İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Gelinlikçi Açmak: Bayilik Almak Mantıklı mı? Evraklar ve Mağaza Vitrinleri

Düğününde giyeceği gelinlik, bir kadının belki de hayatı boyunca sahip olabileceği en özel kıyafetlerden biridir. Bu da evlilik hazırlığında olan çiftleri ekonomileri el vermese bile gelinlik seçerken mevcut şartlarını gözetmeden hareket etmeye iter. Bu sebeple gelinlikçiler ve moda evleri her zaman için tercih edilen ve kar marjı yüksek işletmeler arasındadır.

Gelinlik dükkanı, orta ölçekli işletmeler arasında sayılabilir. İsterseniz kendiniz bir gelinlik dükkanı açabilir, isterseniz de bayilik alarak gelinlik sektöründe yer edinmeyi tercih edebilirsiniz. Her iki türlü de kar marjı yüksek bir iş koluna adım atacağınıza unutmayın. Eğer tarz sahibi biriyseniz ve modayla yakından ilgileniyorsanız bu işi yaparak para kazanmamanız için hiçbir neden yok.

Gelinlikçi Nasıl Açılır?

 • Gelinlik sektöründe başarılı olmak istiyorsanız öncelikle son moda trendleri ve düğün modasını yakından etmeli ve bu konuda uzmanlaşmalısınız. Mağazanız için seçtiğiniz ürünler ve envanterleri doğru şekilde planlamalısınız.
 • Hangi ürünün daha iyi satılabileceğinin analizini yaparak dükkanınıza satmakta zorlanacağınız kadar çok ürün sipariş etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer sektörü yakından takip ederseniz hangi ürünlerin revaçta olduğunu da bilirsiniz.
 • Gelinler sadece gelinlik satın almak için gelin dükkanlarını tercih etmezler. Düğün için gereken diğer malzemeler de dükkanınızda mutlaka yer almalıdır. Örneğin gelin çiçeği, nedime kıyafetleri, ayakkabılar, farklı saç aksesuarları ve düğünde misafirlere sunulan farklı objeler de satışa sunulan ürünler arasında olmalıdır. Yani önemli olan damat ve gelinin mağazanıza geldiğinde aradığı tüm ürünleri sizin mağazanızda bulmasıdır. Sağladığınız bu kolaylık düğün hazırlığı aşamasında zamanla yarışan stresli çiftler için bulunmaz bir nimet olacaktır.
 • Gelinlikçi açmak için uygun mekanı seçin. Gelinlik sektöründe kar zarar dengesini belirleyecek olan belki de en önemli konu gelinlikçi için seçtiğiniz mekanın konumudur. Konumu çok merkezi ve işlek olan bir yerde dükkanınızı açarsanız bu size biraz pahalıya patlayabilir ancak aynı oranda da kazancınız yüksek olacaktır. İşletmenizi kurmak istediğiniz çevrede gelinlik satan moda evlerinin olup olmadığını iyi analiz edin. Çevrede tek olmaya özen gösterin ancak size yakın pastane, çiçekçi ve düğün mekanlarının bulunmasına da dikkat edin. Kısacası sizi tamamlayacak olan dükkanlara yakın olun ki birbirinizin kazancına destek olabilin.
 • İşe sıfırdan başlıyorsanız yani bir bayilik almayı düşünmüyorsanız tutacağınız mağazanın kiralama ve satın alma ücretlerini birbiriyle karşılaştırın. Küçük çaplı butik tarzda bir dükkan tutarak işe ufaktan başlamanız, işlerin nasıl yürüdüğüne bakmanız açısından çok daha uygun olacaktır.
 • Gelinlik mağazanız için mutlaka bir personel bulundurun çünkü tadilatlarla ilgilenecek bir terziye ihtiyaç duyacaksınız. Ayrıca işe alacağınız bu personel müşteri trafiğine ve mağazadaki yoğunluğa göre ihtiyaç duyduğunuz vakitlerde satışlarda da size destek olabilir. İşletmenizi büyütme planı kuracağınız zaman danışmanlardan yardım alabilirsiniz.
 • Bir diğer önemli unsur ise tedarikçilerinizdir. Ürünlerinizin tedariği için seçeceğiniz firmalar bu işte başarılı olmanız için önemsemeniz gereken faktörlerin başında gelir. İmalatçı firmalar düğün mağazanızı nasıl açacağınız ve neler satmanız gerektiği ile ilgili size birtakım önerilerde bulunabilir ve tecrübelerinden yola çıkarak size işle ilgili fikir verebilirler. Gelinlik modelleri ve nedime kıyafetleriyle ilgili araştırma yaparak net bir fikre sahip olursanız mağazanızda hangi ürünleri satmanız gerektiğine de kolaylıkla karar verebilirsiniz
 • Sıra geldi gelinlik dükkanı dekorasyonuna. Fark yaratmak ve müşterileri mağazanıza çekebilmeniz için gelinlik modellerinizin ve diğer nedime kıyafetlerinin rahat bir şekilde görülebilmesi ve dikkat çekmesi için vitrin düzenlemesinin özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ayrıca mağazanızdaki ürünlerin karışık görünmemesi gerekirken, müşterilerinizin rahatça gezebilmesi için geniş bir alan mevcut olmalıdır. Gelinlik modelleri genelde kabarık ve geniş olduklarından prova için de geniş bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca gelinlik mağazanızın genel dizaynı kalitenizi ortaya koyan bir tasarıma sahip olmalı, mağazanız zengin ve havalı görünmelidir.
 • İşin tanıtım ve pazarlama kısmı da kritik konulardan biri. Bunun için yapacağınız ilk iş, işi nasıl yapacağınıza dair bir pazarlama planı hazırlamak. Teknolojiden de faydalanarak gelin sitelerine, gelin dergilerine ve gazetelere reklam verin. Ayrıca adınızı duyurmak ve daha fazla müşteriyi mağazanıza çekmek istiyorsanız yapacağınız en etkili yöntem özel defileler ve etkinlikler düzenlemek olacaktır.
 • İş yeri açma konusunda resmi kurumlarla irtibata geçerek mağazanız için temin etmeniz gereken belgeleri ve izinleri öğrenin.
 • Sigorta firması, avukat ve muhasebeciniz ile görüşerek mağazanızın açılışının nasıl olması gerektiğini belirleyin. Vergi kesintileri, mal sigortası, ne tür bir şirket kurulacağı, yerine getirilmesi gereken yükümlülükler ve diğer finansal konularla alakalı ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Moda Evi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • SGK’ya kayıtlı olunduğunu gösteren bir belge
 • Adli sicil belgesi
 • Ticaret sicil gazetesinin fotokopisi
 • İşleten kişinin kimlik bildirme belgesinin fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Oda faaliyet raporu ve oda sicil tasdiknamesinin fotokopisi
 • İş yeri 60 m2 ve üzerinde ise görüntü kayıt sistemi ve güvenlik kameraları
 • Tapuda ismi geçen mülk sahipleriyle yapılan kira kontratı
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • İş yerinin krokisi (Üzerinde uzunluk birimleri yani m2 toplamı yer almalıdır ve yetkili bir kişi tarafından çizilmelidir. Belgenin üzerinde çizen krokiyi kişinin kendi imzası ve kaşesi yer almalıdır)
 • İş yerinde tuvalet bulunuyorsa ASAT iş yeri açma ruhsatı görüş belgesi

Gelinlikçi Açmak İçin Şartlar Nelerdir?

Gelinlik dükkanı açmak için gereken ilk şart yeterli sermayenizin olmasıdır. Ayrıca eğer biraz ticaretten anlıyorsanız, düğün sektörüne ilginiz varsa, zevk sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız ve her zaman modayı yakından takip ederim diyorsanız önünüzde birkaç formalite haricinde bir engel yoktur. Gelinlikçi açmak için gereken diğer şartlar;

 • Gelinlik ve abiye kıyafet ticaretinde m2 şartı aranmamaktadır.
 • Tapuda ismi geçen dükkan sahiplerinin vefat etme durumları mevcutsa bunun için “veraset ilamı” çıkartılmalı ve temin edilmesi gereken belgelerin içerisine veraset ilamı fotokopisi de eklenmelidir.
 • Veraset ilamında ismi geçen mirasçıların imzaları kira sözleşmesinde yer almalıdır.

Gelinlikçi Açarken Bayilik Almak Mantıklı mı?

Gelinlikçi açarken bayilik fırsatlarından yararlanmak yani bir firmanın ismini kullanarak satış yapmak oldukça karlı bir strateji olabilir. Pek çok ünlü marka girişimcilere bayilik fırsatı tanımaktadır. Ancak firmalar yeni girişimcilerden genelde 25-30 bin TL arasında bir bayilik ücreti talep ediyorlar. Ayrıca dekorasyon ve ürün temini için de bir o kadar daha sermayenizin olması gerekiyor. Genelde sektörde deneyimli olan ve iletişimi kuvvetli kişilerle iş yapmak isteyen firmaların aradığı diğer özelliklerin başında ise mağazanın 25 m2’nin üzerinde bir genişliğe sahip olması, işlek bir cadde üzerinde yer alması ve vitrininin de bu caddeye bakan kısımda yer alması geliyor.

Bir önceki yazımız olan Tuhafiye Açmak için Gerekli Malzemeler, KOSGEB Desteği ve 2019 Maliyetleri başlıklı makalemizde dükkan, dükkan açmak ve tuhafiye hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.