eğitimi kapsayan anaokullarına yatırım yapmak kârlı olacaktır.

Anaokulu Nasıl Açılır?

Anaokulu açmak diğer işletmeleri açma gereksinimlerine göre daha fazla dikkat ve ayrıntı gerektiren işletmelerden biridir. Çünkü hitap ettiğiniz kitle çocuklar olacaktır. Son derece dikkatle ilgilenilmesi gereken 3-6 yaş arası çocukların yer aldığı anaokullarını kurmak ve yönetmek de bu sebeple göze zor gelebilir. Fakat gerekli tedbirleri aldıktan ve kendinize güvendikten sonra yapılması güç bir iş değildir.

Anaokulu açmak gibi çocuklarla ilgileneceğiniz ve eğitimle alakalı bir işletme sahibi olmak istiyorsanız genel gerekliliklerin yanı sıra bazı kişilik özelliklerine de sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar anaç yapılı, yaratıcı, sabırlı ve enerjik biri olmak gibi özelliklerdir. Eğer çocuklara bir şey öğretmek, onların gelişiminde pay sahibi olmak ilginizi çekecek durumlarsa bu iş size göredir.

Bu spesifik gerekliliklerin yanında anaokulunun açılışına dair başka ihtiyaçlar da vardır.

 • Öncelikle anaokulunun yalnızca çocukların vakit geçireceği bir yer olmadığını, aynı zamanda eğitim kurumu da olduğunu unutmayın. Kurumun eğitim gerekliliklerini halletmek önceliğiniz olsun. Resmi bir belgeye ihtiyacınızın olup olmadığını gerekli yerlere danışarak öğrenin. Danışabileceğiniz yerler, Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitim kurumları ya da Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı Tebliğler Dergisi’ndeki programa göre verilen eğitimler olabilir. Bu kurum ya da yayınların resmi internet sayfalarının ilgili kısımlarından da araştırabilirsiniz.
 • İşletmenin izin ve ruhsatlarını almak için gerekli başvuruları yapın. Böylece işletmenizi güvence altına almış olursunuz. Bulunduğunuz yere göre belediyeden gerekli izin belgelerini temin edin. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerini eksiksiz biçimde halledin.
 • Anaokulunu açabilmeniz ve yönetmeniz için mekânın Okul Öncesi Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönetmeliğinde belirtilen şartlara uyması gerekmektedir. Gerekli evrakları hazırlayın. Bu evraklar itfaiye, Bayındırık, Sağlık Hizmetleri Müdürlüğünden alınmalıdır. Teknik raporlar için Milli Eğitim Bakanlığından izin almak şartıyla anaokulu açabilirsiniz. İlgili yönetmeliklere bağlı olarak yangın söndürücüleri, duman dedektörleri ve ecza dolapları gibi güvenlik ekipmanlarını da almalısınız.
 • Anaokulunuz için seçtiğiniz yer kiralık ya da satılık bir mekân ya da eviniz bile olabilir. Yalnızca şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Büyüklüğü ise içinde bulunacak çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilir.
 • Mobilya, eğitim malzemeleri, uyku yatakları, eğitici oyuncak ve oyun setleri, kitaplar, el işi malzemeleri, yazı tahtası gibi malzemeleri tedarik edin.
 • Anaokulunda çalışacak temizlik çalışanlarından öğretmenlere kadar tüm personeli alın. Çalışanlarınız arasında sağlık çalışanları olmasını ihmal etmeyin. Anaokulunda çalışacak olan kişilerin sabıka kayıtları ve alanlarıyla ilgili diplomaları olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kurucu ya da Temsilcisine Ait Gerekli Belgeler

 • Bakanlıkça geliştirilmiş form dilekçe

Kurucu tüzel kişi ise,

 • Özel eğitim kurumu açılacağına dair, Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanmış veya noterlikçe onaylanmış tüzük, vakıf senedi ya da ana sözleşme
 • Kurucu temsilcilerine dair noter onaylı yönetim kurulu kararı
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olduğuna dair sağlık raporu
 • Ahlaken kötü şöhrete sahip olmadığına ve ağır hapsi gerektiren veya yüz kızartıcı ya da kasti bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkum edilmemiş olduğuna ilişkin Cumhuriyet Savcılığı belgesi

Kurumun Açılacağı Binaya Ait Gerekli Belgeler

 • Bina kiralık ise okullarda öğretim süresi kadar, diğer kurumlarda ise an az bir yıllık noterlikçe onaylı kira sözleşmesi
 • Kurumun türü ve derecesi ne olursa olsun bina kurucuya ait ise sadece tapu senedi
 • İntifa hakkına sahip ise ilgili tapu sicil muhafızlığından alınacak belge
 • Tapu kütüğünde konut olarak kayıtlı bir ana taşınmaksızın bağımsız bölümünde açılacak olan kurumlar için kat sahipleri kurulu muvafakat belgesi (Her kat sahibi veya vekillerinin ayrı ayrı muvafakatları ile binanın kaç daireli olduğu apartman yöneticisi tarafından belirtilir)
 • Belediye imar müdürlüğünden alınan konut ya da iş yeri belgesi

Gerçek kişilerde kurucunun kendisi, tüzel kişilerde kurucu temsilcisi bu belgeler ile kurum açmak için ilgili valiliğe müracaat eder.

Anaokulu Açmak İçin Diploma

Bu konuda işletmeci adayları ikileme düşmektedirler. Bu eğitim kurumunun kurucusu olmak ile sorumlu müdürü olmak arasında farklar vardır. Kurucu olan kişi sermayedar ve mali yönden sorumlu kişidir. Sorumlu müdür ise okulun eğitiminden ve çocuklardan mesul olan kişidir. Kurucu olmak için, yani anaokulunu açıp işletmek için bir diplomaya ihtiyaç duyulmaz. Okuma ve yazma biliyor olmak ve sabıka kaydının temiz olması yeterli olur. Fakat sorumlu müdürün Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B) ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (S.H.Ç.E.K) yönetmeliklerinde yazılı olan sosyal müdür olmak için gerekli şartları sağlayabilmesi gerekir.

Anaokulu Açmak İçin Gerekli Şartlar

Anaokulu açma şartları, Resmi Gazete’nin 30 Nisan 2015 Perşembe günü yayınlanan 29342. sayısında belirlenen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan, “Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmelik” başlığı altında belirlenen amaç, kapsam, dayanak ve tanımlar ile belirtilmiştir.

Resmi Yönetmeliği Okumak İçin TIKLAYINIZ!

Yönetmelik şartlarını sağlamanın yanı sıra bir de bu eğitim kurumunun sahip olması gereken fiziksel şartlar vardır:

 • Sosyal hizmet uzmanı ya da psikolog odası
 • İsteğe bağlı olarak uyku odası
 • Oyun odası
 • Yemek odası
 • Sağlık odası
 • Mutfak
 • Oyun bahçesi
 • Hizmetli ve görevli odası
 • Büro hizmetleri odası
 • Arşiv ve dosya odası
 • Depo ya da ambar (isteğe bağlı)
 • Çocuk bakıcı odası
 • Yeterli sayıda lavabo ile tuvalet ve pisuvar
 • Sınıf başına düşen öğrenci sayısı 25’ten fazla olmamalıdır

Bunların yanı sıra, bir kurumda eğitim verebilecek duruma ulaşmak devlet tarafından kontrol edilen şartlara bağlıdır. Bir özel anaokulunda eğitim ve öğretim sürecine başlamak için sağlanması gereken şart ve edinilmesi gereken belgelerle eğitim yılı başlamadan 3 ay önce bakanlığa başvuruda bulunulmalıdır.

Eğitime Başlamak İçin Gerekenleri Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatından Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Anaokulu Açma Maliyeti

Bu birçok parametreye bağlı olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Anaokulunun maliyeti, sunduğu imkânlara, okulun büyüklüğüne, bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir. Anaokulu işletecek olan kişinin böyle bir maliyet planlaması yapabilmesi için detaylı bir gider listesine sahip olması gerekir. Ama bu konuda ortalama bir cevap vermek gerekirse anaokulu açmak için ortalama maliyet 40 ila 100 bin TL arasındadır.

Anaokulu Açmak İçin Devlet Desteği

İşletme açacak olan herkes maliyeti karşılarken zorlanmamak adına özel ya da devlet kredisi destek programlarına bakar. Fakat böyle bir eğitim kurumu açacaksanız önceliğiniz elbette devletin anaokulu ve kreşlere verdiği hibe ve krediler olacaktır. Devletin okul öncesi eğitim hizmetlerini kapsayan tek desteği “yatırım teşvik sistemi”dir. Bu destek programı anaokulu ya da kreş açacak olan yatırımcılara kolaylık sağlayan hibeyi vermeyi amaçlar. Normal şartlarda devletin sağladığı destek büyük ölçekli yatırımlar içindir.

Bu teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlık Kurulu kararı ile 19/06/2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 2019 eğitim ve öğretim senesinde de eğitim yatırımlarındaki devlet desteği ve teşvikleri devam etmektedir.

Yatırım faaliyetleri içerisinde eğitim kurumunun oluşturulması, buranın bir okula dönüştürülme maliyeti, eğitim tesisinin iç ve dış tadilatlarının yapılması, okul bahçesinin düzenlenmesi maliyeti, okula gerekli bölümlerin açılması, okul teçhizatlarının alınması, idare alanlarının kurulması, nakliye, montaj, sigorta gibi maliyetleri karşılama imkanları vardır. Bunların yanı sıra yatırım teşvik sistemi kapsamında okul tesisinin kurulmasına yönelik olarak devlet hazinesinin arsalarından yatırım yeri tahsis edilmesi de istenebilir.

Bir önceki yazımız olan Büfe Açmak: Karlı mı? Ne Kadar Sermaye Gerekiyor? Tüm Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde büfe, büfe açarken dikkat edilecekler ve büfe açma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.